2025. gada 14. maijā plkst. 17.00 Turaidas muzejrezervātā turpināsies sarunu cikls “Mans ceļš uz tautasdziesmu”. Sarunās piedalīsies Latvijas Universitātes profesore Janīna Kursīte. Pasākumu vadīs Dainu kalna izveides darba grupas vadītāja Anna Jurkāne.
Saruna būs par to, kā garīgās vērtības, tautasdziesma palīdzēja latvietim izdzīvot cauri visiem vēstures satricinājumiem, kariem, epidēmijām- mēriem un saglabāt savas tradīcijas, saglabāt valodu, nodot nākošām paaudzēm izdzīvošanas prasmes un gudrību. Latvijas vēsture rāda, ka pieturēšanās pie kultūras un garīgām vērtībām mūsu tautai bija izšķiroša.
Nesen iznākusi profesores Janīnas Kursītes monogrāfija “Kamolkoks. Apcere par ceļiem uz latviskumu”. Grāmatā autore ir apkopojusi daudzu gadu pētniecības darba rezultātus un centusies noskaidrot, kādi esam bijuši, kas mums bijis svarīgs un kuras no vērtībām, kas rodamas folklorā, literatūrā, plašāk – iepriekšējo gadsimtu kultūrā – esam saglabājuši un kāpēc.
Grāmatas nobeigumā Janīna Kursīte raksta: “Latviešus stiprus darījis vienlīdz uzkrātais kultūrmantojums kā pašu rokām ik brīdi veidotais. Ražības un auglības dievs Jumis ir bijis par paraugu, kā samērojams skats pagātnē ar skatu tagadnē un nākotnē. Pat ja mūsu šobrīdējo laiku vērtējam kā starplaiku personībām, jaunām idejām un mērķiem, tas tomēr nav tukšais laiks. Idejām, mērķiem un to radītājiem jāienākas, līdz tie iznāk virspusē.”
2025. gadā aprit 40 gadi kopš Turaidā 1985. gada 7. jūlijā tika atklāts Dainu kalns – akmens skulptūru brīvdabas ekspozīcija. Gadu gaitā Dainu kalns kļuvis par iemīļotu sadziedāšanās vietu folkloras kopām, bijis Dziesmotās revolūcijas notikumu daļa. Tajā jūtamā dabas un cilvēka roku radītā harmonija spējusi sniegt garīgu veldzi tūkstošiem cilvēku. Tomēr Dainu kalna stāsts sniedzas vēl plašāk – tas aptver tautas garīgā mantojuma, dzīvesziņas dimensiju, kas atklājas latviešu tautasdziesmās, folkloras bagātajā krājumā.
Pasākums notiks Turaidas muzejrezervāta Magazīnas mājā.
Turaidas muzejrezervāts, viens no nozīmīgākajiem tūrisma un brīvā laika pavadīšanas galamērķiem visai ģimenei, stāsta Latvijas tūkstošgades vēstures stāstu Turaidā. Muzejrezervāta teju 58ha plašā teritorija ir bagāta ar mākslas un vēstures pērlēm – Turaidas pili, koka baznīcu, muižas ēkām, Gaujas lībiešu mantojumu, meža parku un Tautasdziesmu parku. Dziesmotās Atmodas simbolam, Dainu kalnam, ar lielu pasākumu programmu šogad tiek atzīmēta 40. gadadiena.
Turaidas muzejrezervāts daudzkārt novērtēts starptautiski, saņemot Eiropas muzeju gada balvas zelta nozīmi (1996), ilgtspējīga Eiropas kultūras tūrisma galamērķa balvu (2016) un Eiropas mantojuma zīmi (2021). Latvijas un ārvalstu apmeklētāju skaits 2024.gadā pārsniedza 173 tūkstošus.
Salmeja ezera skatu tornis pavasarī vilina apmeklētājus ar elpu aizraujošu ainavu un dabas plaukstošo skaistumu.
Šogad Latvijas skolas somas programmas ietvaros Preiļu novadā pieejami 19 dažādi izzinoši un aizraujoši piedāvājumi!
Kuru virzienu izvēlēties, lai atklātu un iepazītu Bauskas novadu šajās brīvdienās? Mēs palīdzēsim ar idejām - dodies piedzīvojumā!
Preiļu muižas komplekss un parks– lielākais pilsētvides ainavu parks Latvijā, kurš apbur ne vien ar savu romantisko veidolu, bet arī arhitektūras pērlēm.
Šogad Preiļu novadu akcijā pārstāvēs 5 dalībnieki - Raiņa muzejs "Jasmuiža", Preiļu vēstures un lietišķās mākslas muzejs, Vārkavas novadpētniecības muzejs u.c.
Kaut kas tāds Koknesē vēl nav piedzīvots! 17.maijā notiks unikāls velobrauciens - velo reivs, kurš apvienos kustību, mūziku un svētku atmosfēru vienuviet!
24. maijā - ar vilcienu uz Madonu un Cesvaini. Šogad piedāvājumā katrā galamērķī dažādi jaunumi, lielākais no tiem - divu dienu piedāvājums!
Īpaša dzejas un mūzikas sinerģija. Tas būs sirsnīgs, brīnišķīgas mūzikas un dzejas piepildīts vakars.
koncerts 2 daļās: 1. daļa – “Apskāviens”, 2. daļa – “Muļķa sirds”. Pārtraukumā: Deju skolas grāmatas un citu suvenītu iegāde, fotoizstāde “Kustībā...”
Pārgājiens no Apšuciema līdz Engurei – 14 kilometru garā maršrutā, kas ved gar plašiem liedagiem, priežu mežiem un piekrastes ciematiem!
kopā būšanas, tīklošanās, rituālu, garšas un foto piedzīvojumu diena Antiņciemā kopā ar Sanitu Matuli.
Gaidot vasaru, klajā nācis netradicionāls Madonas novada tūrisma ceļvedis. Tas informē par ceļošanas iespējām ģimenēm ar bērniem, skolu klasēm un nometņu grupām
Galerijā «Mans's» atklāta divu savdabīgu mākslinieku – Kalvja Zutera un Zanes Lūses – personālizstādes, kam dots kopējais nosaukums «Tuvā tālumā».
Pludmales kafejnīca "Pampūkas" gatavojas sezonas atklāšanai Mātes dienā! Tiek "vārīti" pirmie saldējumi, ar kuru garšām vari iepazīties "Pampūku" Facebook lapā.
Uz skatuves ar enerģisku un neaizmirstamu lielkoncertu kāps leģendārā grupa "Jumprava", dāvinot klausītājiem savu spilgtākās mūzikas skanējumu.
Festivālā būs gaidītas ģimenes ar bērniem, kurām piedāvās piedalīties dažādās radošajās darbnīcās. Būs pieejams garšaugu dārzs, lielās spēles un ziepju burbuļi.
Vai iespējams iepazīt divus novadus vienā dienā? Jā, piedaloties autofotoorientēšanās tūrisma rallijā "Madona-Gulbene"!
Šogad Līgosvētkos un Jāņos būs četras brīvdienas atpūtai. Atvēliet laiku sevi palutināšanai ar procedūrām un vingrošanas nodarbībām - veseLīgošanai! (EUR 297 | 30.06.2025)