Biznesa augstskola «Turība»: Tūrisma nozare atveseļojas, bet sastopas ar jauniem izaicinājumiem

Vērtējot tūrisma nozari šajā vasaras sezonā, ir redzama stabila tūrisma nozares atkopšanās pēc Covid-19 pandēmijas radītās negatīvās ietekmes. Ir novērojams ļoti liels pieprasījums pēc ceļojumiem, tomēr pandēmijas radītās sekas ir atstājušas negatīvu ietekmi, un šovasar nācās saskarties ar jauniem izaicinājumiem un satricinājumiem – darbinieku trūkumu, aviokompāniju nespēju apmierināt pieaugošo pieprasījumu.

Biznesa augstskolas Turība Starptautiskā tūrisma fakultātes dekāns, dr.oec., Ēriks Lingebērziņš norāda, ka, “ņemot vērā ģeopolitiskos notikumus, ļoti nopietna ir bijusi ietekme uz cenām, to pieaugumu saistībā ar energoresursu un degvielas izmaksu palielinājumu. Savukārt Latvijas ienākošajā tūrismā atkopšanās ir vērojama lēnāka nekā cituviet Eiropā, kā iemesls tam ir  Krievijas izvērstā karadarbība Ukrainā. Tā rezultātā gada pirmajā pusē tikām uztverti kā nedrošs galamērķis, kas ietekmēja ceļotāju lēmumus izvēlēties tieši Latviju. Taču šobrīd situācija ir stabilizējusies”.

Kā rāda dati, tad 2022. gada jūnijā ir sasniegti gandrīz 78% no 2019.gada tūristu mītnēs apkalpoto viesu skaita, un šis fakts noteikti ir pozitīvākā ziņa. Diemžēl situācija ar apkalpoto ārvalstu viesu skaitu joprojām atpaliek, un šī gada jūnijā tie ir tikai 59% no 2019. gada jūnija līmeņa. Pēc Ē.Lingebērziņa domām,  kara ietekme joprojām atspoguļojās jūnija datos, un situāciju neveicināja arī Eiropas lidostu darbības sarežģījumi, kuri apgrūtināja nokļūšanu galamērķī.

Vēl viena tendence (varbūt arī nav ilgtermiņa) -  joprojām izaicinājums ir pavadīto nakšu skaits.  Šajā rādītājā jūnijā ir 73% no 2019. gada rādītājiem. Lielāka atšķirība tieši ārvalstu tūristu rādītājos - 55% pavadīto nakšu skaitā, salīdzinot ar 2019.gada jūniju.  Cerams, ka jūlija dati rādīs iepriecinošākas tendences tieši ārvalstu tūristu datos.

Latvijas, Baltijas un pat faktiski Baltijas jūras reģiona tūrisma jomas attīstībā nozīmīga loma ir nacionālās lidsabiedrības esamība. airBaltic ir lielākais tirgus spēlētājs Baltijas valstīs un būtiski veicina gan mūsu valsts iedzīvotāju ceļošanas iespēju plašo klāstu, gan veicina ārvalstu tūristu plūsmu uz Baltijas valstīm un Latviju. Tam, protams, ir pozitīva ietekme arī tūrisma ekonomikā. Raugoties ilgākā perspektīvā, var uzskatīt, ka airBaltic ir bijis nozīmīgs tūrisma nozares partneris, kas ļāvis īstenot gan aktivitātes tūristu piesaistei, gan veidot Latvijas kā tūrisma galamērķa tēlu.

Jautājums par ieguldījumiem aviokompānijās pandēmijas laikā ir bijis aktuāls ne tikai Latvijā, tomēr tūrisma galamērķu attīstībai savienojamība ar nozīmīgākajiem tranzīta centriem, nozīmīgākajiem ekonomiskajiem centriem vienmēr ir svarīgs priekšnoteikums tūrisma nozares attīstībai. Latvija nav izņēmums.

Starptautiskā tūrisma fakultātes dekāns Ē. Lingebērziņš skaidro, ka prognozes par tūrisma nozares attīstību saistībā ar energoresursu cenu lēcienu un ar to radīto inflāciju ir skatāmas divos aspektos. “Ja raugāmies uz izejošo tūrismu no Latvijas, tad, protams, ļoti augstā inflācija, kura ietekmē mūsu ikdienu, rada jaunus sarežģījumus nozarē neziņas dēļ par to, cik, kur un kā varēsim atļauties ceļot. Tomēr vismaz pagaidām tendences saglabājas pozitīvas -  cilvēki ceļo, par to liecina tūrisma aģentūru piedāvājums. Tomēr arvien biežāk redzam, ka, tā saucamie, „last minute’’ piedāvājumi ir mazāk, bet tas ir saistāms gan ar izmaksām, gan tomēr joprojām augsto pieprasījumu, ņemot vērā atliktos ceļojumus pandēmijas ierobežojumu dēļ,” atzīst Ē.Lingebērziņš.

Viņš norāda - ja skatāmies uz ienākošo tūrismu, tad, piemēram, šovasar jūlijā inflācija Rietumeiropas valstīs, kas ir mūsu galvenie tirgi, nav bijusi tik augsta kā pie mums. Tātad izmaksu pieaugumu tur neizjūt tik lielā mērā kā Latvijā. Tuvākajā laikā, domājams, joprojām saglabāsies drošības aspekts kā galamērķa izvēli noteicošs, tad savienojamība un lidojumu piedāvājums. Daudz svarīgāk ir spēt nodrošināt cenas un kvalitātes attiecību – nevaram atļauties kļūt par dārgu ceļojumu galamērķi, vienlaikus nenodrošinot augstu pakalpojumu kvalitāti. Un tas ir saistīts ar darbaspēka pieejamību kā vienu no šī brīža nozares izaicinājumiem.

Avots: Turiba.lv


Valmieras TIC - 3714
Viesnīca

Viesnīca "Sventes muiža"

“Sventes muiža” ir mājīga, pagājušā gadsimtā celta muiža, kurā iekārtota 4-zvaigžņu viesnīca.

TAKA

Viesu māja “Rudzupuķes”

Viesu māja “Rudzupuķes”

Atrodas senajā un kultūrvēstures tradīcijām bagātajā Latgalē, gleznainās Augšzemes augstienes centrā – Sventē, netālu no dabas parka “Svente”.

TAKA

"ŠREKA TRAKAIS JAUNAIS GADS"

Teātra izrāde bērniem.

Splendid Palace

Limbažu muzejā jauna izstāde!

Limbažu muzejā jauna izstāde!

Limbažu muzejā apskatāma izstāde “Bijušo muižu centru telpiskās struktūras Limbažu novadā. Retrospekcija un mūsdienu realitāte”...

Limbažu TIC

Viesu māja

Viesu māja "Bajāri"

Apmeklētāju ērtībām viesu nama otrajā stāvā tiek piedāvātas divas papildu istabas ar divguļamo gultu katrā istabā un skaists skats uz nakts debesīm.

TAKA

Viesu māja “Saules nams

Viesu māja “Saules nams

Atrodas gleznainā Sventes ezera krastā uz pussalas, Latgalē. “Saules namā” netrūkst ne saules, ne labās auras, nedz arī pirts gariņa.

TAKA

Jelgavas Tornī lekcija “Dāvanu etiķete”

Jelgavas Tornī lekcija “Dāvanu etiķete”

1.decembrī pulksten 18 interesenti aicināti uz Jelgavas Sv.Trīsvienības baznīcas torni, kur norisināsies lekcija “Dāvanu etiķete”. Pieteikšanās pa tel. 63005447

EUR 3 | Jelgavas reģionālais tūrisma centrs

Viesu māja

Viesu māja "Manturi"

Jauna un komfortabla guļbūves pirts un viesību māja svinību rīkošanai un atpūtai draugu lokā.

TAKA

Viesu māja “Pumpuri”

Viesu māja “Pumpuri”

Naktsmītne "Pumpuri" atrodas ārpus Daugavpils, 400 metru attālumā no Sventes ezera. Viesiem tiek piedāvāta iespēja bez maksas izmantot velosipēdus.

TAKA

Atpūtas māja “Kalnu pūpoli”

Atpūtas māja “Kalnu pūpoli”

Atpūtas māja “Kalnu pūpoli” atrodas pie Šenheidas ezera. Piedāvā nakšņošanu, svinību un semināru telpas, pavāra pakalpojumus, atpūtas iespējas u.c.

TAKA

Brīvdienu mājas

Brīvdienu mājas "Beibuki"

Brīvdienu mājas “Beibuki” atrodas Daugavas krastā, Daugavas loku teritorijā, 14 km attālumā no Daugavpils, Krāslavas virzienā.

TAKA

Viesu māja “Pie vecā kalēja”

Viesu māja “Pie vecā kalēja”

Tā ir vieta ar senu vēsturi, jo vecā kroga ēka uzcelta Krievijas imperatores Katrīnas II valdīšanas laikā un kalpoja pasta vajadzībām.

TAKA

Viesu māja „Ozoliņi”

Viesu māja „Ozoliņi”

Viesu māja „Ozoliņi” atrodas Tabores pagastā, 7 km attālumā no Daugavpils pilsētas centra.

TAKA

Viesu māja “Pie draugiem”

Viesu māja “Pie draugiem”

Viesu māja “Pie draugiem” piedāvā naktsmītnes komfortablos numuros, pirti un dīķi, svinību telpas, bērnu rotaļu laukumu, sporta laukumu, Wi-Fi internetu.

TAKA

Viesu māja “Mežmalas

Viesu māja “Mežmalas

Viesu māja atrodas apmēram 25 km no Daugavpils, ciematā ar romantisku un gardu nosaukumu „Baraviki”.

TAKA

Liepājas koncertzāles dizaina sērija

Liepājas koncertzāles dizaina sērija

Liepājas koncertzāle “Lielais dzintars” laiž klajā e-veikalu, kurā ikviens var iegādāties produkciju ar jaunradītas dizaina sērijas “Dzīvie instrumenti” tēliem.

Liepājas reģiona TIB

Viesu māja “Vintāža”

Viesu māja “Vintāža”

Viesu nams “Vintāža”, kas atrodas 10 min. braucienā no Daugavpils, piedāvā patīkamu atpūtu ezera krastā.

TAKA

PA ZVĒRU TAKĀM LIELAJĀ PELĒČĀRES PURVĀ

PA ZVĒRU TAKĀM LIELAJĀ PELĒČĀRES PURVĀ

"Purva bridēji" aicina 4. decembrī plkst. 11:00 doties pārgājienā ar purva kurpēm Jēkabpils novada Lielajā Pelēčāres purvā.

Jēkabpils novada TIC

Viesu māja

Viesu māja "Elernes muiža"

Viesu māja “Elernes Muiža” ir renovēta ēka, kura uzcelta 1855. gadā. Atrodas dabas parka “Daugavas loki” teritorijā un aizņem 30 ha teritorijas.

TAKA

Nāc ciemos uz Melngalvju namu!

Nāc ciemos uz Melngalvju namu!

Esam atvērti no otrdienas līdz svētdienai plkst. 10.00 - 17.00!

Melngalvju nams

BalticTravelnews.com
+371 26551169
[email protected] -