9 pazīmes, ka jūs guļat par maz

9 pazīmes, ka jūs guļat par ma

Foto: Repharm.lv | Autors: Līga Ribkinska | 2023.03.09

Nogurums, īgnums, nespēja koncentrēties un pilnvērtīgi veikt darba pienākumus vai mājas soli visai bieži ir sliktas miega kvalitātes sekas. Varbūt – pirms sniegties pēc kārtējās kafijas krūzes –  ir vērts kārtīgi izgulēties? „Ir pazīmes, kas var liecināt par miega trūkumu, jo sevišķi tad, ja vienlakus ir samanāmas vairākas no tām,” saka „Mēness aptiekas” farmaceite Ērika Pētersone, kura novērojusi –  nereti aptiekas klients vēlas iegādāties līdzekļus pret kādu traucējošu problēmu, bet pēc dažu jautājumu pārspriešanas iegādājas arī nomierinošu tēju vai līdzekli miega kvalitātes uzlabošanai.

„Jebkurā gadījumā problēma ir jārisina kompleksi – gan „ārstējot” miegu, gan cenšoties atbrīvoties no dzīves kvalitāti ietekmējošā simptoma,” iesaka speciāliste. Viņa arī atzīmē, ka vairumam problēmu, kas vizuāli uzrāda neizgulēšanās sekas, iemesls ir varētu būt hormonu līdzsvara zudums.  

Izsitumi uz sejas

Ja jūs guļat par maz, par to drīz vien signalizēs āda. Dažos pētījumos ir atklāta saikne starp miega trūkumu un pūtītēm. Tas tādēļ, ka miega laikā tiek kontrolēta hormonu izdale organismā. Miega trūkums kaitē arī imūnsistēmai, kas arī paver ceļu dažādām veselības likstām, tai skaitā ādas iekaisumiem. Līdz ar miega noregulēšanu, ir vērts lietot ārstniecisko kosmētiku iekaisumu mazināšanai.

Acis izskatās nogurušas

Apsārtušas acis ar pietūkušiem, tumšiem lokiem un maisiņiem zem acīm – pazīme, ka jums vajag izgulēties. Pētījumi liecina, ka cilvēkiem, kuri ir miega badā, ir vairāk grumbu, līniju, pietūkums un maisiņi zem acīm. Kāpēc? Iespējams, atkal pie vainas būs hormoni, jo organismam neizgulēšanās dēļ var būt hormonu disbalanss un traucēta audu atjaunošanās, kas parasti notiek dziļā miega stadijā. Pilieni acu sausuma mazināšanā un atbilstoša kosmētika ādai acu zonā būs palīdzīgi, lai tiktu galā ar šo simptomu.

Pieņemšanās svarā

Izguļoties pietiekami, ķermenis var pareizi kontrolēt grelīnu un leptīnu – hormonus, kas ietekmē izsalkuma sajūtu. Ja šo hormonu līdzsvars ir izjaukts nepilnvērtīga miega dēļ, varat izjust vēlmi ēst vairāk, nekā jums nepieciešams, un tas attiecīgi liks pieņemties svarā. Farmaceite iesaka neēst dažas stundas pirms naktsmiera, kā arī izmēģināt aptiekā iegādājamos šķiedrvielu preparātus, tā palīdzot rasties sāta sajūtai un pamazam ieregulējot veselīgu ēdienkarti.  

Kāre pēc neveselīgām uzkodām

Pēc negulētas nakts, iespējams, pusdienās pie salātiem izvēlēsities čīzburgeru un kartupeļus. Miega trūkuma dēļ smadzenes, visticamāk, alkst neveselīgas uzkodas un maltītes. Noguruma dēļ arī spriestspēja un lēmumu pieņemšanas process ir apgrūtināts un tādēļ grūtāk pretoties balto miltu izstrādājumiem, saldumiem un ar taukvielām bagātiem našķiem. Farmaceite iesaka iegādāties graudaugu batoniņus ar riekstiem un žāvētiem augļiem – tie var palīdzēt slāpēt kāri.

Lieto vairāk kofeīna

Ja ierastā kafijas krūze neuzmundrina, visdrīzāk miega ir bijis par maz. Kofeīns tikai šķietami var palīdzēt gadījumos, ja nav sanācis izgulēties, taču tas ātri var kļūt par daļu no problēmas. Īstermiņā kafijas vai kofeīna saturošu dzērienu lietpšana patiešām var uzmundrināt, bet ilgtermiņā tas var izraisīt bezmiegu vai trauksmi. „Tāpat enerģijas trūkums, kas radies neizgulēšanās dēļ, nav risināms ar tonizējošiem līdzekļiem – tie ir tikai pagaidu risinājums,” brīdina „Mēness aptiekas” farmaceite.

Īgns noskaņojums

Aizkaitināmība ir viena no slikta miega pazīmēm. Kāda pētījuma dalībniekiem nedēļas garumā nakts miegam bija tikai 4,5 stundas. Rezultāts: vairāk saspringti, dusmīgi un psihiski noguruši cilvēki. Visi jutās labāk, kad atgriezās pie ierastā miega grafika. Ja regulāri sastrīdaties ar mājiniekiem vai draugiem, varbūt labāk dodieties stundu agrāk pie miera – tā strīdiem atliks mazāk laika, un, kad miega grafiks būs nostiprinājies, iespējams, to vairs nebūs vispār.

Jūtaties nomākts

Depresija un slikts miegs ir cieši saistīti. Vēl ļaunāk, tie mijiedarbojas — depresija var izraisīt sliktu miegu, un slikts miegs var aktivizēt depresijas attīstību. „Ne velti depresijas ārstēšana gandrīz vienmēr ietver arī miegu veicinošu terapiju,” skaidro speciāliste.

Uzmanības un koncentrēšanās spēju zudums

Tikai nedaudz mazāk ierastā miega – divu stundu zaudēšana, ja parasti guļat 8 stundas naktī – var padarīt jūs nogurušu un ietekmēt koncentrēšanos un atmiņu. Tas var samazināt darba efektivitāti, un, vēl ļaunāk, padarīt jūs neuzmanīgu pie automašīnas stūres. Piedevām autovadītājiem, kas cieš no miega bada, tiek ietekmēts arī redzes leņķa faktors. Dati liecina – vairāk nekā viena trešdaļa cilvēku atzīst, ka ir iesnaudušies braukšanas laikā, un lielāka iespēja, ka tas notiks ar jums, ir tad, ja nebūsit izgulējies. Ne velti vairākās valstīs aizliegums vadīt auto skar cilvēkus, kam konstatēta miega apnoja – viens no smagākajiem miega traucējumiem.

Slikta pašsajūta no rītiem

Pamošanās ar iekaisušo kaklu, sausu muti vai galvassāpēm var norādīt uz medicīnisku iemeslu, kāpēc jūs slikti gulējāt. Piemēram, miega apnoju, krākšanu vai gastroezofageālā refluksa slimību. Ja atkal un atkal novērojat simptomus, konsultējieties ar savu ārstu.

Atpūtieties pilnvērtīgi!

Lielākajai daļai pieaugušo ir vajadzīgas 7 līdz 9 stundas miega naktī. Pārliecinieties, vai tas ir mierīgs:

    • pieturieties pie grafika, kas nozīmē iet gulēt un pamosties katru dienu aptuveni vienā un tajā pašā laikā,

    • lūkojiet, lai telpu, kurā guliet, ir vēsa, klusa un tumša,

    • regulāri vingrojiet, īpaši iesakāmi treniņi, kas liek sirdij darboties labāk, tas var veicināt dziļāku miegu,

    • lūdziet palīdzību farmaceitam – iespējams, jūtu miega problēmas ir risināmas ar zāļu tējas vai kāda cita vienkārša bezrecepšu līdzekļa, piemēram, melotonīna palīdzību. Ir līdzekļi, kas satur baldriāni, apini, melisu, magniju un citas dabīgas izcelsmes vielas..

Ja bezmiegs ieilgst, konsultējieties ar savu ārstu!

Avots: Repharm.lv


celojumubode - 3754
KINO KATRU DIENU

KINO KATRU DIENU

Izvēlies savu filmu!

Splendid Palace

Aizkraukles novadam ir sava aplikācija

Aizkraukles novadam ir sava aplikācija

Šomēnes aplikāciju veikalos “Play veikals” un “App store” bezmaksas lejupielādei ievietota Aizkraukles novada mobilā lietotne “Aizkraukles novads”.

Aizkraukles novada TIC

Nāc sportot uz Hotel Jūrmala SPA

Nāc sportot uz Hotel Jūrmala SPA

Noformē Hotel Jūrmala SPA abonementu sporta grupu nodarbībām vai trenažieru zālei un saņem dāvanas!

EUR 70 | Hotel Jūrmala SPA

Izzini Lizuma neatklātos dārgumus!

Izzini Lizuma neatklātos dārgumus!

Piedalies ekskursijā pa Lizuma muižu un dodies pārgājienā, iepazīstot Lizuma pagasta kultūrvēsturiskās bagātības!

Gulbenes novada TIC

Bauskas novads brīvdienās - SPA un labjūte

Bauskas novads brīvdienās - SPA un labjūte

Ieskaties Bauskas novada SPA un labjūtes piedāvājumā - pirtis un pirts rituāli, kubli, džakuzi, un vēl!

Bauskas TIC

PIEDALIES Māju kafejnīcu dienās 2023!

PIEDALIES Māju kafejnīcu dienās 2023!

Piesakies dalībai “Mājas kafejnīcas Kurzemes pievārtē 2023 – Izgaršo rudeni Tukuma pusē”, kas būs 16.-17.septembrī, koordinators - Tukuma TIC-28311557!

Tukuma TIC

Atklāj pavasari Iecavā!

Atklāj pavasari Iecavā!

15. aprīlī laipni aicināti doties pavasara pārgājienā, atklājot Iecavas dabas un kultūrvēsturiskās vērtības!

Bauskas TIC

Konferenču un semināru organizēšana

Konferenču un semināru organizēšana

Labākā izvēle konferenču un semināru rīkošanai Daugavpilī! Lai Jūsu darbs būtu efektīvāks, mēs piedāvājam kafijas pauzes un visu nepieciešamo aprīkojumu.

Park Hotel Latgola

Aijas Vītoliņas un Aivara Hermaņa koncerts

Aijas Vītoliņas un Aivara Hermaņa koncerts

Šarmantās dziedātājas Aijas Vītoliņas un leģendārā ģitārista Aivara Hermaņa koncerts 1.04.2023. Biļetes var rezervēt pa tālr: 27802801.

EUR 30 | Liepupes muiža

Spēle

Spēle "Seno skolu noslēpumi"

Piedaloties spēlē, izzini seno skolu noslēpumus Gulbenes novadā un laimē vērtīgas balvas!

Gulbenes novada TIC

ŠVEIKS | Dziesmu spēle | TUKUMĀ!

ŠVEIKS | Dziesmu spēle | TUKUMĀ!

Dziesmu spēle "Šveiks – toreiz un tagad” ar Ivara Vīgnera un Valta Pūces radītajām skanīgām dziesmām, un trāpīgiem Jāņa Petera un Pētera Brūvera tekstiem

Tukuma TIC

Atvērtā ekskursija Bauskas Rātsnamā

Atvērtā ekskursija Bauskas Rātsnamā

Ieplāno šo nedēļas nogali, lai atklātu Bauskas Rātsnamu un tā krāšņo ekspozīciju!

Bauskas TIC

Ir iespēja TIKT PIE LEONĪDA ĀRIŅA zīmējuma

Ir iespēja TIKT PIE LEONĪDA ĀRIŅA zīmējuma

Tukuma Mākslas muzejs piedāvā iegādāties Leonīda Āriņa zīmējumu albūmu ar 50 zīmējumiem (eur 27,30) vai kādu atsevišķu zīmējumu (eur 4,10) SKAISTAI dāvanai!

Tukuma TIC

Kādas izstādes Tukuma pusē skatāmas MARTĀ?

Kādas izstādes Tukuma pusē skatāmas MARTĀ?

Nereti izstādes apmeklējums rada iedvesmu arī savu hobija attīstīšanai, tāpēc nāc uz izstādēm MARTĀ un iedvesmojies!

Tukuma TIC

Marata Dzjubenko gleznu izstāde “Pretī pav

Marata Dzjubenko gleznu izstāde “Pretī pav

Līdz 30.aprīlim Jelgavas Vecpilsētas mājā skatāma jaunā mākslinieka Marata Dzjubenko gleznu izstāde “Pretī pavasarim”.

Jelgavas reģionālais tūrisma centrs

Tiekamies Melngalvju namā!

Tiekamies Melngalvju namā!

No otrdienas līdz svētdienai.

Melngalvju nams

Ar vilcienu uz Gulbeni

Ar vilcienu uz Gulbeni

Izbaudi īpašas brīvdienas, dodoties ar vilcienu iepazīt Gulbenes novada tūrisma piedāvājumu!

Gulbenes novada TIC

BalticTravelnews.com
+371 26551169
[email protected] -