Alūksnē top franču ainavu stila dārzs

Alūksnē top franču ainavu stil

Foto: Visitaluksne.lv | Autors: Visitaluksne.lv | 2026.05.15

Alūksnē, pie vēsturiskās ieejas muižas parkā, līdzās Alūksnes Tūrisma informācijas centram, Ojāra Vācieša ielā 1, sākas darbi, lai izveidotu dārzu franču ainavu stilā, sakoptu to aptverošos stādījumus un ierīkotu gājēju celiņus.

Franču ainavu stila dārzs ir baroka parka izplatītākais paveids. Tas ir ģeometriski plānots, tā stādījumi, krūmi, koki veidoti ģeometriskās formās. Kompozīcijas pamatā ir proporcionalitāte un kompozīcijas skaidrība. Šāda stila dārzus visbiežāk var vērot dažādu kultūrvēsturisku ēku parkos, tostarp, Rundāles pils parkā. Alūksnes muižas parka izpēte liecina, ka sākotnēji arī šeit parks pie muižas ēkas veidots regulārā franču dārza stilā.

Jaunais dārzs paredzēts kā regulāra plānojuma dārzs ar vairākstāvu kokaugu, košumkrūmu un puķu stādījumiem un gājēju celiņiem. Tas raksturos savu priekšteci – franču dārzu, kas 18. gadsimta beigās atradās parka ieejas daļā pretī nu jau zudušajai Ozolkoka pilij. Jaunie gājēju celiņi iekļausies kopējā parka celiņu struktūrā, nodrošinot labiekārtojamās teritorijas sasaisti ar pārējo parku.

Dārza regulāro plānojumu veidos vairākas garenejas un šķērsejas, kā arī simetriski izkārtotas, dzīvžoga ieskautas puķu dobes ar dekoratīviem košumkrūmu, lapu koku un cirptu skujeņu stādījumiem. Līdztekus paredzēta arī dārzu aptverošās parka teritorijas stādījumu un koku sakopšana.

Centrālajā dobē vertikālajam akcentam paredzēts agri ziedošais ķirsis, koku apdobēs pavasarī ziedēs sīpolpuķes. Dārza centrālā daļa būs akcentēta ar dažādu šķirņu rožu stādījumu. Četru krāsu rozes dārza centrā simbolizēs Latvijas četrus gadalaikus. Rožu stādījumu krāsām būs pakārtota pieguļošo ziemciešu dobes toņu kompozīcija. Pārējo centrālajai daļai pakārtoto dobju sortiments būs veidots no ziemcietēm un vasaras puķēm. Vertikālo akcentu pārējām dobēm piešķirs cirpti un veidoti tūju kociņi.

Teritorijas labiekārtojumam paredzēts izbūvēt elektrotīklus un uzstādīt apgaismojuma laternas, bet drošībai – izbūvēt videonovērošanas sistēmu un uzstādīt video novērošanas kameras.

Franču dārza izveide ir viena no vairākām aktivitātēm Alūksnes novada pašvaldības īstenotajā Eiropas Savienības projektā “Pielāgošanās klimata pārmaiņām un plūdu risku mazināšana, veicot ilgtspējīgas infrastruktūras izveidi un atjaunošanu Alūksnes pilsētā”. Parkiem pilsētā ir būtiska loma – tie ievērojami uzlabo iedzīvotāju dzīves kvalitāti. Zaļās teritorijas palīdz samazināt gaisa temperatūru karstuma viļņu laikā, veidojot patīkamāku mikroklimatu un mazinot tā saukto “siltuma salas” efektu. Koki un augi absorbē oglekļa dioksīdu, attīra gaisu no piesārņojuma un uzlabo kopējo vides kvalitāti. Turklāt parki veicina bioloģisko daudzveidību, nodrošina vietu rekreācijai un fiziskām aktivitātēm, kā arī pozitīvi ietekmē sabiedrības veselību un labbūtību. Ilgtspējīgi attīstīti parki kļūst par nozīmīgu instrumentu pilsētu noturības stiprināšanā pret klimata pārmaiņu radītajiem izaicinājumiem.

Projekta darbību paredzēts īstenot, ievērojot trīs Jaunā Eiropas “Bauhaus” principus: estētika, ilgtspēja, iekļautība, tai skaitā, nodrošinot projekta iekļaušanos apkārtējā ainavā, dabā balstīto risinājumu, universālā dizaina principu ievērošanu. 

Avots: Visitaluksne.lv


raimondstiguls - 4000
Sajūtu vakars pie jūras

Sajūtu vakars pie jūras

Vasaras pilnbriedā, 20. jūnijā, kad jūra satiekas ar saulrieta ugunīgajām nokrāsām, Ventspils pludmalē ikviens aicināts piedzīvot sajūtu vakaru pie jūras.

Ventspils TIC

Džeza nakts Dikļos 3.jūlijā

Džeza nakts Dikļos 3.jūlijā

3. jūlijā aicinām uz džeza nakti Neikenkalna dabas koncertzālē Dikļos!

EUR 10 | Valmieras novada Tūrisma pārvalde

Disku golfs Ventspilī

Disku golfs Ventspilī

Disku golfs ir lielisks veids, kā apvienot pastaigu dabā ar aizraujošu sporta aktivitāti. Priežu mežā izvietoti 18 grozi, kas pieejami bez maksas visu gadu!

Ventspils TIC

Ielūkojies vēsturē ar aplikāciju Bauska AR

Ielūkojies vēsturē ar aplikāciju Bauska AR

Vai zināji, ka ir iespējams ielūkoties Bauskas novada vēsturē un apskatīt vēsturiskos objektus, kuri vairs nepastāv?

Bauskas TIC

EKSKURSIJA KONCERTZĀLĒ GORS - sestdienās!

EKSKURSIJA KONCERTZĀLĒ GORS - sestdienās!

Vasaras sezonā katru sestdienu apmeklētājus pulksten 12.00 Informācijas centrā gaidīs gids, kura vadītajai ekskursijai varēs pievienoties IKVIENS gribētājs.

Rēzeknes pilsētas TIC

Kultūras festivāls SPAITS 2026

Kultūras festivāls SPAITS 2026

Jau šovasar Rēzeknē pirmo reizi notiks festivāls “SPAITS” – diena, kurā satiksies mūzika, māksla, sarunas un kopā būšana pie Kovšu ezera!

Rēzeknes pilsētas TIC

Sajūtu nakts ceļojums gongu skaņās

Sajūtu nakts ceļojums gongu skaņās

No 13. līdz 14. jūnijam Mujānu biedrības namā norisināsies Sajūtu nakts ceļojums gongu skaņās.

Valmieras novada Tūrisma pārvalde

Peoniju Dārza svētki

Peoniju Dārza svētki "Romju pojenēs"

Šī diena būs lieliska iespēja ne vien pabūt vienā no skaistākajiem peoniju dārziem Kurzemē, bet arī piedalīties sarunās

Tukuma TIC

SVĒTKI PILSĒTĀ | Blūza vakars

SVĒTKI PILSĒTĀ | Blūza vakars

Koncerta gaitā skanēs blūza klasika jaunās kaverversijās, oriģinālmūzika un improvizācijas – no lēnas melanholijas līdz dzīvai, enerģijas pilnai skanējumam.

Tukuma TIC

Atvērtu durvju dienas Silezeru peonijās

Atvērtu durvju dienas Silezeru peonijās

Aicinām izbaudīt ziedēšanas krāšņumu 13. un 14. jūnijā no plkst. 11.00 līdz plkst. 19.00 peoniju kolekcijas dārzā “Silezeru peonijas”.

Valmieras novada Tūrisma pārvalde

Koncertzāles “Latvija” jaunā sezona

Koncertzāles “Latvija” jaunā sezona

Ventspils koncertzāle “Latvija” piesaka jaunās sezonas pirmos notikumus.

Ventspils TIC

Ventspils gotiņas pastaigu aplikācijā

Ventspils gotiņas pastaigu aplikācijā

Ventspilnieki un pilsētas viesi tiek aicināti izstaigāt vai ar velosipēdu izbraukt plaukstošo Ventspili, izmantojot mobilo lietotni Walk15.

Ventspils TIC

Ventspils uzplauks vasaras ziedu krāšņumā

Ventspils uzplauks vasaras ziedu krāšņumā

Ventspils ielas, laukumi un skvēri iegūst košus vasaras rakstus, kuros harmoniski savijas dažādu ziedu sugu un krāsu toņu.

Ventspils TIC

SKRODERDIENAS SILMAČOS - Rēzeknē!

SKRODERDIENAS SILMAČOS - Rēzeknē!

Leģendārās “Skroderdienas Silmačos” atgriežas ar īstu Jāņu sajūtu, humoru un latviskām tradīcijām

Rēzeknes pilsētas TIC

Aicinām pieteikties tirdzniecībai

Aicinām pieteikties tirdzniecībai

Aicinām tirgotājus un amatniekus izmantot iespēju būt daļai no svētkiem un pieteikties tirdzniecībai svētku aktīvākajā dienā – 1. augustā.

Ventspils TIC

Piedzīvojumu parks

Piedzīvojumu parks

Ventspils Piedzīvojumu parkā atrodas Baltijā lielākā rodeļu trase. Atvērts katru dienu!

Ventspils TIC

“Rožu izstāde Rozes pilsētā”

“Rožu izstāde Rozes pilsētā”

No 4. līdz 6. jūnijam Latgales Kultūrvēstures muzejā būs apskatāma tradicionālā rožu izstāde, iespēja saņemt rožu kopšanas padomus un iegādāties stādus.

Rēzeknes pilsētas TIC

Bauskas novads ģimenēm ar bērniem

Bauskas novads ģimenēm ar bērniem

Bauskas novads ir ģimenēm draudzīga vieta, kur dabas objektu mieru un vēstures izziņu papildina pārdomāta vide un praktiskas ērtības.

Bauskas TIC

Atklāj laivošanas sezonu Bauskas noavadā

Atklāj laivošanas sezonu Bauskas noavadā

Izvēlies kādu no laivošanas maršrutiem – no nesteidzīga ģimenes brauciena līdz īstam piedzīvojumam draugu kompānijā!

Bauskas TIC

Muzikāla dejas fantāzija Burtniekos

Muzikāla dejas fantāzija Burtniekos

Deju skolas “Dzirnas” sadarbībā ar Burtnieku apkaimes bērniem un jauniešiem 8.augustā plkst. 21:30 aicina uz muzikālu dejas fantāziju “Mana Daba”.

EUR 10 | Valmieras novada Tūrisma pārvalde

BalticTravelnews.com
+371 26551169
[email protected] -