Modernās palīgsistēmas – palīgi, ko jāprot izmantot

Modernās palīgsistēmas – palīg

Foto: Velocita.lv | Autors: Velocita.lv | 2023.11.21

Agrāk automašīnas bija tikai pārvietošanās līdzeklis, kas atviegloja nonākšanu no vienas vietas citā. Mūsdienās tās ir pārbagātas ar modernām palīgsistēmām, kas padara braucienu gan drošāku, gan ērtāku. Tomēr, neraugoties uz šo tehnoloģiju izplatību, joprojām pastāv ievērojama plaisa starp šo funkciju pieejamību un efektīvu izmantošanu.

Auto tehnoloģiju attīstība liecina par nozares apņemšanos padarīt drošāku ikvienu braucienu. Uzlabotajām palīgsistēmām ir nozīmīga loma šajos centienos, jo tās palīdz autovadītājiem pareizi rīkoties sarežģītās situācijās, novēršot negadījumus un nodrošinot optimālu automašīnas darbību riskantos brīžos. Zināmākie auto industrijas spēlētāji, kuru vidū ir arī Kia ar saviem inovatīvajiem modeļiem EV9 un EV6, kā arī Volvo un Tesla, piedāvā šīs tehnoloģijas savos jaunākajos modeļos.

"Automātiskās drošības sistēmas jeb ADAS ir palīgs jebkuram autovadītājam, tā kā sniedz ļoti daudz priekšrocību. Īpaši var izcelt frontālās sadursmes novēršanu un braukšanas joslas saglabāšanu. Taču, lai gan šīs funkcijas reāli uzlabo drošību, par braucienu joprojām pilnībā atbildīgs ir pats vadītājs, tāpēc palīgsistēmas tieši tā arī vajadzētu uztvert – kā vērtīgus palīgus," uzsver žurnāla Profi Latvija redaktors Guntars Pulss.

Uz ko palīgsistēmas ir spējīgas

Kia patentētā DriveWise sistēma jau šobrīd ļauj izbaudīt daļējas pašbraukšanas priekšrocības. Arī konkurenti nesnauž. Volvo izstrādājis IntelliSafe asistentu, savukārt Tesla lepojas ar Autopilot. Šo tehnoloģiju mērķis ir rūpēties, lai gan transportlīdzeklis, gan vadītāja būtu drošībā.

Kā palīgsistēmas ikdienā rūpējas par cilvēku? Tās palīdz, brīdina un dažkārt iejaucas, lai novērstu vadītāja kļūdas. Piemēram, kāds asistents spēj novērst frontālo sadursmi, un, lai pamanītu šķēršļus automašīnas priekšā, izmanto radarus un kameras. Tāpat asistenti spēj noturēt auto konkrētā joslā – ja tā sāk braukt uz ceļa malu, automašīna pati uzmanīgi novirzās atpakaļ. Šīs tehnoloģijas, kas ir iekļautas jaunajos Kia EV9 un EV6, kā arī dažos citos Kia modeļos, ļauj automobilim sarežģītās situācijās reaģēt ātrāk, nekā to spētu izdarīt vadītājs.

Kia patentētās DriveWise palīgsistēmas ir apliecinājums zīmola apņēmībai gādāt par drošību un braucēju ērtībām. Tās ir izstrādātas, lai palīdzētu vadītājiem orientēties dažādās situācijās – gan, īsā maršrutā pa pilsētu, gan ilgā braucienā pa lielceļu. DriveWise komplekts ietver ne tikai iepriekšminētās drošības sistēmas, bet arī asistentu sadursmes novēršanai aklajās zonās. Šī sistēma uzrauga aklās zonas un sānskata spogulī vizuāli brīdina, ja tajās iekļūst cits transportlīdzeklis. Ja pastāv sadursmes risks, sistēma pati nobremzē vai pagriežas.

Papildus šīm funkcijām DriveWise komplektā ietilpst arī tāda tehnoloģija kā aizmugures šķērsvirziena sadursmes novēršanas sistēma (RCCA). Tā brīdina, ja, braucot atpakaļgaitā no stāvvietas vai iebrauktuves, jūsu auto trajektoriju šķērso cits transportlīdzeklis vai gājēji. Ja pastāv sadursmes risks, sistēma pati aptur automobili. Brīdī, kad vadītājs līkumu ir izbraucis, auto pats atjauno iepriekšējo ātrumu.

Vēl viena nozīmīga funkcija ir viedā kruīza kontrole. Tā, pamatojoties uz navigāciju, pirms iebraukšanas līkumā samazina ātrumu, lai manevru varētu veikt droši. Sistēmai pa spēkam ir arī mašīnmācīšanās, un tā var atdarināt jūsu braukšanas stilu.

Kur ir klupšanas akmens

Tesla kompānijas vadītājs Īlons Masks apgalvo – "ja ir ieslēgts autopilots, iespējamība iekļūt avārijā ir par 50% mazāka". Tas apliecina drošības sistēmu efektivitāti, tomēr aplami priekšstati kropļo izpratni par šīm sistēmām, kas bieži noved pie nepietiekamas vai nepareizas to izmantošanas. Tāpēc ir ļoti svarīgi izgaisināt šos mītus.

Ļoti izplatīti maldi ir tas, ka palīgsistēmas padara transportlīdzekli pilnībā autonomu. Patiesībā, neraugoties uz to attīstību, šie asistenti labākajā gadījumā ir daļēji autonomi. To mērķis ir palīdzēt vadītājam, nevis viņu aizstāt. Tāpēc vadītājs nedrīkst pārmērīgi paļauties uz šīm tehnoloģijām, pieņemot, ka tās ir nevainojamas un nekad nekļūdās. Šādas iedomas ir nepareizas un apdraud veselīgu sinerģiju starp cilvēku un automašīnu.

"Diemžēl cilvēkiem par šīm sistēmām mēdz būt aplami priekšstati, kas noved pie nepareizas izmantošanas. Ir ļoti svarīgi, lai autobraucēji izprastu ne tikai šo asistentu iespējas, bet arī ierobežojumus. Galvenais ir atcerēties – palīgsistēmas pastāv tāpēc, lai jums palīdzētu, nevis lai jūs aizstātu. Pareizi lietotas, tās ievērojami uzlabos jūsu drošību," skaidro Gundars.

Kas būs tālāk

Ir acīmredzams, ka vadītāja asistentu tirgus paplašinās. "Galu galā tas novedīs pie jauniem uzņēmējdarbības modeļiem – vai tā būtu datu monetizācija, vai tās būs funkcijas, kas būs pieejamas par maksu," prognozē Continental AG grupas prezidents Ziemeļamerikā Džefrijs Klejs. Kā šo tehnoloģiju attīstība ietekmēs nozari kopumā? Jauns regulējums, pilnvērtīgāka autovadītāju uzvedības izpratne un pat pārmaiņas apdrošināšanas biznesā – un šie ir tikai daži potenciālie scenārija virzieni.

Kāda ir palīgsistēmu nākotne? Līdz ar mākslīgā intelekta un mašīnmācīšanās attīstību gaidāms, ka nākotnē tās būs vēl prasmīgākas, atsaucīgākas un proaktīvākas. Vai tas nozīmē pašbraucošu auto ēras sākumu? Nu, domājams, autovadītāja loma pakāpeniski samazināsies.

Efektīva automobiļa drošības tehnoloģiju izmantošana ļauj auto potenciālam uzplaukt pilnībā. Šīs tehnoloģijas ir kā vēl viens acu pāris, kurš nepaguris stāv jūsu drošības sardzē. Tādi zīmoli kā Kia demonstrē teicamus panākumus, paplašinot savu auto iespēju robežas. Tomēr ir svarīgi vēlreiz un vēlreiz sev atgādināt – tehnoloģijas ir instruments, kas papildina, nevis aizstāj cilvēku. Tieši sinerģija starp tehnoloģijām un atbildīgu to lietošanu ļauj ticēt, ka nākotnes satiksmē drošība būs nevis problēma, bet gan norma.

Avots: Velocita.lv
Decembra labākie piedāvājumi!

Decembra labākie piedāvājumi!

HOOKUSBOOKUS.COM decembra labākie piedāvājumi populārākajās viesnīcās no 59 EUR! Skatīties un veiciet rezervāciju šeit👇

Hookusbookus.com

Uguns un ledus zeme!

Uguns un ledus zeme!

Piedāvājam iepazīt mazāk zināmo, skarbo Islandes ziemeļu daļu, kas nereti paliek ārpus tradicionālajām tūristu apskates vietām.

EUR 1395 | Latvia Tours

Vācijas mazpilsētu šarms❄️

Vācijas mazpilsētu šarms❄️

Ekskursiju programma, vēl 11 brīvas vietas! Tangermunde, Līneburga, Vernigerode, Kvedlinburga,Goslāra,Hildesheima,Erfurte, Vircburga, Bamberga, termālie baseini

EUR 359 | Latvia Tours

Ziemassvētku vecītis kino

Ziemassvētku vecītis kino "Gaisma"

Kino “Gaisma” aicina satikties ar Ziemassvētku vecīti. Tevi sagaida aizraujošas rotaļas, skaisti foto un prieka pilnas atmiņas.

Valmieras TIC

"Egļukalns" atklāj jauno ziemas sezonu!

Slēpošanas bāze “Egļukalns” ir atvērta apmeklētājiem. Inventāra noma, kafejnīca, inventāra apkope, pasākumi.

TAKA

Ziemassvētki Hotel Jūrmala Spa

Ziemassvētki Hotel Jūrmala Spa

Svētku vakariņas un nakšņošana, Atpūta jūrmalā - ar ģimeni vai romantiskā noskaņā // vietu skaits ierobežots.

EUR 231 | Estravel Latvia

Adventes laiks Siguldas Pils kvartālā

Adventes laiks Siguldas Pils kvartālā

Radošais Siguldas Pils kvartāls adventes laikā aicina izbaudīt īpašu aktivitāšu programmu.Laipni gaidīti no 3. līdz 23. decembrim Siguldas Pils kvartālā!

Siguldas novada TIC

Vakars bērniem “Zem lielās rūķa cepures”

Vakars bērniem “Zem lielās rūķa cepures”

7. decembrī no plkst. 17.00 līdz 19.00 Vaidavas pagasta bibliotēkā aicinām uz grāmatu lasīšanas vakaru bērniem “Zem lielās rūķa cepures”.

Valmieras TIC

Opera ģimenēm “Muš(-ūž)īgais lidojums”

Opera ģimenēm “Muš(-ūž)īgais lidojums”

Sestdien, 9. decembrī, plkst. 12.00 ģimenes aicinātas Liepājas koncertzālē “Lielais dzintars” piedzīvot “Muš(-ūž)īgo lidojumu” jeb muzikālu stāstu par Mušu.

Liepājas reģiona TIB

Stāstu pēcpusdiena par Sedas vēsturi

Stāstu pēcpusdiena par Sedas vēsturi

8. decembrī plkst. 14.00 Sedas pilsētas bibliotēkā “Stāstu pēcpusdiena par Sedas vēsturi un sedēniešiem”, ieejot 70. jubilejas gadā.

Valmieras TIC

2 nakšu atpūta Ģimenei, Līvu Akvaparks

2 nakšu atpūta Ģimenei, Līvu Akvaparks

Ienirstiet piedzīvojumā! Baudiet 2 nakšu atpūtu visi kopā un apmeklējiet Līvu Akvaparku! Pozitīvas emocijas garantētas!

EUR 282 | Estravel Latvia

Ģimenes atpūta Lapzemē. 3 personām

Ģimenes atpūta Lapzemē. 3 personām

Lidojums no Rīgas, 3 naktis izvēlētajā viesnīcā ģimenei, brokastis // 2 pieaugušajiem un 1 bērnam līdz 10 g.v.

EUR 1669 | Estravel Latvia

Ziemassvētku ieskandināšana Valdemārpilī

Ziemassvētku ieskandināšana Valdemārpilī

Jau šo sestdien, 9. decembrī, no plkst. 11.00 ieskandināsim Ziemassvētkus Valdemārpilī kopā! Būs tirdziņš, rūķi, rotaļas, darbnīcas, dziesmas un dejas!

Talsu novada TIC

Baltiņkrogs - izsmalcināta spāņu virtuve!

Baltiņkrogs - izsmalcināta spāņu virtuve!

Viesu namā “Baltiņi” tiek piedāvātas naktsmītnes ar senlaicīga un mūsdienu stila mēbelēm. Ir iespēja baudīt spāņu virtuvi. Visus ēdienus gatavo spāņu šefpavārs!

TAKA

Adventes laika pasākumi visai ģimenei

Adventes laika pasākumi visai ģimenei

Ģimenes ar bērniem aicinām piedalīties “Pasaku pils” pēcpusdienās ar grāmatu lasījumiem Siguldas Jaunajā pilī!

Siguldas novada TIC

Fiz-Kul-Tūre Valmieras novadā

Fiz-Kul-Tūre Valmieras novadā

15. novembrī aicinām piedalīties Valmieras novada aktīvā seriāla “Fiz-Kul-Tūre” rudens/ziemas sezonas 3. posmā Mazsalacā.

Valmieras TIC

Krakova,Zakopane un Augstie Tatri

Krakova,Zakopane un Augstie Tatri

Zinātāji stāsta, ka Krakovā izdodas pašas labākās iepirkšanās tūres. Tur atrodami gan mazi saloniņi ar neredzētām lietām, gan arī visu zināmo zīmolu veikali

EUR 189 | Latvia Tours

Publikācija “TRAĶU REĢIONA GARŠU KRĀSAS”

Publikācija “TRAĶU REĢIONA GARŠU KRĀSAS”

Publikācija “TRAĶU REĢIONA GARŠU KRĀSAS”

Trakai TIC

Seat Leon Pilna Servisa Līzings

Seat Leon Pilna Servisa Līzings

Pilna Servisa Līzings. Apskati piedāvājumu un iekļautos pakalpojumus. Sazinies ar mums, lai uzzinātu vairāk!

EUR 430 | Europcar

Jāsāk domāt par Ziemassvētkiem!

Jāsāk domāt par Ziemassvētkiem!

Vai pirmo sniegu sagaidījāt? - Laiks domāt par skaistām Ziemassvētku dāvanām! Ceļojums, spa atpūta, vakariņas vai aviobiļetes... Dāvanu kartes no 50 eur

EUR 50 | Estravel Latvia

BalticTravelnews.com
+371 26551169
[email protected] -