Cēsu TIC atskatās uz 2022. gadu un optimistiski raugās uz 2023. gadu

Loreta Enija Blanka | 2023.01.12

Aizvadītais 2022. gads tūrismā bijis pārmaiņām un izaicinājumiem bagāts. Covid-19 pandēmijai lēnām atkāpjoties, Krievija uzsāka karu Ukrainā, kas mainīja ierasto pastāvēšanas kārtību globālā mērogā. Siltumenerģijas un elektroenerģijas cenu kāpums, inflācija un kara draudi lika cilvēkiem kļūt piesardzīgākiem un rūpīgi pārdomāt savu ceļojumu, īpaši uz reģionu, kas robežojas ar agresora valsti.

Lai izvērtētu, kāds ir bijis aizvadītais gads tūrisma jomā Cēsīs, Tūrisma informācijas centram (turpmāk Cēsu TIC) palīgā nāk ievāktie statistikas dati, pateicoties kuriem var precīzāk noteikt nākotnes tendences un potenciālo attīstību. Salīdzinājumā ar 2021. gadu 2022. tūristu un ceļotāju plūsma Cēsis nedaudz, bet saruka. Gada laikā Cēsu TIC apstrādāja 7137 informācijas pieprasījumus, no tiem 6485 viesi apkalpoti klātienē, bet attālināti (sarakste un zvani) – 652. Kopējais informācijas pieprasījumu skaits pret 2021. gadu saruka par nepilniem 3%. Kā vienu no iemesliem var minēt faktu, ka līdz martam Cēsu TIC darbojās, ievērojot valstī noteikto ierobežojumu par maksimāli pieļaujamo cilvēku skaitu, kas vienlaicīgi var atrasties vienā telpā, un tas informācijas saņemšanu klātienē padarīja mazāk pieejamu.

Ārvalstu apmeklētāju skaits 2022. gadā būtiski nav mainījies. Jau tradicionāli TOP 5 augšgalā atrodas viesi no Vācijas, kuriem seko ieceļotāji no Lietuvas, Igaunijas, Spānijas un Francijas. Vācieši sastāda 27,3% no visiem ārzemju ieceļotājiem. Vēl pirms 2 gadiem TOP 5 sarakstā bija atrodami ceļotāji no Krievijas, tagad tie atrodas aiz strīpas. Kā katru gadu ceļotāji no Latvijas dominē pār ārvalstu tūristiem, kas liecina par aktīvu iekšzemes tūrismu.

Apkopojot Centrālās Statistikas Pārvaldes (CSP) datus par naktsmītnēm, 2022. gadā līdz trešā ceturkšņa beigām Cēsu novadā nakšņoja 53184 cilvēks, kamēr 2021. gadā šajā pašā periodā vien 43760 nakšņotāji. Lai arī pēdējā ceturkšņa dati vēl nav pieejami, jau tagad varam secināt, ka 2022. gads bija veiksmīgāks nekā 2021., kad kopējais nakšņotāju skaits sasniedza 50511 cilvēkus. Vidējais uzturēšanas ilgums bija 1,5 dienas, kas salīdzinājumā ar 2021. gadu ir aptuveni tik pat liels. Ja raugāmies, kurš izmantoja izmitināšanas pakalpojumus 2022. gada pirmajos 3 ceturkšņos visbiežāk, tad pirmajā vietā ir Latvijas rezidenti  - 44597 cilvēki, kam seko ārzemju viesi – 8587.

Vērojot Cēsu tīmekļa vietnes un pārvaldīto sociālo kontu statistiku, varam secināt, ka arvien vairāk ceļotāju uzmeklē informāciju par tūrisma iespējām patstāvīgi un arī to, ka Cēsu un apkārtnes novada piedāvājums uzrunā arvien vairāk cilvēku ar ļoti atšķirīgām interesēm. Kā piemēru var minēt Facebook kontu “Tūrisms Cēsīs”, kura sekotāju skaits 2022. gadā pieauga par 26%. Te aktīvākie satura patērētāji nāk no Latvijas (te aktīvākie ir rīdzinieki, cēsnieki, valmierieši un siguldieši), tad no Lielbritānijas, ASV, Norvēģijas un Īrijas.

Aizvadītajā gadā tika uzsākts lielo pārmaiņu ceļš. Administratīvi teritoriālās reformas rezultātā ir mainījusies arī Cēsu novada tūrisma nākotne. Novads kļuva bagātāks ar jauniem -  tūristu jau iemīļotiem, un ļoti perspektīviem tūrisma objektiem un galamērķiem, kurus tuvākajos gados attīstīs. Līdz ar teritoriālajām izmaiņām neizbēgami saskārāmies ar administratīvām un organizatoriskām izmaiņām. Šī gada Cēsu novada izaicinājumu un iespēju sarakstā atrodami tādi projekti kā Cēsu novada tūrisma vienota zīmola izveide, jaunas komunikācijas platformas izveide, kas vieglā un pārskatāmā veidā sniegs informāciju par visa novada tūrisma piedāvājumu, uzsākts darbs pie viesu pieredzes/apkalpošanas kvalitātes monitoringa programmas un sniegto pakalpojumu klāsta paplašināšanas. Cēsnieku un viesu tik iemīļotās Draugu kartes piedāvājumu klāsts arī kļūs bagātāks. Paralēli Cēsu novads nepārstāj piedalīties laika pārbaudītās augsta līmeņa starptautiskās izstādēs, stiprinot savu tēlu un piesaistos arvien jaunus ceļotājus.

2023. gadā mēs raugāmies optimistiski. Savu artavu sniegs iepriekšējā gadā darbību uzsākušais Ziemeļu dabas medicīnas muzejs Cēsīs, kas piedāvā uzzināt par cilvēkam labvēlīgiem un kaitīgiem augiem, izstāžu zāle “MUSEUS”, kur iespējams iepazīties un iegādāties latgaļu meistardarbus. Tiek sagaidīta arī gastro tūrisma attīstība. To sekmēs jaunas kafejnīcas un restorāni. Priecājamies, ka par savu mājvietu Cēsīs izvelējās kafejnīcas RŪSA, THE IELA, SMILGA Cakes&Wine, kā arī gada nogalē atvērtais restorāns MANGO SKY LOUNGE.

Arī šogad neiztiksim bez kultūras un mākslas notikumiem, kas pievelk tūristus no tuvākām un tālākām zemēm. 9. un 10. jūnijā Cēsīs, kā ierasts, uzņems sarunu festivāla LAMPA organizatorus un tā apmeklētājus. No 30. jūnija līdz 1. jūlijam Līgatnē norisināsies hip hop festivāls STRAUME. Bet no 28. līdz 30. jūlijam Cēsīs svinēs savu 817. gadadienu! Gardēži tiek gaidīti Cēsu novada restorānu nedēļās,  kuru norise šobrīd plānota 31.03. - 09.04. un 03.11. - 12.11., savukārt Mājas kafejnīcu dienu un Zaubes savvaļas kulinārijas festivāla datumi vēl tiks precizēti! Aicinām sekot līdzi 2023.gada notikumu kalendāram www.pasakumi.cesis.lv mājaslapā.

Lai arī 2023. gadā jau protam dzīvot un darboties pandēmijas ēnā, laiki joprojām nav mierīgi. Ņemot vērā, ka Ukrainā turpinās aktīva karadarbība, mūsu ieceres un prognozes var izrādīties nerealizējamas. Gadījuma, ja situācija krasi nemainās un neseko jauni negatīvi pavērsieni, prognozējam, ka tūrisms kā nozare varētu nostabilizēties ne vien Cēsu novada kontekstā, bet arī pasaulē. Aizvadītais gads dod skaidrus signālus, ka vietējo un ārvalstu viesu interese par tūrisma iespējām Cēsu novadā ir palielinājusies, sagaidām, ka tas dos spēcīgu impulsu arī novada tūrisma uzņēmējdarbības izaugsmei un stiprināšanai.

Avots: Visit.cesis.lv


celojumubode - 3754
Šlokenbekas muižas Mīlestības saliņa

Šlokenbekas muižas Mīlestības saliņa

Tukuma pusē Slocene marta vidū izgājusi no krastiem.

Tukuma TIC

Tiekamies Melngalvju namā!

Tiekamies Melngalvju namā!

No otrdienas līdz svētdienai.

Melngalvju nams

Idejas pastaigām dabā Bauskas novadā

Idejas pastaigām dabā Bauskas novadā

Ziema vai pavasaris, pavasaris vai ziema.. Smelies iedvesmu aktīvām brīvdienām pie dabas Bauskas novadā!

Bauskas TIC

Konferenču un semināru organizēšana

Konferenču un semināru organizēšana

Labākā izvēle konferenču un semināru rīkošanai Daugavpilī! Lai Jūsu darbs būtu efektīvāks, mēs piedāvājam kafijas pauzes un visu nepieciešamo aprīkojumu.

Park Hotel Latgola

Kādas izstādes Tukuma pusē skatāmas MARTĀ?

Kādas izstādes Tukuma pusē skatāmas MARTĀ?

Nereti izstādes apmeklējums rada iedvesmu arī savu hobija attīstīšanai, tāpēc nāc uz izstādēm MARTĀ un iedvesmojies!

Tukuma TIC

Nāc sportot uz Hotel Jūrmala SPA

Nāc sportot uz Hotel Jūrmala SPA

Noformē Hotel Jūrmala SPA abonementu sporta grupu nodarbībām vai trenažieru zālei un saņem dāvanas!

EUR 70 | Hotel Jūrmala SPA

PALI nav pagājuši garām Tukumam

PALI nav pagājuši garām Tukumam

Slocenes upe ir saplūdusi ar Valguma ezeru un daļa Baskāju takas zem ūdens. Bet ziedošajā pavasarī būs atkal silti un smuki. Mēs zinām

Tukuma TIC

Piesakies ēnu dienām tūrisma nozarē!

Piesakies ēnu dienām tūrisma nozarē!

Kopumā šobrīd pieejamas septiņas vakances tūrisma jomā, trīs no tām Kokneses tūrisma informācijas centrā, savukārt četras Skrīveru tūrisma informācijas punktā.

Aizkraukles novada TIC

ŠVEIKS | Dziesmu spēle | TUKUMĀ!

ŠVEIKS | Dziesmu spēle | TUKUMĀ!

Dziesmu spēle "Šveiks – toreiz un tagad” ar Ivara Vīgnera un Valta Pūces radītajām skanīgām dziesmām, un trāpīgiem Jāņa Petera un Pētera Brūvera tekstiem

Tukuma TIC

Bauskas novads brīvdienās - SPA un labjūte

Bauskas novads brīvdienās - SPA un labjūte

Ieskaties Bauskas novada SPA un labjūtes piedāvājumā - pirtis un pirts rituāli, kubli, džakuzi, un vēl!

Bauskas TIC

KINO KATRU DIENU

KINO KATRU DIENU

Izvēlies savu filmu!

Splendid Palace

Atvērtā ekskursija Bauskas Rātsnamā

Atvērtā ekskursija Bauskas Rātsnamā

Ieplāno šo nedēļas nogali, lai atklātu Bauskas Rātsnamu un tā krāšņo ekspozīciju!

Bauskas TIC

Aijas Vītoliņas un Aivara Hermaņa koncerts

Aijas Vītoliņas un Aivara Hermaņa koncerts

Šarmantās dziedātājas Aijas Vītoliņas un leģendārā ģitārista Aivara Hermaņa koncerts 1.04.2023. Biļetes var rezervēt pa tālr: 27802801.

EUR 30 | Liepupes muiža

PIEDALIES Māju kafejnīcu dienās 2023!

PIEDALIES Māju kafejnīcu dienās 2023!

Piesakies dalībai “Mājas kafejnīcas Kurzemes pievārtē 2023 – Izgaršo rudeni Tukuma pusē”, kas būs 16.-17.septembrī, koordinators - Tukuma TIC-28311557!

Tukuma TIC

Ir iespēja TIKT PIE LEONĪDA ĀRIŅA zīmējuma

Ir iespēja TIKT PIE LEONĪDA ĀRIŅA zīmējuma

Tukuma Mākslas muzejs piedāvā iegādāties Leonīda Āriņa zīmējumu albūmu ar 50 zīmējumiem (eur 27,30) vai kādu atsevišķu zīmējumu (eur 4,10) SKAISTAI dāvanai!

Tukuma TIC

Starptautiskas deju sacensības TUKUMĀ

Starptautiskas deju sacensības TUKUMĀ

Jau 23.martā - TUKUMS CUP 2023 Tukuma pilsētas kultūras namā! Solās būt krāšņi, jo būs skatāmi dažādu dejas žanru priekšnesumi, ko droši var saukt par īstu šovu

Tukuma TIC

Aizkraukles novadam ir sava aplikācija

Aizkraukles novadam ir sava aplikācija

Šomēnes aplikāciju veikalos “Play veikals” un “App store” bezmaksas lejupielādei ievietota Aizkraukles novada mobilā lietotne “Aizkraukles novads”.

Aizkraukles novada TIC

Marata Dzjubenko gleznu izstāde “Pretī pav

Marata Dzjubenko gleznu izstāde “Pretī pav

Līdz 30.aprīlim Jelgavas Vecpilsētas mājā skatāma jaunā mākslinieka Marata Dzjubenko gleznu izstāde “Pretī pavasarim”.

Jelgavas reģionālais tūrisma centrs

BalticTravelnews.com
+371 26551169
[email protected] -