
Foto: Rigazoo.lv | Autors: Roberta Treija | 2026.06.05
2026. gada 4. jūnijā Rīga ZOO aicināja Rīgas domes un mediju pārstāvjus ieskatīties topošās ekspozīcijas būvlaukumā, kur uzsākts izbūves process un nākamo divu gadu laikā taps pirmais Rīga ZOO ilgtermiņa attīstības plāna “Masterplan 2035” posms – “Himalaji”.
Rīga ZOO uzsāk zoodārza attīstības plāna “Masterplan 2035” pirmā etapa – “Himalaji” – būvniecība. Būvniecības projekta ietvaros tuvāko gadu laikā tiks izveidota jauna kalnu reģiona ekspozīcija, kas apvienos mūsdienīgus dzīvnieku labturības risinājumus, izglītojošu saturu un apmeklētāju pieredzi. Jauno ekspozīciju veido teritorijā, kur iepriekš atradās vairākas vēsturiskās zoodārza ekspozīcijas, kas nu kļūs par tematisku vidi un atspoguļos Āzijas kalnu reģionu dabu, ainavu, tajā sastopamās dzīvnieku sugas, kā arī cilvēka un dzīvnieku līdzāspastāvēšanu
Topošās ekspozīcijas centrā būs Tibetas ciems – zona, kas gan ar arhitektoniskajiem risinājumiem, gan ainavisko veidojumu, gan izvēlēto dzīvnieku sugām radīs apmeklētājiem sajūtu par ceļojumu uz Himalaju reģionu. Ekspozīcija tiek veidota kā daļa no plašāka Rīga ZOO attīstības redzējuma – pārejas no atsevišķām dzīvnieku mītnēm uz biotopos balstītām teritorijām, kurās dzīvnieku labturība, apmeklētāju pieredze un izglītojošais saturs veido vienotu stāstu.
Kopumā “Himalaju” teritorijā plānots izveidot vairāk nekā 11 ekspozīcijas, kurās būs aplūkojamas vairāk nekā 20 dzīvnieku sugas. To vidū būs gan Rīga ZOO jau esošas sugas – Mišmi takini, Indijas dzeloņcūkas, baltpurna brieži un citas –, gan jaunas sugas, tostarp sniega leopardi un Tibetas melnie lāči. Ekspozīcijā atgriezīsies arī apmeklētāju iemīļotie manuli. Plānots, ka jaunajā teritorijā būs arī caurstaigājama putnu ekspozīcija, plēsīgo putnu zona ar bārdainajiem grifiem un klinšu ērgļiem, kā arī vairākas jauktās ekspozīcijas, tostarp Himalaju melno lāču un zeltaino šakāļu kopīga mītne, Mišmi takinu un Ķīnas zilo aitu ekspozīcija, kā arī plato zona kiangiem un jakiem. Kopējā plānotā investīcija “Himalaju” projekta īstenošanā ir 8,3 miljoni eiro.
Viena no gaidītākajām pārmaiņām būs lāču atgriešanās Rīga ZOO – jaunajā ekspozīcijā plānots izmitināt Tibetas melno lāci, kas uzturēsies kopā ar zeltainajiem šakāļiem. Apmeklētājiem būs iespēja redzēt arī sniega leopardu – vienu no simboliskākajām augstkalnu sugām, kas vienlaikus ļauj runāt par apdraudētām kalnu ekosistēmām un sugu aizsardzību.
“Himalaji” ir pirmais no septiņiem “Masterplan 2035” posmiem. Plāna mērķis ir pakāpeniski pārveidot Rīga ZOO par mūsdienīgu četru sezonu bioparku, kura centrā ir sugu saglabāšana, sabiedrības izglītošana un ilgtspēja. Līdz ar šī posma būvniecības sākšanu ilgtermiņa attīstības plāns pāriet no ieceres un projektēšanas stadijas praktiskā īstenošanā.
Mediju pasākumā piedalījās Rīgas vicemērs Edvards Ratnieks, Rīgas pilsētas izpilddirektors Jānis Lange, Rīga ZOO valdes priekšsēdētājs Jānis Rudzītis un valdes locekle Anete Bilzēna, Rīga ZOO Infrastruktūras attīstības un būvniecības projektu vadītājs Aigars Špons, SIA “NEWCOM Construction” valdes priekšsēdētājs Mārtiņš Bubens un projekta vadītājs Oskars Pivors, un Rīga ZOO dzīvnieku kolekcijas departamenta vadītāja Guna Vītola. Pasākuma laikā tika iezīmēta projekta nozīme Rīgai, būvniecības procesa sarežģītība zoodārza teritorijā, nākotnes ekspozīcijas risinājumi un tās loma Rīga ZOO turpmākajā attīstībā.
Jaunā teritorija tiks veidota, domājot ne tikai par to, kā dzīvniekus redzēs apmeklētāji, bet arī par dzīvnieku iespējām izmantot vidi sugai raksturīgākā veidā – pārvietoties, slēpties, izvēlēties dažādas uzturēšanās vietas un izmantot reljefu. Būvniecības risinājumiem jāapvieno apmeklētāju drošība, dzīvnieku labturība, zoodārza ikdienas darba vajadzības un ekspozīcijas izglītojošais saturs.
“Himalaju” būvniecība ir sarežģīts projekts, jo tā notiek aktīvi funkcionējoša zoodārza teritorijā, kur vienlaikus turpinās dzīvnieku aprūpe, apmeklētāju uzņemšana un ikdienas darbs. Būvdarbu laikā atsevišķas teritorijas apmeklētājiem būs ierobežotas, tomēr Rīga ZOO turpinās darbu ierastajā režīmā.
Rīga ZOO ilgtermiņa attīstības plāns paredz pakāpenisku visa zoodārza pārveidi. “Himalaji” ir pirmais solis šajā procesā, kam nākotnē sekos arī citu reģionu ekspozīciju attīstība. Rīga ZOO mērķis ir veidot zoodārzu kā mūsdienīgu dabas izziņas, sugu saglabāšanas un sabiedrības izglītības centru, kas ir nozīmīgs gan Rīgai, gan Latvijai kopumā.


Ventspils ielas, laukumi un skvēri iegūst košus vasaras rakstus, kuros harmoniski savijas dažādu ziedu sugu un krāsu toņu.
Ventspils TIC

Bauskas novada svētki norisināsies Rundāles apvienības pārvaldes teritorijā, aicinot ceļot laikā, lai iepazītu ne tikai Rundāles pili, bet arī mazāk zināmas vēs
Bauskas TIC

No 1. jūnija Ventspils briežu dārzs atvērts apmeklētājiem no plkst. 10.00 līdz plkst. 18.00. Iepazīsti dzīvniekus un baudi dažādas atrakcijas visai ģimenei!
Ventspils TIC
Jāņi un viss, kas ap to saistīts, šķiet, ir nozīmīgākais un gaidītākais pasākums Latvijā. Visas līgo lustes vienuviet!
Tukuma TIC
.jpeg)
Aicinām kultūras un mākslas cienītājus apmeklēt dažādas izstādes Tukumā un apkārtnē.
Tukuma TIC
Kas gan tie par Jāņiem, bez lustīgas teātra spēlēšanas ar dziesmām un dejām?!
Tukuma TIC

Vasaras sezonā katru sestdienu apmeklētājus pulksten 12.00 Informācijas centrā gaidīs gids, kura vadītajai ekskursijai varēs pievienoties IKVIENS gribētājs.
Rēzeknes pilsētas TIC

Iestājoties vasaras sezonai, no 1. jūnija mainīsies Ventspils Ūdens piedzīvojumu parka darba laiki, būsim atvērti katru dienu!
Ventspils TIC

3. jūlijā aicinām uz džeza nakti Neikenkalna dabas koncertzālē Dikļos!
EUR 10 | Valmieras novada Tūrisma pārvalde

Vasaras pilnbriedā, 20. jūnijā, kad jūra satiekas ar saulrieta ugunīgajām nokrāsām, Ventspils pludmalē ikviens aicināts piedzīvot sajūtu vakaru pie jūras.
Ventspils TIC

Atpūties pašā pilsētas sirdī pie Kovšu ezera un izbaudi mieru ar visām ērtībām, saunu un privātu pludmali!
Rēzeknes pilsētas TIC
21. jūnijā no plkst. 20.00 līdz 24.00 Daugavas muzejs aicina uz kopīgu ielīgošanu. Doles muižas vēsturiskajā parkā, pašā Daugavas krastā.
Salaspils novada TIC

Sestdien, 6. jūnijā aicinām Tevi uz šīs sezonas noslēdzošo POP-UP RESTORĀNU, kur par garšu bagātību un daudzveidību rūpēsies šefpavārs Matīss Aleksandrovs.
EUR 55 | Valmieras novada Tūrisma pārvalde

Aicinām izbaudīt ziedēšanas krāšņumu 13. un 14. jūnijā no plkst. 11.00 līdz plkst. 19.00 peoniju kolekcijas dārzā “Silezeru peonijas”.
Valmieras novada Tūrisma pārvalde

5. un 6. jūnijā aizraujošā darbnīcā izzināsim, kā rodas zemestrīces un kā tās ietekmē ēkas un cilvēkus. Tiekamies zinātnes centrā "Vizium"
Ventspils TIC

Lai apmeklējums būtu izdevies un nesteidzīgs, esam sagatavojuši ceļvedi, ko apskatīt un darīt Rundālē svētku dienās 30.05.-06.06.
Bauskas TIC
Šī būs diena, kurā satiksies elegance, daba un nesteidzīga noskaņa. Te sagaidīs ziedu pilni celiņi, mierpilna atmosfēra, skaistas foto vietas u.c. aktivitātes!
Tukuma TIC

Deju skolas “Dzirnas” sadarbībā ar Burtnieku apkaimes bērniem un jauniešiem 8.augustā plkst. 21:30 aicina uz muzikālu dejas fantāziju “Mana Daba”.
EUR 10 | Valmieras novada Tūrisma pārvalde

Ventspilnieki un pilsētas viesi tiek aicināti izstaigāt vai ar velosipēdu izbraukt plaukstošo Ventspili, izmantojot mobilo lietotni Walk15.
Ventspils TIC
.jpg)
Apmeklētājus sagaidīs ne tikai tirgotāji, bet arī dažādas Līgo svētku aktivitātes.
Bauskas TIC