Izzinošos pārgājienos un aktivitātēs mudina vērot un iepazīt putnus

Santa Biseniece | 2023.04.01

Laikā, kad miljoniem putnu atgriežas savās ligzdošanas vietās vai caurceļo Latviju, Dabas aizsardzības pārvalde (pārvalde) aicina interesentus uz tradicionālajām pavasara Putnu dienām, kuru laikā notiks dažādas izziņas un putnu vērošanas aktivitātes nacionālajos parkos un Ziemeļvidzemes biosfēras rezervātā.

Putnu dienu pasākumi priecēs kā pieredzējušus putnu vērotājus, tā arī apmeklētājus, kas putnus tikai sāk iepazīt - dodoties putnu vērošanas pārgājienos un ekskursijās, piedaloties putnu būru meistarklasēs, kā arī papildinot savas zināšanas par putniem ar izglītojošu spēļu un radošu aktivitāšu palīdzību.

31. martā plkst. 13.00 Ludzas novadpētniecības muzejā apmeklētājiem būs iespēja uzzināt par Latvijas putniem, to ligzdošanas vietām, noskaidrot galvenos nosacījumus putnu būrīšu gatavošanā un izvietošanā un piedalīties arī izziņas spēlēs. Pēc teorētisku un praktisku zināšanu apgūšanas, pasākuma apmeklētāji pārvaldes darbinieku pavadībā vēros un iepazīs vietējos putnus Ludzas novadpētniecības muzeja apkārtnē.

31. martā plkst. 19.00 Ķemeru Nacionālajā parkā notiks Pūču klausīšanās vakars, kas sniegs padziļinātu ieskatu par pūcēm un to dzīvesveidu. Speciālistu Viestura Vintuļa un Dmitrija Boiko vadībā apmeklētāji iegūs gan teorētiskas zināšanas, gan nelielās grupās dosies dabā, mēģinot saklausīt pūču balsis. Pasākuma apmeklētājiem pārgājiena laikā jābūt gataviem ilgstoši stāvēt uz vietas, ievērojot klusumu, kā arī ieteicams izvēlēties apģērbu, kas kustībā nerada skaņas. Dalībnieku skaits ierobežots, nepieciešama iepriekšēja pieteikšanās, aizpildot tiešsaistes pieteikuma anketu.

1. aprīlī plkst. 11.00 Rāznas Nacionālā parka dabas centrā norisināsies Putnu dienām veltīts pasākums, kurā pārvaldes darbinieki iepazīstinās ar vietējām putnu sugām un ģimenēm draudzīgā atmosfērā pārrunās  putnu būrīšu izgatavošanas, novietošanas un kopšanas jautājumus.  Pasākuma laikā būs iespēja uzzināt interesantus faktus par putniem, iesaistīties radošās aktivitātēs un darbnīcās, kā arī vērot putnus Rāznas ezera apkārtnē. Uz pasākumu nepieciešama iepriekšēja pieteikšanās, zvanot uz tālruņa numuru 29139677 vai rakstot uz [email protected].

1. aprīlī plkst. 9.00 Slīteres Nacionālajā parkā būs iespēja vērot putnu migrāciju vienā no labākajām putnu vērošanas vietām Latvijā – Kolkasragā – kopā ar pārvaldes ekspertu Vilni Skuju. Dalība pasākumā jāpiesaka, aizpildot pieteikuma anketu.

1. aprīlī plkst. 10.30 Ziemeļvidzemes biosfēras rezervāta dabas centra apmeklētāji varēs piedalīties aizraujošās aktivitātēs, kas ļaus papildināt un novērtēt savas zināšanas par putniem, iesaistoties uzdevumos par putnu atpazīšanu un to paradumiem, kā arī apskatīt putnu ligzdu kolekciju. Aktivitātēm dabas centrā sekos ekskursija gar Salacu un piekrasti, putnu eksperta Andra Klepera pavadībā vērojot vietējos putnus un izzinot to dzīvesveidu. Pieteikties uz pasākumu var rakstot uz inta.so[email protected]  vai zvanot uz tālruņa numuru 26329412.

1. aprīlī Ķemeru Nacionālajā parkā norisināsies daudzveidīgas aktivitātes, kas aizraus gan esošos, gan topošos putnu entuziastus. Ekskursija “Putni Ķemeru kūrortā” plkst. 8.40 ļaus ielūkoties krāšņajā putnu pasaulē Ķemeru Nacionālā parka teritorijā. Lai piedalītos ekskursijā, nepieciešama iepriekšēja pieteikšanās, aizpildot pieteikuma anketu. Ekskursijas sākuma laiks pieskaņots vilcienu pienākšanas laikiem Ķemeros.

No plkst. 10.00 – 14.00 būs iespēja nodoties ūdensputnu vērošanai Kaņiera putnu tornī kopā ar biologu Viesturu Vintuli. Savukārt no plkst. 11.00 – 15.00 Ķemeru Nacionālā parka dabas centrā (“Meža māja”) notiks izzinošas un izklaidējošas aktivitātes par putniem, putnu būrīšu darbnīca, kā arī putnu vērošana Dumbrāja laipā.

1. aprīlī plkst. 11.00 Līgatnes dabas takās būs iespēja iepazīt Līgatnes dabas takās mītošās pūces un izzināt vairāk par šo īpašo sugu, iesaistoties interesantās un izglītojošās spēlēs “putnu pieturā”, kā arī piedalīties putnu būrīšu darbnīcā, kuras dalībnieki izgatavos putnu būrīšus ar iespēju tos ņemt līdzi vai atstāt izvietošanai Līgatnes dabas takās. Dalība pasākumā iespējama ar Līgatnes dabas taku ieejas biļeti.

Putnu dienu pasākumu dalībnieki ir aicināti izvēlēties laikapstākļiem atbilstošu un piemērotu apģērbu aktivitātēm dabā.

Putnu dienas aizsāktas teju pirms gadsimta, kad 1928. gada pavasarī Mežu dienās tika organizēta putnu būrīšu izvietošanas akcija. Ar laiku pasākumi notika gandrīz visās Latvijas virsmežniecībās un piesaistīja lielu skolēnu un jauniešu interesi un līdzdalību. Padomju gados tika pārņemta tradīcija rīkot atsevišķas pavasara Putnu dienas, kuras veltītas savvaļas putnu iepazīšanai. Sākot ar 1952. gadu, LPSR Tautas izglītības ministrija pavasara Putnu dienas iekļāva skolu programmā kā obligātus pasākumus skolēniem. Tajā pašā gadā iznāca arī leģendārā putnu popularizētāja Kārļa Griguļa grāmata “Putnu novērošana dabā”, kas veicināja bērnu un jauniešu interesi par putnu pasauli. Kopš 1995. gada Putnu dienu rīkošanas aktivitātes uzsāka Latvijas Ornitoloģijas biedrība. Putnu dienas ik gadu tiek organizētas gan pavasarī, gan rudenī.

Avots: Daba.gov.lv


celojumubode - 3762
Izstāde

Izstāde "Kontrasti" Igo centrā "Ceplis"

Fotoizstāde "Kontrasti" Igo mūzikas un mākslas centrā CEPLIS - no 18.05. līdz 17.06!

Bauskas TIC

Aktīvā tūrisma diena Rēzeknē!

Aktīvā tūrisma diena Rēzeknē!

Aktīvā tūrisma diena Rēzeknē!

Rēzeknes pilsētas TIC

Iepazīsti Madonas novada skaņas

Iepazīsti Madonas novada skaņas

Šovasar ceļotājus aicinām iepazīt Madonas novadu skanoši un muzikāli. Tūrisma piedāvājumā “Iepazīsti Madonas novada SKAŅAS”, esam apkopojuši informāciju par 15 vietām, kur: saklausīt dabas skaņas (zvēru sarunas, putn...

Madonas TIC

Pavasaris Tukumā vēl nav galā! Ieraugi!

Pavasaris Tukumā vēl nav galā! Ieraugi!

Ieraugi, sajūti, noķer Ziedoni!

Tukuma TIC

Baudi maltīti terasēs!

Baudi maltīti terasēs!

Baudi maltīti uz terasēm - Bauskas novada restorānos, kafejnīcās, picērijās un krodziņos!

Bauskas TIC

Nakts autoorientēšanās brauciens TUKUMS

Nakts autoorientēšanās brauciens TUKUMS

Kādā jaukā 3.jūnija sestdienā, kad ārā iestājas pilnīga tumsa, tiks dots starts aizraujošam nakts autofotoorientēšanās piedzīvojumam!

Tukuma TIC

Turībai būs Ziemeļkurzemes filiāle

Turībai būs Ziemeļkurzemes filiāle

Nodrošinot un attīstot kvalitatīvu augstākās izglītības pieejamību reģionos, Biznesa augstskolai Turība Talsos darbosies filiāle ar Ziemeļkurzemes nosaukumu

Biznesa augstskola Turība

Ražotne

Ražotne "Dzidris" aicina degustēt vīnu

“Dzidris” ir mājas vīns, kas darīts Aizkraukles novada Aiviekstes pagasta zemnieku saimniecībā “Ozoliņi”.

Aizkraukles novada TIC

Tematiskie maršruti Smiltenes novadā

Tematiskie maršruti Smiltenes novadā

Aicinām iepazīties ar sagatavotiem maršrutiem, kas atvieglo plānošanu un, izvēloties piemērtotāku, var doties aizraujošā ceļojumā bez raizēm!

Smiltenes TIC

Maija izaicinājums “Pakāpieni”

Maija izaicinājums “Pakāpieni”

Smiltenes TIC aicina iepazīt Smilteni dodoties tematiskajā maija pārgājienā – izaicinājumā “Pakāpieni”. Šoreiz maršrutā iekļautas dažādas kāpnes mūsu pilsētvidē – gan visiem labi zināmas, gan tādas, kuras ikdienas gaitā...

Smiltenes TIC

Maija nogales pasākumi Tukumā un apkārtnē

Maija nogales pasākumi Tukumā un apkārtnē

Šī nedēļas nogale ir pasākumiem bagāta. Ir jūtams, - vasara tuvojas straujiem soļiem. Kādus notikumus un pasākumus apmeklēt Tukuma pusē?

Tukuma TIC

Iečekojies Gulbenes novadā!

Iečekojies Gulbenes novadā!

Ceļo un spēlē spēli Gulbenes novadā!

Gulbenes novada TIC

 Pasākums ģimene

Pasākums ģimene " SMAIDIŅŠ" Tukumā

Pasākums patiks gan lieliem, gan maziem. Biļetes - bezrindas.lv, īpašais pārsteigums: grupa "Bermudu Divstūris".

Tukuma TIC

Bišu SPA Bauskas novadā

Bišu SPA Bauskas novadā

Baudi bišu klātbūtni kādā no Bišu mājām Bauskas novadā!

Bauskas TIC

Iepazīsti Bauskas novadu caur audiogidu!

Iepazīsti Bauskas novadu caur audiogidu!

Iepazīsti Bauskas novadu caur audiogidu - Iecavas, Bauskas un Rundāles tematiskajos audio failos!

Bauskas TIC

Nāc uz izstādēm Tukuma pusē MAIJĀ

Nāc uz izstādēm Tukuma pusē MAIJĀ

Izstāžu apmeklēšana ir interesants veids, kā pavadīt brīvdienas, smeļoties iedvesmu un jaunas zināšanas hobiju, profesionālajā un citās dzīves jomas.

Tukuma TIC

Skriešanas seriāls

Skriešanas seriāls "Tepera takas"

Skriešanas seriālā “Tepera takas” aicināts piedalīties ikviens. Aicinām aktīvus būt skolas jauniešus, ģimenes ar bērniem, vecāka gada gājuma cilvēkus.

Smiltenes TIC

BalticTravelnews.com
+371 26551169
[email protected] -