Katrs trešais Latvijas iedzīvotājs nevar atļauties nedēļu ilgu atvaļinājumu

Katrs trešais Latvijas iedzīvo

Foto: Pixabay.com | Autors: Laila Pastare | 2026.06.15

Sācies atvaļinājumu laiks. Kamēr daudzi plāno atpūtas braucienus, teju katrs trešais jeb 28,9 % Latvijas iedzīvotāju nevar atļauties pavadīt nedēļu ilgu atvaļinājumu prom no mājām, liecina jaunākie “Eurostat” dati. “Neraugoties uz vispārējo ekonomikas attīstību, ievērojamai daļai sabiedrības ceļošana joprojām ir nesasniedzama greznība,” saka bankas Citadele klientu pieredzes vadītāja Ginta Zemgale.

“Vienlaikus situācija Latvijā un Baltijā kopš 2000. gadu sākuma ir uzlabojusies un pamazām pieaug to iedzīvotāju skaits, kuri var atļauties brīvdienās ceļot. Piemēram, Latvijā pirms 10 gadiem nedēļu garu ceļojumu  nevarēja atļauties 37,1 % sabiedrības. Dati liecina, ka šobrīd iedzīvotāju rocība ir pieaugusi, tomēr progress nav vienmērīgs. Visās trīs Baltijas valstīs no ceļojumiem joprojām visbiežāk ir spiestas atteikties ģimenes, kurās bērnus audzina viens vecāks, kā arī seniori,” skaidro Ginta Zemgale.

Baltijā vislabākā situācija ir Igaunijā, kur nedēļu ilgu atpūtu nevar atļauties vismazākais iedzīvotāju īpatsvars – 25,8 %. Turpretī Lietuvā provizoriskais rādītājs ir visaugstākais un sasniedz 30,9 %. Salīdzinājumam – Eiropas Savienības (ES) vidējais rādītājs pērn bija 27,5 %.

Vairāk ceļojam pa Latviju, bet ilgāk nakšņojam ārzemēs

Pagājušā gada nogalē publicētie “Eurostat” dati par 2024. gadu* liecina, ka Latvijas iedzīvotāji devās 4,89 miljonos ceļojumu. Vairāk nekā puse no tiem jeb 63,3 % bijuši iekšzemes ceļojumi, pārējie 36,7 % – uz ārvalstīm.
Vidējais ceļojuma garums bija 3,5 naktis, tomēr atšķiras Latvijā un ārvalstīs pavadīto nakšu skaits – Latvijā tās bija vidēji 2,3 naktis, kamēr ārzemēs – 5,5 naktis.

Ārzemēs tērējam 83 % no kopējiem tūrisma tēriņiem

Lielāko tūrismam atvēlēto budžetu Latvijas iedzīvotāji tērē braucieniem uz ārvalstīm. Ārzemju ceļojumu izdevumi veido aptuveni 83 % no kopējiem tūrisma tēriņiem, ierindojot Latviju starp ES valstīm (Luksemburga, Beļģija, Malta un Kipra), kuru iedzīvotāji tūrisma naudu visvairāk tērē ārpus valsts.

Dodoties uz ārzemēm, Latvijas iedzīvotāji par vienu ceļojumā pavadīto nakti tērēja vidēji 110 eiro. Savukārt Latvijā šīs izmaksas bija vidēji 31 eiro.

Kopumā Latvijas iedzīvotāji tūrismam tērē ievērojami mazāk nekā vidējais ES ceļotājs. ES vidējais rādītājs, ceļojot iekšzemē 2024. gadā sasniedza 78 eiro par nakti, bet ārvalstīs 135 eiro par nakti.

“Lai arī ilgāka atpūta ārzemēs daļai iedzīvotāju ir finansiāli grūti sasniedzama, atelpu iespējams rast arī bez lieliem tēriņiem, izvēloties vienas dienas izbraucienus, tuvākus galamērķus Latvijā, bezmaksas kultūras un dabas aktivitātes vai atpūtu ārpus aktīvās sezonas. Savukārt tiem, kuri vēlas iekrāt garākam atvaļinājumam, noderīga var būt regulāra, pat neliela uzkrājuma veidošana visa gada garumā, piemēram, ik mēnesi novirzot atsevišķu summu tieši atpūtai,” atgādina Ginta Zemgale.

* Visi tūrisma braucieni ar vismaz vienu nakšņošanu – gan personīgie, gan darba braucieni.

Avots: Olsen.lv



Izrāde “Skroderdienas Silmačos”

Izrāde “Skroderdienas Silmačos”

Iemīļotā latviešu klasika “Skroderdienas Silmačos” 22. jūnijā Valmieras estrādē.

EUR 19 | Valmieras novada Tūrisma pārvalde

Ventspils Briežu dārzs atklāj sezonu

Ventspils Briežu dārzs atklāj sezonu

No 1. jūnija Ventspils briežu dārzs atvērts apmeklētājiem no plkst. 10.00 līdz plkst. 18.00. Iepazīsti dzīvniekus un baudi dažādas atrakcijas visai ģimenei!

Ventspils TIC

Saulgrieži Ventspilī

Saulgrieži Ventspilī

Aicinām iepazīsties ar Saulgriežu norisēm Ventspilī! Jūra, tradīcijas, mūzika, dejas un prieks!

Ventspils TIC

Dienvidkurzemē aicina Līgot un Jāņot

Dienvidkurzemē aicina Līgot un Jāņot

Šogad Dienvidkurzemes novadā Saulgriežu, Līgo un Jāņu svinību laiks sāksies jau 13. jūnijā un turpināsies līdz pat Jāņu naktij, piedāvājot plašu kultūras, tradī

Dienvidkurzemes novada tūrisma centrs

KABATA un KUUP kafija - dodies uz Rēzekni!

KABATA un KUUP kafija - dodies uz Rēzekni!

“KABATA” piedāvā vietējo dizaineru darbus, dāvanas, amatnieku izstrādājumus un garšīgu KUUP kafiju.

Rēzeknes pilsētas TIC

Velobrauciens apkārt Burtnieka ezeram

Velobrauciens apkārt Burtnieka ezeram

28. jūnijā Burtniekos norisināsies 18. velobrauciens “Apkārt Burtnieka ezeram”

Valmieras novada Tūrisma pārvalde

Piesakies Līgo tirdziņam Rēzeknē!

Piesakies Līgo tirdziņam Rēzeknē!

Aicināti mājražotāji, amatnieki un tirgotāji pieteikties dalībai Rēzeknes Līgo tirdziņā, kas norisināsies 23. Jūnijā, no plkst. 18.00 līdz 23.00!

Rēzeknes pilsētas TIC

Daudz laimes mums - Dāvanas jums!

Daudz laimes mums - Dāvanas jums!

No 8. jūnija līdz 1. jūlijam katra rezervācija nāk ar īpašiem bonusiem!

AirGuru

Skroderdienas Silmačos

Skroderdienas Silmačos

20. jūnijā Ventspils Teātris aicina uz Rūdolfa Blaumaņa leģendārās lugas “Skroderdienas Silmačos” brīvdabas pirmizrādi Piejūras brīvdabas muzejā

Ventspils TIC

SKRODERDIENAS SILMAČOS - Rēzeknē!

SKRODERDIENAS SILMAČOS - Rēzeknē!

Leģendārās “Skroderdienas Silmačos” atgriežas ar īstu Jāņu sajūtu, humoru un latviskām tradīcijām

Rēzeknes pilsētas TIC

Ķer piedzīvojumus Ventspilī

Ķer piedzīvojumus Ventspilī

Jautrība un piedzīvojumi Piedzīvojumu parkā garantēti. Iepazīsties ar plašo piedāvājumu - rodelis, virvju trase, veikparks, disku golfs, peintbols, lāzertags.

Ventspils TIC

Skatuve jaunajiem dizaineriem

Skatuve jaunajiem dizaineriem

Ikviens aicināts bez maksas vērot jauno mūziķu un mākslinieku kvalifikācijas eksāmenu sniegumu!

Rēzeknes pilsētas TIC

Atklāj vasaru – akcijā Muzejs iedvesmo!

Atklāj vasaru – akcijā Muzejs iedvesmo!

Ventspils muzejs no 4. jūnija līdz 30. augustam piedāvā vasaras programmu – Muzejs iedvesmo! Pērc biļeti un sagādā sev nelielus svētkus visās muzeja mājās!

Ventspils TIC

LĪGO tirgus Tukumā

LĪGO tirgus Tukumā

Smaržas, garšas un sarunas. Līdz pl. 13.00 svētku atmosfēru papildinās akordeonista Kaspara Gulbja un saksofonista Viļņa Prancāna muzikāli priekšnesumi.

Tukuma TIC

Vasaras saulgriežu svinības Valmiermuižā

Vasaras saulgriežu svinības Valmiermuižā

Sestdien, 20. jūnijā, no plkst. 11:00 līdz 15:00 vasaras saulgriežu svinības un tirdziņš Valmiermuižā

Valmieras novada Tūrisma pārvalde

 MÓRA - ideāla vieta vasaras garšām!

MÓRA - ideāla vieta vasaras garšām!

Restorāns un vīna studija “MÓRA” laipni aicina ikvienu Rēzeknes iedzīvotāju un ciemiņu izbaudīt latgaliešu virtuvi mūsdienīgā interpretācijā.

Rēzeknes pilsētas TIC

Piedalies Saulgriežu pārgājienā Rēzeknes p

Piedalies Saulgriežu pārgājienā Rēzeknes p

Svētdien, 21. jūnijā plkst. 9.00, startējot no Rēzeknes TIC, dosimies Saulgriežu pārgājienā. Maršruts: Rēzekne – Pīterkolns

Rēzeknes pilsētas TIC

Līgo laiks Tukuma novadā

Līgo laiks Tukuma novadā

Jāņi un viss, kas ap to saistīts, šķiet, ir nozīmīgākais un gaidītākais pasākums Latvijā. Visas līgo lustes vienuviet!

Tukuma TIC

Pārgājienu maršruti Bauskas novadā

Pārgājienu maršruti Bauskas novadā

Iepazīsti Bauskas novadu soli pa solim – atklāj pārgājienu maršrutus, dabas takas un kultūrvēsturiskas vietas visai ģimenei!

Bauskas TIC

Ielīgošanas velobrauciens

Ielīgošanas velobrauciens

Maršruts vedīs pa Grobiņas un Gaviezes pagasta ceļiem, ļaujot iepazīt apkārtni un piestāt vairākās interesantās vietās gida pavadībā

Dienvidkurzemes novada tūrisma centrs

BalticTravelnews.com
+371 26551169
[email protected] -