Andris Rasiņš: Augļu alus un pat smūtiju alus – kas šobrīd «modē» alus pasaulē?

Pēdējā pusgada laikā lielu aktivitāti piedzīvo dažādi alus festivāli visā Eiropā – pēc pandēmijas ierobežojumiem alus darītavas ir aktīvas un cenšas izmantot katru iespēju, lai pastāstītu par jaunākajām tendencēm. Cilvēki kļūst aizvien atvērtāki jaunām idejām un produktiem, tāpēc aizvien lielāku popularitāti iegūst augļu alus, smūtiju alus, kā arī alus, kas nogatavināts ozolkoka mucās. Lai gan daudzviet pasaulē ir iecienīts arī skābais alus, Latvijas patērētāji pagaidām dod priekšroku saldākam alum, tostarp medalum (mead), pauž “Mežpils alus” someljē Andris Rasiņš.

Jo vairāk ogu un augļu, jo labāk

Kopumā Latvijā un pasaulē joprojām pieprasītākie alus veidi ir Lager tipa, bet nesen Rīgā notikušajā starptautiskajā amatalus festivālā “Rīga Pours” bija iespējā iepazīties un nobaudīt arī jaunas alus tendences. Viena no tām ir augļu ali – viegli un ļoti piesātināti ar augļu un ogu garšām. Patiesībā, runājot par šo alus veidu, ir spēkā princips, jo vairāk ogu un augļu, jo labāk.

IPA par rūgtu, bet NEIPA tieši laikā

Cilvēku uztvere un gaume mainās – ja kādreiz šķita, ka Latvijas patērētājiem nepatiks IPA rūgtuma dēļ, taču izrādījās, ka Jaunanglijas IPA jeb saīsināti NEIPA, kas ir salīdzinoši nesen paradījušais alus veids, garšo arī mūsu alus cienītājiem. Šis alus nav tik rūgts kā klasiskais IPA – tas ir salīdzinoši saldens, augļains un sulīgs. Lielai daļai Latvijas alus entuziastu šobrīd tā ir izvēle Nr.1. Interesanti, ka daži Latvijā brūvēti Jaunanglijas IPA šobrīd tiek uzskatīti par vieniem no labākajām Eiropā!  

Paradumus ietekmē arī gadalaiks

Patērētāju paradumus ietekmē arī laikapstākļi un šobrīd, kad laiks aiz loga vairs nav tik gaišs, arī alus mūsu glāzēs kļūst tumšāks. Rudenī pieaug interese par porteriem, turklāt, tendences liecina, ka daudzi portera baudītāji izvēlas alu, kas ilgstoši nogatavināts ozolkoka, piemēram, viskija mucās, tāpēc arī šajā rudenī “Mežpils alus” turpinās savu speciālo līniju ar jaunu sezonālo produktu: Imperial Baltijas porteri, kas noturēts “Jim Beam” ozolkoka mucās.

Alus, kas izskatās un garšo kā smūtijs

Lai gan jēdziens “smūtijs” daudziem saistās tikai ar krāsainiem dzērieniem sulu bāros, šī tendence iezagusies arī alus pasaulē un ļoti augļainie smūtiju ali kļūst aizvien populārāki. 50% un pat vairāk no šī alus veido dažādi augļi un ogas, izmantojot visdažādākās kombinācijas. Tam ir arī biezāka konsistence un šis alus gan pēc smaržas, gan izskata ļoti atgādina smūtiju.

Latvijas medalus potenciāls

Ņemot vērā mūsu vēlmi pēc salda alus, likumsakarīga ir arī medalus (mead) popularitāte. Vasaras izskaņā festivālā Rīgā viesojās viena no pasaules labākajam medalus (mead) darītavām, tomēr jāsaka, ka arī Latvijas aldari negrib atpalikt un ļoti cenšas eksperimentēt šajā virzienā. Latvijai  šajā ziņā ir ļoti liels potenciāls, ko noteikti nepieciešams turpināt attīstīt.

Latviešu atturība pret skābo alu

Ja runājam par garšām un alus veidiem, kas Latvijā vēl nav “iedzīvojušies”, tad jāmin skābais alus (Sour Ale). Lai gan kopumā mums patīk dažādi skābpiena produkti (kefīrs, paniņas), kā arī esam aktīvi skābo kāpostu un skābētu gurķu ēdāji, tiklīdz runa ir par alu, mēs dodam priekšroku saldākai tā versijai. Kopumā pasaulē šī tendence gan sākusi attīstīties tieši pēdējo piecu, desmit gadu laikā. Svarīgi saprast, ka skābs alus, kas kontrolēti ar baktērijām (tādām pašām kā izmanto jogurta ražošanā) tiek padarīts skābs, nav tas pats, kas sabojājies un saskābis alus, tomēr ne visi alus cienītāji spēj noteikt atšķirību. Arī aldari atzīst, ka līnija starp skābo alu un saskābušu miestiņu ir ļoti trausla, un tās noturēšana parāda arī brūvētāja meistarību. Vēsturiski šis alus veids nāk no Beļģijas un Vācijas un tagad tendence sāk pārņemt visu pasauli, tāpēc nākotnē visticamāk arī Latvijā par skābo alu dzirdēsim vairāk.

Avots: Aldaris.lv


Valmieras TIC - 3715
Ziemas stāsts Alūksnes Bānīša stacijā

Ziemas stāsts Alūksnes Bānīša stacijā

No š.g. 3.decembra multimediālā ekspozīcijā “Alūksnes Bānīša stacija” apmeklētājiem atvērta Ziemas ekspozīcija

EUR 3.00 | Alūksnes TIC

No sniega kalniem līdz Alūksnes kokteilim

No sniega kalniem līdz Alūksnes kokteilim

Jau līdz ar pirmajiem iebrauktajiem metriem novada teritorijā, šarms īpaši izceļas ziemā, kad tā kļūst ne tikai Latvijas augstākā, bet arī sniegotākā pilsēta

EUR 1.00 | Alūksnes TIC

Īsais kruīzs Arābu Emirātos

Īsais kruīzs Arābu Emirātos

Abū Dabī - Dubaija - Abū Dabī //4 naktis // 15.12, 19.12.2022. un 16.03.2023.

EUR 209 | Estravel Latvia

Liepājas mīlas dziesmu koncerti

Liepājas mīlas dziesmu koncerti

Mīlas dziesmu koncerti tagad arī koncertzāles “Lielais dzintars” digitālās koncertzāles platformā.

Liepājas reģiona TIB

Pilsdrupu estrādē uzstāsies grupa “Phoenix

Pilsdrupu estrādē uzstāsies grupa “Phoenix

6. jūnijā Siguldas pilsdrupu estrādē ar vērienīgu koncertu uzstāsies indie mūzikas zvaigznes un “Grammy” balvas ieguvēji “Phoenix” no Francijas.

Siguldas novada TIC

Brīvdienu māja

Brīvdienu māja "Meža Skuķi"

Ģimenei vai nelielai kompānijai iespēja baudīt dabas burvību, senas Latgales viensētas mieru un saimnieku viesmīlību.

TAKA

Karostā Adventes laika ieskaņas pasaākumi

Karostā Adventes laika ieskaņas pasaākumi

Četrās svētdienās apmeklētāji tiks aicināti Ziemassvētku stāstos par Karostu, tirdziņiem, meistarklasēm

Liepājas reģiona TIB

Estravel Latvia dāvanu karte

Estravel Latvia dāvanu karte

Vai Ziemassvētku un Jaunā gada dāvanas sagādāšana rada galvassāpes? // Estravel Latvia dāvanu karte ir lieliska izvēle un īsts pārsteigums!

EUR 50 | Estravel Latvia

Operetes teātra koncertprogramma Balvos

Operetes teātra koncertprogramma Balvos

Operetes teātra teatralizētā koncertprogramma «Musique d’amour» izskanēs Balvu Kultūras un atpūtas centrā

Balvu TIC

Salonmūzikas un vīna vakars

Salonmūzikas un vīna vakars

🎻Aicinām nesteidzīgā svētku atmosfērā izbaudīt vīnu un iegremdēties klasisko mūziķu virtuozajos skaņdarbos, ko izpildīs Trio Sempre Musica.

ViaJurmala

Atpūties aktīvi Latgalē

Atpūties aktīvi Latgalē

Aktīvā atpūta Latgalē - dažāda veida slēpošanas trases, mini zoodārzu mīļdzīvnieku apciemošana, pastaigas sniegotos mežos un izbraucieni ar zirgiem

Latgale.travel

Ziemassvētku laiks Alūksnes Bānīša stacijā

Ziemassvētku laiks Alūksnes Bānīša stacijā

Gada izskaņa pienāk ar skaisto Ziemassvētku un brīnuma gaidīšanas laiku. Svētku sajūtu smelties un uzburt sev īsto Ziemassvētku sajūtu, aicinām Alūksnes dzelzce

EUR 3.00 | Alūksnes TIC

Ekskursijas un pludmales atpūta VJETNAMĀ!

Ekskursijas un pludmales atpūta VJETNAMĀ!

Iekļautas ekskursijas Hošimina - Mekongas tūre, Smilšu kāpas un Lotosu ezers, Dalata mūžīgā pavasara pilsēta

EUR 1390 | Latvia Tours

Piedzīvojumu ceļojumi ar atlaidi līdz 30%

Piedzīvojumu ceļojumi ar atlaidi līdz 30%

Tikai līdz 30.11. - Pēdējā iespēja rezervēt Piedzīvojumu ceļojumu ar 30% atlaidi.

EUR 383 | Estravel Latvia

Liepājā pieaudzis ārvalstu viesu skaits

Liepājā pieaudzis ārvalstu viesu skaits

Pēc Centrālās statistikas pārvaldes datiem, ārvalstu viesu skaits Liepājas naktsmītnēs pieaudzis divas reizes, puse no ārvalstu tūristiem - lietuvieši.

Liepājas reģiona TIB

Izrāde “Grinča Ziemassvētki

Izrāde “Grinča Ziemassvētki" Valmierā

9.decembrī, koncertzālē "Valmiera", plkst. 18:00 būs skatāma krāšņa, muzikāla svētku pasaka visai ģimenei – “Grinča Ziemassvētki”.

Valmieras TIC

Ziemassvētku koncerts Jelgavas tornī

Ziemassvētku koncerts Jelgavas tornī

10.decembrī 18:00 Jelgavas Sv.Trīsvienības baznīcas torņa skatu laukumā Ziemassvētkus ieskandinās koncerts “Veltījums gaismai”. Tālrunis uzziņām 63005447

EUR 27 | Jelgavas reģionālais tūrisma centrs

Liepājas Starptautisko zvaigžņu festivāls

Liepājas Starptautisko zvaigžņu festivāls

No 25. februāra līdz 11. martam Liepājas Starptautiskais zvaigžņu festivāls piedāvās spožu ceļojumu mūzikas pasaulē. Biļetes ir jau pieejamas tirdzniecībā.

Liepājas reģiona TIB

Publikācija “TRAĶU PILIS UN PILSKALNI”

Publikācija “TRAĶU PILIS UN PILSKALNI”

Publikācija “TRAĶU PILIS UN PILSKALNI”

Trakai TIC

Alūksnes pilsētas egles iedegšana

Alūksnes pilsētas egles iedegšana

3.decembrī 16:30 pie Alūksnes Jaunās pils Pilsētas galvenās egles iedegšana.

Alūksnes TIC

BalticTravelnews.com
+371 26551169
[email protected] -