Zemkopības ministrs Didzis Šmits apbalvo Latvijas sidrdarus – starptautiskā sidru konkursa NICA uzvarētājus

Zemkopības ministrs Didzis Šmi

Foto: Celotajs.lv | Autors: Asnāte Ziemele | 2023.09.11

Starptautiskā ikgadējā sidru konkursa Nordic International Cider Awards (NICA) uzvarētāji izraudzīti konkurencē starp 251 sidru no 106 ražotājiem 19 valstīs. Konkurss katru gadu notiek kādā no Ziemeļvalstīm vai Baltijas valstītm. Uzvarētāju apbalvošana šogad notika Baltijā lielākās pārtikas izstādes “Riga Food” atklāšanā.

Latvijas sidrdari lieliski realizē mūsu nacionālās bagātības – ābola potenciālu, meistarīgi darot augstas kvalitātes sidrus. Lai arī Latvijā sidra darīšanai ir tikai aptuveni divdesmit gadu vēsture, esam līdzvērtīgi konkurenti valstīm, kur sidra kultūra sakņojas senās tradīcijās.

NICA konkurence

Konkurence bija plaša ne tikai sidru skaita, bet arī pārstāvēto vastu ziņā, kas apliecina konkursa starptautisko atpazīstamību. Visplašāk pārstāvēta konkursā bija Norvēģija – konkursa rīkotāja pagājušajā gadā – piedaloties 31 ražotājam ar 72 sidra šķirnēm. Sekotājos – Latvija ar 14 ražotājiem un 37 sidriem. Polija pārsteidza ar 20 sidru klāstu no 7 ražotājiem. Zviedrija, Somija, Spānija, Igaunija un Lietuva katra piedāvāja 11-17 sidrus no 5-7 ražotājiem. Līdz 10 sidriem piedāvāja Austrija, Beļģija, Serbija, Čehija, Vācija, Portugāle, Dānija, Itālija, Nīderlande un Francija. Paplašinot robežas ārpus Eiropas un Ziemeļvalstīm, konkursā piedalījās arī sidra darītava no ASV.

Latvijas sidriem – zelts, sudrabs un bronza

Sidri tika vērtēti deviņās kategorijās, žūrijai piešķirot vērtējuma punktus zelta, sudraba un bronzas amplitūdās.

    • Absolūts zelts

Divās no kategorijām absolūti uzvarētāji ar vislielāko punktu skaitu ir mūsējie – Mr. Plūme sidra darītava ar sidru Vintage cider 2021 by Mr. Plūme un Abavas Dārzi ar Abava’s Secret Garden. Uzvarētājiem roku spieda Zemkopības ministrs Didzis Šmits izstādes Riga Food atklāšanā 7. septembrī.  

    • Zelta medaļas

Zelta medaļām nepieciešamos punktus ieguva arī sidrs “Dullais Dauka”- sidra darītava Herbsts, Ābolu-Rabarberu sidrs – Turkalnes muižas klēts.

    • Sudraba medaļas

Mūsu 11 sudraba medaļnieki: sidrs “Savvaļā” – sidra darītava Abuls, Cidoniju sidrs – sidra darītava Lauskis,  vidēji sauss ābolu sidrs “Abavas apiņos”– Abavas Dārzi, Mr. Plūme salds negāzēts sidrs, Ābolu-upeņu pussaldais sidrs – Sabiles sidrs, Kerr – Urtica (Sidra darītava Abuls), ABAVAS Nordic Brut – Abavas Dārzi, “Naturālists” – Urtica (sidra darītava Abuls), Wild Perry “Savvaļas bumbieris” – sidra darītava Mūrbūdu Sidrs, Perry 2021 by Mr. Plūme - Mr. Plūme sidra darītava, “Plūsis” – sidra darītava Herbsts.

    • Bronzas medaļas

Bronza 13 mūsējiem: Ezera brut sidrs – Latvijas Sidrs, organiskais sidrs “Jēpis” – SIA Pienjāņi, sidra darītavas Tālava pussauss ābolu sidrs – sidra darītava Tālava, sidra darītavas Abula Ābols pussauss sidrs, Ābolu-cidoniju sidrs – Turkalnes muižas klēts, Aroniju sidrs – sidra darītava Lauskis, Apiņu sidrs – dzērienu darītava Zilver, Ābolu sidrs ar apiņiem – sidra darītava Tālava, Aroniju sidrs – Mūrbūdu Sidrs, Mežābolu sidrs – dzērienu darītava Zilver, Gardener’s Craft Cider Pear&Apple – Sabiles sidrs, Kokmuižas bezalkoholiskais sidrs ar apiņiem “Jaunā strāva” – sidra darītava Mūrbūdu Sidrs, Tālavas bezalkoholiskais ābolu sidrs - sidra darītava Tālava.

Starptautiskā sidru konkursa NICA uzvarētāji visās kategorijās

Zelta medaļu ar vislielāko punktu skaitu savā kategorijā ieguva:

    • Rudu cider / Rudenstams Bär och Frukt/ Zviedrija - uzvarētājs kategorijā  Acid Dominant / Skābās Garšas Dominante

Sidri, kas ražoti no kulinārijas, deserta vai galda āboliem, ar augstu skābes saturu. Raksturīgi šī stila sidri ir klasiskais norvēģu sidrs, jaunās pasaules sidri, mūsdienu sidri, Anglijas austrumu sidri, vācu Apfelwein.

    • 57/2 Brudeferd / Store Naa Siderkompani / Norvēģija - uzvarētājs kategorijā Flavoured Ciders / Aromatizētais Sidrs

Aromatizēti sidri (apiņu / garšaugu / garšvielu / augu sidrs), kam pievienotas dabīgas citu augļu un augu garšas piedevas fermentācijas laikā vai pēc tās.

    • ABAVAS SECRET GARDEN, sausais pet-nat / Abavas Dārzi / Latvija un Jaanihanso Sec Methode Traditionnelle / Jaanihanso / Igaunija

uzvarētāji kategorijā Pet Nat / Dzirkstošais Sidrs

Sidri, kas gāzēti pudelē, izmantojot tradicionālo metodi.

    • Vintage cider 2021 by Mr. Plūme / Mr. Plūme sidra darītava / Latvija - uzvarētājs kategorijā  Tannin Dominant / Tanīna Dominante

Sidri, kas ražoti galvenokārt no rūgtensaldiem vai rūgteniem sidra āboliem, kas bagāti ar tanīniem:  tradicionālais West Country stila sidrs, Bretaņas un Normandijas sidri.

    • Apfel-Quitte Cider / Böhm Ciderwerkstatt / Vācija - uzvarētājs kategorijā Fruit Wines & Perries / Augļu Vīns un Perijs

Fermentēti alkoholiskie dzērieni, kas izgatavoti no dažādām pamata sastāvdaļām, izņemot vīnogas vai ābolus. Tiem var būt arī papildu aromāti, kas iegūti no augļiem, ziediem un augiem.

    • Bizi Goxo 2017 / Zapiain / Spānija un Lepola Vega Ice Cider / Lepola Drinks / Somija - uzvarētāji kategorijā  Ice Ciders / Ledus Sidrs

Sidri ar augstu salduma līmeni un parasti augstāku alkohola saturu nekā vairumam citu sidru. Tas tiek panākts, sasaldējot ābolu sulu un turpmāk kontrolējot fermentāciju.

    • Joanes de Zapiain 2022 / Zapiain / Spānija - uzvarētājs kategorijā Natursider / Dabīgais Sidrs

Ar dabīgajiem raugiem fermentēti sidri, kam nozīmīgu garšas vai aromāta daļu veido fermentācijas rezultātā iegūtais skābums, piemēram, Astūrijas Sidra Natural, Basku Sagardoa.

    • Dabinett Barrel-Aged Cider / Tall Ship Craft Cider/Fjordfolk Mikrobryggeri / Norvēģija - uzvarētājs kategorijā  Wood or Barrel-Aged / Nogatavinātais Sidrs

Sidri, kam īpašo garšu vai aromātu piešķir nogatavināšana noteikta koka mucā.

    • Hermanshaug / Aga sideri / Norvēģija - uzvarētājs kategorijā Open Class / Brīvais Stils

Sidri, kas neatbilst nevienai citai sidru kategorijai. Šai klasei nav noteikti salduma parametri.

Skatiet informāciju par NICA2023 uzvarētājiem konkursa vietnē:

https://www.celotajs.lv/en/conf/NICA/results

Svētki sidra darītājiem

Šogad lielākā daļa konkursa dalībnieku ne tikai sūtīja uz konkursu savu sidru paraugus, kā tas ierasts, bet arī paši ieradās Rīgā, lai tiktos ar amata brāļiem un baudītu konkursa pavadošo programmu. Kopumā 80 dalībnieku piedalās dažādos pasākumos – Sidra Festivālā ar degustācijām, seminārā par sidra nozares aktualitātēm, pieredzes apmaiņas braucienos uz sidra darītavām Vidzemē un Kurzemē, kā arī kopīgās vakariņās draudzīgā un neformālā gaisotnē, svinot sidra svētkus.

Latvija turpina sevi jaudīgi pieteikt starptautiskajā sidra pasaules ainā un sidrs kļūst par vienu no mūsu valsts atpazīstamības zīmēm. Jācer, ka arī pašu mājās vēl straujāk augs interese iepazīt daudzveidīgo sidru pasauli un vēlme lepoties ar īsto ābolu sidru.

Sekojiet mums:

Facebook: https://www.facebook.com/nica.cider un https://www.facebook.com/Laukucelotajs

Instagram: https://www.instagram.com/nicacider/

Avots: Celotajs.lvIzjādes zirga mugurā Bauskas novadā

Izjādes zirga mugurā Bauskas novadā

Dodies izjādēs zirga mugurā un aplūko apkārtni no cita skatupunkta!

Bauskas TIC

Satiec Bausku rudenī!

Satiec Bausku rudenī!

Klāt jaunākais Bauskas novada apceļošanas un iedvesmas žurnāls!

Bauskas TIC

Andris Bulis un Ēriks Upenieks-

Andris Bulis un Ēriks Upenieks-"EROTĒRIKA"

27.septembrī, plkst. 19:00, Lapmežciema tautas nams, aicina uz Andra Buļa dzejas lasījumu, Ērika Upenieka mūzikas pavadījumā

Tukuma TIC

Bauskas novada tūrisma jaunumi

Bauskas novada tūrisma jaunumi

Šī gada vasara ir bijusi gana ražīga jaunu objektu iekļaušanai tūrisma apritē - ielūkojies Bauskas novada jaunākajos tūrisma objektos!

Bauskas TIC

Idejas skolēnu ekskursijām Jēkabpils pusē

Idejas skolēnu ekskursijām Jēkabpils pusē

Ko apmeklēt Jēkabpils pilsētā un novadā skolēnu grupām? Piedāvājam ielūkoties apkopotās vienas dienas brauciena idejās. 

Jēkabpils novada TIC

Atklāj Liepāju

Atklāj Liepāju

Atklāj Liepājas arhitektūru, šarmantās ieliņas, mākslas darbus pilsētvidē un uzzini daudz jauna par pilsētu, izvēloties kādu no pastaigu maršrutiem!

Liepājas reģiona TIB

Noslēdzošais VisitBauska Fotomirklis

Noslēdzošais VisitBauska Fotomirklis

Klāt noslēdzošais VisitBauska Fotomirkļa temats - Baudi rudeni Bauskas novadā un dalies ar saviem fotoattēliem!

Bauskas TIC

Bauskas novads skolēnu ekskursijām!

Bauskas novads skolēnu ekskursijām!

Meklē jauku un piedzīvojumiem bagātu vietu, kur doties ekskursijā ar klasesbiedriem? Ieskaties ceļvedī un dodies izzināt Bauskas novadu!

Bauskas TIC

Ziemeļu valstis - pievilcīgs galamērķis!

Ziemeļu valstis - pievilcīgs galamērķis!

Ēriks Lingebērziņš, komentējot tūristu paradumus un tūrisma nozares tendences atzīst, ka Baltijas valstis arvien vairāk piesaista tūrismu acis un uzmanību!

Biznesa augstskola Turība

Nāc uz izstādēm Tukuma pusē SEPTEMBRĪ!

Nāc uz izstādēm Tukuma pusē SEPTEMBRĪ!

Rudens ir iesācies, biežāk dzirdam skolēnu čalas un sākam pamazām atgriezties pasākumu un izstāžu baudīšanas virpulī siltās, mājīgās telpās. Āpkopojums >>

Tukuma TIC

Velobrauciens

Velobrauciens "Ieriteņo rudenī"

30. septembrī Smiltenes tūrisma informācijas centrs aicina piedalīties velobraucienā “Ieriteņo rudenī”, kas šogad ieripo savā desmitgadē!

Smiltenes TIC

"Gada izrāviens" Tūrisma fakultātei

Starptautiskā tūrisma fakultātes dekāns saņem atzinību “Gada izrāviens”

Biznesa augstskola Turība

Skyline Bar brančs

Skyline Bar brančs

Pie mums varēsi baudīt gardus ēdienus, dzērienus, dzīvo mūziku un Rīgas panorāmas skatus. Informācija par datumiem un rezervācijām: skylinebar.lv.

EUR 39 | Skyline Bar

Skolēnu ekskursijas Smiltenē

Skolēnu ekskursijas Smiltenē

Aicinām skolēnus doties rudenīgā piedzīvojumā Smiltenes novadā. Piedāvājam apskatīt dabas objektus – tādus, kādus citur Latvijā nevar neatrast.

Smiltenes TIC

Tukuma gleznotāju darbu izstāde Rīgā

Tukuma gleznotāju darbu izstāde Rīgā

Latvijas Mākslinieku savienības galerijā Rīgā no 15. septembra būs skatāma Ilzes Pauliņas un Alberta Pauliņa izstāde "DZĪVES TELPA".

Tukuma TIC

Dzīvās džeza mūzikas vakari

Dzīvās džeza mūzikas vakari

Pievienojies mums katru ceturtdienu no plkst. 20.00 – 22.00, lai baudītu dzīvo džeza mūziku viesnīcas elegantajā Lobija bārā. Ieeja bez maksas.

Radisson Blu Latvija Conference & Spa Hotel

BalticTravelnews.com
+371 26551169
[email protected] -