Galvassāpes vai migrēna, kā rīkoties

Līga Ribkinska | 2023.01.06

“Iedodiet kaut ko pret migrēnu!” ir lūgums, ko tik mulsinoši bieži aptiekā dzird farmaceiti. Taču – vai katras galvassāpes ir migrēna – palīdz noskaidrot neiroloģe  „Veselības centru apvienībā” Dace Bērziņa un „Mēness aptiekas” farmaceite Ērika Pētersone.

“Cilvēki, kuri nekad nav saskārušies ar migrēnu, bieži vien spriež, ka tās ir tādas pašas galvassāpes, kādas piedzīvo pēc liekas šampanieša glāzes izdzeršanas gadumijas ballītē, tikai mazliet stiprākas,” stāsta “Mēness aptiekas” farmaceite Ērika Pētersone. Daudzi klienti, lūdzot aptiekā “kaut ko pret migrēnu”, patiesībā vēlas vienkāršu pretsāpju līdzekli nelielām galvassāpēm, kas traucē strādāt.

Taču migrēnas lēkmes ir kas vairāk par nedaudz traucējošu sāpošu galvu.

Mokošā migrēna

“Neatkarīgi no tā, vai migrēnas lēkme sākas mājās vai ārpus tās, ikdienas plānus tā var izjaukt, jo šīs galvas sāpes parādās pēkšņi un var turpināties gana ilgi,” skaidro neiroloģe „Veselības centru apvienībā” Dace Bērziņa. “No smagām migrēnas sāpēm cieš daudzi. Nesen publicētā pētījumā secināts, ka vairāk nekā 52% cilvēku visā pasaulē ir piedzīvojuši dažāda veida galvassāpes, tai skaitā, migrēnas. Pētnieki arī norāda, ka vismaz 15% pasaules iedzīvotāju jeb 1,1 miljards cilvēku katru dienu izjutuši galvassāpes. Pusei no viņiem ir migrēna. ASV Nacionālais galvassāpju fonds (The National Headache Foundation) lēš, ka gandrīz 40 miljoni amerikāņu ir saskārušies ar migrēnas izraisītām galvassāpēm. Lai arī sākotnēji šķiet, ka tas ir vājš mierinājums, savā ziņā tas vieš cerību. Jo vairāk cilvēku skar kāda konkrēta veselības problēma, jo lielāks iespējas, ka šajā jomā būs daudz pētījumu, tātad – būs arī risinājums,” teic neiroloģe.

Neskatoties uz to, ka liela sabiedrības daļa cieš no migrēnas, veselības eksperti atzīst, ka cilvēki joprojām to neuzskata par nopietnu problēmu. Arī tad, kad migrēnas dēļ var tikt ievērojami ietekmēta ikdiena.

Par pētniekiem viss ir skaidrs – slimības izpēte un izprašana aizvien ir aktuāla, taču kā ar līdzcilvēkiem – migrēnas pacientu darba devējiem, kolēģiem, paziņām, draugiem?

“Cilvēki migrēnas izraisītas galvas sāpes īsti neuztver kā zinātnisku un sabiedrības veselības problēmu,” atzīst neiroloģe. “Tāpat arī sabiedrībā nav pilnīgas izpratnes par to, ka migrēna rada daudz vairāk traucējumu, nekā tikai galvassāpes. Novērojumu un aptauju dati liecina, ka migrēna ir viena no visvairāk neprecīzi diagnosticētajām un nepietiekami ārstētājām kaitēm. Problēma ir tā, ka migrēna ir viens no biežākajiem iemesliem, kāpēc cilvēki kavē darbu, piedzīvo sarežģītas attiecības ģimenē un tiek izsisti no līdzsvara ikdienas gaitās.”

Kā migrēna atšķiras no tipiskām galvassāpēm?

Daļa no  galvassāpēm parasti ir nelielas un ātri pāriet. Migrēnas gadījumā intensīvas un spēcīgas galvassāpes ir tikai viens no daudziem simptomiem. Katram migrēna var būt atšķirīga un bieži simptomi var būt pat ļoti izteikti.

Daudziem migrēna ir vairāk nekā sāpes – tā izraisa arī sliktu dūšu, nogurumu, bieži sastopama kognitīvā disfunkcija, smadzeņu migla, jutīgums pret gaismu un troksni,” skaidro ārste. Turklāt parasti šie simptomi mēdz apvienoties un cilvēks lēkmes laikā patiešām jūtas pilnīgi nespējīgs funkcionēt. Migrēnas lēkme var ilgt no dažām stundām līdz pat 3 dienām (72 stundām). Dažreiz migrēnas lēkmes var sekot viena aiz otras, atņemot no mēneša dienām gandrīz pusi un dažkārt pat vairāk.  

Padomi migrēnas atvieglošanai

“Ar migrēnas simptomiem vislabāk būtu vērsties pie neirologa vai algologa – sāpju speciālista. Cilvēkiem, kuri cieš no migrēnas, parasti tiek piemeklēti speciāli recepšu medikamenti tieši šai kaitei – bez receptes tos aptiekā iegādāties nevar. Tādēļ – ja migrēnas lēkme notiek atkārtoti, noteikti jāmeklē ārsta palīdzība un zālēm vienmēr jābūt pa rokai,” mudina farmaceite.

Saskaroties ar migrēnu pirmo reizi (un to nevar iepriekš paredzēt) stāvokli var mēģināt atvieglot, lietojot bezrecepšu pretsāpju medikamentus. Tādiem būtu jābūt katrā mājas aptieciņā, kā arī tā būtu regulāri jāpārskata, lai neuzkrātu medikamentus, kuru derīguma termiņš jau ir beidzies. Taču „Mēness aptiekas” farmaceite arī brīdina, ka zāles var būt efektīvas, ja tiek lietotas uzreiz, nevis, kad sāpes mocījušas jau ilgāku laiku.

Vēl stāvokli atvieglot var ar vēsām kompresēm, masāžu, taču pirms meklēt iespējas kā mazināt simptomus, jācenšas saprast, kas šīs sāpēs izraisa. Profilaktiski jācenšas ievērot regulāru gulētiešanas režīmu, regulāras fiziskās aktivitātes un vajadzētu pārskatīt ēdienkarti, samazināt lietotā kofeīna daudzumu. Kopsakarību starp dienas režīmu un galvassāpēm labi palīdz saprast galvassāpju dienasgrāmata, kas ir pieejama latviešu valodā internetā vai lietotnē “Migrēnas kompass”.

Nepārspīlējiet ar bezrecepšu pretsāpju līdzekļiem!

Bezrecepšu pretsāpju medikamenti var palīdzēt, taču jāatceras, ka ar tiem nevajadzētu aizrauties.

“Pārmērīga bezrecepšu pretsāpju līdzekļu lietošana var radīt problēmu, ko mēdz dēvēt par medikamentu pārmērīgas lietošanas galvassāpēm,” teic farmaceite Ērika Pētersone. “Ar laiku galvassāpes ar šiem medikamentiem nevis tiek kontrolētas, bet gan pastiprināsies, tā radot jaunu problēmu klāt jau esošajai. Biežas medikamentu lietošanas dēļ smadzenes “izdomā” veidu, kā tos apiet. Tāpēc nevajadzētu lietot medikamentus pret galvassāpēm vairāk kā divas reizes nedēļā vai 10 dienas vienā mēnesī. Turklāt šīs zāles darbojas kā plāksteris, nevis ārstē problēmu, kas risināma sadarbībā ar ārstu.” Neiroloģe Dace Bērziņa papildina: “Lai nenonāktu līdz tam, ka attīstās pretsāpju medikamentu atkarīgās galvassāpes, ir izveidota profilaktiskā galvassāpju terapija, kuru nozīmē galvassāpju speciālists, neirologs vai algologs.”

Avots: Repharm.lv


celojumubode - 3755
Ņujorka, Maiami, Čikāga. Aviobiļešu akcija

Ņujorka, Maiami, Čikāga. Aviobiļešu akcija

Lidojumi no Rīgas uz Maiami, Ņujorku vai Čikāgu. Ceļošanas periods: 14.08. - 29.02., pārdošanas periods: līdz 27.03.

EUR 525 | SKY24.LV

Ko redzēt Tukuma puses piekrastē ziemā?

Ko redzēt Tukuma puses piekrastē ziemā?

Piekrastes dažādība gan iedvesmo, gan spēcina, gan dod jaunas zināšanas un ļauj saredzēt jūru no cita skatu punkta. Ko redzēt Tukuma puses piekrastē ziemā?

Tukuma TIC

Reinas upes kruīzs tulpju ziedēšanas laikā

Reinas upes kruīzs tulpju ziedēšanas laikā

Viens no skaistākajiem laikiem - pavasara atnākšana! Iepazīstieties ar īpašajiem kruīzu piedāvājumiem dažādām gaumēm.

EUR 599 | Estravel Latvia

Velokruīzs, no Splitas

Velokruīzs, no Splitas

Hei, aktīvie, sportiskie un piedzīvojumus mīlošie! Aicinām nenokavēt pieteikšanos velokruīziem šajā sezonā! Aprīlis - Oktobris, 7 naktis, puspansija

EUR 500 | Estravel Latvia

Latvijas tirgotāju dienas Valmierā

Latvijas tirgotāju dienas Valmierā

12. un 13. maijā Valmieras Olimpiskajā centrā pirmo reizi norisināsies pasākums “Latvijas tirgotāju dienas”, kurā piedalīsies visdažādāko nozaru pārstāvji.

Valmieras TIC

Tavai vienīgajai!

Tavai vienīgajai!

SOLO spa atpūta! Palutiniet savu mīļoto ar spa atpūtu, ļaujot izbaudīt mieru un klusumu. Spa atpūta ar procedūrām Baltijā.

EUR 110 | Estravel Latvia

Imanta Lancmaņa personālizstādes atklāšana

Imanta Lancmaņa personālizstādes atklāšana

Valmieras muzeja Izstāžu namā 31. martā plkst. 16.00 aicinām uz Imanta Lancmaņa gleznu izstādes atklāšanu! Būs iespēja satikties arī ar pašu mākslinieku.

Valmieras TIC

Grenlande. Ar lidojums no Kopenhāgenas

Grenlande. Ar lidojums no Kopenhāgenas

Baudiet brīvdienas Grenlandē. Iekļauts lidojums no Kopenhāgenas, transfēri, izmitināšanas pakalpojumi un brokastis

EUR 1110 | Estravel Latvia

Dvietes paliene

Dvietes paliene

Dabas parks „Dvietes paliene” atrodas Latvijas dienvidaustrumos, Daugavas kreisajā krastā Augšzemē. Dabas parks izveidots 2004. gadā 4989 hektāru platībā.

TAKA

FIA pasaules rallija čempionāts Latvijā

FIA pasaules rallija čempionāts Latvijā

Latvija kļūst par FIA pasaules rallija čempionāta (WRC) rīkotājvalsti un tiek turpināts darbs pie 2024. gada WRC posma Tet Rally Latvia rīkošanas.

Liepājas reģiona TIB

Atklāts jauns Pirmā pasaules kara muzejs!

Atklāts jauns Pirmā pasaules kara muzejs!

Ekspozīcija 113 kv.m. platībā un sastāv no diviem tematiskiem blokiem. Pirmā daļa veltīta Pirmā pasaules kara notikumiem Eiropā un Latvijā.

TAKA

“Noskrien citus” Burtniekos

“Noskrien citus” Burtniekos

1. aprīlī plkst. 11.00 aicinām ikvienu interesentu piedalīties skriešanas un nūjošanas sacensībās “Noskrien citus” Burtniekos.

Valmieras TIC

J.Poškus spēlfilma “Saule spīd 24 stundas

J.Poškus spēlfilma “Saule spīd 24 stundas"

2023.gada 2.aprīlī, plkst. 12:00, Mazsalacas Kultūras centrā Jura Poškus spēlfilma “Saule spīd 24 stundas”.

EUR 3 | Valmieras TIC

Šveices Alpi. Siltajā sezonā

Šveices Alpi. Siltajā sezonā

Atpūta Šveicē - tās ir īsās brīvdienas Cīrihē, Bernē vai Ženēvā, izcili pārgājienu maršruti un, protams, vienas no krāšņākajām dzelzceļa līnijām pasaulē!

EUR 190 | Estravel Latvia

Apmeklē Apvienoto Karalisti!

Apmeklē Apvienoto Karalisti!

Atlaide 10% Rezervē līdz 2023. gada 31. martam, un brauc līdz 2023. gada 14. decembrim.

Europcar

Kino “Gaisma” Coldplay koncerta izrādīšana

Kino “Gaisma” Coldplay koncerta izrādīšana

Kino “Gaisma” 19. aprīlī plkst. 19.00 un 23. aprīlī plkst. 15.00 norisināsies Coldplay: Music Of The Spheres koncerta izrādīšana.

EUR 14.20 | Valmieras TIC

Īsais kruīzs Egejas jūrā. Celestyal Cruise

Īsais kruīzs Egejas jūrā. Celestyal Cruise

Pēdējā brīža piedāvājums. 4 nakšu kruīzs Egejas jūrā ar atlaidi līdz līdz -50%. Vietu skaits par akcijas cenu - ierobežots.

EUR 399 | Estravel Latvia

Audi A4 S Line Pilna Servisa Noma

Audi A4 S Line Pilna Servisa Noma

Pilna Servisa Noma Audi A4 S line EUR 524 mēnesī

EUR 524 | Europcar

Jaunums. Tasas sala, Grieķija

Jaunums. Tasas sala, Grieķija

Izlidošanas datumi: 21.05. - 24.09.2023. Lidojums no Rīgas, transfēri un 7 naktis viesnīcā ar izvēlēto ēdināšanas programmu. Iegādājieties līdz 27.04.

EUR 539 | Estravel Latvia

Pasākumi Augšdaugavas novadā 24.-31. martā

Pasākumi Augšdaugavas novadā 24.-31. martā

Augšdaugavas novada pašvaldības iestāde “TAKA” piedāvā ieskatīties pasākumu apkopojumā no šā gada 24. līdz 31. martam.

TAKA

BalticTravelnews.com
+371 26551169
[email protected] -