Māra Oltes padomi ziemas pārgājieniem

Paula Katrīna Kirštuka | 2023.02.11

Ar piesnigušiem kokiem, ledus zaigām un vizuļojošu sniega kārtu ziema ir brīnišķīgs laiks pārgājienam. Tomēr bieži šādi laikapstākļi rada arī bažas, vai pasākums būs gana komfortabls. Dabas gids un pētnieks Māris Olte iesaka  nebaidīties un doties jaunā piedzīvojumā – pārgājienā ziemā. Svarīgi padomāt ne tikai par apģērbu, bet arī pārgājiena saturu un visbeidzot – tā noslēgumu, kurā, izmantojot portatīvo projektoru, var sarīkot pat filmu vai bilžu vakaru brīvā dabā.

“Mums šķiet, – lai dotos pārgājienā ziemā, ir jābūt nopietnai iepriekšējai pieredzei, jo tas būs ļoti grūti, auksti un sarežģīti. Patiesībā ziemas pārgājienam ir sava īpašā sajūta un šķietamais izaicinājums vainagojas ar patīkamu gandarījumu. Galvenais ir ne vien sagatavoties fiziski, bet arī pašam būt atvērtam jaunām idejām un padomāt par papildus aktivitātēm un izklaidēm, kas īpaši uzrunās tos draugus, kuriem ar pastaigu vien nepietiek,” uzsver Māris Olte.

Ģērbies kārtās

Mūžsenais teiciens, ka nav sliktu laikapstākļu, ir tikai nepiemērots apģērbs, ir precīzi attiecināms uz pārgājieniem aukstākajā gada laikā. Uzmanība jāpievērš, lai apģērbs būtu kārtās. Ātri novelkams, kad paliek karsti un atkal uzvelkams, kad vēsi. Vienmēr jāparūpējas, lai kājas būtu sausas un siltas. Tam palīdzēs īpašas uz zābakiem uzvelkamas bahilas, kas neļaus apaviem piebirt ar sniegu, uzsver Māris. Ja kājas tomēr saslaps – parūpējies par rezerves zeķēm. Slapjās var uzlikt uz pleciem zem siltās jakas un pa ceļam labi apžāvēt. Ja gaidāms lietus vai sniegs, līdzi der paņemt lietus mēteli un pončo somai – aizsargās no mitruma, kas citādi padarīs mantas smagākas.

Ugunskuram meklē sausu vietu

Pārgājiena laikā noteikti jāparūpējas, lai līdzi būt dzeramais atbilstoša daudzumā. Vēsajā laikā mundrumam palīdzēs silta tēja no termosa. Ja plānots mežā ieturēt maltīti, laikā, kad zeme ir slapja, jāatceras, ka vieglāk uguni būs iekurt uz lielāka koka gabala vai celma. Iekuram var izmantot bērza tāsi, ar sveķiem sasūkušos egļu mizu, sausus egļu apakšējos zariņus vai pat kādu līdzi paņemtu čipsi vai cepumu.

“Ko ienesi, to iznes”, tā skan patiesa dabas drauga moto, pametot apstāšanās vietu kārtībā. Tāpēc, dodoties prom, jāpārliecinās, ka uguns nodzisusi un nav atstāti atkritumi. Ideāli būtu šādu praksi piekopt arī kempinga vietās, lai atkritumus pa mežu neiznēsātu zvēri.

Spēles, uzdevumi, kartes

Ja pārgājienā dodas cilvēki ar niecīgu pārgājienu pieredzi, tad tieši papildus aktivitātes var būt tās, kas sagādā lielāko prieku. Jau iepriekš vajag padomāt par sportiskām aktivitātēm, kas jāveic dažādās vietās – piemēram, noturēt līdzsvaru uz gluma baļķa vai iziet nelielu orientēšanās maršrutu. Ceļā interesanti pētīt arī dažādas kartes. Māris iesaka lietotni LVM GEO, kur var aplūkot vairākus karšu veidus, piemēram, LiDAR datu zemes virsmas reljefa modeli. Tas atklāj dabas un vēstures notikumu gaitā radušās ieplakas, bedres un augstienes. Karti vari skatīt telefonā, projicēt uz sniega segas vai jakas ar līdzi paņemto, kompakto The Freestyle.

Nakšņo virs zemes

Ja plānota nakšņošana laukā, svarīgi nodrošināties ar kvalitatīvu, siltumizturīgu guļammaisu, paklājiņu un telti vai hamoku, kuru iekārt starp kokiem. Vieta, kas būs kaut mazliet virs zemes, palīdzēs uzturētu guļvietu siltu, laikā, kad zeme ir sasalusi. “Ja gribas baudīt īstu komfortu, naktsmājas var meklēt kādā namiņā, kur vakarā sildīties pirtī vai baļļā. Šādi mēs lieliski varam atbalstīt arī vietējos saimniekus un sniegt pienesumu Latvijas dabas tūrisma attīstībā,” izceļ Olte.

Atskaties uz kopīgi piedzīvoto

Īpašam vakara noslēgumam ar pārgājiena biedriem var uzrīkot filmu vakaru vai skatīties dienas laikā telefonā uzņemtās bildes un video. The Freestyle ļauj projicēt augstas kvalitātes attēlus uz jebkuras virsmas – galda, grīdas, sienas un pat griestiem. Turklāt, ja vien atpūtas vietā ir pieejams internets, The Freestyle varēsiet skatīties arī Netflix, Go3 vai citu straumēšanas servisu klāstu. Ar šādu piedāvājumu noteikti doties pārgājienā izdosies pierunāt pat vislielāko skeptiķi.

Avots: Ka.lv


celojumubode - 3755
Viskija meistarklase 13.04.

Viskija meistarklase 13.04.

Viskija meistarklase un degustācija "Skotijas viskija reģionālie stili" kopā ar viskijzini Oskaru Vārenbergu Whitehouse restorānā.

EUR 90 | Whitehouse

Marata Dzjubenko gleznu izstāde “Pretī pav

Marata Dzjubenko gleznu izstāde “Pretī pav

Līdz 30.aprīlim Jelgavas Vecpilsētas mājā skatāma jaunā mākslinieka Marata Dzjubenko gleznu izstāde “Pretī pavasarim”.

Jelgavas reģionālais tūrisma centrs

Pavasara piedāvājums skolēniem 2023

Pavasara piedāvājums skolēniem 2023

Ieskaties skolēnu piedāvājumā eksursijām Bauskas novadā!

Bauskas TIC

Top eposa

Top eposa "Lāčplēsis" uzvedums Likteņdārzā

Valsts svētku laikā dienas tumšajās stundās ikviens aicināts uz vērienīgu izrādi, kurā pastaigas formā, 17 epizodēs varēs izdzīvot Andreja Pumpura vareno eposu.

Aizkraukles novada TIC

Atklāj pavasari Iecavā!

Atklāj pavasari Iecavā!

15. aprīlī laipni aicināti doties pavasara pārgājienā, atklājot Iecavas dabas un kultūrvēsturiskās vērtības!

Bauskas TIC

Daugavas laivinieka stāsts stendos

Daugavas laivinieka stāsts stendos

Ar interaktīvo stendu palīdzību mums ir iespēja doties virtuālajā ceļojumā pa Daugavas senleju no Vīgantes parka līdz Jaunjelgavai.

Aizkraukles novada TIC

Konferenču un semināru organizēšana

Konferenču un semināru organizēšana

Labākā izvēle konferenču un semināru rīkošanai Daugavpilī! Lai Jūsu darbs būtu efektīvāks, mēs piedāvājam kafijas pauzes un visu nepieciešamo aprīkojumu.

Park Hotel Latgola

Satiec savu meistaru Gulbenes novadā!

Satiec savu meistaru Gulbenes novadā!

Satiec savus meistarus Gulbenes novadā, iepazīsti viņu amatus un prasmes un paņem arī kādu daļiņu sev, turpinot saglabāt nemateriālo kultūras mantojumu

Gulbenes novada TIC

Tukumā atveras digitālo inovāciju centrs!

Tukumā atveras digitālo inovāciju centrs!

Tukuma Digitālais Inovāciju Centrs sākumā piedāvās sešus pamata pulciņus Tukuma jauniešiem: 3D modelēšanu, elektroniku, spēļu izstrādi, programmēšanu, LEGO u.c.

Tukuma TIC

Orientēšanās Zvirgzdē-vēl vienu mēnesi!

Orientēšanās Zvirgzdē-vēl vienu mēnesi!

Zvirgzdes orientēšanās poligons - aktīvs vēl tikai vienu mēnesi! Izmanto iespēju un orientējies līdz 28.04.!

Bauskas TIC

 GARDĒŽIEM:

GARDĒŽIEM: "Kandavas garšu ceļojums"

Īpašā degustāciju kartē ir iespējams nogaršot Kandavas Vīna namā radītus dzērienus un Kandavas apkaimē tapušas delikateses, kas apvienotas garšu piedzīvojumā>>

Tukuma TIC

Satiec savu meistaru Tukuma pusē!

Satiec savu meistaru Tukuma pusē!

Arī šajā gadā Tukuma puses meistariem ir ar ko lepoties un ir ko rādīt, tāpēc laikā no 31.marta līdz 2.aprīlim aicinām apmeklēt mūsu meistarus >>

Tukuma TIC

Tukuma teātra pirmizrāde

Tukuma teātra pirmizrāde "PĀRDOTIE SVĒTKI"

Aigara Tauriņa komēdija „Pārdotie svētki” ievedīs nenopietnā pasaulē "ar putniem" un uz mirkli liks aizmirst šodienas trauksmaino un negāciju pārblīvēto dzīvi.

Tukuma TIC

Ieplāno aktīvas brīvdienas Bauskas novadā!

Ieplāno aktīvas brīvdienas Bauskas novadā!

Ar kājam, velo, moto, auto vai laivu? Izvēle ir Tavās rokās - atklāj Bauskas novadu no visiem skatupunktiem!

Bauskas TIC

Ar vilcienu uz Gulbeni

Ar vilcienu uz Gulbeni

Izbaudi īpašas brīvdienas, dodoties ar vilcienu iepazīt Gulbenes novada tūrisma piedāvājumu!

Gulbenes novada TIC

BalticTravelnews.com
+371 26551169
[email protected] -