2021. gadā samazinājies Booking, Airbnb, Expedia un Tripadvisor rezervēto viesnakšu skaits Latvijā

Ilze Ķerus | 2022.10.04

Latvijā 2021. gadā tika pavadīti 700,9 tūkst. viesnakšu1, kas rezervētas kādā no četrām digitālajām platformām – Booking, Airbnb, Expedia un Tripadvisor, liecina jaunākie Centrālās statistikas pārvaldes un Eiropas statistikas biroja Eurostat sadarbības projektā iegūtie dati. Tas ir par 6,2 % mazāk nekā 2020. gadā, kad rezervēto viesnakšu skaits bija 747,6 tūkst. un par 47,6 % mazāk nekā 2019. gadā pirms pandēmijas, kad rezervēto viesnakšu skaits sasniedza 1,3 milj. nakšu.

Dati sniedz informāciju par četrās digitālajās platformās – Booking, Airbnb, Expedia un Tripadvisor – rezervētajām viesnaktīm tādās īstermiņa apmešanās vietās kā viesu dzīvokļi, apartamenti, brīvdienu mājas, atpūtas namiņi, kotedžas un tamlīdzīgās mītnes, neiekļaujot viesnīcas un tām pielīdzinātas mītnes, kā arī kempingus. Tajos tāpat kā statistikā par tūrisma mītnēm redzama Covid-19 ietekme – straujš kritums 2020. gada martā, aprīlī, gada nogalē un 2021. gada sākumā, tomēr 2021.gada sezonā kopumā un gada beigās viesu rezervēto nakšu skaits atkal pieauga.

Pandēmijas ietekmē būtiski samazinoties ārvalstu viesu skaitam, pieaudzis vietējo viesu rezervēto viesnakšu īpatsvars, salīdzinot ar iepriekšējiem gadiem – 2021. gadā pusi (50,5 %) viesnakšu digitālajās platformās rezervēja vietējie viesi, pusi (49,5 %) – ārvalstu, savukārt 2020. gadā ārvalstu viesu rezervētās viesnaktis veidoja 67,8 %, bet 2019. gadā – 87,4 % no visām. Vidēji viena rezervācija šajās mītnēs bija 6,2 naktis, t.sk. ārvalstu viesiem – 9,7 , bet vietējiem – 4,6 naktis. Vidējais rezervēto viesnakšu skaits raksturo vienas rezervācijas apjomīgumu un tiek iegūts, kopējo rezervēto viesnakšu skaitu dalot ar rezervāciju skaitu. Lielākoties rezervētās mītnes ir ar ietilpību līdz 10 gultas vietām (93,5 % rezervēto nakšu).

Visās trīs Baltijas valstīs 2021.gadā, salīdzinot ar iepriekšējo gadu, bija vērojams ārvalstu viesu rezervēto viesnakšu samazinājums – Latvijā par 31,5 %, Igaunijā par 15,1 %, Lietuvā par 4,2 %, tomēr gan Igaunijā, gan Lietuvā kopējais rezervēto viesnakšu skaits pērn pieauga (attiecīgi par 5,1 % un 14,5 %).

2021. gadā 42,7 % no visām viesnaktīm tika pavadītas Rīgā, 26,8 % – Kurzemē, 17,8 %, – Pierīgā, 6,7 % – Vidzemē, 4,1 % – Latgalē, un 2 % – Zemgalē. Latvijas iedzīvotāji visvairāk apmetās Kurzemē (37,7 % viesnakšu) un Rīgā (22,9 % viesnakšu). Ārvalstu viesi visvairāk apmetās Rīgā (62,9 % viesnakšu), Pierīgā (16,4 % viesnakšu) un Kurzemē (15,6 % viesnakšu).
Pieejamie dati par piecām pēc iedzīvotāju skaita vislielākajām Latvijas pilsētām Rīgu, Daugavpili, Liepāju, Jelgavu un Jūrmalu liecina, ka 2021. gadā, salīdzinot ar iepriekšējo gadu, rezervēto viesnakšu skaits pieaudzis Daugavpilī (par 15,5 %) un Liepājā (par 8,7 %), bet samazinājies Jūrmalā (par 26,7 %), Rīgā (par 16,8 %) un Jelgavā (par 11,5 %).

2021. gadā visnoslogotākie mēneši bija jūlijs un augusts, kad rezervēto viesnakšu īpatsvars kopā sasniedza 40,8 %, savukārt janvārī un februārī tas bija vismazākais – tikai 3,3 % no kopējā rezervēto viesnakšu daudzuma.

Latvijā visvairāk viesnaktis rezervējuši ārvalstu viesi no Lietuvas (62,6 tūkst.), Vācijas (48,7 tūkst.), Apvienotās Karalistes (36,8 tūkst.), Francijas (25,1 tūkst.), Igaunijas (15,7 tūkst.), ASV (13,9 tūkst.), Krievijas (13,8 tūkst.), Polijas (11,9 tūkst.) un Spānijas (11,2 tūkst.).

No minētajām četrām platformām visvairāk naktsmītņu pieejamas platformā Booking, kurā 2021. gada augustā2 viesiem tika piedāvātas ap 2 tūkst. atbilstošo tipu tūristu mītnes (dzīvokļi, viesu un brīvdienu mājas, atpūtas namiņi, kotedžas, jauniešu mītnes u.tml.), kurās pieejami ap 12 tūkst. gultasvietu3. Aptuveni 44 % no mītnēm ir dzīvokļi.

Dati par rezervētajām viesnaktīm Eiropas Savienības un Eiropas Brīvās tirdzniecības asociācijas valstīs reģionālā un pilsētu līmenī 2018.–2021.gadā un plašāka informācija par projektu pieejama Eurostat tīmekļa vietnē sadaļā “Experimental Statistics”.

1 - Kopējo viesnakšu (guestnights) skaitu iegūst, reizinot rezervētās naktis (nights) ar personu skaitu, kas apmetās rezervētajā naktsmītnē.

2 - Dati no naktsmītņu rezervēšanas platformas par attiecīgo periodu datu iegūšanas brīdī 2021. gada augustā. Pētījumā iekļautās mītnes – viesu dzīvokļi/apartamenti, brīvdienu, lauku mājas un citas līdzīgās mītnes (kategorijā I 55.2, atbilstoši NACE 2.red. klasifikācijai). CSP un Eurostat sadarbības projekta “Jauni datu avoti un metodes tūrisma statistikā” ietvaros veica ētiska rakstura automātisku datu iegūšanu (ethical web scraping), ar speciālu komandu palīdzību nolasot no globālās naktsmītņu rezervēšanas platformas Booking mājaslapas publiski pieejamo informāciju par attiecīgo tūristu mītņu ietilpību.

3 - Precīzs gultasvietu skaits nav zināms, jo automātiskā datu iegūšanas veidā tiek noteikts publicētais gultasvietu skaits norādītajos numuru veidos.


Avots: csp.gov.lv


celojumubode - 3755
Satiec savu meistaru Tukuma pusē!

Satiec savu meistaru Tukuma pusē!

Arī šajā gadā Tukuma puses meistariem ir ar ko lepoties un ir ko rādīt, tāpēc laikā no 31.marta līdz 2.aprīlim aicinām apmeklēt mūsu meistarus >>

Tukuma TIC

Satiec savu meistaru Gulbenes novadā!

Satiec savu meistaru Gulbenes novadā!

Satiec savus meistarus Gulbenes novadā, iepazīsti viņu amatus un prasmes un paņem arī kādu daļiņu sev, turpinot saglabāt nemateriālo kultūras mantojumu

Gulbenes novada TIC

Pavasara piedāvājums skolēniem 2023

Pavasara piedāvājums skolēniem 2023

Ieskaties skolēnu piedāvājumā eksursijām Bauskas novadā!

Bauskas TIC

Tukumā atveras digitālo inovāciju centrs!

Tukumā atveras digitālo inovāciju centrs!

Tukuma Digitālais Inovāciju Centrs sākumā piedāvās sešus pamata pulciņus Tukuma jauniešiem: 3D modelēšanu, elektroniku, spēļu izstrādi, programmēšanu, LEGO u.c.

Tukuma TIC

Top eposa

Top eposa "Lāčplēsis" uzvedums Likteņdārzā

Valsts svētku laikā dienas tumšajās stundās ikviens aicināts uz vērienīgu izrādi, kurā pastaigas formā, 17 epizodēs varēs izdzīvot Andreja Pumpura vareno eposu.

Aizkraukles novada TIC

Marata Dzjubenko gleznu izstāde “Pretī pav

Marata Dzjubenko gleznu izstāde “Pretī pav

Līdz 30.aprīlim Jelgavas Vecpilsētas mājā skatāma jaunā mākslinieka Marata Dzjubenko gleznu izstāde “Pretī pavasarim”.

Jelgavas reģionālais tūrisma centrs

Konferenču un semināru organizēšana

Konferenču un semināru organizēšana

Labākā izvēle konferenču un semināru rīkošanai Daugavpilī! Lai Jūsu darbs būtu efektīvāks, mēs piedāvājam kafijas pauzes un visu nepieciešamo aprīkojumu.

Park Hotel Latgola

 GARDĒŽIEM:

GARDĒŽIEM: "Kandavas garšu ceļojums"

Īpašā degustāciju kartē ir iespējams nogaršot Kandavas Vīna namā radītus dzērienus un Kandavas apkaimē tapušas delikateses, kas apvienotas garšu piedzīvojumā>>

Tukuma TIC

Tukuma teātra pirmizrāde

Tukuma teātra pirmizrāde "PĀRDOTIE SVĒTKI"

Aigara Tauriņa komēdija „Pārdotie svētki” ievedīs nenopietnā pasaulē "ar putniem" un uz mirkli liks aizmirst šodienas trauksmaino un negāciju pārblīvēto dzīvi.

Tukuma TIC

Daugavas laivinieka stāsts stendos

Daugavas laivinieka stāsts stendos

Ar interaktīvo stendu palīdzību mums ir iespēja doties virtuālajā ceļojumā pa Daugavas senleju no Vīgantes parka līdz Jaunjelgavai.

Aizkraukles novada TIC

Viskija meistarklase 13.04.

Viskija meistarklase 13.04.

Viskija meistarklase un degustācija "Skotijas viskija reģionālie stili" kopā ar viskijzini Oskaru Vārenbergu Whitehouse restorānā.

EUR 90 | Whitehouse

Atklāj pavasari Iecavā!

Atklāj pavasari Iecavā!

15. aprīlī laipni aicināti doties pavasara pārgājienā, atklājot Iecavas dabas un kultūrvēsturiskās vērtības!

Bauskas TIC

Ar vilcienu uz Gulbeni

Ar vilcienu uz Gulbeni

Izbaudi īpašas brīvdienas, dodoties ar vilcienu iepazīt Gulbenes novada tūrisma piedāvājumu!

Gulbenes novada TIC

Orientēšanās Zvirgzdē-vēl vienu mēnesi!

Orientēšanās Zvirgzdē-vēl vienu mēnesi!

Zvirgzdes orientēšanās poligons - aktīvs vēl tikai vienu mēnesi! Izmanto iespēju un orientējies līdz 28.04.!

Bauskas TIC

Ieplāno aktīvas brīvdienas Bauskas novadā!

Ieplāno aktīvas brīvdienas Bauskas novadā!

Ar kājam, velo, moto, auto vai laivu? Izvēle ir Tavās rokās - atklāj Bauskas novadu no visiem skatupunktiem!

Bauskas TIC

BalticTravelnews.com
+371 26551169
[email protected] -