Niedru festivāls atgriežas Randu pļavās

Niedru festivāls atgriežas Ran

Foto: Daba.gov.lv | Autors: Ilze Reinika | 2024.02.12

Dabas aizsardzības pārvalde 2024. gada 17. februārī plkst. 11.00 rīko jau piekto Niedru skulptūru festivālu. Radošais, izzinošais pasākums, kas gadiem pulcējis skulptūru veidotājus un skatītājus, šogad atkal atgriezīsies Salacgrīvas dabas liegumā “Randu pļavas”. Pasākumā piedalīties aicināts ikviens interesents, apvienojot līdz sešu cilvēku lielu komandu (neieskaitot bērnus). Komandu pieteikumi tiek gaidīti līdz 14. februārim, zvanot pa tālruni 26329412 vai rakstot e-pastu [email protected].

Niedru vākšanai un skulptūru veidošanai komandām tiks dotas četras stundas. Festivālā piedalīties aicināti ne tikai skulptūru veidotāji, bet arī tie, kas vēlas vērot tapšanas procesu un izveidotās skulptūras. Pēc pasākuma skulptūras paliks Randu pļavās un priecēs dabas tūristus. 

“Dabas liegumu “Randu pļavas” izveidoja pirms 60 gadiem ar mērķi aizsargāt piejūras pļavas un tajās atrodamās retās augu sugas. Visu gadu teritorijā esošais mitrums veicina niedru audžu lielu izplatību. Tās jāpļauj, pretējā gadījumā izzudīs maz palikušie bioloģiski vērtīgie zālāji un  putnu ligzdošanai labvēlīgie apstākļi. Tādējādi festivāla dalībnieki, paši nemanot, ne tikai pavadīs aktīvi laiku svaigā gaisā, bet arī iepazīs piekrastes niedrāju biotopu, sniegs būtisku ieguldījumu biotopu atjaunošanā, kā arī gādās par jumstiņu gladiolu, citu ziedaugu, kā arī kukaiņu un putnu sastopamību šajā vietā. Jo no niedrēm atbrīvotajā telpā tie varēs veidot savas kaimiņattiecības un arī konkurenci par labāko mājvietu, maltītes, ligzdošanas un slēpņa vietu,” teic Ziemeļvidzemes biosfēras rezervāta dabas centra vadītāja Inta Soma.

Dalībniekiem ieteicams apdomāt skulptūras veidolu laikus. Vēl labāk ir veidot skices, kā arī pārdomāt un sagādāt nepieciešamos palīglīdzekļus skulptūras konstruēšanai. Piemēram, auklu niedru sasiešanai, šķēres, knaibles, koka kastes, klūgas utt. Tāpat darba procesā aicinām lietot aizsargbrilles acu saudzēšanai, dabai un laikapstākļiem piemērotu apģērbu, tostarp vairākus cimdu pārus, un mitrumizturīgus apavus. Lieti noderēs arī silta tēja, kafija pašu līdzpaņemtajos termosos.

Arī šis festivāls ir viens no 19 Dabas aizsardzības pārvaldes organizētajiem Mitrāju mēneša pasākumiem, kas visdažādākajos veidos iepazīstina ar Latvijas mitrājiem. Līdz ar to katrs var izvēlēties sev ērtāko pasākuma veidu un norises vietu, jo pasākumi notiks līdz pat 25. februārim. Ar plašāku Mitrāja mēneša pasākumu programmu var iepazīties vietnes www.tiekamiesdaba.lv sadaļā Notikumu kalendārs.

Mitrājus kvalitāti būtiski pazemina neilgtspējīga lauksaimniecības prakse, kas ir galvenais mitrāju zuduma cēlonis nosusināšanas un aizbēršanas dēļ. Daudzi mitrāji, īpaši pilsētu tuvumā esošie, ir pārlieku piesārņoti. Tādēļ šīgada Pasaules mitrāju dienas moto ir “Mitrāju un cilvēku labklājība”, akcentējot mitrāju nodrošinātos ekosistēmu pakalpojumus mūsu dzīves labklājībai, kā arī cilvēku atbildību un nepieciešamo rīcību mitrāju kvalitātes uzlabošanai. Un šogad Niedru skulptūru festivāla dalībnieki ir arī daļa no globāla mēroga kustības, kas nodrošina mitrāju saglabāšanu arī nākotnē.

Mitrāji ir teritorijas, kurās pastāvīgi vai periodiski uzkrājas ūdens. Tie ir purvi, upes, ezeri, strauti, palieņu pļavas, mitri un pārplūstoši meži, jūras piekraste, upju deltas, arī cilvēku veidotas ūdenstilpnes. Tie ir ļoti nozīmīgi gan bioloģiskās daudzveidības saglabāšanā, gan cilvēka dzīvē. Tie nodrošina ūdens attīrīšanu, mazina klimata pārmaiņas, uzkrāj oglekli, kā arī ir mājvieta dažādu sugu augiem un dzīvniekiem.

Par tradīciju kļuvušais Niedru skulptūru festivāls aizsākās 2018. gadā ar niedru novākšanu un māksliniecisku izklaidi. Līdz šim tas norisinājies Sedas purvā, Randu pļavās un pērn arī Ķemeru Nacionālā parka Kaņiera ezera krastā. Festivāls apmeklētājiem sniedz arī iespēju izvingrināt visas muskuļu grupas, jo, veidojot skulptūras, nepieciešams nest, siet un mērīt.

Festivāla veiksmīgai īstenošanai nepieciešama ledus sega norises vietā, tādēļ nelabvēlīgu laika apstākļu gadījumā festivāls var tikt atcelts. Aicinām sekot līdzi ziņu aktualitātēm pārvaldes interneta vietnē www.daba.gov.lv un sociālajos tīklos Facebook, X (Twitter) un Instagram. Pasākums notiek sadarbībā ar Limbažu novada domi.

Avots: Daba.gov.lv


celojumubode - 3801
Baudi svētdienas pankūkas Bauskas pusē!

Baudi svētdienas pankūkas Bauskas pusē!

Katru svētdienu baudi visgardākās un visdažādākās pankūkas A/K Rožmalās!

Bauskas TIC

Balttour 2024 aizvadīts. Ko piedāvā Tukums

Balttour 2024 aizvadīts. Ko piedāvā Tukums

Tukums aicina – gan pastaigu un aktīvās atpūtas cienītājus, gan gardummīļus.

Tukuma TIC

Jelgavas TIC “Uzziedi kopā ar pavasari

Jelgavas TIC “Uzziedi kopā ar pavasari"

Ar aicinājumu “Uzziedi kopā ar pavasari” Jelgavas TIC martā mudina piedalīties dažādās aktivitātēs, lai pavasara sezonu uzsāktu veselīgi, izzinoši un aktīvi.

Jelgavas reģionālais tūrisma centrs

Leo Koklem 100

Leo Koklem 100

Atzīmējot mākslinieka Leo Kokles 100. dzimšanas dienu, Alūksnes Tūrisma informācijas centrs un Alūksnes novada muzejs aicina!

Alūksnes TIC

Pavasara ekskursiju ceļvedis skolēniem!

Pavasara ekskursiju ceļvedis skolēniem!

Iepazīsties ar pavasara ekskursiju ceļvedi Cēsu novadā! Skolēnus gaida aizraujošas ekskursijas, interesanti atklājumi un vērtīgas zināšanas!

Cēsu TIC

PAVASARIS Šokolādes muzejā Pūrē

PAVASARIS Šokolādes muzejā Pūrē

Kur gan var būt saldāka sagaidīšana par sagaidīšanu Šokolādes muzejā? Īpašs piedāvājums skolēnu ekskursijai ar meistarklasi Šokolādes muzejā Pūrē pavasarī.

Tukuma TIC

Kur paēst Kandavā?

Kur paēst Kandavā? "KANDAVĀ"!

Baudi lielisku atpūtu Kandavas vecpilsētas sirdī- viesnīcā un kafejnīcā "Kandava"!

Tukuma TIC

Atslodzes diena veselībai

Atslodzes diena veselībai "Jaunķemeros"

Vienā dienā - ārsta konsultācija, dūņu aplikācijas problēmzonām, sērūdeņraža minerālūdens vanna un klasiskā masāža. Palutiniet savu veselību!

EUR 50 | Rehabilitācijas centrs Jaunķemeri

Pavasaris Bauskas Restorānu nedēļā!

Pavasaris Bauskas Restorānu nedēļā!

Izbaudi krāšņās pavasara ēdienu garšas Bauskas novada restorānu nedēļā!

Bauskas TIC

Pilis un muižas Aizkraukles novadā

Pilis un muižas Aizkraukles novadā

Aizkraukles novadā apskatāmas vairākas muižas un pilis, arī pilsdrupas. To stāsti un likteņi ir dažādi - atliek tos iepazīt savām acīm!

Aizkraukles novada TIC

Koncerts “No sirds uz sirdi” ar Juri Hiršu

Koncerts “No sirds uz sirdi” ar Juri Hiršu

2. martā Trikātas Kultūras namā plkst.18.00 koncerts ”No sirds uz sirdi”, kur ģitāru spēlēs un dziedās tautā iemīļotais dziedošais aktieris Juris Hiršs.

EUR 10 | Valmieras TIC

Šovs

Šovs "Klauni kosmosā" | Tukumā

Fantastisks šovs 2.martā par to, kā izbraukt cauri galaktikai ar stopiem! Šeit visi bērni nebūs tikai skatītāji – tie būs kosmosa kuģa pasažieri!

Tukuma TIC

Piedalies Restorānu nedēļas konkursā!

Piedalies Restorānu nedēļas konkursā!

Piedalies Bauskas novada Restorānu nedēļas konkursā un laimē trīskārtu maltīti 2 personām!

Bauskas TIC

Koncertprogramma “Tālie krasti”

Koncertprogramma “Tālie krasti”

15.martā plkst.19.00 Strenču kultūras centrā Raimonds Celms un Matīss Žilinskis koncertprogrammā “Tālie krasti”, atzīmējot Viļa Plūdoņa 150 jubileju.

EUR 10 | Valmieras TIC

Madonas novada tūrisma JAUNUMI 2024

Madonas novada tūrisma JAUNUMI 2024

Viens no ceļotāju tradicionālajiem jautājumiem ir par tūrisma jomas jaunumiem. Lepojamies ar izdarīgajiem tūrisma saimniekiem novadā un iesakām!

Madonas TIC

Ģirts Ķesteris “Vīrietis, kurš gaida”

Ģirts Ķesteris “Vīrietis, kurš gaida”

9. martā plkst.19.00 Valmieras Kultūras centrā būs skatāma Ģirta Ķestera jubilejas izrāde “Vīrietis, kurš gaida”.

Valmieras TIC

Plāno pasākumus Bauskas novadā!

Plāno pasākumus Bauskas novadā!

Plāno pasākumus Bauskas novadā? Ieskaties - pasākumu vietas, fotogrāfi, transports un vēl!

Bauskas TIC

Ekspress kūre

Ekspress kūre "Jaunķemeros"

Vēlies izrauties no ikdienas rutīnas, atpūtināt prātu un izkustēties svaigā gaisā? Izbaudi 2 dienu programmu "Ekspress kūre". Procedūras, nodarbības iekļautas!

EUR 138 | Rehabilitācijas centrs Jaunķemeri

Izvēlies naktsmītni Bauskas novadā!

Izvēlies naktsmītni Bauskas novadā!

Nakšņo kādā no Bauskas novada naktsmītnēm: netraucētai atpūtai - brīvdienu un lauku mājās un omulīgos apartamentos!

Bauskas TIC

GARDĒŽA LOKS Cēsu novadā!

GARDĒŽA LOKS Cēsu novadā!

No 15. marta līdz 31. martam aicinām apceļot Cēsu novadu un iegriezties 17 restorānos un kafejnīcās, kas sagatavojuši īpašus akcijas piedāvājumus!

Cēsu TIC

BalticTravelnews.com
+371 26551169
[email protected] -