Praktiski padomi veiksmīgai sadarbībai ar influenceriem - kā mazināt riskus un gūt rezultātu

Elīna Apanaseviča | 2023.01.26

Ietekmētāju sociālie tīkli ir viens no kanāliem, kā uzņēmumi var nepastarpināti un salīdzinoši ātri sasniegt auditoriju, taču nereti ieguvumiem līdzi nāk arī riski, kurus varam mazināt veidojot efektīvu sadarbību jau no pašiem pamatiem, uzskata “Mi:t&Links. Baltic Communications Awards” eksperti.

“Influenceru jeb ietekmētāju mārketings" ir kļuvis par ikdienu, universitātēs tam jau ir veltīti atsevišķi kursi. Tiem, kuriem tādi nav pieejami, esam apkopojuši svarīgākās vadlīnijas sadarbību pamatprincipiem.

Viens no grūtākajiem lēmumiem, lai uzsāktu komunikācijas kampaņu sadarbībā ar influenceriem, ir atrast tieši kurus uzrunāt un ar ko veidot sadarbību, kas ir panākuma atslēga uz labiem rezultātiem. Tāpat uzņēmumiem bieži vien paliek neatbildēti jautājumi - ar ko vispirms sākt, kādi ir iespējamie biznesa riski, kā tos mazināt un ko iekļaut sadarbības līgumā.

“Uzticība ir jebkura biznesa mugurkauls. Tas pats attiecas uz ietekmētāju mārketingu. Tas var būt efektīvs uzņēmuma digitālās komunikācijas instruments, taču būtiski izvēlēties tādu sadarbības partneri, kuri bauda savas auditorijas uzticību. Uzticību veido gan tas, ka influencerim ir atbilstoša izglītība, gan tas, ka konta saturā tiek ievērots satura un sponsorēto ziņu balanss, ” skaidro  Komunikācijas asociācijas (LaKA) prezidente Antra Bork-Ržečicka.

Eiropas Komisijas “Eirobarometra” pētījums liecina, ka Latvijā 2021. gadā influenceriem uzticas 12% aptaujāto, kas ir lielākais rādītājs starp Baltijas valstīm. Tikmēr Eiropas Savienībā (ES) šis rādītājs ir vien 5%. Vienlaikus ES jaunieši vecumā no 15 līdz 24 gadiem influenceriem uzticas septiņas reizes vairāk nekā vecumu grupā virs 55 gadiem.

# Pazīsti savu un influencera auditoriju

Lai ietekmētāju mārketinga kampaņa būtu rezultatīva, vispirms uzņēmumam vajadzētu sākt ar savu zīmola un/vai produkta mērķauditorijas noteikšanu. Tāpat kā, piemēram, žurnāliem ir savi lasītāji, arī influenceriem ir savi sekotāji, ko var iedalīt dažādās kategorijās. Ir jānoskaidro, vai tie sekotāji, kas ir influencerim, der kā auditorija arī pašam uzņēmumam vai produktam.

“Ir tikai normāli, ja, sākot darbību, uzņēmums vai aģentūra lūdz ietekmētāja sociālo tīklu kontu auditorijas sociāli - demogrāfisko profilu, proti, vecumu, dzimumu, ģeolokāciju. Ja influenceris izmanto tā dēvēto biznesa kontu, šī informācija ir pieejama,” skaidro Bork-Ržečicka.

Viņa piebilst, ka reizēm influecerim var būt liels sekotāju loks, taču auditorijas profils var neatbilst tam, ko meklē uzņēmums.

# Kvalitāte vai kvantitāte?

Par mazajiem influenceriem Latvijā tiek dēvēti ietekmētāji ar sekotāju skaitu no 1000 līdz 9999, vidējiem influenceri sekotāju skaits ir no 10000 līdz 25000, bet lielajiem – virs 25 000.

Bieži vien uzņēmumi vēlas veidot sadarbību ar influenceri, kuram ir pēc iespējas lielāks sekotāju skaits, taču ne vienmēr liels sekotāju skaits nozīmē augstāku pievienoto vērtību un īstās mērķauditorijas sasniegšanu. Piemēram, kalnu slēpošanas uzņēmumam efektīvāk būtu atrast maza līmeņa influenceri konkrētajā nišā, nevis influenceri ar lielu sekotāju skaitu, bet kuru dzīves stils nebūtu atbilstošs zīmolam.

Rīgas Stradiņa universitātes doktorants, influenceru pētnieks un “Collex” biznesa attīstības direktors Deniss Aleksandrs Ševeļovs norāda, ka vidēja un liela līmeņa ietekmētāji mēdz sasniegt auditoriju  vienādi. “Mana pieredze liecina, ka visefektīvāk ir strādāt ar maza un vidēja līmeņa influenceriem, jo viņi veido ciešu kontaktu ar savu auditoriju un ir vairāk autentiski. Liela līmeņa influenceriem vienkārši nav tādu resursu, lai noturētu personisku saiti ar katru savu sekotāju,” skaidro Ševeļovs.

# Izvērtē influencera vārdus un darbus

Uzņēmumam noteikti jāpadomā, kurš personības tips ir ideālais ietekmētājs zīmolam. Šis bieži vien ir izšķirošs solis panākumu gūšanai. “Ir daži influenceri, kuri iestājas par zaļās ekonomikas vērtībām, pārstrādi un zaļu dzīvesveidu, taču paši patērē ātrās modes produktus. Tad rodas jautājums, kas tad tu patiesībā esi? Reizēm mūsu uzvedība pasaka daudz ko par mūsu vērtībām,” norāda influenceru pētnieks. Tādēļ, pirms veidot sadarbību, vajag saprast, vai zīmols, tā patērētāji un influenceris saderēs? Citkārt tas var radīt uzņēmumam negatīvu reputāciju.

Kā stāsta Ševeļovs, vēl viens no riskiem ir pieredzes trūkums - gan uzņēmumam, gan influencerim, tādēļ viņš iesaka sadarboties ar aģentūrām, kas šo pieredzi ir jau uzkrājušas daudzos projektos.

# Nosaki skaidrus kampaņas mērķus un vēstījumus

Dažkārt mēdz rasties domstarpības un pārpratumi patērētājiem tādēļ, ka nav nodota skaidra informācija par kampaņas sasniedzamajiem mērķiem un vēstījumu. “Kā jebkurā radoša industrijā, jābūt vienisprātis par iznākumu, tostarp par apjomu un laika plānu, jo daži influenceri mēdz to neizpildīt”, piebilst RSU docētājs.

Lielāks risks ir, ja influenceru rīcība ietekmē negatīvi uzņēmuma finansiālos rādītājus. Taču vairums gadījumu uzņēmumi laikus pārtrauc sadarbību, ja ir noticis kāds skandāls. Pasaulē ir bijuši dažādi, piemēram, amerikāņu skaistumkopšanas “YouTube” influenceris, grima mākslinieks un pirmais kosmētikas zīmola “CoverGirl” vēstnieks vīriešiem Džeimss Čārlzs, kurš “Twitter” neveiksmīgi pajokoja par Ebolas vīrusu un tika apsūdzēts par seksuāliem pārkāpumiem.

Arī Latvijā ir bijuši šādi gadījumi, kad ietekmētāja klaji pausto organizācijai pretējo vērtību dēļ, sadarbība ir tikusi pārtraukta.

# Dažādās pieejas “īstā” sadarbības partnera atrašanā

Kad mērķauditorija un influenceru personības tips ir noteikts, ir jāsāk atbilstošā influencera “medības”. Pirmkārt, var sākt ar savu sociālo tīklu sekotāju izskatīšanu jeb ar to, kas notiek “savas mājas pagalmā’’. Iespējams, ka sekotāju vidū ir kāds influenceris, kurš jau mijiedarbojas ar zīmola saturu un tikai priecāsies par oficiālu sadarbību.

Otrs variants, lai atrastu iesaistītus “Instagram” ietekmētājus, ir meklēt atbilstoši mirkļbirkām jeb tēmturiem, jo katras efektīvas sociālo mediju mārketinga stratēģijas daļa ir tēmturis. Šeit jāpievērš uzmanība, lai atrastajai personai būtu savs sekotāju loks, lai tā nav gadījuma vai hobija dēļ izmantota mirkļbirka. Lai personai būtu augstāks iesaistīšanas līmenis par vidējo, proti, sekotāju skaits vismaz sākot no 1000, un, iespējams, izmantotas sponsorētas ziņas, ko var atpazīt pēc tēmtura “reklāma” vai “sadarbība”. Vēl viena lieta, kas būtu jāpārbauda, vai šie cilvēki ir aktīvi plašākā nozarē. Īpaši vērtīgi influenceri ir arī viedokļu līderi un tiem ir ievērojams sekotājs skaits profesionālākos kanālos.

Trešais veids, kā atrast piemērotu influenceri savam biznesam, ir aplūkot savu konkurentu sekotājus. Pārbaudot konkurentu sekotājus, iespējams, varēsiet identificēt ietekmētājus, kurus interesē jūsu nozare. Ja ir atrasts atbilstošs ietekmētājs, kuram līdz šim nav interesējusi konkrētā uzņēmuma sociālā mediju lapa, lietderīgi ir ieinteresēt šo personu, piemēram, izsūtot bezmaksas produkta paraugu.

# Sadarbības pamatā – līgums

Bieži vien ir jautājums, kāda ir labāka prakse sadarbības juridiskajam ietvaram. Influenceru pētnieks Ševeļovs min, ka tas noteikti ir līgums, kurā vajag atrunāt reputācijas riskus un iekļaut noteiktus termiņus, vēstījumu, apjomu, komunikācijas un skaņošanas procedūras, kā arī atskaites nodošanas procedūras, - lai nebūtu nekādu pārpratumu.

Arī Tirdzniecības un patērētāju aizsardzības centrs (PTAC) ir izveidojis ieteikumus patērētājiem un influenceriem par tīkla mārketinga īstenošanu sociālo mediju vietnēs, ko var aplūkot PTAC mājaslapā.

Nenoliedzami, ka ietekmētāju mārketings ir strauji mainījis komunikācijas nozari. Pakalpojumu un produktu pārdošanai, kā arī sabiedriskās domas ietekmei, ir radījies jauns kanāls un pārdevējs – sociālie tīkli un influenceris. Šis jaunais pārdevējs nereti tiek uztverts kā draugs, tādēļ atstāj lielāku ietekmi uz patērētāju. Reaģējot uz tirgus tendencēm "Mi:t&Links. Baltic Communication Awards 2023” šogad piesaka jaunu un nebijušu kategoriju – “Influenceru un viedokļu līderu kampaņas”. Organizatori aicina parādīt plašākai sabiedrībai cik sekmīgi uzņēmējiem, aģentūrām un valsts pārvaldes iestādēm ir izdevies izmantot šo kanālu.

“Mi:t&Links. Baltic Communication Awards 2023” ir plaši atzīts starptautisks konkurss komunikācijas nozarē. LaKA aicina iesniegt komunikācijas darbus vērtēšanā. Tā vienlaikus ir iespēja saņemt starptautisku novērtējumu un mācīties no Baltijas nozares labākajiem profesionāļiem.  

Plašāka informācija par konkursu ir pieejama tīmekļa vietnē www.miitandlinks.com.

Par “Mi:t&Links. Baltic Communication Awards 2023”

Konkurss “Mi:t&Links. Baltic Communication Awards 2023” ir Baltijas komunikāciju nozares gada galvenais notikums un ar šādu nosaukumu tas norisināsies devīto gadu, savukārt, pats konkurss notiek kopš 2005. gada. Konkursu rīko LaKA sadarbībā ar komunikāciju aģentūru "Public ID". Konkursa galvenais mērķis ir dot iespēju komunikāciju industrijas pārstāvjiem atrādīt iepriekšējā gada veiksmīgākos darbus, mācīties un smelties iedvesmu no citiem, kā arī godalgot labākos projektus un kampaņas.

Avots: Publicid.lv


celojumubode - 3755

"Viva Lasvegas!" maģijas izrāde ģimenei

15.aprīlī plkst.17.00 Valmieras Kultūras centrā viesosies iluzionists Lars Leriix no Šveices rādīs slavenākos un arī lielākos burvju trikus.

EUR 10 | Valmieras TIC

Lielbornes muiža

Lielbornes muiža

Lielbornes muiža ir vienīgais muižas komplekss, kas saglabājies dabas parka „Daugavas loki“ teritorijā.

TAKA

Daugavas loki

Daugavas loki

Uzkāpjot 21 m augstajā skatu tornī, no putna lidojuma augstuma var aplūkot ainavas un gleznainos Daugavas lokus.

TAKA

Jettes Užānes cimdu izstāde

Jettes Užānes cimdu izstāde

Līdz 9. aprīlim Dzīvesziņas un arodu sētā, Vecpilsētas ielā 2, Jelgavā, skatāma Jettes Užānes cimdu izstāde "Vēstules rakstītas cimdos".

Jelgavas reģionālais tūrisma centrs

Santjago ceļš

Santjago ceļš

113 km, 7 dienās. Santjago ceļš -Camino de Santiago ir viens no populārākajiem svētceļnieku maršrutiem. Ja vēlaties doties grupā, varat izmantot šo piedāvājumu

EUR 1129 | Estravel Latvia

 Renault Express Van

Renault Express Van

Renault Express Van Europcar pilna servisa noma 300 eur* mēnesī

EUR 300 | Europcar

Restorāna

Restorāna "Vecpuisis" atvēršana Valmierā

Restorāns "Vecpuisis" savas durvis viesiem atvērs 7. aprīlī, pārsteidzot gardēžus ar ikgadējā pasākuma ‘’Valmieras restorāna nedēļas’’ īpašo ēdienkarti.

Valmieras TIC

Audi A4 S Line Pilna Servisa Noma

Audi A4 S Line Pilna Servisa Noma

Pilna Servisa Noma Audi A4 S line EUR 524 mēnesī

EUR 524 | Europcar

Velokruīzs, no Splitas

Velokruīzs, no Splitas

Hei, aktīvie, sportiskie un piedzīvojumus mīlošie! Aicinām nenokavēt pieteikšanos velokruīziem šajā sezonā! Aprīlis - Oktobris, 7 naktis, puspansija

EUR 500 | Estravel Latvia

Dvietes paliene

Dvietes paliene

Dabas parks „Dvietes paliene” atrodas Latvijas dienvidaustrumos, Daugavas kreisajā krastā Augšzemē. Dabas parks izveidots 2004. gadā 4989 hektāru platībā.

TAKA

Reinas upes kruīzs tulpju ziedēšanas laikā

Reinas upes kruīzs tulpju ziedēšanas laikā

Viens no skaistākajiem laikiem - pavasara atnākšana! Iepazīstieties ar īpašajiem kruīzu piedāvājumiem dažādām gaumēm.

EUR 599 | Estravel Latvia

SPA atpūta Latvijā

SPA atpūta Latvijā

Saglabāt enerģiju un možumu, gaidot pavasari Jums palīdzēs SPA atpūta. Piedāvājumi Latvijā

EUR 145 | Estravel Latvia

Restorāns

Restorāns "Il Sole" atkal atvērts

26. martā atklāsim rekonstruētās restorāna telpas, prezentēsim jauno, Itālijā ražoto picas krāsni un cienāsim viesus ar autentiskiem itāļu virtuves gardumiem.

Baltic Beach Hotel & SPA

Ekskursija ar ģidu pa Subati

Ekskursija ar ģidu pa Subati

Subate – daudznacionāla, kolorīta pilsēta, dažādu konfesiju (katoļu, luterāņu, vecticībnieku) pārstāvēta.

TAKA

Pasākumi Augšdaugavas novadā 24.-31. martā

Pasākumi Augšdaugavas novadā 24.-31. martā

Augšdaugavas novada pašvaldības iestāde “TAKA” piedāvā ieskatīties pasākumu apkopojumā no šā gada 24. līdz 31. martam.

TAKA

Grenlande. Ar lidojums no Kopenhāgenas

Grenlande. Ar lidojums no Kopenhāgenas

Baudiet brīvdienas Grenlandē. Iekļauts lidojums no Kopenhāgenas, transfēri, izmitināšanas pakalpojumi un brokastis

EUR 1110 | Estravel Latvia

Atklās Latvijas dizaineru darbu izstādi

Atklās Latvijas dizaineru darbu izstādi

23. martā tiks atklāta jauna Latvijas dizaineru darbu izstāde “Klusuma dabas”, kurā katrs mākslinieks atspoguļo savu interpretāciju par klusuma nozīmi.

Liepājas reģiona TIB

“Noskrien citus” Burtniekos

“Noskrien citus” Burtniekos

1. aprīlī plkst. 11.00 aicinām ikvienu interesentu piedalīties skriešanas un nūjošanas sacensībās “Noskrien citus” Burtniekos.

Valmieras TIC

Dzīvās mūzikas vakars

Dzīvās mūzikas vakars

Nobaudi vakaru restorānā "Plaza" ar grupu "Nostalgie"! Dzīva mūzika un Daugavpils ainava no viesnīcas 10. stāva papildinās nesteidzīgo atpūtas vakara atmosfēru! Esat mīļi gaidīti!

Park Hotel Latgola

Pārgājiens “Ūdens noslēpumi Naukšēnos”

Pārgājiens “Ūdens noslēpumi Naukšēnos”

Valmieras novada Tūrisma pārvalde aicina uz Pasaules Ūdens dienas pārgājienu, kas norisināsies 26. martā plkst. 10.00 Naukšēnos.

EUR 5 | Valmieras TIC

BalticTravelnews.com
+371 26551169
[email protected] -