Vienkārši instrumenti darbinieku labbūtības un piederības sajūtas stiprināšanai

Marta Mackeviča | 2023.12.01

Pēdējos gados ir būtiski mainījusies gan darba ņēmēju, gan darba devēju izpratne par to, kāda ir darba jēga, ko mums nozīmē darbs un kolēģi. Birojs jau sen vairs nav vieta, kur tikai strādāt, bet pēdējā laikā aizvien apzinātāk saprotam, ka tā ir arī vieta, kur socializēties, pilnveidoties un mācīties. Mainās arī darba devēju attieksme pret darbiniekiem – aizvien plašāk izplatīta prakse ir rūpes par darbiniekiem un atbalsts viņu mentālajai veselībai un labbūtībai, kas ir īpaši svarīgi tik trauksmainā laikā, kādā šobrīd dzīvojam. Viedokli pauž “Helmes Latvia” personāla vadītāja Anita Āboltiņa.

Uzņēmumu mērķis vairs nav tikai akcionāru peļņa

Mūsdienās bizness ilgtermiņā nevar eksistēt tikai peļņas gūšanai – ikvienam uzņēmumam vienlaikus jādomā, kā kļūt par vidi, kurā cilvēki var sevi izpaust, augt un attīstīties. No tā iegūst visi – gan darba ņēmēji, gan darba devēji. Tas, kādu darba vidi veidosim, lielā mērā ietekmēs arī biznesa rādītājus. Arī ikdienā no kolēģiem dzirdu, cik svarīgi ir sajust, ka ikviens cilvēks, ikviens komandas dalībnieks ir vērtība. Tas izskan ne tikai no darbiniekiem, bet arī no uzņēmumu vadītājiem un īpašniekiem. Jau pirms pāris gadiem ASV lielāko korporāciju izpilddirektori nāca klajā ar pārskatītu biznesa korporāciju pastāvēšanas mērķi, apņemoties darboties arī visas sabiedrības interešu labā, ne tikai vairot akcionāru peļņu. Šobrīd vēl spilgtāk izjūtam, ka uzņēmumiem ne tikai jāpiepilda akcionāru mērķi, bet arī jāsniedz pievienotā vērtība saviem klientiem un darbiniekiem, kā arī plašākai kopienai.

Rūpes par darbiniekiem ne vienmēr nozīmē ļoti lielas investīcijas

Šīs pievienotās vērtības nodrošināšana pozitīvi korelē arī ar biznesa mērķiem – rūpes par darbiniekiem var rezultēties ar mazāku slimības dienu skaitu, ar lielāku iesaisti ikdienas pienākumos un uzņēmuma mērķu sasniegšanā, mazāku darbinieku mainību u.tml. Turklāt rūpes par darbiniekiem ne vienmēr nozīmē ļoti lielas investīcijas un papildu resursus, tās var būt arī pavisam vienkāršas lietas – rūpēties par adekvātu darbinieku noslodzi, veikt aptaujas par to, kā darbinieki jūtas, regulāri ieplānot individuālas sarunas, iesaistīt darbiniekus dažādu lēmumu pieņemšanā u.tml.

Gatavība runāt par mentālo veselību

Pavisam nesenā pagātnē Latvijā vēl nebija pieņemts atklāti runāt par mentālo veselību, taču ir liels prieks, ka šis temats vairs netiek stigmatizēts – arī darba devējs var sekmēt darbinieku gatavību runāt un rūpēties par mentālo veselību un labbūtību, un akceptēt, ka ir pilnīgi normāli, ja darbinieks vienmēr nav labākajā formā un par 100% noskaņots darbam. Viens veids, kā palīdzēt, ir fokusēts atbalsts, proti, mentālās veselības aprūpes speciālistu iekļaušana veselības apdrošināšanas polisē. “Helmes Latvia” to piedāvā, un ar gandarījumu varam teikt, ka cilvēki pamana un izmanto šīs iespējas.

Autonomija, kompetence un piederība

Domājot par citiem instrumentiem un veidiem, kā atbalstīt darbiniekus, jāatceras par trīs pamatmotivācijas veidiem: autonomija, kompetence un piederība. Sniedzot cilvēkiem iespēju pieņemt lēmumus sava amata ietvaros, tiek stiprināta saikne ar uzņēmumu un tā mērķiem. Runājot par kompetenci vai meistarību, svarīgi rast iespēju nodrošināt dažādas mācības. Turklāt, tās var būt gan tieši saistītas ar profesionālajiem uzdevumiem, gan, piemēram, iedvesmas lekcijas. Visbeidzot, runājot par piederību, jāmin gan regulāras, individuālas sarunas ar darbiniekiem, gan kopīgi pasākumi un kampaņas. Līdztekus atsevišķu komandu pasākumiem vismaz vienu reizi ceturksnī organizējam kopīgus pasākumus visiem uzņēmuma darbiniekiem un redzam, ka pozitīvās emocijas un neformālās sarunas ir kā līme, kas stiprina arī ikdienas komunikāciju un spēju sastrādāties.

Iedvesmojošas lekcijas un aizraujoši izaicinājumi

Lai gan arī vienreizēji notikumi un aktivitātes kopumā veicina izpratni par mentālo veselību un labbūtību, atslēga ir šādu pasākumu regularitāte. Uzņēmumā jau vairākus gadus novembri esam pasludinājuši par Labbūtības mēnesi – tas ir gada tumšākais mēnesis, tāpēc cenšamies uzmundrināt darbiniekus ar iedvesmas lekcijām, piemēram, par to, kāpēc rūpes par ķermeni sekmē arī mentālo veselību, kā arī ar dažādiem izaicinājumiem – šobrīd norisinās staigāšanas un skriešanas izaicinājums. Īstenojam arī anonīmu darbinieku aptauju par labbūtības jautājumiem, lai vēlāk analizētu rezultātus un saprastu, kādu atbalstu varam sniegt.

Viens un tas pats risinājums nederēs visiem darbiniekiem

Instrumentu un atbalsta iespēju ir ļoti daudz, taču jāizvairās no pārspīlēšanas ar tiem. Ja aktivitātes ir pārāk daudz, tās var sākt traucēt darbam un radīt pretēju efektu – papildu stresu. Gada nogale daudzās nozarēs ir intensīvs darba cēliens, arī mūsu uzņēmumā. Tāpēc mērķtiecīgi plānojam tādas atbalsta aktivitātes, kas neatņem laiku tiešajam darbam, bet stiprina un palīdz uzturēt veselīgu līdzsvaru intensīvajā periodā. Un vēl būtiski atcerēties, ka viens un tas pats risinājums nederēs absolūti visiem darbiniekiem. Tāpēc ir svarīgi sarunāties, lai noskaidrotu, kādu atbalstu darbinieki vēlas saņemt un kas viņiem nepieciešams.

Avots: Miltton.com


celojumubode - 3808
Ballīte retro noskaņās

Ballīte retro noskaņās

19. aprīlī aicinām ikvienu ballēties gribētāju uz “View Restaurant – Saefood & Grill”, kur visu laiku karstākos deju hitus publikai piedāvās DJ Retro.

EUR 20 | Baltic Beach Hotel & SPA

“Ar Latgali dziesmās un sirdī”

“Ar Latgali dziesmās un sirdī”

13.aprīlī pl.13.00 Mazsalacas Kultūras centrā koncertuzvedumā “Ar Latgali dziesmās un sirdī” uzstāsies mūziķi – Andris Baltacis un Dainis Skutelis.

EUR 15 | Valmieras TIC

MOTIVĒJOŠIE BRAUCIENI!

MOTIVĒJOŠIE BRAUCIENI!

👉VEIDOJIET POZITĪVA UZŅĒMUMA TĒLU. 👉APBALVOJIET LOJĀLOS KLIENTUS, DARBINIEKUS. 👉MOTIVĒJIET JAUNIEM PANĀKUMIEM. 👉SALIEDĒJIET KOLEKTĪVU, SADARBĪBAS PARTNERUS

Latvia Tours

Liepājas restorānu nedēļa

Liepājas restorānu nedēļa

Liepājas restorānu nedēļa norisināsies desmit dienas, divas nedēļas nogales no 12. līdz 21. aprīlim un tajā piedalīsies 23 dažādi Liepājas ēdināšanas uzņēmumi.

Liepājas reģiona TIB

Liepājas notiks telpu orientēšanās

Liepājas notiks telpu orientēšanās

13. aprīlī Liepājā notiks orientēšanās sacensības, šoreiz ikvienu interesentu aicinot uz Liepājas Valsts tehnikuma mācību ēku Vānes ielā 4.

Liepājas reģiona TIB

Pastaigas vecpilsētā gida pavadībā

Pastaigas vecpilsētā gida pavadībā

Katru sestdienu un svētdienu plkst. 12.00, gids ar zaļi sarkano Liepājas karodziņu rokās gaidīs pie koncertzāles “Lielais dzintars”.

Liepājas reģiona TIB

Taizeme - dažādām gaumēm

Taizeme - dažādām gaumēm

Taizeme - piedzīvojumi // atpūta spa kūrortos // Izvēlieties ceļojumu atbilstoši savai gumei! Piedzīvojumu ceļojumiem - atlaides!

EUR 367 | Estravel Latvia

Kļūsti par sesto spēlētāju!

Kļūsti par sesto spēlētāju!

Aviobiļešu speciālie reisi vēl ir pārdošanā! Nepalaidiet garām izdevību!

EUR 180 | SKY24.LV

JAUNUMS! 𝐄𝐕𝐈𝐉𝐀𝐒 𝐒𝐀𝐋𝐀

JAUNUMS! 𝐄𝐕𝐈𝐉𝐀𝐒 𝐒𝐀𝐋𝐀

Ceļotāji izvēlas Eviju, lai izvairītos no tūristu burzmas un izbaudītu vietējo kultūru. Šeit tūristiem tiek sniegta autentiska grieķu pieredze.

EUR 539.00 | Latvia Tours

👉EKSKURSIJU CEĻOJUMI JEBKURAI GAUMEI!

👉EKSKURSIJU CEĻOJUMI JEBKURAI GAUMEI!

Brīnišķīga iespēja skatīt unikālus dabas, vēstures un mākslas pieminekļus, piedalīties vietējos svētkos, fiestās un festivālos, iepazīties ar tradīcijām..

EUR 53.00 | Latvia Tours

Viesu nams “BALTIŅI”

Viesu nams “BALTIŅI”

Lieliska vieta atpūtai, kur paslēpties no pilsētas burzmas un trokšņiem. Ir iespēja baudīt spāņu virtuvi. Visus ēdienus gatavo spāņu šefpavārs!

TAKA

Atlaides auto nomai Igaunijā

Atlaides auto nomai Igaunijā

Vai esi gatavs piedzīvot neaizmirstamas brīvdienas Igaunijā? Tagad ir lieliska iespēja iegūt izdevīgu auto nomas piedāvājumu!

Europcar

Balle ar grupu “Džentlmeņu špagats”

Balle ar grupu “Džentlmeņu špagats”

20.aprīlī pl.21.00 aicinām piedzīvot pavasara izjūtas un ļauties dejām Pavasara ballē kopā ar grupu “Džentlmeņu špagats” Kocēnu Kultūras namā.

Valmieras TIC

Pavasara tirgus Lietuvā

Pavasara tirgus Lietuvā

20.aprīlī no plkst.8. Ignalinas Laisves laukumā notiks pavasara gadatirgus!

Ignalinos rajono TIC

Aktuālās izstādes Liepājā

Aktuālās izstādes Liepājā

Iepazīsties ar šī brīža aktuālajām izstādēm Liepājā – ieplāno un iedvesmojies!

Liepājas reģiona TIB

Izstāde

Izstāde "Laika dārzs" Valmieras muzejā

No 6. aprīļa līdz 29. maijam, Valmieras muzejā skatāma Birutas Jansones, Antras Galzones, Gitas Sirmās un Lailas Stradas mākslas darbu izstāde.

Valmieras TIC

Restorānu nedēļa aicina garšu ceļojumā

Restorānu nedēļa aicina garšu ceļojumā

Liepājas restorānu nedēļa norisināsies no 12. līdz 21. aprīlim un tajā īpašās ēdienkartes piedāvās 23 Liepājas restorāni un kafejnīcas.

Liepājas reģiona TIB

Grieķijas valdzinājums!

Grieķijas valdzinājums!

Ekskursiju ceļojums "GRIEĶIJAS VALDZINĀJUMS" 12 dienas! Atpūta un pelde Jonijas jūras Korintas līcī, Vuliagmeni ezerā, termālajos baseinos

EUR 689 | Latvia Tours

Nāc un mācies golfu - zaļās kartes kurss !

Nāc un mācies golfu - zaļās kartes kurss !

Jau sen esi vēlējies apgūt golfa spēles pamatus, etiķeti un noteikumus, bet visu laiku gaidi īsto brīdi! Īstais brīdis ir pienācis!Iegūsti zaļo karti jau tagad.

EUR 180 | Jurmala Golf Club & Hotel

Būsim pazīstami Latgale, Sēlija!

Būsim pazīstami Latgale, Sēlija!

Skolēnu ekskursijas Augšdaugavas novadā!

TAKA

BalticTravelnews.com
+371 26551169
[email protected] -