Anta Praņēviča: Kā uzņēmums iegūst, maksājot taisnīgu atalgojumu?

Anta Praņēviča | 2022.12.20

Jēdziens “taisnīgs atalgojums” primāri saistās ar atšķirībām starp atalgojumu vīriešiem un sievietēm, taču patiesībā tas ietver daudz vairāk. Taisnīgs atalgojums apliecina, vai visiem darbiniekiem ir vienādas iespējas un atalgojuma aprēķināšanā visiem tiek piemēroti vienlīdzīgi principi. Ja uzņēmums nav skaidri noteicis, pēc kādiem principiem tiek noteikts atalgojums, ir lielas iespējas netaisnībai un favorītismam, uzskata Pētījumu un vadības konsultāciju uzņēmuma “Figure Baltic Advisory” vadošā konsultante Anta Praņēviča.

Nu jau vairākus gadus pētījumu un vadības konsultāciju uzņēmums “Figure Baltic Advisory” veido taisnīgāko maksātāju topu, kurā iekļuvušie uzņēmumi tiek vērtēti, ņemot vērā vairākus būtiskus kritērijus: mēneša pamatalgas un gada kopējās algas (ietverot arī atalgojuma mainīgo daļu) izkliedi vienādas vērtības amatiem, mēneša pamatalgas un gada kopējās algas atšķirības sievietēm un vīriešiem vienādos amatos, sieviešu un vīriešu proporciju augstākā līmeņa vadītāju amatos, kā arī papildus faktoru – cik amatos uzņēmumā ir gan sievietes, gan vīrieši (vai nav izteiktie sieviešu un vīriešu amati).

Taisnīgs atalgojums sekmē darbinieku lojalitāti un motivāciju

Runājot par atalgojumu, jāuzsver, ka joprojām daudzos uzņēmumos nav izstrādāta sistēma atalgojuma noteikšanai. Šādos gadījumos nereti darbojas princips – kurš vairāk vai skaļāk paprasa, tam vairāk maksā. Šādu pieeju, protams, grūti nodēvēt par taisnīgu, turklāt, agri vai vēlu ikviens darbinieks mēdz aprunāties ar kolēģiem par atalgojumu un saprotot, ka saņemt mazāk, kā kolēģis, kas dara tādu pašu darbu, sarūk arī uzticība vadībai un motivācija. Taisnīga attieksme atalgojuma jautājumos palīdz ne tikai noturēt darbiniekus, bet arī ļauj viņiem justies labi un droši, apzinoties, ka uzņēmums par viņiem rūpējas. Būtiski, lai uzņēmumi ne tikai ieviestu taisnīga atalgojuma principus, bet arī tos ievērotu ikdienā.

Neapzinātā dzimumu diskriminācija

Atalgojuma atšķirības starp vīriešiem un sievietēm jau ir nākamais solis, kam pievērst papildus uzmanību, kad noteiktie principi ir iedzīvināti. Šeit svarīgi ņemt vērā, ka Latvijā, tāpat kā citās valstīs, pastāv arī t.s. neapzinātā dzimumu diskriminācija. Tendences liecina, ka darbinieki vīrieši biežāk prasa atalgojuma palielinājumu un attiecīgi arī biežāk to saņem. Pētījumi liecina, ka vīrieši lūdz algas pielikumu par to, ko vēl plāno izdarīt, bet sievietes vadās pēc principa – vispirms izdarīšu, pierādīšu sevi un tad lūgšu algas pielikumu. Turklāt, dažādi pētījumi liecina, ka cilvēkos ar zemāku balsi ieklausās biežāk, bet sievietēm vairāk nākas argumentēt savu viedokli, tāpēc vīriešiem ir arī vieglāk vienoties par pielikumu. Ja atalgojums katru gadu netiek sistemātiski izvērtēts, dažu gadu griezumā ir viegli nepamanīt, ka izveidojusies būtiska atšķirība starp dažādu dzimumu darbiniekiem.

Runājot par taisnīgu atalgojuma sistēmu, jāņem vērā arī atšķirīgās sociālās lomas. Sievietes uzņemas aptuveni 70% no mājas rūpēm, tāpēc nereti baidās uzņemties papildus rūpes vai pienākumus darbā. Ņemot vērā, ka tieši sievietes biežāk raizējas par to, kā apvienot darbu un citus pienākumus, atbildīga darba devēja uzdevums ir radīt apstākļus, kuros abiem dzimumiem ir darba un privātās dzīves līdzsvars un iespējas pieņemt jaunus izaicinājumus.

Taisnīgākā atalgojuma maksātāju tops

Taisnīga atalgojuma maksātāju topā iekļūt nav vienkārši, taču ir pozitīvi, ka pieaug to uzņēmumu skaits, kuri mērķtiecīgi domā par to, meklē atbalstu un padomu, lai saprastu, ko nepieciešams uzlabot un pilnveidot, lai kļūtu par taisnīgu atalgojuma maksātāju. 2022. gada topā lielo uzņēmumu kategorijā:

    1. “Accenture” Latvijas filiāle

    2. AS “Latvijas valsts meži”

    3. SIA “Circle K Business Centre”

    4. AS “Latvenergo”

    5. AS “Swedbank”

Mazo un vidējo uzņēmumu kategorijā:

    1. “DNB Bank ASA” Latvijas filiāle

    2. SIA “Containerships”

    3. SIA “MSC Shared Service Center Riga”

    4. AS “BALTA Apdrošināšana”

    5. SIA “PricewaterhouseCoopers”

Mazie un vidējie uzņēmumi, kā arī lielie tiek nodalīti atsevišķās grupās, jo organizācijās ar mazāku darbinieku skaitu iespējams vieglāk nodrošināt taisnīgu atalgojumu.

Taisnīgs nenozīmē vienāds visiem

Lai kļūtu par taisnīgu atalgojuma maksātāju un izveidotu pārdomātu iekšējo sistēmu, jāņem vērā vairāki soļi – vispirms nepieciešams novērtēt amatus, izveidot amatu grupas, lai saprastu, kuri amati organizācijā ir līdzvērtīgi un noteiktu atalgojuma robežas katrai līdzvērtīgu amatu grupai. Līdzvērtīgi amati ir tādi, kuriem ir līdzīgas prasības izglītībai, pieredzei, darba sarežģītībai, atbildības līmenim, pat tad, ja pati profesija atšķiras. Visbiežāk noteiktās atalgojuma robežas algu grupām ir darba tirgus vidējais atalgojums +/-20%, kas nozīmē, ka līdzvērtīgiem amatiem atalgojuma robežas var  atšķirties pat 40% apmērā. Tas vēl joprojām ir taisnīgi, jo ne visi līdzvērtīgu amatu veicēji strādā vienlīdz labi un ir būtiski atšķirt labu darbinieku no izcila.

Tātad taisnīgs atalgojums nenozīmē visiem vienāds (vienādi augsts vai vienādi zems), piemēram, visiem vienāds atalgojums, kas ir zem tirgus līmeņa viennozīmīgi nebūs taisnīgi. Atalgojumam jābūt samērīgam arī attiecībā pret tirgus kopējo rādītāju.

Raugoties uz situāciju Latvijā kopumā, jāatdzīst, ka ceļā uz taisnīgu atalgojumu mums veicami vēl daudzi mājasdarbi, turklāt pēdējo divu gadu laikā situācija ir pasliktinājusies. Piemēram, analizējot atšķirības vienādos amatos sievietēm un vīriešiem, 2020. gadā starpība bija 4,8%, bet 2022. gadā jau 8,4%. Visbūtiskākās atšķirības ir IT nozarē, kam seko finanšu sektors un citas jomas. Plaisa pieaugusi, jo aizvien vairāk sieviešu ieņem vadošos amatus, kas pats par sevi ir pozitīvi, taču atalgojums vēl netiek līdzi paaugstinājumam.

Pilnvērtīgs priekšstats par situāciju uzņēmumā un pārdomāta budžeta plānošana

Kopumā raugoties uz situāciju Latvijā, var secināt, ka aizvien vairāk organizāciju vadītāju apzinās taisnīga atalgojuma nozīmi un ir ļoti ieinteresēti gan sistēmas pilnveidē, gan iekļūšanā taisnīga atalgojuma maksātāju topā. Vienlīdz būtiski ir arī ieviest darbinieku novērtēšanu un regulāru algu pārskatīšanas disciplīnu. Ņemot vērā, ka atalgojums tirgū šobrīd strauji aug, turklāt, tehnoloģiju attīstības ietekmē mainās pienākumi un veids, kā veikt dažādus uzdevumus, amati un pienākumi jāpārskata regulāri. Optimālākais risinājums ir atalgojuma analīze vienu reizi gadā. Analīze, protams, nenozīmē, arī atalgojuma palielināšanu, taču tā viennozīmīgi palīdzēs pieņemt informētu lēmumu par to, kāds atalgojums ir piemērotākais katram darbiniekam, kā arī nospraust mērķus un plānot algu budžetu gan īstermiņā, gan ilgtermiņā. Sasaistot atalgojumu sistēmu ar uzņēmuma kopējiem mērķiem, iespējams sekmēt darbinieku motivāciju.

Avots: Miltton.com


celojumubode - 3755
Orientēšanās Zvirgzdē-vēl vienu mēnesi!

Orientēšanās Zvirgzdē-vēl vienu mēnesi!

Zvirgzdes orientēšanās poligons - aktīvs vēl tikai vienu mēnesi! Izmanto iespēju un orientējies līdz 28.04.!

Bauskas TIC

Marata Dzjubenko gleznu izstāde “Pretī pav

Marata Dzjubenko gleznu izstāde “Pretī pav

Līdz 30.aprīlim Jelgavas Vecpilsētas mājā skatāma jaunā mākslinieka Marata Dzjubenko gleznu izstāde “Pretī pavasarim”.

Jelgavas reģionālais tūrisma centrs

Satiec savu meistaru Tukuma pusē!

Satiec savu meistaru Tukuma pusē!

Arī šajā gadā Tukuma puses meistariem ir ar ko lepoties un ir ko rādīt, tāpēc laikā no 31.marta līdz 2.aprīlim aicinām apmeklēt mūsu meistarus >>

Tukuma TIC

Ieplāno aktīvas brīvdienas Bauskas novadā!

Ieplāno aktīvas brīvdienas Bauskas novadā!

Ar kājam, velo, moto, auto vai laivu? Izvēle ir Tavās rokās - atklāj Bauskas novadu no visiem skatupunktiem!

Bauskas TIC

Tukuma teātra pirmizrāde

Tukuma teātra pirmizrāde "PĀRDOTIE SVĒTKI"

Aigara Tauriņa komēdija „Pārdotie svētki” ievedīs nenopietnā pasaulē "ar putniem" un uz mirkli liks aizmirst šodienas trauksmaino un negāciju pārblīvēto dzīvi.

Tukuma TIC

Top eposa

Top eposa "Lāčplēsis" uzvedums Likteņdārzā

Valsts svētku laikā dienas tumšajās stundās ikviens aicināts uz vērienīgu izrādi, kurā pastaigas formā, 17 epizodēs varēs izdzīvot Andreja Pumpura vareno eposu.

Aizkraukles novada TIC

Ar vilcienu uz Gulbeni

Ar vilcienu uz Gulbeni

Izbaudi īpašas brīvdienas, dodoties ar vilcienu iepazīt Gulbenes novada tūrisma piedāvājumu!

Gulbenes novada TIC

Satiec savu meistaru Gulbenes novadā!

Satiec savu meistaru Gulbenes novadā!

Satiec savus meistarus Gulbenes novadā, iepazīsti viņu amatus un prasmes un paņem arī kādu daļiņu sev, turpinot saglabāt nemateriālo kultūras mantojumu

Gulbenes novada TIC

Pavasara piedāvājums skolēniem 2023

Pavasara piedāvājums skolēniem 2023

Ieskaties skolēnu piedāvājumā eksursijām Bauskas novadā!

Bauskas TIC

Daugavas laivinieka stāsts stendos

Daugavas laivinieka stāsts stendos

Ar interaktīvo stendu palīdzību mums ir iespēja doties virtuālajā ceļojumā pa Daugavas senleju no Vīgantes parka līdz Jaunjelgavai.

Aizkraukles novada TIC

Tukumā atveras digitālo inovāciju centrs!

Tukumā atveras digitālo inovāciju centrs!

Tukuma Digitālais Inovāciju Centrs sākumā piedāvās sešus pamata pulciņus Tukuma jauniešiem: 3D modelēšanu, elektroniku, spēļu izstrādi, programmēšanu, LEGO u.c.

Tukuma TIC

Konferenču un semināru organizēšana

Konferenču un semināru organizēšana

Labākā izvēle konferenču un semināru rīkošanai Daugavpilī! Lai Jūsu darbs būtu efektīvāks, mēs piedāvājam kafijas pauzes un visu nepieciešamo aprīkojumu.

Park Hotel Latgola

 GARDĒŽIEM:

GARDĒŽIEM: "Kandavas garšu ceļojums"

Īpašā degustāciju kartē ir iespējams nogaršot Kandavas Vīna namā radītus dzērienus un Kandavas apkaimē tapušas delikateses, kas apvienotas garšu piedzīvojumā>>

Tukuma TIC

Atklāj pavasari Iecavā!

Atklāj pavasari Iecavā!

15. aprīlī laipni aicināti doties pavasara pārgājienā, atklājot Iecavas dabas un kultūrvēsturiskās vērtības!

Bauskas TIC

Viskija meistarklase 13.04.

Viskija meistarklase 13.04.

Viskija meistarklase un degustācija "Skotijas viskija reģionālie stili" kopā ar viskijzini Oskaru Vārenbergu Whitehouse restorānā.

EUR 90 | Whitehouse

BalticTravelnews.com
+371 26551169
[email protected] -