
Foto: Govilnius.lt | Autors: Govilnius.lt | 2026.06.09
Tikai īsa brauciena attālumā no Latvijas Viļņa ir kļuvusi par globālu tikšanās vietu svētceļniekiem no 52 valstīm, jo ir sācies 6. Pasaules apustuliskais žēlsirdības kongress (WACOM). Sešas dienas pilsēta, kur aizsākās Dieva Žēlsirdības godināšana, kļūst par vietu sarunām par līdzcietību, izlīgumu un cerību arvien sašķeltākā pasaulē.
Sešas dienas šonedēļ Viļņa kļūst par globālās katoļu kopienas tikšanās vietu, jo Lietuvas galvaspilsētā uz 6. Pasaules apustulisko žēlsirdības kongresu (WACOM) pulcējas tūkstošiem svētceļnieku, garīdznieku, kopienu līderu un viesu.
Kongress oficiāli tika atklāts 7. jūnijā un ir pulcējis vairāk nekā 5 000 dalībnieku no 52 valstīm, kļūstot par vienu no nozīmīgākajiem starptautiskajiem katoļu notikumiem pasaulē šogad.
Kongresu, ko organizē Vatikāna Evaņģelizācijas dikastērija, Lietuvā rīko pirmo reizi, un tas norisinās no 7. līdz 12. jūnijam ar tēmu „Veidojot Žēlsirdības pilsētu”.
Viļņa tika izvēlēta par šīs tikšanās vietu kā Dieva Žēlsirdības godināšanas dzimtene – kustības, kas kļuvusi par vienu no izplatītākajām mūsdienu katoļu garīguma izpausmēm. Šodien šis attēls ir sastopams katoļu baznīcās visā pasaulē, savukārt oriģinālā glezna joprojām atrodas Viļņā, Vecpilsētas Dieva Žēlsirdības svētnīcā.
„Gadu desmitiem miljoniem katoļu visā pasaulē ir lūgušies Dieva Žēlsirdības attēla priekšā, nezinot, ka šis stāsts sākās Viļņā. Šis kongress ir vēsturisks brīdis, jo tas atved globālo Dieva Žēlsirdības kopienu atpakaļ uz pilsētu, kur šī vēsts pirmo reizi ieguva konkrētu veidolu. Tā ir iespēja ne tikai atcerēties šo vēsturi, bet arī pārdomāt vēsti, kas joprojām ir dziļi aktuāla: žēlsirdība, kas tiek īstenota lūgšanā, vārdos un konkrētos darbos, var kļūt par cerības un vienotības pamatu,” sacīja arhibīskaps Gintars Grušas.
Atklāšanas dienā notika Svētā Mise Viļņas Katedrāles laukumā un euharistiskā procesija cauri pilsētas centram, iezīmējot sākumu programmai, kas aptver baznīcas, klosterus, muzejus un publiskās vietas visā pilsētā.
„Šis kongress pulcē vairāk nekā 130 runātāju no Kanādas un Filipīnām līdz Itālijai un Ukrainai, taču tas, kas viņus vieno, nav statuss vai tituli. Daudzi no viņiem ir piedzīvojuši neparastu dzīves ceļu – no atkarības un vardarbības līdz karam, zaudējumam un personīgai ticības atgriešanās pieredzei. Līdzās pasaulē atzītiem Baznīcas līderiem un autoriem apmeklētāji dzirdēs arī stāstus par cilvēkiem, kuri atjaunojuši savu dzīvi un atraduši cerību grūtos apstākļos,” sacīja Inesa Čaikauskiene, Pasaules apustuliskā žēlsirdības kongresa Vilnius 2026 direktore.
WACOM programma ilgst piecas pilnas dienas, un katru pēcpusdienu visā Viļņā notiek vairāk nekā 30 pasākumi, kas ir atvērti ikvienam – neatkarīgi no tā, vai viņi nāk ticības, kultūras vai vienkārši jēgpilnas sarunas dēļ. Vakara programmā iekļauti arī koncerti, kā arī liturģiskie dievkalpojumi un ikdienas lūgšanu tikšanās, kas integrētas kongresa norisē.
Papildus savai reliģiskajai nozīmei šī tikšanās pievēršas dažiem no aktuālākajiem izaicinājumiem, ar kuriem saskaras mūsdienu sabiedrība: vientulībai, atkarībām, ģimenes saišu sairšanai, garīgās veselības problēmām, kara traumām un sociālajai atstumtībai. Diskusijās, izstādēs un publiskos pasākumos runātāji pēta, kā kopienas var reaģēt uz šiem jautājumiem, balstoties solidaritātē un praktiskā rīcībā.
Diskusijās piedalās starptautiski atzīti runātāji, tostarp bijušais gangsteris un tagad katoļu lektors Džons Pridmors, kā arī anglikāņu mācītājs un Alpha kursa veidotājs Nikijs Gumbels. Starp 30 ikdienas lekcijām dalībnieki dzirdēs Krakovas arhibīskapu Gžegožu Rišu, katoļu raidierakstu veidotāju Metu Fradu, organizācijas Caritas Ukraine prezidenti Tetianu Stavniči, kā arī Viņa Vissvētību ekumenisko patriarhu Bartolomeju un Maltas Suverēnā ordeņa lielmestru.
Viļņa kongresa programmu savieno ar savu ilggadējo svētceļojumu galamērķa lomu. Vecpilsētā, kas iekļauta UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā, vairāk nekā 30 baznīcas atrodas cita no citas pastaigas attālumā, un pilsēta piedāvā arī iedibinātus svētceļojumu maršrutus, kas saistīti ar Dieva Žēlsirdības tradīciju, tostarp svētceļojumu „Žēlsirdības ceļš”.
Kamēr tūkstošiem cilvēku visas nedēļas garumā turpina ierasties pilsētā, Viļņa nostiprina sevi ne tikai kā vēsturisku svētceļojumu galamērķi, bet arī kā mūsdienīgu tikšanās vietu globālām sarunām par ticību un kopienu.

Vērienīgākais un tradīcijām bagātākais riteņbraukšanas masu pasākums Baltijas valstīs
Siguldas novada TIC

Novada iepazīšanas ceļojums, baudot īpaši šim notikumam gatavotus ēdienus mājās, saimniecībās un citviet Siguldas novadā
Siguldas novada TIC

Ekskursijas laikā gida pavadībā ielūkosieties kā Lielajā zālē, tā arī citās koncertu un mākslas telpās, kur ikdienā uzturas ap 400 esošo un topošie mūziķi.
Liepājas reģiona TIB

Gudrie rezervē laikus! Labākie kūrorti, ieplānots atvaļoinājums, izmantotas iespējas! Sākot no 3 naktīm, aviobiļetes un viesnīcas
EUR 549 | Estravel Latvia

Sestdien, 18.jūlijā no plkst. 14.00-02.00 ieplāno vērienīgāko etnomūzikas notikumu Latvijā, Valmiermuižā! Info - https://www.etnovalmiermuiza.lv/
Valmieras novada Tūrisma pārvalde

10. maijā norisinājās Augšdaugavas novada Tūrisma triatlons, kas jau ir kļuvis par tradicionālu ikgadēju aktīvās atpūtas pasākumu.
Augšdaugavas novada Tūrisma nodaļa

airBaltic lidojumu Supercenas! ceļo: no 01.07.2026. - 31.08.2026. pārdošanā: līdz 19.06.
EUR 89 | SKY24.LV

Rezervējiet atvaļinājumu laikus un izbaudiet pēc savas patikas // aviobiļetes, transfēri, viesnīcās Itālijas labākajos slēpošanas kūrortos
EUR 1399 | Estravel Latvia

Nīcā, Dienvidkurzemes novadā, pēc ilgāka pārtraukuma atgriežas pagasta svētki “Dzelzs ritmi Nīcā”
Dienvidkurzemes novada tūrisma centrs

Padari savas brīvdienas vēl gaišākas līdz pat 20% atlaide automašīnu nomai - visas vasaras garumā! Piedāvājums spēkā līdz 22. augustam!
Europcar

Silene Resort & SPA ir četrzvaigžņu kūrorts, kas atrodas 30 km attālumā no Daugavpils, gleznainā Sila ezera krastā.
Augšdaugavas novada Tūrisma nodaļa

A tour of the region, enjoying dishes prepared especially for this event in homes, farms and other places in Sigulda region
Siguldas novada TIC

Ēst Jāņu sieru Kipras, Turcijas Melnkalnes vai Bulgārijas pludmalē? - Kāpēc gan ne!
EUR 606 | On-line ceļojumi Estravel

Valmieras vasaras teātra festivāls šogad norisināsies no 7. līdz 9. augustam. Biļetes uz festivālu pieejamas valmierasfestivals.lv.
Valmieras novada Tūrisma pārvalde

Lidojums no Rīgas, 7 naktis viesnīcā, brokastis // Plānojiet laiku un atpūtu pēc saviem ieskatiem
EUR 519 | Estravel Latvia

“Sventes muiža” ir mājīga, pagājušā gadsimtā celta muiža, kurā iekārtota 4-zvaigžņu viesnīca.
Augšdaugavas novada Tūrisma nodaļa

Šovasar Alūksnes iedzīvotājiem un viesiem būs iespēja ieraudzīt pilsētu no pavisam cita skatupunkta publiskajā ekskursijā ar trīs vietējām gidēm
Alūksnes TIC