Nevērtējiet motoreļļu pēc tās izskata

Melna krāsa ne vienmēr liecina par netīrību, kristāldzidrs ne vienmēr nozīmē perfektu, “šķidrs” patiesībā var būt “biezs”, bet “biezs” – “šķidrs” kā ūdens. Ir pēdējais laiks apstrīdēt stereotipus, kas joprojām pastāv dažu autovadītāju vidū un pat auto darbnīcās. Centīsimies kliedēt un skaidrot populārus mītus kopā ar Andžeju Hušatinski (Andrzej Husiatyński), “Total Polska” tehniskās nodaļas vadītāju.

Piķa melns?

Daudzi dīzeļdzinēju automašīnu īpašnieki piedzīvo vilšanos, kad uz eļļas līmeņa mērstieņa pēkšņi ierauga citas krāsas motoreļļu. Automašīnās ar augsta spiediena dzinējiem dzintara krāsas motoreļļa ātri zaudē caurspīdīgumu un kļūst melna. Bieži vien šāds efekts parādās jau uzreiz pēc eļļas nomaiņas, kas dažiem cilvēkiem liek domāt, vai automehāniķi visu ir izdarījuši pareizi, vai arī izmisīgi sāk pārlūkot interneta portālus, lai atrastu labākos skalošanas līdzekļus. Tomēr šajā gadījumā stresam nav pamata, jo šādas motoreļļas krāsas pārvērtības ir pat ļoti pozitīva zīme, kas liecina par kvēpu uzsūkšanos.

“TotalEnergies” veiktie pētījumi liecina, ka pēc šādām krāsu izmaiņām eļļa nezaudē savas labās īpašības, jo tās ir tehnoloģiski izstrādātas priekš darba šādos apstākļos. Šādas eļļas izskalo uzkrātos kvēpus, uzsūc sevī, kā rezultātā dzinējs ir aizsargāts pret nosēdumu uzkrāšanos un vienlaikus tiek nodrošināts nepārtraukts eļļošanas process. Kvēpu daļiņas nepārtraukti cirkulē eļļā, neradot nekādu kaitējumu. Būtiski, lai autovadītājs nomaina motoreļļu un filtru saskaņā ar ražotāja ieteikumiem par maiņas biežumu. Eļļu absorbcijas spējām ir zināma rezerve, bet nevajadzētu sasniegt kritisko robežu.

Eļļas, kas izstrādātas ART (Age Resistance Technology) tehnoloģijā, var lepoties ar labākajām absorbcijas īpašībām “TotalEnergies” klāstā. Tā ir uzlabota, moderna formula, kas nodrošina motoreļļas antioksidanta un pretnodiluma īpašības. Visā izmantošanas periodā eļļas, kuras ir izstrādātas ART tehnoloģijā, var efektīvi absorbēt kvēpu piesārņojumu un aizsargāt dzinēju no nevēlamā nogulsnējuma.

Tīrs kā stikls?

Automašīnu īpašnieki, kuru transportlīdzekļi ir aprīkoti ar LPG gāzes sistēmu, bieži ar lepnumu uzsver, ka viņu dzinēji ir ārkārtīgi tīri no iekšpuses, arī motoreļļa pēc izmantošanas krāsas ziņā īpaši neatšķiras no jaunās. Tomēr izrādās, ka šī pārliecība ir maldinoša. No vienas puses, tā ir taisnība – LPG gāzes sistēma veicina “tīru” degvielas sadegšanu, līdz ar to neradot lielu daudzumu piesārņojuma, kā rezultātā eļļa ilgstoši saglabājas tīra un tik ātri nemaina krāsu. No otras puses, ar neapbruņotu aci nav iespējams pamanīt, ka tomēr arī šajā sistēmā ir daudzi ķīmiskie piesārņojumi, kas negatīvi ietekmē motoreļļu un pasliktina tās eļļošanas īpašības. Pie tā ir vainīgs sērs, kas tiek piesārņots ar sašķidrināto naftas gāzi. Šāds sērs degšanas procesā izraisa skābas vides ķīmiskos savienojumus. Eļļa daļēji var šos savienojumus neitralizēt, tomēr automašīnu īpašniekiem ar LPG gāzes sistēmu ļoti stingri jāievēro eļļas nomaiņas termiņus vai pat jāsaīsina tos uz pusi.

“Biezs” vai “šķidrs”?

Joprojām vairāki autovadītāji un pat mehāniķi uzskata, ka eļļa, kas iepakojumā, atrodoties istabas temperatūrā, šķiet šķidra, ļoti slikti eļļos dzinēju, it īpaši, ja tam ir liels nobraukums. Tas ir muļķīgs aizspriedums, jo eļļošanas īpašības nosaka viskozitātes raksturlielumi, kas norādīti uz iepakojuma, saskaņā ar SAE standartiem, piemēram, SAE 0W-20, 5W-30, 10W-60. Nereti gadās, ka uz iepakojuma norādītā  “biezā” eļļa karstā dzinējā kļūst izteikti “šķidra” un otrādi – uz iepakojuma aprakstītā “šķidrā” eļļa, pēc uzsilšanas dzinējā var izrādīties “biezāka”. Tas izriet no eļļas viskozitātes indikatora, piemēram, 15W-40 eļļai, salīdzinot ar 0W-40 eļļu, istabas temperatūrā būs augstāka viskozitāte. Pie 1000°C temperatūras abām eļļām būs vienāda viskozitāte, tomēr augstākā temperatūrā, t.i., karstākās vietās dzinējā, 0W-40 eļļai būs augstāka viskozitāte nekā 15W-40 eļļai. Acīmredzot jēdzieni “biezs” un “šķidrs” nav jāuztver tik burtiski, jo šajā kategorijā vienīgais pareizais termins ir “viskozitāte”.

“Mūsdienu motoreļļas ir tik attīstītas, ka pircējam ir rūpīgi jāizlasa etiķetē norādītā informācija. Realitātē pat zināšanas tikai par motoreļļas viskozitāti vēl nav pietiekamas, jo nu jau viena veida eļļas klāsta robežās parādās dažādi varianti. Noteikti nevajadzētu paļauties arī uz eļļas izskatu, kamēr tā ir iepakojumā, jo īpaši tādēļ, ka mēs to parasti redzam istabas temperatūrā. Krāsa, caurspīdīgums un smarža istabas temperatūrā mums neko nestāsta par eļļošanas īpašībām ekspluatācijas laikā,” norāda “Total Polska” tehniskās nodaļas vadītājs A. Hušatinskis.

Realitātē meklēt eļļu ar augstāko iespējamo viskozitāti ir ļoti riskanti, jo dzinēja ražotāja standarti ir jāņem vērā kā prioritāte. Pārāk zema vai pārāk augsta viskozitāte atspoguļojas caur dzinēja darbības un pretestības izmaiņām. Rezultātā nepārdomāta eļļas maiņa var beigties ar pastiprinātu dzinēja skaļumu un samazinātu veiktspēju, toties sliktākajā gadījumā – ar zobsiksnas pārrāvumu.

Avots: Lead.lvPilsdrupu estrādē uzstāsies grupa “Phoenix

Pilsdrupu estrādē uzstāsies grupa “Phoenix

6. jūnijā Siguldas pilsdrupu estrādē ar vērienīgu koncertu uzstāsies indie mūzikas zvaigznes un “Grammy” balvas ieguvēji “Phoenix” no Francijas.

Siguldas novada TIC

Spa atpūta Tallinā no 59 EUR

Spa atpūta Tallinā no 59 EUR

Atpūta divatā Park Inn by Radisson Meriton ar ūdens un pirts centra apmeklējumu no 59 EUR (parastā cena līdz 156 EUR)

Hookusbookus.com

Liepāja aicina uz simfodžeza pasauli

Liepāja aicina uz simfodžeza pasauli

28. un 30. decembrī Liepājas Simfoniskais orķestris piedāvās ceļojumu simfodžeza pasaulē ar Brodvejas mūziklu atbalsīm

Liepājas reģiona TIB

Īsais kruīzs Arābu Emirātos

Īsais kruīzs Arābu Emirātos

Abū Dabī - Dubaija - Abū Dabī //4 naktis // 15.12, 19.12.2022. un 16.03.2023.

EUR 209 | Estravel Latvia

Ziemassvētku eglītes iedegšanas svētki

Ziemassvētku eglītes iedegšanas svētki

Skuju adatiņas gaismu ada. Pa valdziņam vien top īpašā sajūta. Silda un brīnumu sagaida. Aicinām uz Ziemassvētku eglītes iedegšanas svētkiem Valmieras novadā!

Valmieras TIC

Uzdāvini Liepājas dāvanu karti

Uzdāvini Liepājas dāvanu karti

Izcils veids kā iepriecināt gan Liepājas iedzīvotāju, gan pilsētas viesi lieliskai laika pavadīšanai kopā ar sev tuvajiem cilvēkiem, ģimeni un draugiem.

Liepājas reģiona TIB

Spa atpūta ar vakariņām Pērnavā!

Spa atpūta ar vakariņām Pērnavā!

SPA atpūta diviem Viiking Spa Hotel ar ūdens un pirts centra apmeklējumu un vakariņām no 75 EUR (parastā cena līdz 140 EUR)!

Hookusbookus.com

Grupa “Juuk” un Sniedze Prauliņa

Grupa “Juuk” un Sniedze Prauliņa

16. decembrī plkst. 19.00 Rūjienas Kultūras centrā skanēs grupas “Juuk” un Sniedzes Prauliņas Ziemassvētku koncerts.

Valmieras TIC

Viss iekļauts! Ģimenes atpūta Austrijā

Viss iekļauts! Ģimenes atpūta Austrijā

ALPINA FAMILY RESORT TIROL // Lidojums no Rīgas, un 7 naktis viesnīcā ar viss iekļauts ēdināšanu un SKI PASS 6 dienām. Cena norādīta 1 personai (2 + 2)

EUR 899 | Estravel Latvia

-30% Piedzīvojumu ceļojumiem līdz 08.12

-30% Piedzīvojumu ceļojumiem līdz 08.12

Gada lielākā Piedzīvojumu ceļojumu izpārdošana! Atlaide līdz 30% ceļojumiem visā pasaulē tikai līdz 08.12. Ceļošanas periods līdz 30.04.

EUR 382 | Estravel Latvia

Vakariņas Liepājā ar dziedošiem viesmīļiem

Vakariņas Liepājā ar dziedošiem viesmīļiem

Liepājā aicina izbaudīt izsmalcinātas vairāku kārtu vakariņas un svētku atmosfēru ar dziedošiem viesmīļiem.

Liepājas reģiona TIB

Liepājas suvenīri svētkos

Liepājas suvenīri svētkos

Iepriecini kādu mīļo cilvēku, vai iepriecini pats sevi – dāvana no Liepājas vienmēr liks sejā atplaukt patiesam smaidam, jo atradīsies kas noderīgs katram.

Liepājas reģiona TIB

Liepāja mirdz skaistajos svētku rotājumos

Liepāja mirdz skaistajos svētku rotājumos

Liepājas pilsētas svēros un ielās uzmirdzējuši vairāk nekā tūkstotis dažāda veida rotājumu dažādās pilsētas vietās.

Liepājas reģiona TIB

Vaska sveču gatavošanas meistarklase

Vaska sveču gatavošanas meistarklase

8. decembrī plkst. 17.30 Ķoņu bibliotēkā vaska sveču gatavošanas meistarklase. Iepriekšēja pieteikšanās līdz 4. decembrim, zvanot pa tālr. 29343960.

Valmieras TIC

Ziemassvētku tirdziņi un notikumi Alūksnē

Ziemassvētku tirdziņi un notikumi Alūksnē

Ziemassvētku notikumi, pasākumi un tirdziņi Alūksnē!

EUR 1.00 | Alūksnes TIC

Brauc slēpot uz Mežinieki

Brauc slēpot uz Mežinieki

Brauc slēpot uz ziemas sporta centru "Mežinieki". No šī gada būs pieejama distanču slēpju noma.

EUR 3.00 | Alūksnes TIC

Luksus klases kruīzi. Īpašie piedāvājumi

Luksus klases kruīzi. Īpašie piedāvājumi

Luksus klases kruīzi par īpašu cenu līdz 12.12. // Baidiet augstākās klases apkalpošanu!

EUR 2699 | Estravel Latvia

Šrilanka - mazais brīnums

Šrilanka - mazais brīnums

Šrilanka piedāvās pārsteidzošus kalnus, kristāldzidrus ūdenskritumus, džungļus, nacionālos parkus, garšvielu un tējas plantācijas, sajūsminošu ēdienu, vienmēr p

EUR 2299 | Latvia Tours

Ziemas stāsts Alūksnes Bānīša stacijā

Ziemas stāsts Alūksnes Bānīša stacijā

No š.g. 3.decembra multimediālā ekspozīcijā “Alūksnes Bānīša stacija” apmeklētājiem atvērta Ziemas ekspozīcija

EUR 3.00 | Alūksnes TIC

Atpūta leģendārajā Olümpia

Atpūta leģendārajā Olümpia

Atpūta Radisson Blu Hotel Olumpia ar baseina un pirts apmeklējumu no 75 EUR (parasta cena līdz 163 EUR). Skatieties un veiciet rezervāciju šeit 👇

EUR 70 | Hookusbookus.com

BalticTravelnews.com
+371 26551169
[email protected] -