Muzejā «Pikšas» tiek atklāta Latvijā līdz šim lielākā Kārlim Ulmanim veltītā ekspozīcija

Piksas.gov.lv | 2023.01.19

Kārļa Ulmaņa (1877-1942) dzimtajās mājās “Pikšas” no 30. janvāra apmeklētājiem būs pieejama līdz šim apjomīgākā pretrunīgajam politiķim veltītā ekspozīcija. Kamēr publiskajā telpā viņa tēls aizvien ir laba augsne interpretācijām un spekulācijām, “Pikšas”, apvienojot Zemgales vecsaimniecības tēlu ar piemiņas vietas nozīmi, ir piemērotākā vieta atbilžu meklējumiem uz jautājumu – kas ir Kārlis Ulmanis un kāda ir viņa loma Latvijas vēsturē? Kārlim Ulmanim veltītā pastāvīgā ekspozīcija tapusi sadarbībā ar dizaina biroju “H2E” un  Dr. hist. Kasparu Zelli.

Agronoma un politiķa Kārļa Ulmaņa personīgā biogrāfija ir cieši saistīta ar nozīmīgākajiem notikumiem Latvijas valsts vēsturē. Viņš ir starp tiem, kas piedalās Latvijas Republikas dibināšanā 1918. gadā. Kārlis Ulmanis ir pirmais Latvijas Republikas Ministru prezidents un šo amatu ieņēma vairākkārt. Vēl bez tā viņš ir arī ministrs dažādās valdībās un līdz ar 1934. gada 15. maija apvērsumu Kārlis Ulmanis kļūst par autoritārās Latvijas diktatoru. Pēc Latvijas okupācijas 1940. gadā Kārli Ulmani arestē un deportē uz PSRS, kur ieslodzījumā viņš mirst, aiz sevis atstājot mantojumu, kura patieso vērtību un nozīmi nav iespējams izvētīt vēl četrās paaudzēs pēc tam.

Debates par Kārļa Ulmaņa lomu vēstures veidošanā notiek joprojām. Tās balstās kā faktos, tā emocijās un subjektīvās interpretācijās, apliecinot Kārļa Ulmaņa fenomena nozīmību gan sabiedrības pagātnes, gan nākotnes apziņā. Tikai iegūstot laika distanci un pāraugot kolektīvās traumas, ir iespējams uzsākt atvērtu diskusiju par Kārli Ulmani.

“Latvijas Avīzes” organizētajā aptaujā 2004. gadā, kurā piedalījās 7000 respondentu, par 100 visu laiku ievērojamākajām Latvijas personībām, Kārlis Ulmanis tika ierindots otrajā vietā starp Krišjāni Baronu un Rūdolfu Blaumani. Tautas atmiņas kultivētā mitoloģija un vēstures speciālistu diskurss radīja nepieciešamību izveidot platformu, kur vienkopus ir atspoguļots politiķa atstātais mantojums. Kārļa Ulmaņa dzimtās mājas “Pikšas”, apvienojot Zemgales vecsaimniecības tēlu ar piemiņas vietas nozīmi, iespējams, ir piemērotākā vieta atbilžu meklējumiem uz jautājumu – kas ir Kārlis Ulmanis un kāda ir viņa loma Latvijas vēsturē? Muzeja "Pikšas" ekspozīcijas saturam unikalitāti piešķir tas, ka šādā apjomā un līmenī pirmo reizi vienkopus tiek atspoguļota K. Ulmaņa biogrāfija.

Muzeja “Pikšas” vadītāja Ilga Ķipsne uzsver: “Realizējot projektu, kā vienu no prioritātēm izvirzījām - veidot tādu stāstu, kas kliedētu tendenciozus spriedumus un Kārļa Ulmaņa tēla glorifikāciju. Svarīga ir nevis jaunu mītu radīšana, bet  pamatojoties uz pētījumiem, veidot atvērtu diskusiju. Šī ekspozīcija sabiedrībai ir vajadzīga ne tikai mūsdienu politisko notikumu kontekstā, bet arī ilgtermiņā. Runa nav  tikai par Kārli Ulmani un viņa laiku, bet par vēstures notikumu izpratni, kas veido mūsu katra - ikviena- valstiskuma apziņu, piederības izjūtu Latvijai.”

Ekspozīcija realizēta vizuāli kontrastaina. Tās tēls, tāpat kā saturs, atsedzas kā daudzslāņaina puzle. Muzejam, sadarbojoties ar dizaina biroju “H2E”,  kā galvenais asociāciju rosinošais elements tika nodefinēts ekspozīcijas dizaina vizuālajiem izteiksmes līdzekļiem, kam jākalpo kā mākslas faktam. Vizuālo noskaņu pasvītro mūzikas un audio dizaina koncepcijas autora Kristapa Krieva autordarbs. Realizējot ekspozīcijas projekta ideju, tika pieaicināti satura interpretācijas autori. Ar saviem komentāriem projektā piedalījās psihoterapeite Inese Puntiece, literāte Inese Zandere un kino režisors Pēteris Krilovs, lai interpretētu pretrunīgo politiķi katrs no savas profesijas prizmas, un kopā atvērtu plašāku spektru diskusijai par Kārļa Ulmaņa tēla un identitātes veidošanos. Tomēr galvenā atslēga uz projekta ilgtermiņa mērķu sasniegšanu bija atrast īsto vēstures pētnieku, kurš palīdzētu noturēt līdzsvaru starp visām ar Ulmaņa personības interpretāciju saistītajām pretrunām. Dr. Hist. Kaspars Zellis muzeja “Pikšas” pastāvīgās ekspozīcijas projektā piedalās jau no tā pirmsākumiem 2018. gadā.

Muzejs “Pikšas” durvis apmeklētājiem vēra 1993. gadā. Tā veidotājs un vadītājs bija Kārļa Ulmaņa brāļa mazdēls Gunārs Ulmanis (1935-2017). Viņa veidoto ekspozīciju “Pikšās” varēs apskatīt līdz 2023. gada maijam. Pasvītrojot līdzšinējo muzeja darbību un centienus saglabāt, aizsargāt un popularizēt esošo kultūras mantojumu, 2018. gada 16. novembrī Kultūras ministrija K. Ulmaņa dzimto māju vietu "Pikšas" iekļāva Valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu sarakstā.

Kārlim Ulmanim veltītā pastāvīgā ekspozīcija tapa ar Valsts Kultūras kapitāla fonda, Zemgales Plānošanas reģiona un valsts budžeta finansējumu.

Avots: Piksas.gov.lv


celojumubode - 3753
Šlokenbekas muižas Mīlestības saliņa

Šlokenbekas muižas Mīlestības saliņa

Tukuma pusē Slocene marta vidū izgājusi no krastiem.

Tukuma TIC

Idejas pastaigām dabā Bauskas novadā

Idejas pastaigām dabā Bauskas novadā

Ziema vai pavasaris, pavasaris vai ziema.. Smelies iedvesmu aktīvām brīvdienām pie dabas Bauskas novadā!

Bauskas TIC

Ir iespēja TIKT PIE LEONĪDA ĀRIŅA zīmējuma

Ir iespēja TIKT PIE LEONĪDA ĀRIŅA zīmējuma

Tukuma Mākslas muzejs piedāvā iegādāties Leonīda Āriņa zīmējumu albūmu ar 50 zīmējumiem (eur 27,30) vai kādu atsevišķu zīmējumu (eur 4,10) SKAISTAI dāvanai!

Tukuma TIC

Bauskas novads brīvdienās - SPA un labjūte

Bauskas novads brīvdienās - SPA un labjūte

Ieskaties Bauskas novada SPA un labjūtes piedāvājumā - pirtis un pirts rituāli, kubli, džakuzi, un vēl!

Bauskas TIC

PIEDALIES Māju kafejnīcu dienās 2023!

PIEDALIES Māju kafejnīcu dienās 2023!

Piesakies dalībai “Mājas kafejnīcas Kurzemes pievārtē 2023 – Izgaršo rudeni Tukuma pusē”, kas būs 16.-17.septembrī, koordinators - Tukuma TIC-28311557!

Tukuma TIC

KINO KATRU DIENU

KINO KATRU DIENU

Izvēlies savu filmu!

Splendid Palace

PALI nav pagājuši garām Tukumam

PALI nav pagājuši garām Tukumam

Slocenes upe ir saplūdusi ar Valguma ezeru un daļa Baskāju takas zem ūdens. Bet ziedošajā pavasarī būs atkal silti un smuki. Mēs zinām

Tukuma TIC

Piesakies ēnu dienām tūrisma nozarē!

Piesakies ēnu dienām tūrisma nozarē!

Kopumā šobrīd pieejamas septiņas vakances tūrisma jomā, trīs no tām Kokneses tūrisma informācijas centrā, savukārt četras Skrīveru tūrisma informācijas punktā.

Aizkraukles novada TIC

Aijas Vītoliņas un Aivara Hermaņa koncerts

Aijas Vītoliņas un Aivara Hermaņa koncerts

Šarmantās dziedātājas Aijas Vītoliņas un leģendārā ģitārista Aivara Hermaņa koncerts 1.04.2023. Biļetes var rezervēt pa tālr: 27802801.

EUR 30 | Liepupes muiža

Konferenču un semināru organizēšana

Konferenču un semināru organizēšana

Labākā izvēle konferenču un semināru rīkošanai Daugavpilī! Lai Jūsu darbs būtu efektīvāks, mēs piedāvājam kafijas pauzes un visu nepieciešamo aprīkojumu.

Park Hotel Latgola

Aizkraukles novadam ir sava aplikācija

Aizkraukles novadam ir sava aplikācija

Šomēnes aplikāciju veikalos “Play veikals” un “App store” bezmaksas lejupielādei ievietota Aizkraukles novada mobilā lietotne “Aizkraukles novads”.

Aizkraukles novada TIC

Nāc sportot uz Hotel Jūrmala SPA

Nāc sportot uz Hotel Jūrmala SPA

Noformē Hotel Jūrmala SPA abonementu sporta grupu nodarbībām vai trenažieru zālei un saņem dāvanas!

EUR 70 | Hotel Jūrmala SPA

ŠVEIKS | Dziesmu spēle | TUKUMĀ!

ŠVEIKS | Dziesmu spēle | TUKUMĀ!

Dziesmu spēle "Šveiks – toreiz un tagad” ar Ivara Vīgnera un Valta Pūces radītajām skanīgām dziesmām, un trāpīgiem Jāņa Petera un Pētera Brūvera tekstiem

Tukuma TIC

Marata Dzjubenko gleznu izstāde “Pretī pav

Marata Dzjubenko gleznu izstāde “Pretī pav

Līdz 30.aprīlim Jelgavas Vecpilsētas mājā skatāma jaunā mākslinieka Marata Dzjubenko gleznu izstāde “Pretī pavasarim”.

Jelgavas reģionālais tūrisma centrs

Atvērtā ekskursija Bauskas Rātsnamā

Atvērtā ekskursija Bauskas Rātsnamā

Ieplāno šo nedēļas nogali, lai atklātu Bauskas Rātsnamu un tā krāšņo ekspozīciju!

Bauskas TIC

Starptautiskas deju sacensības TUKUMĀ

Starptautiskas deju sacensības TUKUMĀ

Jau 23.martā - TUKUMS CUP 2023 Tukuma pilsētas kultūras namā! Solās būt krāšņi, jo būs skatāmi dažādu dejas žanru priekšnesumi, ko droši var saukt par īstu šovu

Tukuma TIC

Tiekamies Melngalvju namā!

Tiekamies Melngalvju namā!

No otrdienas līdz svētdienai.

Melngalvju nams

Kādas izstādes Tukuma pusē skatāmas MARTĀ?

Kādas izstādes Tukuma pusē skatāmas MARTĀ?

Nereti izstādes apmeklējums rada iedvesmu arī savu hobija attīstīšanai, tāpēc nāc uz izstādēm MARTĀ un iedvesmojies!

Tukuma TIC

BalticTravelnews.com
+371 26551169
[email protected] -