Notiks pirmais jaunās galda spēles latgaliski «Čipierkstneits» čempionāts

Edīte Husare | 2023.01.17

Trešdien, 18. janvārī, plkst. 12.20 Balvu novada Rekovā notiks pirmais jaunās galda spēles latgaliski “Čipierkstneits” čempionāts, kas reizē ar Ontona dienas svinēšanu iesāks folklorista, novadpētnieka un dzejnieka Ontona Slišāna (1948–2010) 75. jubilejas gada notikumus.

Pirmajā “Čipierkstneiša” čempionātā, kas būs daļa tradicionālā Ontona dienas pasākuma “Ontona dīnas ļustes”, piedalīties Balvu un Ludzas novada skolēnu, kuri piedalās latgaliešu valodas pulciņu aktivitātēs, komandas. Čempionāta noslēgumā skolēniem būs iespēja piedzīvot latgaliešu hip-hop mākslinieces Ūgas uzstāšanos.

Jaunā galda spēle “Čipierkstneits” ir pirmā šāda veida – zināšanu, uzdevumu, atjautības un arī veiksmes – spēle latgaliski. Tās autore ir filoloģe un dizainere Jolanta Keiša, kuras dzimtā puse ir tieši Balvu novada Šķilbani. Pie spēles izdošanas talkā gājušas biedrības “Upītes jauniešu folkloras kopa” un latgaliešu kultūras kustība “Volūda”.

Spēles nosaukuma “Čipierkstneits” ideja ņemta tieši no Ontona Slišāna daiļrades – tas ir četros pirkstos paņemams lielums, šķipsniņa. Tāda ir arī spēles ideja – šķipsniņa (čipierkstneits) latgaliskuma, zināšanu, informācijas un sajūtas kopā ar spēles biedriem. Ideja par spēli Jolantai Keišai radās 2021. gadā kā studiju darbs dizaina programmā, kas nu pārtapis galda spēlē ar mērķi labāk iepazīt Latgali. Uz spēles laukuma atrodamas dažādas mūsdienu un senāku laiku Latgales kultūras vērtības – gan objekti, gan cilvēki, atstājot liecības par Latgales dažādo kultūrvēsturi.

Šī gada “Ontona dīnas ļustes”, kas ik gadu ar dažādām aktivitātēm vārdadienā godina Ontonu Slišānu, plānotas kā Ontona Slišāna 75. jubilejas gada iesākums – vairāki Slišānam veltīti pasākumi būs visu gadu, to noslēdzot 28. decembrī, kad novadpētnieks un literāts būsu svinējis savu dzimšanas dienu. Ontona dienas svinēšana Balvu novada Upītē pirmo reizi notika 2015. gadā ar slēpju pārgājienu “Raibī panti”, kas vēlāk pārtapa “Ontona dīnas ļustēs”.

Senāk “Ontona dīnas ļustes” vienmēr bija arī Ontonam Slišānam veltītā radošo darbu konkursa noslēgums, taču pērn, ņemot vērā tā brīža epidemioloģiskos ierobežojumus, pasākums notika 16. maijā, kad vārdadienu būtu svinējusi Ontona Slišāna dzīvesbiedre, skolotāja Irēna Slišāne. Pasākuma rīkotājs, Nemateriālās kultūras centra “Upīte” direktors Andris Slišāns saka: “Šogad radošo darbu konkursu, kurā būs gaidīti gan zīmējumi, gan rakstu darbi, izsludināsim tieši 18. janvārī, bet noslēgumu tāpat kā pērn rīkosim 16. maijā, simboliski caur konkursu atkal ļaujot Ontonam un Irēnai satikties.”

Svētku pasākumu “Ontona dīnas ļustes” organizē Nemateriālās kultūras centrs “Upīte”, sadarbojoties ar kultūras centru “Rekova” un latgaliešu kultūras kustību “Volūda”. Spēles izdošanu atbalstījusi Valsts kultūrkapitāla fonda Latgales kultūras programma.

Galda spēli “Čipierkstneits” jau tagad katrs gribētājs var nopirkt latgaliešu kultūras kustības “Volūda” ziedošanas platformā-veikalā http://voluda.lv. Šobrīd tirdzniecībā būs pieejami tikai 50 spēles eksemplāri.

Avots: Lgsc.lv


celojumubode - 3755
Ar vilcienu uz Gulbeni

Ar vilcienu uz Gulbeni

Izbaudi īpašas brīvdienas, dodoties ar vilcienu iepazīt Gulbenes novada tūrisma piedāvājumu!

Gulbenes novada TIC

Tukuma teātra pirmizrāde

Tukuma teātra pirmizrāde "PĀRDOTIE SVĒTKI"

Aigara Tauriņa komēdija „Pārdotie svētki” ievedīs nenopietnā pasaulē "ar putniem" un uz mirkli liks aizmirst šodienas trauksmaino un negāciju pārblīvēto dzīvi.

Tukuma TIC

Satiec savu meistaru Tukuma pusē!

Satiec savu meistaru Tukuma pusē!

Arī šajā gadā Tukuma puses meistariem ir ar ko lepoties un ir ko rādīt, tāpēc laikā no 31.marta līdz 2.aprīlim aicinām apmeklēt mūsu meistarus >>

Tukuma TIC

Atklāj pavasari Iecavā!

Atklāj pavasari Iecavā!

15. aprīlī laipni aicināti doties pavasara pārgājienā, atklājot Iecavas dabas un kultūrvēsturiskās vērtības!

Bauskas TIC

Satiec savu meistaru Gulbenes novadā!

Satiec savu meistaru Gulbenes novadā!

Satiec savus meistarus Gulbenes novadā, iepazīsti viņu amatus un prasmes un paņem arī kādu daļiņu sev, turpinot saglabāt nemateriālo kultūras mantojumu

Gulbenes novada TIC

Pavasara piedāvājums skolēniem 2023

Pavasara piedāvājums skolēniem 2023

Ieskaties skolēnu piedāvājumā eksursijām Bauskas novadā!

Bauskas TIC

Orientēšanās Zvirgzdē-vēl vienu mēnesi!

Orientēšanās Zvirgzdē-vēl vienu mēnesi!

Zvirgzdes orientēšanās poligons - aktīvs vēl tikai vienu mēnesi! Izmanto iespēju un orientējies līdz 28.04.!

Bauskas TIC

Top eposa

Top eposa "Lāčplēsis" uzvedums Likteņdārzā

Valsts svētku laikā dienas tumšajās stundās ikviens aicināts uz vērienīgu izrādi, kurā pastaigas formā, 17 epizodēs varēs izdzīvot Andreja Pumpura vareno eposu.

Aizkraukles novada TIC

Daugavas laivinieka stāsts stendos

Daugavas laivinieka stāsts stendos

Ar interaktīvo stendu palīdzību mums ir iespēja doties virtuālajā ceļojumā pa Daugavas senleju no Vīgantes parka līdz Jaunjelgavai.

Aizkraukles novada TIC

 GARDĒŽIEM:

GARDĒŽIEM: "Kandavas garšu ceļojums"

Īpašā degustāciju kartē ir iespējams nogaršot Kandavas Vīna namā radītus dzērienus un Kandavas apkaimē tapušas delikateses, kas apvienotas garšu piedzīvojumā>>

Tukuma TIC

Konferenču un semināru organizēšana

Konferenču un semināru organizēšana

Labākā izvēle konferenču un semināru rīkošanai Daugavpilī! Lai Jūsu darbs būtu efektīvāks, mēs piedāvājam kafijas pauzes un visu nepieciešamo aprīkojumu.

Park Hotel Latgola

Marata Dzjubenko gleznu izstāde “Pretī pav

Marata Dzjubenko gleznu izstāde “Pretī pav

Līdz 30.aprīlim Jelgavas Vecpilsētas mājā skatāma jaunā mākslinieka Marata Dzjubenko gleznu izstāde “Pretī pavasarim”.

Jelgavas reģionālais tūrisma centrs

Ieplāno aktīvas brīvdienas Bauskas novadā!

Ieplāno aktīvas brīvdienas Bauskas novadā!

Ar kājam, velo, moto, auto vai laivu? Izvēle ir Tavās rokās - atklāj Bauskas novadu no visiem skatupunktiem!

Bauskas TIC

Tukumā atveras digitālo inovāciju centrs!

Tukumā atveras digitālo inovāciju centrs!

Tukuma Digitālais Inovāciju Centrs sākumā piedāvās sešus pamata pulciņus Tukuma jauniešiem: 3D modelēšanu, elektroniku, spēļu izstrādi, programmēšanu, LEGO u.c.

Tukuma TIC

Viskija meistarklase 13.04.

Viskija meistarklase 13.04.

Viskija meistarklase un degustācija "Skotijas viskija reģionālie stili" kopā ar viskijzini Oskaru Vārenbergu Whitehouse restorānā.

EUR 90 | Whitehouse

BalticTravelnews.com
+371 26551169
[email protected] -