Lauzta kāja automašīnas cenā: ziemas ceļojumos gūtās traumas var izmaksāt tūkstošiem eiro

Ligita Mieze | 2023.01.06

Janvāris un februāris jau tradicionāli ir iecienītākie mēneši ceļojumiem, kuru galamērķis ir kalnu slēpošana un snovošana. Itālijas, Francijas, Slovākijas, Šveices, Austrijas un citu valstu kalnu kūrortos var baudīt ne tikai ziemas sporta aktivitātes, bet arī pasakainus dabas skatus. Taču viss skaistums izplēn, ja atpūtniekam pēc kritiena un gūtajām traumām vajadzīga evakuācija no kalna un ārstēšana stacionārā: šāds pavērsiens var izmaksāt krietni dārgāk nekā lidmašīnas biļete, viesu nams un pacēlājs kopā – pēc apdrošināšanas sabiedrības BALTA (PZU grupa) aplēsēm tie ir vismaz 8000 eiro par atlīdzības gadījumu.

Līdz ar iedzīvotāju vēlmi ceļot aug arī atlīdzību skaits

Lai gan ekonomiskā situācija ir saspringta, cilvēki turpina baudīt dzīvi un ceļot – par to liecina izsniegto ceļojumu apdrošināšanas polišu skaits, kas gandrīz sasniedzis daudzumu, kāds bija vērojams laikā pirms Covid-19 pandēmijas sākšanās. Kā rāda apdrošinātāju novērojumi, ceļotāji arvien vairāk iedziļinās polises nosacījumos un izvēlas polises ar lielākiem segumiem un apdrošināto risku skaitu, lai labāk pasargātu sevi neparedzētās situācijās.

Saskaņā ar BALTA statistikas datiem par saņemtajiem atlīdzību pieteikumiem ceļotāji no Latvijas ir īpaši iecienījuši Itālijas slēpošanas kūrortus. Tāpat salīdzinoši liels apdrošināšanas gadījumu skaits fiksēts Austrijā un Slovākijā. Pirms kara, vēl pagājušā gada sākumā, daudzi ļoti aktīvi ceļoja uz Ukrainu, taču šobrīd likumsakarīgi šis galamērķis diemžēl ir slēgts.

Uz kalna gūtas traumas cena – simtiem un pat tūkstošiem eiro

Trīs populārākajos slēpošanas un snovošanas galamērķos – Itālijā, Austrijā un Slovākijā – 62% no visām izmaksātajām atlīdzībām ziemas sezonā saistītas ar gūtajām traumām, nodarbojoties ar ziemas sporta veidiem.

Kaut arī snovošana kļūst arvien populārāka, kalnos joprojām ir liels kalnu slēpotāju īpatsvars, un tāda pati tendence vērojama arī saņemto atlīdzības pieteikumu statistikā – 80% no atlīdzību pieteikumiem par negadījumiem uz kalna saistīti ar slēpojot gūtām traumām. Tomēr tas nenozīmē, ka snovotāji ir pasargāti no smagiem kritieniem – ziemas sports ir bīstams neatkarīgi no nobrauciena veida, un traumas parasti ir ļoti smagas.

“Diemžēl traumas, ko gūst kalnu slēpošanas un snovborda cienītāji, nereti ir nopietnas, un cilvēks paša spēkiem nemaz nevar tikt prom no kalna – nepieciešama evakuācija, kas ir, tā teikt, ļoti dārgs prieks. Kā rāda BALTA pieredze, uz slēpošanas kalna gūta trauma, kam seko evakuācija no kalna ar helikopteru un operatīvā ārstēšana, ceļotājam izmaksā iespaidīgas summas – no 8000 eiro un vairāk. Ja nav nepieciešama operatīvā ārstēšana, tie ir apmēram 2000 eiro, bet ambulatorā palīdzība pēc traumas gūšanas izmaksā 500 eiro vai vairāk. Tāpēc pirms došanās šādos ceļojumos noteikti vajadzētu parūpēties par atbilstošas apdrošināšanas polises iegādi. Daudzi cer – ar mani jau nekas slikts nenotiks, taču traumas var gūt pat pieredzējuši slēpotāji un snovotāji, un tādā gadījumā apdrošināšana var būtiski atvieglot cietušā finansiālo situāciju,” stāsta BALTA Personu produktu vadītāja un risku parakstītāja Ludmila Ščegoļeva.

Dažādas likstas ceļotājus piemeklē ne tikai uz kalna

Eksperte atklāj – traumas nav vienīgās likstas, kas piemeklē ziemas prieku baudītājus, piemēram, daudzi ceļotāji saslimst un ceļojumā nemaz nedodas. Strauji pieaugot saslimstībai ar Covid-19, šādu gadījumu skaits pēdējo nedēļu laikā turpina palielināties, un tad ceļotāju glābj apdrošināšanas polises ceļojumu atcelšanas risks, kas kompensē izdevumus par plānoto ceļojumu. Turklāt aizvadītā gada nogalē bija vērojama arī kāda jauna tendence – arvien biežāk iemesls ceļojumu atcelšanai vairs nebija tikai Covid-19, bet arī citas saslimšanas, piemēram, gripa un pneimonija.

Ceļotājus piemeklē arī akūtas saslimšanas un sadzīves traumas, no kurām neviens nav pasargāts – šādos gadījumos pērn izmaksāti 20% no visām atlīdzībām par ziemas ceļojumiem Itālijā, Austrijā un Slovākijā. Tāpat pērn nav trūcis atpūtnieku, kuri nemaz nav tikuši līdz slēpošanai, jo trase izrādījusies slēgta vai arī nācies piedzīvot nedienas ar sporta inventāru – tas sabojāts pārvadāšanas laikā, aizkavējies, braucot uz slēpošanas kūrortu, uz kalna nozagts vai bojāts nelaimes gadījuma rezultātā – gandrīz katra desmitā atlīdzība izmaksāta tieši par šādiem gadījumiem.

BALTA eksperte uzsver – lai gan kopumā cilvēki par dažādiem riskiem ir labi informēti, der atgādināt par situācijām, kad ceļojumu nākas pārtraukt vai negribot nodarīts kaitējums citam atpūtniekam.

“Ja nav iespējams slēpot, jo trases slēgtas sliktu laikapstākļu – atkušņa, nepārtrauktas snigšanas un lavīnas riska, vētras – dēļ vai gadījies pēkšņi saslimt, apdrošināšana sedz izdevumus par slēpošanas pases (Ski Pass) neizmantotajām dienām. Tāpat jāņem vērā, ka katrā slēpotāju un snovotāju polisē ļoti svarīgs risks ir civiltiesiskās atbildības apdrošināšana, jo katru gadu saņemam prasības par kaitējumiem, kurus mūsu klienti netīši nodarījuši citu personu veselībai vai mantai. Un, visbeidzot, jāpatur prātā, ka ziemas atpūta ir ļoti skaista, taču arī riskanta. Pirms došanās trasē noteikti vajadzētu izvērtēt savas prasmes, būt atbildīgam uz kalna un rūpēties par to, lai viss ceļojums noritētu droši – neatstāt sporta inventāru bez uzraudzības, pieskatīt bērnus, gādāt par savu veselību, lai mierīgi varētu izbaudīt pasakainās kalnu ainavas un aizraujošu nobraucienu,” aicina L. Ščegoļeva.

Avots: Balta.lv


celojumubode - 3754
Pārgājiens “Ūdens noslēpumi Naukšēnos”

Pārgājiens “Ūdens noslēpumi Naukšēnos”

Valmieras novada Tūrisma pārvalde aicina uz Pasaules Ūdens dienas pārgājienu, kas norisināsies 26. martā plkst. 10.00 Naukšēnos.

EUR 5 | Valmieras TIC

Pavasara Restorānu nedēļa

Pavasara Restorānu nedēļa

No 18. līdz 26. martam Siguldas novadā norisināsies Pavasara Restorānu nedēļa “Pavasaris karotē”.

Siguldas novada TIC

FIA pasaules rallija čempionāts Latvijā

FIA pasaules rallija čempionāts Latvijā

Latvija kļūst par FIA pasaules rallija čempionāta (WRC) rīkotājvalsti un tiek turpināts darbs pie 2024. gada WRC posma Tet Rally Latvia rīkošanas.

Liepājas reģiona TIB

Restorāns

Restorāns "Il Sole" atkal atvērts

26. martā atklāsim rekonstruētās restorāna telpas, prezentēsim jauno, Itālijā ražoto picas krāsni un cienāsim viesus ar autentiskiem itāļu virtuves gardumiem.

Baltic Beach Hotel & SPA

Šveices Alpi. Siltajā sezonā

Šveices Alpi. Siltajā sezonā

Atpūta Šveicē - tās ir īsās brīvdienas Cīrihē, Bernē vai Ženēvā, izcili pārgājienu maršruti un, protams, vienas no krāšņākajām dzelzceļa līnijām pasaulē!

EUR 190 | Estravel Latvia

25.un 26.02 Madonā Kamanu suņu sacensības

25.un 26.02 Madonā Kamanu suņu sacensības

Sporta un atpūtas bāzē “Smeceres sils” jau ceturto reizi norisināsies Latvijas Kamanu suņu sporta federācijas rīkotais pasaules kausa posms kamanu suņu sportā, kas vienlaicīgi būs arī Latvijas Ziemas čempionāts. Sacensī...

Madonas TIC

Ekskursija ar ģidu pa Subati

Ekskursija ar ģidu pa Subati

Subate – daudznacionāla, kolorīta pilsēta, dažādu konfesiju (katoļu, luterāņu, vecticībnieku) pārstāvēta.

TAKA

Atklās Latvijas dizaineru darbu izstādi

Atklās Latvijas dizaineru darbu izstādi

23. martā tiks atklāta jauna Latvijas dizaineru darbu izstāde “Klusuma dabas”, kurā katrs mākslinieks atspoguļo savu interpretāciju par klusuma nozīmi.

Liepājas reģiona TIB

Īsais kruīzs Egejas jūrā. Celestyal Cruise

Īsais kruīzs Egejas jūrā. Celestyal Cruise

Pēdējā brīža piedāvājums. 4 nakšu kruīzs Egejas jūrā ar atlaidi līdz līdz -50%. Vietu skaits par akcijas cenu - ierobežots.

EUR 399 | Estravel Latvia

Jettes Užānes cimdu izstāde

Jettes Užānes cimdu izstāde

Līdz 9. aprīlim Dzīvesziņas un arodu sētā, Vecpilsētas ielā 2, Jelgavā, skatāma Jettes Užānes cimdu izstāde "Vēstules rakstītas cimdos".

Jelgavas reģionālais tūrisma centrs

Aicina tirgotājus uz “Līvas ciemu

Aicina tirgotājus uz “Līvas ciemu"

aicina amatniekus, māksliniekus, pārtikas ražotājus un ēdināšanas pakalpojumu sniedzējus līdz šā gada 13. aprīlim pieteikties dalībai “Līvas tirgū”

Liepājas reģiona TIB

Velokruīzs, no Splitas

Velokruīzs, no Splitas

Hei, aktīvie, sportiskie un piedzīvojumus mīlošie! Aicinām nenokavēt pieteikšanos velokruīziem šajā sezonā! Aprīlis - Oktobris, 7 naktis, puspansija

EUR 500 | Estravel Latvia

Restorāna

Restorāna "Vecpuisis" atvēršana Valmierā

Restorāns "Vecpuisis" savas durvis viesiem atvērs 7. aprīlī, pārsteidzot gardēžus ar ikgadējā pasākuma ‘’Valmieras restorāna nedēļas’’ īpašo ēdienkarti.

Valmieras TIC

Foto konkurss Zeltiņos

Foto konkurss Zeltiņos

Ikviens tiek aicināts piedalīties foto un video konkursā visa gada garumā, kodolraķešu bāze Zeltiņos atrodas viena 20 kilometru attālumā no Alūksnes pilsētas

Alūksnes TIC

Santjago ceļš

Santjago ceļš

113 km, 7 dienās. Santjago ceļš -Camino de Santiago ir viens no populārākajiem svētceļnieku maršrutiem. Ja vēlaties doties grupā, varat izmantot šo piedāvājumu

EUR 1129 | Estravel Latvia

Imanta Lancmaņa personālizstādes atklāšana

Imanta Lancmaņa personālizstādes atklāšana

Valmieras muzeja Izstāžu namā 31. martā plkst. 16.00 aicinām uz Imanta Lancmaņa gleznu izstādes atklāšanu! Būs iespēja satikties arī ar pašu mākslinieku.

Valmieras TIC

Kino “Gaisma” Coldplay koncerta izrādīšana

Kino “Gaisma” Coldplay koncerta izrādīšana

Kino “Gaisma” 19. aprīlī plkst. 19.00 un 23. aprīlī plkst. 15.00 norisināsies Coldplay: Music Of The Spheres koncerta izrādīšana.

EUR 14.20 | Valmieras TIC

J.Poškus spēlfilma “Saule spīd 24 stundas

J.Poškus spēlfilma “Saule spīd 24 stundas"

2023.gada 2.aprīlī, plkst. 12:00, Mazsalacas Kultūras centrā Jura Poškus spēlfilma “Saule spīd 24 stundas”.

EUR 3 | Valmieras TIC

Publikācija “TRAĶU PILIS UN PILSKALNI”

Publikācija “TRAĶU PILIS UN PILSKALNI”

Publikācija “TRAĶU PILIS UN PILSKALNI”

Trakai TIC

Ko redzēt Tukuma puses piekrastē ziemā?

Ko redzēt Tukuma puses piekrastē ziemā?

Piekrastes dažādība gan iedvesmo, gan spēcina, gan dod jaunas zināšanas un ļauj saredzēt jūru no cita skatu punkta. Ko redzēt Tukuma puses piekrastē ziemā?

Tukuma TIC

BalticTravelnews.com
+371 26551169
[email protected] -