Līga Bite | 2025.05.11
Ziemas mēnešos daudzi no mums kļūst mazāk aktīvi – drēgnie laikapstākļi, tumšie vakari un nogurums bieži mazina vēlmi kustēties. Taču pavasaris ir ideāls laiks savam fizisko aktivitāšu restartam – mostas daba, uzlabojas laikapstākļi, dienas kļūst garākas, un arī ķermenis vairāk alkst pēc kustības un aktivitātēm svaigā gaisā. Ne tikai pavasaris, bet arī mūsu fiziskā sagatavotība var būt mānīga. Eksperts iesaka, kā saudzīgi atsākt aktivitātes pēc ziemas perioda, nepārslogojot ķermeni.
Sertificēts funkcionālais fizioterapeits Jānis Šukajevs uzsver, ka līdz ar pavasari, svarīgi ir ieviest savā ikdienā fiziskās aktivitātes. Vasarā cilvēkiem pieaug fizisko aktivitāšu daudzums, līdz ar to – arī traumas, ja mēs nodarbojamies ar lielas intensitātes sportu vai kustībām pēc ļoti ilgiem pauzes periodiem. Tāpēc svarīgi pavasarī ir ķermeni pakāpeniski pieradināt pie vieglām slodzēm, savlaicīgi to sagatavojot arī vasaras aktivitātēm.
Pašā vasaras plaukumā dosimies uz skaisto Pakrojas muižu, kur notiek ikgadējie ziedu svētki- skaisti, krāšņi... un protams nobaudīsim gardos cepelīnus
Nikos Travel
Palēnām pieradini ķermeni pie kustības, lai izvairītos no traumām
Vieglākais veids, kā atsākt kustību, ir pastaigas. Uzliec sev mērķi un nostaigā 6 000-8 000 soļus dienā. Tu pat vari uzrīkot kopīgu izaicinājumu ar draugiem un vākt soļus kopā. Viedtālruņos un viedpulksteņos pieejamas dažādas lietotnes, piemēram, Samsung Health, kas ne tikai skaita soļus, bet piedāvā arī iespēju izveidot dažādus aktivitāšu izaicinājumus.
Savukārt skriešana ir vislabākais veids, kā pamazām atsākt nodarboties ar fiziskām aktivitātēm, bet pie nosacījuma, ka skrien intervālus. “Intervāli palīdz nepārslogot locītavas, sagatavot sirdi slodzei. Arī pētījumi rāda, ka šis ir efektīvāks treniņu veids nekā vienmērīga, ilgstoša aerobā slodze jeb maratona distanču skriešana. It īpaši, ja mērķis ir arī samazināt lieko svaru. Taču neaizmirsti, ka ļoti svarīgi ir sekot līdzi pulsam,” uzsver J. Šukajevs.
Lai nepārslogotu ķermeni, svarīgi ir sekot līdzi pulsam. Ja ir nepareiza slodze un augsts pulss, tiek palielināta slodze uz sirdi, kas ilgtermiņā var izraisīt sirds un asinsvadu problēmas. Ja visu treniņu atrodamies augsta pulsa zonā (piemēram, 80-90 % no mūsu maksimālā pulsa), var tikt traucēta mitohondriju funkcija. Mitohondriju funkcija ir atbildīga par enerģijas ražošanu un tai pazeminoties, ķermeņa aerobās spējas un izturība pasliktinās. Intervālu treniņi ir saudzīgi sirdij un, pakāpeniski trenējoties un audzējot slodzi, ir nepieciešams sekot sirds rādītājiem.
“Ķermenim nepiemērota slodze ne tikai var izraisīt muskuļu traumas un ievainojumus, bet arī pārmērīgu stresa reakciju, kas var būt kaitīga vispārējai veselībai un labsajūtai. Tāpat visu apstākļu kopums negatīvi var ietekmēt mūsu imūnsistēmu – lielas fiziskās slodzes apstākļos imūnsistēma kļūst novājināta, padarot organismu vairāk jutīgu pret infekcijām. Atceries, ka ir nepieciešamas arī atpūtas dienas, lai ķermenis atjaunotos,” atgādina J. Šukajevs.
Padomi, kas palīdzēs ieviest kustību ikdienā
1. Uzstādi nelielus, sasniedzamus mērķus, piemēram, trīs reizes nedēļā dodies 30 minūšu pastaigās. Padari to par savu ieradumu.
2. Izmēģini jaunas aktivitātes un atrodi jaunus hobijus. Ja neesi agrāk skrējis, izaicini sevi un uzsāc skriet – pat 10 minūtes kustības ir vairāk nekā nekas.
3. Iesaisti aktivitātēs draugus vai ģimeni. Kopā būs ne tikai jautrāk, bet arī kvalitatīvi pavadīsiet laiku. Pastaigas vari apvienot ar dabas baudīšanu un izvērst garākos pārgājienos ar pikniku dabā, izbraucienos ar riteni vari atklāt vēl neredzētas pērles arī pilsētas vidē, bet kopīga joga parkā būs ieguldījums gan savā ķermenī, gan garā.
4. Seko līdzi progresam un uzraugi savu labsajūtu, kā arī veselību, ar tehnoloģiju palīdzību. Viedpulkstenis, pavisam iespējams, par tavu veselības stāvokli ikdienā zina vairāk nekā tu. Tas ne tikai seko līdzi tavai miega kvalitātei, enerģijas līmenim, asinsspiediena un sirdsdarbības rādītājiem, stresa līmenim, bet arī katru dienu un nakti analizē visus iegūtos datus. Noderīga funkcija būs Energy Score rādītājs, kas pateicoties Galaxy AI mākslīgajam intelektam, analizēs cik gatavs ir tavs ķermenis gaidāmajai dienas slodzei. Svarīgi ir ne tikai ieklausīties savā ķermenī, bet arī savos datos – ja jūtamies relatīvi labi, dati var liecināt par pretējo. Vērtīgās funkcijas palīdzēs labāk izprast savu ķermeni un mazināt pārslodzes un traumu risku.
5. Velti laiku sev. Ikviena aktivitāte, arī tās pašas 30-40 minūtes dienā, kas pavadītas kustībā, ir ilgtermiņa ieguldījums savā veselībā un savā nākotnē. Ja ikdienā prioritizēsim savu labsajūtu, uzlabosim dzīves kvalitāti vecumdienās.
6. Mūsu kustību biomehānika – veids, kā ejam, skrienam un vispār pārvietojamies – var būtiski ietekmēt sirds un asinsvadu veselību, kā arī locītavu stāvokli. Neatbilstošas slodzes vai pārtraukumi treniņos var nodarīt kaitējumu locītavām, tāpēc svarīgi pielāgot aktivitātes savām iespējām un vajadzībām. Ja izjūti sāpes locītavās, pirms uzsāc fiziskas aktivitātes, ir vērts sagatavot ķermeni speciālista vadībā. Konsultējies ar fizioterapeitu vai specializēto treneri, ar ko vislabāk sākt un kurš treniņu plāns būtu piemērotākais tieši tev.
Pasākums visai ģimenei ar dažādām atrakcijām un protams gaisa baloniem.
Tukuma TIC
Saulriets radīs maģisku atmosfēru, viļņu skaņas saplūdīs ar dzīvo mūziku un neaizmirstams piedzīvojums! Pēc koncertiem – ballīte smiltīs līdz pat rīta gaismai.
Tukuma TIC
Vecticībnieku naktsmītne Rēzeknē, mājīga vēsture, ērtības blakus Svētā Nikolaja lūgšanu namam; privātas ekskursijas un autentiska pieredze.
Rēzeknes pilsētas TIC
Jaunpils parka estrādē skatītājiem būs iespēja baudīt teatrālu, dzīvespriecīgu un labdabīgi ironisku uzvedumu.
Tukuma TIC
Jau 25 gadus Latvijas Piļu un muižu asociācija gādā par kultūrvēsturisko muižu iekļaušanos tūrisma galamērķos. Šoreiz Preiļu novadu akcijā pārstāv 4 dalībnieki
Preiļu novada TIC
Gaujas Nacionālajā parkā: no dabas ieskautiem kempingiem līdz brīvdienu mājām, no elegantām viesnīcām līdz karaliskām pilīm, muižām
EnterGauja
Riebiņu muižas vēsture iesniedzas 16. gadsimtā. Senāk lēņu īpašumus apkaimē sauca par Krevmuižu, iespējams, ka šīs muižas centrs saucās par Krevi
Preiļu novada TIC
Tukuma pusē dārzu ir ne viens vien – gan rožu dārzs, gan peoniju dārzi, īrisu un košumdārzi. Čadīgākie saimnieki atver savu dārzu vārtus apmeklētājiem.
Tukuma TIC
Pēc vairāku gadu pārtraukuma Bauskā atgriežas “Kantrī mūzikas festivāls”, kas norisināsies 5. un 6. jūlijā Pilskalna estrādē.
Bauskas TIC
5. jūlijā Cesvaines pils parkā gaidāma aizraujoša, daudzveidīga un ģimenēm draudzīga programma ar laimes, piedzīvojumu un noslēpumu pieskārienu!
Madonas TIC
Apmeklējuma laikā būs iespēja iepazīties ar vīngliemežu dzīves ciklu, to fizioloģiju, audzēšanas un pārstrādes niansēm aizraujošā un izsmeļošā stāstījumā.
Preiļu novada TIC
26. un 27. jūlijā norisināsies “Mājas kafejnīcu dienas” Preiļu novadā. Arī šogad Preiļu novads kuplā skaitā piedalās tradicionālajā vislatvijas garšu akcijā
Preiļu novada TIC
Katru ceturtdienu plkst.19.00 Hercoga terasē dzīvās mūzikas koncerti. Rezervē galdiņu pa tel.29106538! Piedāvājumā arī svaigas austeres!
EUR 15 | Hercogs Mārupe
Atraktīvas izklaides, vienīgā Latvijā kravas auto parāde, svētku gājiens, Neptūna ierašanās. Vakara kulminācija - grandiozs koncerts ar Ivo Fominu
Tukuma TIC
Apmeklē Rundāles pils franču dārzu krāšņākajā rožu ziedēšanas laikā!
Bauskas TIC
Tukuma novadā šajā nedēļas nogalē satiksies mūzika, stāsti un rokmūzikas kopiena.
Tukuma TIC
Aicinām - ceturtdien, 12. jūnijā no plkst. 14.00 līdz 19.00, garšu ballīte Āgenskalna tirgū!
Lauku Ceļotājs
Teatrāls, dzīvespriecīgs, labdabīgi ironisks uzvedums, R.Paula mūzika, spilgti raksturi, asprātīgi dialogi, negaidītas situāciju maiņas.
Tukuma TIC
Turība piedāvā studiju programmu “Viesnīcu pakalpojumu organizators”, kur nepieciešamās zināšanas var iegūt īsā laikā - tikai 2,3 gados!
Biznesa augstskola Turība
Koncerti • uguns perfomance • cirks • dzeja • meistarnīcas • māksla • izjādes ar zirgiem
EnterGauja