Rudens vēstneša – ābola godināšana Dobelē

Latvijas sulīgākais festivāls “Ābolu svētki 2022” apmeklētājus Dobelē gaidīs jau pavisam drīz – 1. oktobrī. Tajā kopā pulcēsies novada un apkārtnes mājražotāji un dārzkopji, lai piedāvātu apmeklētājiem pašu labāko no dabas veltēm.

Tā kā Dobeles Ābolu svētki ir ne tikai īpašs notikums dobelniekiem un Dobeles visiem, bet arī svarīgs mirklis dārzkopības nozarei, tajā tiks godināti nozares profesionāļi. Dārzkopības institūta Latvijas ģenētisko resursu kolekcijā ir vairāk kā 1000 ābeļu šķirņu. Ābeļu selekcijas mērķis ir iegūt šķirnes ar augstu augļu kvalitāti, labu un regulāru ražību, viegli veidojamu vainagu, kā arī izturību pret kaitīgiem organismiem un nelabvēlīgiem laika apstākļiem.

Mērķtiecīga ābolu selekcija, veicot kontrolētus krustojumus, Latvijā sākās tikai 1950. gados, to veica Roberts Āboliņš, Aleksandrs Maizītis un vēlāk arī Rūdolfs Dumbravs Madonas rajona “Iedzēnos”. Nozīmīgākās šķirnes:  “Atvasara” – skaisti, garšīgi augļi, maz slimo, “Iedzēnu” – laba, izturīga ziemas ābolu šķirne. Kopš 1994. gada ābeļu selekciju veic Dārzkopības institūtā Dobelē. No jaunajām šķirnēm vispieprasītākās ir šķirnes ir “Dace” – viegli audzējama, kvalitatīvi augļi, kraupja izturīga, “Gita” – ļoti ražīga, kraupja izturīga (selekcionāri Rūdolfs Dumbravs, Laila Ikase). Mazos dārzos populāras ir Latvijā radītās kolonnābeles: “Baiba”, “Zane” un “Uldis” (selekcionāri Rūdolfs Dumbravs, Laila Ikase), kā arī “Inese” (selekcionāri Rūdolfs Dumbravs, Inese Drudze).    

Īpaši interesanta noteikti būs ābolu izstāde, kā arī iespēja dārzā aplūkot dažnedažādas ābolu šķirnes, īpaši izceļot tās šķirnes, kas radītas Latvijā. Ābolu laboratorijas dārza lapenē svētku dienā būs sastopami Dārzkopības institūta zinātnieki, kas atklās ābolu audzēšanas noslēpumus, kā arī garšas veidošanās nianses, lai atrastu sev vistīkamāko ābolu šķirni, ko iedēstīt piemājas dārziņā.  

Ābolu svētku laikā Dārzkopības institūtā mājražotāju un amatnieku tirdziņā īpašā stendā varēsiet sastapt šī gada Dobeles novada pašvaldības Grantu saņēmējus – “Bergi Food” no Vecauces pagasta un Rūtenberga lauku labumu maltīti no Penkules pagasta, kas piedāvās izbaudīt īpaši pagatavotos ēdienus. Mārcis Klatenbergs “Bergi.Food” piedāvās busiņā tapušus burgerus ar īpašu ābolu bārbekjū mērci, desertu un ābolu karsto dzērienu. Savukārt Dainis Rūtenbergs Rūtenberga Lauku labumu maltītē aicinās baudīt ķirbju - ābolu biezzupu, ceptus kartupeļus ar cūkgaļu ābolu biezenī un silto dzērienu.  

Tas nebūt nav viss - Ābolu dienas ietvaros lieliem un maziem būs iespēja piedalīties arī Ābolu dienas orientēšanās spēlē visai ģimenei, vai individuāli, tā iepazīstot vairāk kā 1000 dažādas ābeļu šķirnes un hibrīdus.

Šie svētki īpaši piemēroti būs visiem gardēžiem, jo dārza svētku tirdziņā un āra kafejnīcā būs nobaudāmi neskaitāmi daudz gardumu, kas ražoti no āboliem. Par mājīgi rudenīgu atmosfēru rūpēsies dzīvo skulptūru muzikālais kvartets, savukārt muzikālo noformējumu radīs muzikālā apvienība “Ziņģes brāļi” no Bauskas. Neaizmirstiet, ka svētku laikā arī paši mazākie varēs atrast sev aizraujošas nodarbes sajūtu darbnīcā, un skaistos mirkļus varēs iemūžināt īpašā svētku foto stūrītī. Degustācijas, izstādes, tirdziņš, sportiski aktīvas nodarbes, - tas viss vienuviet garšām bagātākajā un Latvijas sulīgākajā festivālā – Dobeles Ābolu svētkos!

Svētkus rada Dārzkopības institūts sadarbībā ar Dobeles novada pašvaldību.

Avots: Dobele.lvVienīgā izrāde Rīgā šogad!

Vienīgā izrāde Rīgā šogad!

18. decembrī plkst. 12.00!

Splendid Palace

Nāc ciemos uz Melngalvju namu!

Nāc ciemos uz Melngalvju namu!

Esam atvērti no otrdienas līdz svētdienai plkst. 10.00 - 17.00!

Melngalvju nams

JAUNGADA BALLĪTE

JAUNGADA BALLĪTE

Piedzīvo neaizmirstamu Jaungada sagaidīšanas ballīti ar gardiem kokteiļiem, uzkodām, kā arī jautrām izklaidēm un dzīvo mūziku Jorana Šteinhauera vadībā!

EUR 120 | Skyline Bar

Viesu māja “Pumpuri”

Viesu māja “Pumpuri”

Naktsmītne "Pumpuri" atrodas ārpus Daugavpils, 400 metru attālumā no Sventes ezera. Viesiem tiek piedāvāta iespēja bez maksas izmantot velosipēdus.

TAKA

Nedēļas pasākumi Augšdaugavas novadā

Nedēļas pasākumi Augšdaugavas novadā

Visi ir laipni aicināti ielūkoties nedēļas kultūras pasākumos un izstāžu piedāvājumā Augšdaugavas novadā!

TAKA

Jēkabpils novadā radītas dāvanas

Jēkabpils novadā radītas dāvanas

Tuvojas Ziemassvētki - prieka un dāvināšanas laiks! Jēkabpils novada čaklie mājražotāji un amatnieki sagādājuši garšīgas, lietderīgas un sirsnīgas dāvanas.

Jēkabpils novada TIC

JAUNGADA VAKARIŅAS DŽEZA NOSKAŅĀS

JAUNGADA VAKARIŅAS DŽEZA NOSKAŅĀS

Sagaidi Jauno 2023. gadu dzīvās džeza mūzikas ritmu pavadījumā no grupas AG Trio restorānā Esplanāde. Izbaudi bagātīgu svinību bufeti un dzirkstošus dzērienus.

EUR 110 | Esplanāde

Ziemassvētku tirdziņi Aizkraukles novadā

Ziemassvētku tirdziņi Aizkraukles novadā

Dāvanas Ziemassvētkos nav galvenais, taču ir tik patīkami tās saņemt un arī kādam dāvināt. Dzird runājam, ka vislabākās dāvanas esot atrodamas tieši tirgū.

Aizkraukles novada TIC

Atpūtas māja “Kalnu pūpoli”

Atpūtas māja “Kalnu pūpoli”

Atpūtas māja “Kalnu pūpoli” atrodas pie Šenheidas ezera. Piedāvā nakšņošanu, svinību un semināru telpas, pavāra pakalpojumus, atpūtas iespējas u.c.

TAKA

JAUNGADA BALLE ZĀLĒ OMEGA

JAUNGADA BALLE ZĀLĒ OMEGA

Pievienojies jautrai Jaungada sagaidīšanas ballītei mūsu lielākajā pasākumu zālē "Omega" kopā ar grupu Dziļi Violets un vakara vadītāju Kasparu Breidaku.

EUR 130 | Radisson Blu Latvija Conference & Spa Hotel

Viesu māja “Grāvīši”

Viesu māja “Grāvīši”

Viesu māja “Grāvīši” atrodas skaistā, klusā ciemā “Ilze”, Augšdaugavas novadā. Šeit pa īstam var baudīt neskarto lauku vidi, ieelpot svaigu gaisu.

TAKA

Viesu māja „Ozoliņi”

Viesu māja „Ozoliņi”

Viesu māja „Ozoliņi” atrodas Tabores pagastā, 7 km attālumā no Daugavpils pilsētas centra.

TAKA

Viesu māja “Mežmalas

Viesu māja “Mežmalas

Viesu māja atrodas apmēram 25 km no Daugavpils, ciematā ar romantisku un gardu nosaukumu „Baraviki”.

TAKA

Ziemas sezonas atklāšana

Ziemas sezonas atklāšana "Egļukalnā"

Šā gada 3. decembrī, plkst. 10.00 visi ir laipni aicināti uz ziemas sezonas atklāšanu slēpošanas bāzē “Egļukalns”!

TAKA

Viesu māja “Pie draugiem”

Viesu māja “Pie draugiem”

Viesu māja “Pie draugiem” piedāvā naktsmītnes komfortablos numuros, pirti un dīķi, svinību telpas, bērnu rotaļu laukumu, sporta laukumu, Wi-Fi internetu.

TAKA

Viesu māja

Viesu māja "Bajāri"

Apmeklētāju ērtībām viesu nama otrajā stāvā tiek piedāvātas divas papildu istabas ar divguļamo gultu katrā istabā un skaists skats uz nakts debesīm.

TAKA

Atpūtas komplekss

Atpūtas komplekss "Lielbornes muiža"

Iedomājoties par muižu, prātā uzzīmējam kungu māju jeb pili, apkārt skaistu parku, upi vai dīķi, noteikti kādu krogu. Kāda izcila muižnieku izklaide un naktsmā

TAKA

Viesu māja

Viesu māja "Saliņas"

Sēlijas pusē, Eglaines pagastā, skaistā Sviļa ezera krastā, izveidots atpūtas komplekss, kur viesiem tiek piedāvātas ērtas un komfortablas naktsmītnes.

TAKA

Seko Visit Bauska Adventes kalendāram!

Seko Visit Bauska Adventes kalendāram!

Katru dienu, līdz pat Ziemassvētkiem, Visit Bauska Facebook lapā plkst. 12:00 publicējam idejas, ieteikumus, atlaižu kodus un daudz ko citu interesantu!

Bauskas TIC

Viesu māja “Pie vecā kalēja”

Viesu māja “Pie vecā kalēja”

Tā ir vieta ar senu vēsturi, jo vecā kroga ēka uzcelta Krievijas imperatores Katrīnas II valdīšanas laikā un kalpoja pasta vajadzībām.

TAKA

BalticTravelnews.com
+371 26551169
[email protected] -