Domnīcā rosina paildzināt periodu, kad obligāta ziemas riepu izmantošana

Sam.gov.lv | 2022.12.06

Lai mazinātu negadījumus uz ceļiem, eksperti Ceļu satiksmes drošības padomes (CSDP) domnīcā piektdien, 2. decembrī, rosināja paildzināt periodu, kad obligāta ziemas riepu izmantošana, kā arī pārskatīt prasības ziemas riepu marķējumam.

Eksperti CSDP domnīcā pārsprieda priekšlikumus, lai mazinātu ceļu satiksmes negadījumus, kuros cita starpā iesaistīti arī kravas transportlīdzekļi. Viens no izteiktajiem priekšlikumiem bija mainīt nosacījumus attiecībā uz periodu, kad noteiktām transportlīdzekļu kategorijām obligāta ziemas riepu izmantošana.

“Pēdējā laikā notikušie smagie ceļu satiksmes negadījumi ar kravas auto iesaisti ir nopietns pamats izvērtēt līdzšinējo pieeju tehniskajām prasībām un automašīnu stāvokļa pārbaudēm. Ir jānosaka atbildība juridiskajām personām, ja ar neatbilstošā tehniskā stāvoklī esošu transportlīdzekli izraisīts smags ceļu satiksmes negadījums. Būtiski aspekti ir arī vadītāju psiholoģiskā noturība un kravas auto braukšanas intensitāte,” domnīcā teica satiksmes ministrs Tālis Linkaits. Ministrs uzsvēra, ka ir jānosaka ierobežojumi kravas automašīnu kustībai brīvdienās.

Valsts policijas pārstāvis Juris Jančevskis ierosināja ziemas riepu lietošanas obligāto periodu uzsākt no novembra vidus vai sākuma, savukārt CSDD Tehniskā departamenta vadītājs Jānis Liepiņš izteica līdzīgu ierosinājumu, kur ziemas riepas būtu obligātas noteiktām transportlīdzekļu kategorijām, ja attiecīgajā valsts reģionā gaisa temperatūra nokrīt zem -4oC. Tas izriet no fakta, ka vasaras riepas ir efektīvas tikai temperatūrā, kas ir augstāka par -4oC.

Savukārt CSDD un Valsts policijas veiktās tehniskās kontroles uz ceļiem liecina, ka visbiežāk (11,4%) kravas transportlīdzekļiem konstatēti bremžu sistēmu defekti, (8,3%) gaismas ierīču defekti un (4,8%) riepu defekti. Vienlaikus defekti vairāk pamanīti ārvalstīs reģistrētos transportlīdzekļos. Jānis Liepiņš uzsvēra, ka Latvijā, salīdzinot ar Lietuvu un Igauniju, ir stingrākas prasības pret riepu protektoru dziļumu ziemas laikā.

Tāpat 2022. gada novembra beigās veiktajās fokusētajās riepu pārbaudēs konstatēts, ka 13% (jebšu 100 transportlīdzekļiem) transportlīdzekļu (M1 un N1 kategorijas) bija laikapstākļiem neatbilstošas riepas. Liepiņš uzsver, ka nepieciešamību pēc riepu maiņas nosaka ne tikai prasība par obligāto riepu maiņas termiņu, bet arī faktiskie laikapstākļi.

Vienlaikus Liepiņš norādīja, ka, vadoties pēc Skandināvijas valstu piemēra, būtu ieteicams pārskatīt ziemas riepu marķējumu, turpmāk atļaujot izmantot tikai ziemas riepas, kurām ir marķējums ar kalnu un sniegpārslu pa vidu. Tas nozīmētu, ka līdz šim pieejamās riepas, kurām ir marķējums “M+S” un kuras pierādītas kā mazāk efektīvas, vairs nebūtu derīgas izmantošanai ceļu satiksmē ziemas periodā.

Tāpat domnīcā apsprieda ierosinājumu ziemas riepas kā obligātas noteikt arī kravas automobiļiem un autobusiem. Vienlaikus eksperti bija vienisprātis, ka šīs idejas attīstīšanai nepieciešamas tālākas pārrunas ar nozares pārstāvjiem.

Domnīcā apskatītie dati liecina, ka, lai gan kopējam ceļu satiksmes negadījumos cietušo skaitam ir tendence mazināties, tas aizvien ir augsts. Juris Jančevskis norādīja, ka pēdējie plašāk izskanējušie smagie ceļu satiksmes negadījumi aizvien tiek analizēti – tiek pārbaudīts gan auto tehniskais stāvoklis, tostarp riepas, gan vadītāju veselības stāvoklis negadījuma brīdī.

Vienlaikus diskusijā uzsvērts, ka jārunā par autovadītāju atbildības celšanu – par to, ka pastiprinātu būtu jākontrolē, lai pie stūres neizmantotu tālruni un, esot uz ceļa, visa uzmanība būtu veltīta tam.

Diskusijas secinājumi par pēdējā laika smagajiem ceļu satiksmes negadījumiem un juridisko personu atbildība būs dienaskārtībā arī 9. decembrī gaidāmajai CSDP sēdē, kuru vadīs satiksmes ministrs Tālis Linkaits un iekšlietu ministrs Kristaps Eklons.

Avots: Sam.gov.lv


celojumubode - 3755
Aizkraukles novadam ir sava aplikācija

Aizkraukles novadam ir sava aplikācija

Šomēnes aplikāciju veikalos “Play veikals” un “App store” bezmaksas lejupielādei ievietota Aizkraukles novada mobilā lietotne “Aizkraukles novads”.

Aizkraukles novada TIC

Marata Dzjubenko gleznu izstāde “Pretī pav

Marata Dzjubenko gleznu izstāde “Pretī pav

Līdz 30.aprīlim Jelgavas Vecpilsētas mājā skatāma jaunā mākslinieka Marata Dzjubenko gleznu izstāde “Pretī pavasarim”.

Jelgavas reģionālais tūrisma centrs

PIEDALIES Māju kafejnīcu dienās 2023!

PIEDALIES Māju kafejnīcu dienās 2023!

Piesakies dalībai “Mājas kafejnīcas Kurzemes pievārtē 2023 – Izgaršo rudeni Tukuma pusē”, kas būs 16.-17.septembrī, koordinators - Tukuma TIC-28311557!

Tukuma TIC

Konferenču un semināru organizēšana

Konferenču un semināru organizēšana

Labākā izvēle konferenču un semināru rīkošanai Daugavpilī! Lai Jūsu darbs būtu efektīvāks, mēs piedāvājam kafijas pauzes un visu nepieciešamo aprīkojumu.

Park Hotel Latgola

Starptautiskas deju sacensības TUKUMĀ

Starptautiskas deju sacensības TUKUMĀ

Jau 23.martā - TUKUMS CUP 2023 Tukuma pilsētas kultūras namā! Solās būt krāšņi, jo būs skatāmi dažādu dejas žanru priekšnesumi, ko droši var saukt par īstu šovu

Tukuma TIC

ŠVEIKS | Dziesmu spēle | TUKUMĀ!

ŠVEIKS | Dziesmu spēle | TUKUMĀ!

Dziesmu spēle "Šveiks – toreiz un tagad” ar Ivara Vīgnera un Valta Pūces radītajām skanīgām dziesmām, un trāpīgiem Jāņa Petera un Pētera Brūvera tekstiem

Tukuma TIC

Kādas izstādes Tukuma pusē skatāmas MARTĀ?

Kādas izstādes Tukuma pusē skatāmas MARTĀ?

Nereti izstādes apmeklējums rada iedvesmu arī savu hobija attīstīšanai, tāpēc nāc uz izstādēm MARTĀ un iedvesmojies!

Tukuma TIC

Aijas Vītoliņas un Aivara Hermaņa koncerts

Aijas Vītoliņas un Aivara Hermaņa koncerts

Šarmantās dziedātājas Aijas Vītoliņas un leģendārā ģitārista Aivara Hermaņa koncerts 1.04.2023. Biļetes var rezervēt pa tālr: 27802801.

EUR 30 | Liepupes muiža

Piesakies ēnu dienām tūrisma nozarē!

Piesakies ēnu dienām tūrisma nozarē!

Kopumā šobrīd pieejamas septiņas vakances tūrisma jomā, trīs no tām Kokneses tūrisma informācijas centrā, savukārt četras Skrīveru tūrisma informācijas punktā.

Aizkraukles novada TIC

Atvērtā ekskursija Bauskas Rātsnamā

Atvērtā ekskursija Bauskas Rātsnamā

Ieplāno šo nedēļas nogali, lai atklātu Bauskas Rātsnamu un tā krāšņo ekspozīciju!

Bauskas TIC

Nāc sportot uz Hotel Jūrmala SPA

Nāc sportot uz Hotel Jūrmala SPA

Noformē Hotel Jūrmala SPA abonementu sporta grupu nodarbībām vai trenažieru zālei un saņem dāvanas!

EUR 70 | Hotel Jūrmala SPA

Ir iespēja TIKT PIE LEONĪDA ĀRIŅA zīmējuma

Ir iespēja TIKT PIE LEONĪDA ĀRIŅA zīmējuma

Tukuma Mākslas muzejs piedāvā iegādāties Leonīda Āriņa zīmējumu albūmu ar 50 zīmējumiem (eur 27,30) vai kādu atsevišķu zīmējumu (eur 4,10) SKAISTAI dāvanai!

Tukuma TIC

Idejas pastaigām dabā Bauskas novadā

Idejas pastaigām dabā Bauskas novadā

Ziema vai pavasaris, pavasaris vai ziema.. Smelies iedvesmu aktīvām brīvdienām pie dabas Bauskas novadā!

Bauskas TIC

KINO KATRU DIENU

KINO KATRU DIENU

Izvēlies savu filmu!

Splendid Palace

Šlokenbekas muižas Mīlestības saliņa

Šlokenbekas muižas Mīlestības saliņa

Tukuma pusē Slocene marta vidū izgājusi no krastiem.

Tukuma TIC

Tiekamies Melngalvju namā!

Tiekamies Melngalvju namā!

No otrdienas līdz svētdienai.

Melngalvju nams

Bauskas novads brīvdienās - SPA un labjūte

Bauskas novads brīvdienās - SPA un labjūte

Ieskaties Bauskas novada SPA un labjūtes piedāvājumā - pirtis un pirts rituāli, kubli, džakuzi, un vēl!

Bauskas TIC

PALI nav pagājuši garām Tukumam

PALI nav pagājuši garām Tukumam

Slocenes upe ir saplūdusi ar Valguma ezeru un daļa Baskāju takas zem ūdens. Bet ziedošajā pavasarī būs atkal silti un smuki. Mēs zinām

Tukuma TIC

BalticTravelnews.com
+371 26551169
[email protected] -