Atjaunots Īles partizānu bunkurs

Īles partizānu atjaunotais bunkurs, kuru svinīgi iesvētīja 17. martā, ir ne tikai cieņas apliecinājums nacionālajiem partizāniem, bet arī interesants apskates objekts, kas ļaus pamatīgāk iepazīt vēl vienu Latvijas vēstures traģisko lappusi.

Baltijas valstīs lielāko bunkuru 1948. gadā Īles mežos izbūvēja apvienotās latviešu – lietuviešu grupas partizāni, lai turpinātu cīnīties pret padomju varu. 27 cilvēku lielo grupu vadīja gados jaunais komandieris Kārlis Krauja (īstajā vārdā Visvaldis Brizga). 1949. gada 17. martā 24 partizāni, kas tobrīd atradās bunkurā, izcīnīja savu pēdējo kauju pret 760 vīru lielo Valsts drošības ministrijas jeb čekas karaspēku. Bojā gāja 15 partizāni, deviņi tika sagūstīti un kopā ar atbalstītājiem izsūtīti uz Sibīriju.

1992. gadā zemessargi kopā ar Daugavas Vanagiem un patriotisko organizāciju pārstāvjiem atraka saspridzināto bunkuru, savāca kritušo karavīru kaulus un pārapbedīja Dobeles Virkus kapos. Pie bunkura tika uzstādīts Baltais krusts, piemiņas akmens un granīta stēla.

Jau 90. gadu vidū tika iezīmēta bunkura aprises, nostiprinot tās ar iekšējām sienām, bet tikai tagad – kaujas 60. gadadienā – bunkurs ir atjaunots tieši tāds, kāds tas bija pirms saspridzināšanas. Ir piepildījusies abu vēl dzīvo partizānu Modra Zihmaņa un Alfona Kalniņa, kā arī bijušās partizānu sakarnieces, Nacionālo partizānu Liepājas nodaļas vadītājas Birutas Rodovičas vēlēšanās.To īstenot palīdzēja daudzi atbalstītāji un talcinieki.

Bunkura iekšpusē redzama krāsniņa, galds, šauras lāviņas, uz kurām gulējuši partizāni, taču tas vēl nav pilnībā izbūvēts. Darbi turpināsies, sākoties siltākam laikam, tāpēc Biruta Rodoviča, kura ir apņēmusies veikt gides pienākumus, lūdz interesentus vēl pagaidīt. Bunkurs, lai to pasargātu no postījumiem, gan tiks atslēgts tikai apmeklētājiem, kuri savu vizīti pieteiks iepriekš, taču piemiņas vietu var apskatīt ikviens arī bez iepriekšējas pieteikšanās. Pie bunkura ir izvietots arī informācijas stends.

Tuvāka informācija Dobeles tūrisma informācijas centrā pa tālruni 637 07255 vai 26136682.

Avots: Dobeles rajona padomes TIC

pr-linija - 3669
BalticTravelnews.com
+371 26551169
[email protected] -