Latvijas pūču iepazīšanai pieejams «Mans pirmais pūču noteicējs»

Latvijas pūču iepazīšanai piee

Foto: lob.lv | Autors: Kitija Balcare | 2026.05.19

Mudinot iepazīt 12 Latvijas savvaļā sastopamās pūču sugas, Latvijas Ornitoloģijas biedrība sagatavojusi izglītojošo materiālu “Mans pirmais pūču noteicējs”. Noteicējs tapis sadarbībā ar mākslinieci Martu Gotlību.

Noteicējā iekļautas 12 pūču sugas, kas novērojamas Latvijā, tostarp apodziņš, bikšainais apogs, mājas apogs, plīvurpūce, ausainā pūce, meža pūce, svītrainā pūce, purva pūce, ziemeļpūce, urālpūce, baltā pūce, ūpis.

Līdzās mākslinieces Martas Gotlības zīmētiem pūču attēliem ir uzskaitītas šīm putnu sugām raksturīgas pazīmes un mazākzināmi fakti. Visām pūcēm, tostarp to mazuļiem, pievienoti kvadrātkodi, kas ved uz šo putnu sugu balsu ierakstiem. Noteicējā ir arī atvērums, kurā ir redzamas visas Latvijā sastopamās pūces vienuviet. Līdzās putnu sugu aprakstiem noteicējā ir ietverta informācija arī par pirmajiem soļiem putnu vērošanā.

Kabatas formāta materiāls ir veidots kā viegli lietojams un dabā līdzņemams praktisks noteicējs, ko var izmantot gan bērni, gan jaunieši, gan arī pieaugušie, kam nav priekšzināšanu pūču sugu noteikšanā.

Drukātā veidā noteicējs (A6 formātā) ir pieejams Latvijas Ornitoloģijas biedrības rīkotos pasākumos un izglītojošās vizītēs skolās, savukārt elektroniskā versijā izglītojošais materiāls “Mans pirmais pūču noteicējs” pieejams Latvijas Ornitoloģijas biedrības tīmekļvietnē. Iepriekš izdoti arī materiāli “Mans pirmais putnu noteicējs” ar 40 Latvijā izplatītākajām putnu sugām un “Mans pirmais ūdeņu putnu noteicējs” ar 20 putnu sugām, kas sastopamas pie ūdeņiem.

Materiāla “Mans pirmais pūču noteicējs” ilustrāciju autore ir Marta Gotlība, datorgrafiķes – Ilze Bojāre, Anna Osiņa, Rūta Ločmane, tekstu autore – Kitija Balcare, redaktori – Viesturs Ķerus un Agnis Bušs.

“Mans pirmais pūču noteicējs” ir sagatavots pateicoties Latvijas Vides aizsardzības fonda atbalstam projektā “Bērnu un jauniešu vides apziņa: no veciem mežiem līdz klimata izpratnei”. Projekta mērķis ir piedāvāt dažāda vecumposma bērniem un jauniešiem izglītojoši izklaidējošas aktivitātes un saturīgas brīvā laika pavadīšanas iespējas, veicinot interesi par dabaszinātnēm un nodrošinot jēgpilnu socializēšanās iespēju ar vienaudžiem.

Par Latvijas Ornitoloģijas biedrību
Latvijas Ornitoloģijas biedrība (LOB) ir lielākā dabas organizācija Latvijā, kura pateicoties vairāk nekā 900 biedriem, veic savvaļas putnu izpēti un tiecas saglabāt to dzīvotnes Latvijā, rūpējoties par dabas daudzveidību cilvēku un putnu labklājības vārdā. Par putnu daudzveidību iestājas kopš 1985. gada. Izdod vienīgo žurnālu par putniem latviešu valodā “Putni dabā”. Ir starptautiskās putnu aizsardzības organizācijas “BirdLife International” pārstāvis Latvijā. Plašāk: www.lob.lv un Facebook.com/LOB.LV.


Avots: lob.lv


raimondstiguls - 4000
LĪGO tirgus Tukumā

LĪGO tirgus Tukumā

Smaržas, garšas un sarunas. Līdz pl. 13.00 svētku atmosfēru papildinās akordeonista Kaspara Gulbja un saksofonista Viļņa Prancāna muzikāli priekšnesumi.

Tukuma TIC

Atvērtu durvju dienas Silezeru peonijās

Atvērtu durvju dienas Silezeru peonijās

Aicinām izbaudīt ziedēšanas krāšņumu 13. un 14. jūnijā no plkst. 11.00 līdz plkst. 19.00 peoniju kolekcijas dārzā “Silezeru peonijas”.

Valmieras novada Tūrisma pārvalde

Atklāj laivošanas sezonu Bauskas noavadā

Atklāj laivošanas sezonu Bauskas noavadā

Izvēlies kādu no laivošanas maršrutiem – no nesteidzīga ģimenes brauciena līdz īstam piedzīvojumam draugu kompānijā!

Bauskas TIC

KABATA un KUUP kafija - dodies uz Rēzekni!

KABATA un KUUP kafija - dodies uz Rēzekni!

“KABATA” piedāvā vietējo dizaineru darbus, dāvanas, amatnieku izstrādājumus un garšīgu KUUP kafiju.

Rēzeknes pilsētas TIC

Aicinām pieteikties tirdzniecībai

Aicinām pieteikties tirdzniecībai

Aicinām tirgotājus un amatniekus izmantot iespēju būt daļai no svētkiem un pieteikties tirdzniecībai svētku aktīvākajā dienā – 1. augustā.

Ventspils TIC

Jauno mūziķu festivāls “FĀZE ‘26”

Jauno mūziķu festivāls “FĀZE ‘26”

Tukuma novadā, norisināsies karstākais jaunās mūzikas festivāls “FĀZE ’26”

Tukuma TIC

Džeza nakts Dikļos 3.jūlijā

Džeza nakts Dikļos 3.jūlijā

3. jūlijā aicinām uz džeza nakti Neikenkalna dabas koncertzālē Dikļos!

EUR 10 | Valmieras novada Tūrisma pārvalde

Ventspils uzplauks vasaras ziedu krāšņumā

Ventspils uzplauks vasaras ziedu krāšņumā

Ventspils ielas, laukumi un skvēri iegūst košus vasaras rakstus, kuros harmoniski savijas dažādu ziedu sugu un krāsu toņu.

Ventspils TIC

“Rožu izstāde Rozes pilsētā”

“Rožu izstāde Rozes pilsētā”

No 4. līdz 6. jūnijam Latgales Kultūrvēstures muzejā būs apskatāma tradicionālā rožu izstāde, iespēja saņemt rožu kopšanas padomus un iegādāties stādus.

Rēzeknes pilsētas TIC

Rūdolfs Blaumanis

Rūdolfs Blaumanis "No saldenās pudeles"

Rūdolfa Blaumaņa komēdija “No saldenās pudeles” atdzīvosies uz skatuves ar īsti latvisku humoru, kaislībām un dzīvesprieku.

Tukuma TIC

Sajūtu vakars pie jūras

Sajūtu vakars pie jūras

Vasaras pilnbriedā, 20. jūnijā, kad jūra satiekas ar saulrieta ugunīgajām nokrāsām, Ventspils pludmalē ikviens aicināts piedzīvot sajūtu vakaru pie jūras.

Ventspils TIC

Brīvdabas izrāde “Skroderdienas Silmačos”

Brīvdabas izrāde “Skroderdienas Silmačos”

Šlokenbekā atdzīvinās latviskās tradīcijas, humoru un Jāņu laika burvību.

Tukuma TIC

Līgo laiks Tukuma novadā

Līgo laiks Tukuma novadā

Jāņi un viss, kas ap to saistīts, šķiet, ir nozīmīgākais un gaidītākais pasākums Latvijā. Visas līgo lustes vienuviet!

Tukuma TIC

TAUTUMEITU rītausmas koncertrituāls

TAUTUMEITU rītausmas koncertrituāls

Dziesmas, gaisma un senču spēks, kas uzplaukst gada maģiskākajā brīdī - vasaras saulgriežos! Aicinām nākamo “Rītausmas koncertrituālu” piedzīvot kopā ar mums.

Tukuma TIC

Laimē balvas tūrisma akcijā

Laimē balvas tūrisma akcijā

GRANDIOZAS BALVAS akcijā "Iepazīsti kaimiņus Zemgalē": 8 velosipēdi, 8 ceļojuma somas, 8 tūristu klases teltis, 8 nūjošanas nūju komplekti.

Bauskas TIC

Ko apskatīt Bauskas novada svētku laikā

Ko apskatīt Bauskas novada svētku laikā

Lai apmeklējums būtu izdevies un nesteidzīgs, esam sagatavojuši ceļvedi, ko apskatīt un darīt Rundālē svētku dienās 30.05.-06.06.

Bauskas TIC

Koncertzāles “Latvija” jaunā sezona

Koncertzāles “Latvija” jaunā sezona

Ventspils koncertzāle “Latvija” piesaka jaunās sezonas pirmos notikumus.

Ventspils TIC

Jauno mūziķu festivāls “FĀZE ‘26”

Jauno mūziķu festivāls “FĀZE ‘26”

Zentenes pils dārzā, Tukuma novadā, norisināsies karstākais jaunās mūzikas festivāls “FĀZE ’26”, kas arī šogad pulcēs daudzveidīgus Latvijas mūzikas projektus.

Tukuma TIC

Skatuve jaunajiem dizaineriem

Skatuve jaunajiem dizaineriem

Ikviens aicināts bez maksas vērot jauno mūziķu un mākslinieku kvalifikācijas eksāmenu sniegumu!

Rēzeknes pilsētas TIC

Pastaigu maršruti Rēzeknē!

Pastaigu maršruti Rēzeknē!

Aktīvās atpūtas cienītājiem Rēzekne piedāvā vairākus maršrutus, gan ar kājām, gan ar velo!

Rēzeknes pilsētas TIC

BalticTravelnews.com
+371 26551169
[email protected] -