No 2025. gada 26. jūnija līdz 2025. gada 13. septembrim Latvijas dzelzceļa vēstures muzejā, Uzvaras bulvārī 2A, Rīgā, būs apskatāma Latvijas Nacionālā rakstniecības un mūzikas muzeja simtgadei veltīta mūzikas instrumentu kolekcijas izstāde “Pieskāriens”. Kārtota sešās instrumentu veidu grupās (taustiņinstrumenti, stīgu instrumenti, lociņinstrumenti, pūšaminstrumenti, sitaminstrumenti un inovatīvie instrumenti), izstādē pieejama muzeja mūzikas instrumentu kolekcijas izlase 51 instrumenta apjomā, kas aptver laiku no 18. gadsimta sākuma līdz mūsdienām.
“Izstādes uzmanības centrā ir vēstījums par Latvijas meistaru būvēto instrumentu un to radītāju stāstiem vairākās paaudzēs, par to iekļaušanos Eiropas mūzikas instrumentu būvēšanas tradīcijā, vienlaikus esot oriģināliem un inovatīviem. Otra izstādē eksponēto instrumentu atlases līnija atklāj mūzikas instrumentu un to lietotāju, Latvijas kultūrā nozīmīgu personību, attiecību stāstus. Šo līniju lielformāta melnbaltā foto un video dialogos ar savu instrumentu turpina izcili mūsdienu latviešu izpildītājmākslinieki,” uzsver LNRMM direktore Iveta Ruskule.
Apmeklētājus gaidīs seši audiovizuāli stāsti un atsevišķu instrumentu skanējuma digitālas un interaktīvas demonstrācijas. Pie Meistaru sienas būs iespējams uzzināt par mūzikas instrumentu būvētājiem Latvijā. Ikviens varēs darboties un izmantot maņas, pārbaudīt praktiski – cik sver instruments, veidot skaņu spēles uz Skaņu sola, izmēģināt sajūtu vērošanas trenažieri Trīsskanis un darboties ar ‘čamdāmiem’ instrumentiem.
Izstāde veidota, lai katrs varētu to ne tikai apskatīt, bet arī sadzirdēt un sajust – lieli un mazi, amatieri un profesionāļi. Sadarbojoties ar biedrību SocIntegra un RTU Liepāja izstāde ir īpaši piemērota arī cilvēkiem ar redzes traucējumiem. LNRMM mūzikas instrumentu kolekcijas izstāde “Pieskāriens” ieguvusi Latvijas Muzeju biedrības balvu nominācijā “Gada piekļūstamības projekts”.
Īpaši ģimenēm un bērniem izstādi papildinās burtnīca Pieskāriens. Tajā būs izlasāmi interesanti fakti par mūziku un instrumentiem. Mazos prātus asinās krustvārdu mīklas, uzdevumi, krāsojamās lapas un daudz citas aktivitātes.
“Latvijas meistaru būvētie mūzikas instrumenti, līdzīgi kā savulaik Latvijas teritorijā būvētās lokomotīves un vagoni, apliecina mūsu meistaru spējas un ieguldījumu tehnoloģiju attīstībā. Mums ir patiess prieks, ka izstāde “Pieskāriens” apskatāma Latvijas dzelzceļa vēstures muzejā, jo tā dod unikālu pieredzi apmeklētājam vienkopus apskatīt šīs tik dažādās pasaules, kurās tomēr varam rast saskares punktus. Personībām ir milzīga loma kā Latvijas mūzikas, tā arī dzelzceļa vēsturē, savukārt vilcieni un sliedes tieši tāpat kā mūzikas instrumenti prasmīgās rokās spēj mūs aizvest brīnišķīgos ceļojumos,” par izstādi izsakās Latvijas dzelzceļa vēstures muzeja vadītāja Ilze Freiberga.
“Unikālās mūzikas instrumentu kolekcijas izstādi vēl īpašāku padara fakts, ka tā ir pieejama ārpus galvaspilsētas dzīvojošajiem. Jūtamies pagodināti, ka varam līdzdarboties šīs vienreizējās izstādes veidošanā, apdrošinot visus ārkārtīgi vērtīgos mūzikas instrumentus,” par piedāvājumu iesaistīties izstādes organizēšanā rīkotājiem pateicas apdrošināšanas akciju sabiedrības BTA valdes priekšsēdētājs Oskars Hartmanis.
Veidotāji pateicas Latgales vēstniecības “GORS” komandai par ieguldījumu izstādes veidošanā, RTU Liepājas akadēmijas HMZ Centra Bakalaura studiju programmas “Jauno mediju māksla un dizains” 3. kursa studentiem un Liepājas Mūzikas, mākslas un dizaina vidusskolas audzēkņiem.
Izstādes komanda: kuratore – Liena Šmukste, scenogrāfs – Māris Ruskulis, gaismu dizains – Mārtiņš Feldmanis, skaņas dizains – Jēkabs Nīmanis un Pāvils Jurjāns, lielformāta foto – Jānis Porietis, teksti – Agnese Rutkēviča un LNRMM pētnieku un īstenotāju komanda.
Izstādi atbalsta: Valsts kultūrkapitāla fonds, Kultūras ministrija, AAS “BTA Baltic Insurance Company”.
Izstāde apskatāma no 2025. gada 26. jūnija līdz 2025. gada 13. septembrim.
Darba laiks:
O., T., Pk., S.: 10.00-17.00.
C.: 10.00-20.00.
P., Sv.: slēgts.
Ieeja izstādē atbilstoši Latvijas dzelzceļa vēstures muzeja cenrādim.
Izbaudi vasaras maģiju Rēzeknē – GORS Jumta terasē, kur satriecošs skats uz pilsētu, labs kino un izsmalcinātas garšas saplūst neaizmirstamos vakaros!
Dodoties virzienā no Bauskas uz Vecumniekiem ir iespējams atklāt novada daudzveidību, pat neveltot ilgstošu laiku ceļā!
Vai zini, kā top izcila kafija? Nāc uz KUUP meistarklasi Rēzeknē – iepazīsi grauzdēšanu, degustēsi kafiju un atklāsi tās ceļu no pupiņas līdz tasītei.
Pie Kandavas brīvdabas baseina norisināsies rokmūzikas festivāls "Nakts pie Nāriņas", kurā uzstāsies rokgrupas “Ametists” un “Pienvedēja Piedzīvojumi”.
Apskati un izvēlies, Senās mūzikas festivāla koncertu apmeklēsi Tu!
Baudi vīnu, māksliniecisku vidi un sarunas, kas paliek atmiņā. Degustē, iedvesmojies un paņem līdzi garšu mājās!
Baudi vasaras sajūtas pie ūdeņiem - te būs idejas atpūtai Balvu novadā!
Šķiet, ka karstā vasara ir vēl tālu? Mēs zinām vietu, kur tā ir cauru gadu! Īpašs piedāvajums ceļojumiem rudens/ziemas sezonā!
Dzeja, mūzika un izsmalcināts vīns – viss vienā maģiskā vakarā Jaunpils pils iekšpagalmā!
Gulbenes novads aicina izbaudīt sirsnīgas un garšām bagātas Mājas kafejnīcu dienas, kas norisināsies 2025.gada 12. un 13.jūlijā.
Šajā maršrutā, iespējams izzināt apkārtni, kas apvieno vēsturiskas vietas, unikālus atpūtas kompleksus, kultūras mantojumu, aktīvo atpūtu un degustācijas.
Atkal kopā veidosim lielo rožu vainagu, būs floristu izstāde baznīcā, koncerti, svētku Smukumtirdziņš, Rožu vāģu parāde un citas tradicionālās svētku vērtības.
Vecticībnieku naktsmītne Rēzeknē, mājīga vēsture, ērtības blakus Svētā Nikolaja lūgšanu namam; privātas ekskursijas un autentiska pieredze.
Turība piedāvā studiju programmu “Viesnīcu pakalpojumu organizators”, kur nepieciešamās zināšanas var iegūt īsā laikā - tikai 2,3 gados!
Jau ceturto gadu pēc kārtas Tukumā norisināsies neparastais un aizraujošais laikmetīgās dejas festivāls.
Jau 25 gadus Latvijas Piļu un muižu asociācija gādā par kultūrvēsturisko muižu iekļaušanos tūrisma galamērķos. Šoreiz Preiļu novadu akcijā pārstāv 4 dalībnieki
Kalnmuižas pils dārzā arī šovasar uzplauks dārza svētku burvība – vakars, kurā savijas mūzika, dzeja un gardas maltītes.
Apmeklējuma laikā būs iespēja iepazīties ar vīngliemežu dzīves ciklu, to fizioloģiju, audzēšanas un pārstrādes niansēm aizraujošā un izsmeļošā stāstījumā.
Jaunpils parka estrādē skatītājiem būs iespēja baudīt teatrālu, dzīvespriecīgu un labdabīgi ironisku uzvedumu.
Riebiņu muižas vēsture iesniedzas 16. gadsimtā. Senāk lēņu īpašumus apkaimē sauca par Krevmuižu, iespējams, ka šīs muižas centrs saucās par Krevi