TOP5 secinājumi, kā jaunā paaudze maina darba vidi

Matīss Rutks | 2022.12.30

Līdz 2025. gadam Z paaudze veidos 27 % no kopējā pasaules darbaspēka. Viņi skaitā apsteigs tūkstošgades pārstāvjus (mileniāļus), mainot ierastās attiecības starp darba devējiem un ņēmējiem. Viens no lielākajiem Z paaudzes karjeras veidotājiem valstī ir “Evolution Latvia”. Tāpēc uzņēmuma Baltijas un Rumānijas personāla pārvaldes vadītāja Sanita Kļaviņa dalās ar pieciem secinājumiem, kas palīdzēs veidot konkurētspējīgu un pievilcīgu vidi darbiniekiem līdz 25 gadu vecumam.

Ar dziļām kabatām vien nepietiks

Lai gan Z paaudzi mēdz uzskatīt par antikapitālistiem, tomēr tā nav patiesība. Pretēji globāli izplatītiem pieņēmumiem par nemateriālo vērtību nozīmi viņu dzīvēs, Latvijā vairākumam (79 %) jaunu darbinieku galvenais kritērijs darbavietā ir konkurētspējīgs atalgojums, secināts “Evolution Latvia” un kompānijas “Norstat” veiktajā pētījumā. Vienlaikus jaunie talanti meklē sabalansētību starp ienākumiem, izaugsmi un personīgajām interesēm. Z paaudze  ir iedvesmota aizvien atklātāk runāt par darba lomu savā dzīvē un vēlmi tikt taisnīgi atalgotiem. Viņi ir pietiekami drosmīgi, lai pateiktu, kas nav pieņemami. Iespējams, tāpēc viņus bieži vien dēvē par paaudzi, kura iestājas pret kapitālismu.

Labsajūtu veicinoši pasākumi

Atšķirībā no darba tirgus priekšgājējiem, Z paaudze arī pieprasa, lai uzņēmumi nodrošinātu labsajūtu atbalstošus pasākumus. Atsaucoties uz pētījuma datiem, vismaz katram trešajam (39 %) aptaujātajam ir svarīgas sociālās garantijas, tajā skaitā veselības apdrošināšana un apmaksātas fiziskās nodarbības. Mūsu pieredzē jogas, fitnesa, pilašu nodarbību, volejbola laukuma un fizioterapeita pieejamība audzē komandas apmierinātību. Tāpat viņi novērtē tādas priekšrocības kā atpūtas zonas ar masāžas krēsliem, spēļu konsoli “PlayStation”, bezmaksas dzērienus un augļus. Pieredzē esam saņēmuši pieprasījumus nodrošināt darba vietā klavieres vai mūziku liftā, patīkamākiem braucieniem.  Ieklausoties darbiniekos, uzņēmumi ne vien izrāda rūpes par darbiniekiem, bet arī ievērojami samazina darbinieku mainību.

Kompetence un izaugsmes iespējas

Tāpat Z paaudze dod priekšroku darbam, kurā viņi var paplašināt talantus, zināšanas un pieredzi. Viņu prasības pēc daudzpusīgām apmācību iespējām pierāda arī mūsu veiktais pētījums. Tajā vairākums (94 %) jaunu cilvēku izsaka vēlmi apgūt papildu prasmes darbavietā. Populārākās ir svešvalodas, kam seko pašizaugsme, digitālā kompetence, vadība un pārvaldība. Tā kā Z paaudze ir darba tirgus jaunpienācēji, viņi alkst apgūt potenciālos talantus un pilnveidot unikālas prasmes. Identisku pieeju viņi sagaida arī no uzņēmuma. Mēs redzam darbinieku atsaucību apmeklēt vizāžistu kursus, “ēnu dienas” dažādos uzņēmuma departamentos, stresa pārvaldības, finanšu pratības un pašizaugsmes lekcijas, kas veicina viņu attīstību.

Ārpus darba aktivitātes

Veidojot aptuveni 3000 jaunu cilvēku karjeru, varam pārliecinoši apgalvot – Z paaudze ir talantīgi. Daži paralēli darbam uzņēmumā jau guvuši panākumus, piemēram, kā sociālo mediju satura veidotāji. Viņi apvieno vairākas prasmes un jebkuru aizraušanos mēģina pārvērst biznesā. Tāpēc meklē organizācijas, kas sekmē viņu ārpus darba aizraušanās. Aptuveni katrs ceturtais (23 %) darbinieks sagaida vaļasprieku atbalstošu uzņēmumu. To papildina vēlme pēc darba un privātās dzīves līdzsvara, kas ir otrs svarīgākais kritērijs darbavietā. Z paaudze uzskata, ka tikai šādā vidē viņiem būs iespēja izmantot savām interesēm atbilstošas iespējas. Tas visdrīzāk stimulēs radīt labvēlīgākus apstākļus visiem darbiniekiem.

Piederības sajūta

Z paaudze ir augusi kopsolī ar digitālajiem risinājumiem un apzinās, cik nozīmīgi ir veidot attiecības, izmantojot saziņu tiešsaistē. Viņi vēlas atrast līdzīgi domājošus cilvēkus, ar kuriem socializēties, risināt problēmas un sadarboties. Z paaudzei ir svarīgi justies piederīgiem kopienai un saistītiem ar cilvēkiem,  arī komandu, ar kuru kopā viņi pavada lielāko dienas daļu. Socializēšanās ar kolēģiem palīdz mazināt darbā radīto stresu katram ceturtajam (24 %) darbiniekam vecumā no 18 līdz 29 gadiem. Tas ir dabiski, jo šādā veidā Z paaudze saņem atbalstu, izpratni un pretimnākoša kolēģu komanda ierindota kā otrs efektīvākais stresa mazināšanas līdzeklis darbā. Tam ir izšķiroša nozīme, jo palīdz jauniešiem attīstīties un veiksmīgi pārvarēt izaicinājumus.

Avots: Golin.com


celojumubode - 3754
Ekskursija ar ģidu pa Subati

Ekskursija ar ģidu pa Subati

Subate – daudznacionāla, kolorīta pilsēta, dažādu konfesiju (katoļu, luterāņu, vecticībnieku) pārstāvēta.

TAKA

Iepazīsti Vāciju!

Iepazīsti Vāciju!

Neatkarīgi no tā, vai tā ir atpūta pludmalē, pilsētas brauciens vai pārgājieni kalnos - izpēti Vācijas daudzveidību ar Europcar auto!

Europcar

Dzīvās mūzikas vakars

Dzīvās mūzikas vakars

Nobaudi vakaru restorānā "Plaza" ar grupu "Nostalgie"! Dzīva mūzika un Daugavpils ainava no viesnīcas 10. stāva papildinās nesteidzīgo atpūtas vakara atmosfēru! Esat mīļi gaidīti!

Park Hotel Latgola

Dvietes paliene

Dvietes paliene

Dabas parks „Dvietes paliene” atrodas Latvijas dienvidaustrumos, Daugavas kreisajā krastā Augšzemē. Dabas parks izveidots 2004. gadā 4989 hektāru platībā.

TAKA

Publikācija “TRAĶU PILIS UN PILSKALNI”

Publikācija “TRAĶU PILIS UN PILSKALNI”

Publikācija “TRAĶU PILIS UN PILSKALNI”

Trakai TIC

Tavai vienīgajai!

Tavai vienīgajai!

SOLO spa atpūta! Palutiniet savu mīļoto ar spa atpūtu, ļaujot izbaudīt mieru un klusumu. Spa atpūta ar procedūrām Baltijā.

EUR 110 | Estravel Latvia

Pasākumi Augšdaugavas novadā 24.-31. martā

Pasākumi Augšdaugavas novadā 24.-31. martā

Augšdaugavas novada pašvaldības iestāde “TAKA” piedāvā ieskatīties pasākumu apkopojumā no šā gada 24. līdz 31. martam.

TAKA

Sale! līdz 31.03. Piedzīvojumu ceļojumi

Sale! līdz 31.03. Piedzīvojumu ceļojumi

-25% pēdējā brīža ceļojumiem // -15-20% ceļojumiem 2023. gadā // Vairak nekā 100 dažādas tūres visā pasaulē, ekskursijas nelielās grupās

EUR 169 | Estravel Latvia

Ko redzēt Tukuma puses piekrastē ziemā?

Ko redzēt Tukuma puses piekrastē ziemā?

Piekrastes dažādība gan iedvesmo, gan spēcina, gan dod jaunas zināšanas un ļauj saredzēt jūru no cita skatu punkta. Ko redzēt Tukuma puses piekrastē ziemā?

Tukuma TIC

Atklājiet Āziju kruīzā

Atklājiet Āziju kruīzā

Āzijas kruīzi no Singapūras un Jokohamas // Lunksus kruīzs no Okinavas // piedāvājumi 4 - 7 naktīm //

EUR 749 | Estravel Latvia

Audi A4 S Line Pilna Servisa Noma

Audi A4 S Line Pilna Servisa Noma

Pilna Servisa Noma Audi A4 S line EUR 524 mēnesī

EUR 524 | Europcar

Šveices Alpi. Siltajā sezonā

Šveices Alpi. Siltajā sezonā

Atpūta Šveicē - tās ir īsās brīvdienas Cīrihē, Bernē vai Ženēvā, izcili pārgājienu maršruti un, protams, vienas no krāšņākajām dzelzceļa līnijām pasaulē!

EUR 190 | Estravel Latvia

Jettes Užānes cimdu izstāde

Jettes Užānes cimdu izstāde

Līdz 9. aprīlim Dzīvesziņas un arodu sētā, Vecpilsētas ielā 2, Jelgavā, skatāma Jettes Užānes cimdu izstāde "Vēstules rakstītas cimdos".

Jelgavas reģionālais tūrisma centrs

SPA atpūta Latvijā

SPA atpūta Latvijā

Saglabāt enerģiju un možumu, gaidot pavasari Jums palīdzēs SPA atpūta. Piedāvājumi Latvijā

EUR 145 | Estravel Latvia

Restorāns

Restorāns "Il Sole" atkal atvērts

26. martā atklāsim rekonstruētās restorāna telpas, prezentēsim jauno, Itālijā ražoto picas krāsni un cienāsim viesus ar autentiskiem itāļu virtuves gardumiem.

Baltic Beach Hotel & SPA

Imanta Lancmaņa personālizstādes atklāšana

Imanta Lancmaņa personālizstādes atklāšana

Valmieras muzeja Izstāžu namā 31. martā plkst. 16.00 aicinām uz Imanta Lancmaņa gleznu izstādes atklāšanu! Būs iespēja satikties arī ar pašu mākslinieku.

Valmieras TIC

25.un 26.02 Madonā Kamanu suņu sacensības

25.un 26.02 Madonā Kamanu suņu sacensības

Sporta un atpūtas bāzē “Smeceres sils” jau ceturto reizi norisināsies Latvijas Kamanu suņu sporta federācijas rīkotais pasaules kausa posms kamanu suņu sportā, kas vienlaicīgi būs arī Latvijas Ziemas čempionāts. Sacensī...

Madonas TIC

Grankanārija. Kanāriju salas All-Inclusive

Grankanārija. Kanāriju salas All-Inclusive

Viss iekļauts piedāvājums ar lidojumu no Rīgas. Transfēri, 7 naktis viesnīcā. Pēdējās vietas!

EUR 874 | Estravel Latvia

Atklās Latvijas dizaineru darbu izstādi

Atklās Latvijas dizaineru darbu izstādi

23. martā tiks atklāta jauna Latvijas dizaineru darbu izstāde “Klusuma dabas”, kurā katrs mākslinieks atspoguļo savu interpretāciju par klusuma nozīmi.

Liepājas reģiona TIB

Īsais kruīzs Egejas jūrā. Celestyal Cruise

Īsais kruīzs Egejas jūrā. Celestyal Cruise

Pēdējā brīža piedāvājums. 3 nakšu kruīzs Egejas jūrā ar atlaidi līdz līdz -50%. Vietu skaits par akcijas cenu - ierobežots.

EUR 299 | Estravel Latvia

BalticTravelnews.com
+371 26551169
[email protected] -