Speciālisti iesaka: TOP3 Jaunā gada apņemšanās

Agnija Greiziņa | 2023.01.02

Jaunā gada tuvošanās nereti mudina mūs ņemt rokā pierakstu blociņus un sākt rakstīt jaunas apņemšanās nākamajam gadam. Iespējams, kāds arī paņem rokā pērnā gada blociņu, saliek plusus un mīnusus – kas izdevies un kas nē –, izvērtējot, kāpēc kaut kas nav sasniegts. Kādas varētu būt TOP3 ieteicamās Jaunā gada apņemšanās? Komentē BENU Aptiekas piesaistītā eksperte, uztura speciāliste Liene Sondore un BENU Aptiekas farmaceits Konstantīns Čerjomuhins.

Kas motivē mūs katru gadu no jauna kaut ko apņemties? Bieži vien mūsu apņemšanās ir kolektīvas – draugi, kolēģi, radi kaut ko apņemas, tāpēc tāda vēlme rodas arī mums – skaidro uztura speciāliste L. Sondore. Mūsdienu straujais dzīves ritms rada sajūtu, ka viss ir uzreiz sasniedzams, un nepareizu ilūziju par to, ka visam jānotiek ātri. Taču nopietna Jaunā gada apņemšanās nevar tikt piepildīta vienā mēnesī – tās tomēr ir gada apņemšanās un mērķi. Tādēļ jāsāk ar izvērtējumu, kāpēc mums vispār ir nepieciešamas apņemšanās?  Bieži vien pat pašiem nemanot, mēģinām dzīvot pēc apkārtējo ieteikumiem, un nereti rezultāts ir papildu stress, jo, piemēram, kaut kas no ieteikumiem neizdodas tā kā otram – negaršo kāds izslavētais veselīgais produkts, nepatīk aukstuma peldes vai kas cits. Tomēr apkārtējo ietekmē turpinām mēģināt šos plānus realizēt. Tādēļ speciāliste uzsver – ikvienam ir jāizvērtē savas prioritātes, vēlmes un iespējas, arī veselības stāvoklis, un atbilstoši tam jāsaprot, vai vēlaties kaut ko apņemties un, ja jā – kāds šis mērķis būs.

Arī tad, kad Jaunā gada mērķi un apņemšanās ir izvēlētas pārdomāti un racionāli, ir jāapbruņojas ar pacietību. Tā, piemēram, nevar iemācīties ēst veselīgi un gatavot dārzeņus vienā mēnesī, vai ātri apgūt kādu sporta veidu.

Nākamais svarīgais solis ir būt gataviem tam, ka viss neies, kā sākotnēji plānots, un kaut kas var neizdoties. Laikus sagatavojieties tam un izvērtējiet, kā varētu rīkoties tad, ja kaut kas neizdosies. Ir jāspēj pieņemt, ka kļūdas un neizdošanās var notikt, taču tas neliedz turpināt ceļu uz mērķi. Sarunājieties ar sevi!

TOP3 apņemšanās Jaunajam gadam

Kādas varētu būt TOP3 Jaunā gada apņemšanās, ko speciālisti atzīst par ieteicamām?

    1. Ēst veselīgāk.

Uztura speciāliste L. Sondore skaidro, ka šāda apņemšanās norāda uz to, ka cilvēks apzinās – kaut kas viņa ikdienas uzturā nav līdz galam pareizi. Te jāpatur prātā, ka, lai kaut ko mainītu, ir jābūt konkrētam plānam: ko un kā darīsiet, kā rīkosieties gadījumā, ja apņemšanās ne vienmēr izdosies? Ir jāsaprot, ko tieši jums nozīmē termins “veselīgs uzturs” un kāds būs jūsu pirmais solis ceļā uz to, piemēram: aiziet pie ģimenes ārsta uz pārbaudi, nodot analīzes; konsultēties ar sertificētu uztura speciālistu; izvērtēt savus ikdienas iepirkšanās un ēšanas paradumus; katru dienu ēst vairāk dārzeņu un vairāk gatavot mājās, nepirkt pusfabrikātus; apmeklēt kulinārijas kursus. Ieplānojiet noteiktas, reāli izpildāmas darbības un atcerieties vismaz censties apņemšanos pildīt viegli un ar prieku!

Ja jūsu veselīga uztura apņemšanās ietver atteikšanos no kādiem našķiem, centieties neiekrist galējībās, atsakoties no kādiem pārtikas produktiem! Ja nolemjat no uztura izslēgt kādus produktus vai ēdienus, izvērtējiet, vai un kāpēc tas ir nepieciešams. Nedariet to tikai tāpēc, ka tagad ir modē lietot, piemēram, bezglutēna, bezlaktozes vai citus produktus. Kritiski izvērtējiet, vai jums tas tiešām ir nepieciešams. Vai tas sniegs vēlamo rezultātu mērķa sasniegšanai? Atcerieties, ka, koriģējot savu ikdienas uzturu, būtu jākonsultējas ar speciālistu un jāpārrunā, ar ko aizstāt noteiktus produktus un kā saplānot ikdienas uzturu pilnvērtīgi.

Rūpēties par veselīgāku uzturu var palīdzēt arī apņemšanās Jaunajā gadā biežāk gatavot mājās pašiem, saka L. Sondore. Šādā gadījumā sāciet ar vienkāršām receptēm – zupām, dārzeņu ēdieniem, vienkāršiem gaļas un zivju ēdieniem! Atrodiet uzticamu recepšu grāmatu, portālu vai jautājiet padomus saviem tuvajiem un neuztraucieties, ja kaut kas kādreiz neizdosies! Mācieties saprast garšvielas – pievienojiet ēdienam tās, kas jums vislabāk patīk! Ļaujieties drosmei kaut ko izmainīt ierastajās receptēs un gatavojiet bez stresa! Uztveriet gatavošanu kā meditācijas procesu, nevis piespiedu darbu vai savu spēju pārbaudi un baudiet rezultātu!

    2. Būt fiziski aktīviem.

Rūpes par veselību nav iedomājamas bez kustībām un fiziskām aktivitātēm, saka BENU Aptiekas farmaceits K. Čerjomuhins. Iespējams, tādēļ ar sportošanu saistītās Jaunā gada apņemšanās ir vienas no populārākajām. Farmaceits uzsver: ja jūtat, ka jūsu ikdienā trūkst kustību un aktivitāšu, bieži jūtat enerģijas trūkumu un panīkumu, fizisko aktivitāšu ieviešana savā rutīnā ir labs mērķis, ko realizēt. Kustēšanās, fiziskās aktivitātes un sports palīdz rūpēties gan par mūsu fizisko, gan emocionālo labsajūtu. Tas ir dabīgais antidepresants, kas samazina stresu un nemieru, stiprina ķermeņa muskulatūru un kaulus, uzlabo sirds un asinsvadu, kā arī elpošanas sistēmas funkcionālās spējas.

Izvēlieties tās fiziskās aktivitātes, kas jums vislabāk ir pa prātam un sagādā prieku – vai tā būtu trenažieru zāle, baseins, joga, aerobika vai kas cits. Vienlaikus atcerieties, ka ar fizisko slodzi nevajag pārspīlēt! Ņemiet vērā savas reālās iespējas un veselības stāvokli un konsultējieties ar speciālistiem. Nedēļā pietiks ar 2,5-3 stundām sportisku aktivitāšu, piemēram, sportojiet 40 minūtes trīs dienas nedēļā. Dodieties paskriet vai vienkārši aktīvākā pastaigā, apmeklējiet baseinu vai baudiet kādu no ziemas sporta veidiem! Galvenais – lai kustības jums sagādā prieku.

    3. Rūpēties par savu emocionālo labsajūtu.

Bieži vien Jaunā gada apņemšanās un mērķi tiek saistīti ar dažādiem fiziskiem sasniegumiem, piemēram, noteiktiem sportiskiem mērķiem, svara korekciju, ēdienkartes izmaiņām. Taču ne mazāk svarīgas par fizisko labsajūtu ir arī rūpes par savu emocionālo veselību, uzsver farmaceits K. Čerjomuhins. Daudziem lielu daļu no ikdienas aizņem pamatdarbs un reizēm var šķist, ka nekam citam vairs neatliek laika. Tomēr ir ļoti būtiski rūpēties par to, lai laiks ārpus pamatdarba tiktu pavadīts kvalitatīvi, un te liela nozīme ir hobijiem un jūsu interesēm. Reizēm mums liekas, ka bez tā var iztikt, taču dzīve ar hobiju un interešu piepildīšanu ir daudz interesantāka un daudzpusīgāka, saka farmaceits. Hobiji palīdz mums sakārtot emocijas, rast atslodzi no ikdienas, tādējādi rūpējoties par mūsu emocionālo labsajūtu. Tie ļauj mums justies drošākiem un pārliecinātākiem par sevi. Tādēļ farmaceits ikvienam Jaunajā gadā iesaka neaizmirst veltīt laiku sev. Ja jums ir hobiji – turpiniet un neatstājiet tos novārtā! Bet, ja to šobrīd nav, atrodiet sev nodarbi, kas sniedz jums prieku un gandarījumu un liek justies labi.

Padoms – lai izvirzītos mērķus būtu vieglāk sasniegt, Jaunā gada apņemšanos var sadalīt pa mēnešiem un sarunāt ar sevi kādu atskaites punktu, kad izskatīt pierakstus, analizēt, kas ir sanācis un kas ne, ko var darīt labāk vai kas traucē mērķi sasniegt, iesaka uztura speciāliste L. Sondore. Labāk ir izvirzīt mazāku mērķi mēnesim un to piepildīt, nekā apņemties ko lielu un grandiozu visam gadam, bet to nedarīt.

Avots: Tamro.lv


celojumubode - 3750
Publikācija “TRAĶU PILIS UN PILSKALNI”

Publikācija “TRAĶU PILIS UN PILSKALNI”

Publikācija “TRAĶU PILIS UN PILSKALNI”

Trakai TIC

Dvietes paliene

Dvietes paliene

Dabas parks „Dvietes paliene” atrodas Latvijas dienvidaustrumos, Daugavas kreisajā krastā Augšzemē. Dabas parks izveidots 2004. gadā 4989 hektāru platībā.

TAKA

Pavasara Restorānu nedēļa

Pavasara Restorānu nedēļa

No 18. līdz 26. martam Siguldas novadā norisināsies Pavasara Restorānu nedēļa “Pavasaris karotē”.

Siguldas novada TIC

Latvijas tirgotāju dienas Valmierā

Latvijas tirgotāju dienas Valmierā

12. un 13. maijā Valmieras Olimpiskajā centrā pirmo reizi norisināsies pasākums “Latvijas tirgotāju dienas”, kurā piedalīsies visdažādāko nozaru pārstāvji.

Valmieras TIC

Reinas upes kruīzs tulpju ziedēšanas laikā

Reinas upes kruīzs tulpju ziedēšanas laikā

Viens no skaistākajiem laikiem - pavasara atnākšana! Iepazīstieties ar īpašajiem kruīzu piedāvājumiem dažādām gaumēm.

EUR 599 | Estravel Latvia

Restorāna

Restorāna "Vecpuisis" atvēršana Valmierā

Restorāns "Vecpuisis" savas durvis viesiem atvērs 7. aprīlī, pārsteidzot gardēžus ar ikgadējā pasākuma ‘’Valmieras restorāna nedēļas’’ īpašo ēdienkarti.

Valmieras TIC

"Viva Lasvegas!" maģijas izrāde ģimenei

15.aprīlī plkst.17.00 Valmieras Kultūras centrā viesosies iluzionists Lars Leriix no Šveices rādīs slavenākos un arī lielākos burvju trikus.

EUR 10 | Valmieras TIC

Atklāts jauns Pirmā pasaules kara muzejs!

Atklāts jauns Pirmā pasaules kara muzejs!

Ekspozīcija 113 kv.m. platībā un sastāv no diviem tematiskiem blokiem. Pirmā daļa veltīta Pirmā pasaules kara notikumiem Eiropā un Latvijā.

TAKA

Foto konkurss Zeltiņos

Foto konkurss Zeltiņos

Ikviens tiek aicināts piedalīties foto un video konkursā visa gada garumā, kodolraķešu bāze Zeltiņos atrodas viena 20 kilometru attālumā no Alūksnes pilsētas

Alūksnes TIC

Šveices Alpi. Siltajā sezonā

Šveices Alpi. Siltajā sezonā

Atpūta Šveicē - tās ir īsās brīvdienas Cīrihē, Bernē vai Ženēvā, izcili pārgājienu maršruti un, protams, vienas no krāšņākajām dzelzceļa līnijām pasaulē!

EUR 190 | Estravel Latvia

Imanta Lancmaņa personālizstādes atklāšana

Imanta Lancmaņa personālizstādes atklāšana

Valmieras muzeja Izstāžu namā 31. martā plkst. 16.00 aicinām uz Imanta Lancmaņa gleznu izstādes atklāšanu! Būs iespēja satikties arī ar pašu mākslinieku.

Valmieras TIC

Velokruīzs, no Splitas

Velokruīzs, no Splitas

Hei, aktīvie, sportiskie un piedzīvojumus mīlošie! Aicinām nenokavēt pieteikšanos velokruīziem šajā sezonā! Aprīlis - Oktobris, 7 naktis, puspansija

EUR 500 | Estravel Latvia

Iepazīsti Vāciju!

Iepazīsti Vāciju!

Neatkarīgi no tā, vai tā ir atpūta pludmalē, pilsētas brauciens vai pārgājieni kalnos - izpēti Vācijas daudzveidību ar Europcar auto!

Europcar

Kino “Gaisma” Coldplay koncerta izrādīšana

Kino “Gaisma” Coldplay koncerta izrādīšana

Kino “Gaisma” 19. aprīlī plkst. 19.00 un 23. aprīlī plkst. 15.00 norisināsies Coldplay: Music Of The Spheres koncerta izrādīšana.

EUR 14.20 | Valmieras TIC

Daugavas loki

Daugavas loki

Uzkāpjot 21 m augstajā skatu tornī, no putna lidojuma augstuma var aplūkot ainavas un gleznainos Daugavas lokus.

TAKA

Grenlande. Ar lidojums no Kopenhāgenas

Grenlande. Ar lidojums no Kopenhāgenas

Baudiet brīvdienas Grenlandē. Iekļauts lidojums no Kopenhāgenas, transfēri, izmitināšanas pakalpojumi un brokastis

EUR 1110 | Estravel Latvia

Restorāns

Restorāns "Il Sole" atkal atvērts

26. martā atklāsim rekonstruētās restorāna telpas, prezentēsim jauno, Itālijā ražoto picas krāsni un cienāsim viesus ar autentiskiem itāļu virtuves gardumiem.

Baltic Beach Hotel & SPA

Pasākumi Augšdaugavas novadā 24.-31. martā

Pasākumi Augšdaugavas novadā 24.-31. martā

Augšdaugavas novada pašvaldības iestāde “TAKA” piedāvā ieskatīties pasākumu apkopojumā no šā gada 24. līdz 31. martam.

TAKA

FIA pasaules rallija čempionāts Latvijā

FIA pasaules rallija čempionāts Latvijā

Latvija kļūst par FIA pasaules rallija čempionāta (WRC) rīkotājvalsti un tiek turpināts darbs pie 2024. gada WRC posma Tet Rally Latvia rīkošanas.

Liepājas reģiona TIB

Santjago ceļš

Santjago ceļš

113 km, 7 dienās. Santjago ceļš -Camino de Santiago ir viens no populārākajiem svētceļnieku maršrutiem. Ja vēlaties doties grupā, varat izmantot šo piedāvājumu

EUR 1129 | Estravel Latvia

BalticTravelnews.com
+371 26551169
[email protected] -