Patiesība par elektroauto: kas jāzina pirms iegādes

Sniedzamība jeb ar pilnu akumulatora uzlādi nobraucamā distance – tā ir tēma, kas sarunās par elektrotransportu izskan visbiežāk, jo skar ne tikai auto ekspluatāciju, bet arī daudzus citus jautājumus. Sīvas konkurences apstākļos ražotāji deklarē tādus maksimālos rādītājus, ko realitātē sasniegt ir praktiski neiespējami. Savukārt lietotāji, neiedziļinoties tehniskajās likumsakarības un braukšanas niansēs, mēdz pārlieku koncentrēties uz sniedzamību tā vietā, lai izbaudītu videi saudzīgu un modernu automašīnu.

Labā ziņa ir tāda, ka, laikam ejot, uzkrājas aizvien vairāk informācijas gan no auto īpašniekiem, gan neatkarīgiem ekspertiem, un tā tiek publicēta brīvi pieejamās interneta datubāzēs. Pārskatot to, iezīmējas tendences un kļūst redzams, kuri elektroauto tiek vistālāk neatkarīgi no braukšanas apstākļiem. Tā neatkarīgie testētāji norāda, ka ar diezgan precīziem sniedzamības rādītājiem var lepoties Tesla, savukārt populārais britu auto īpašnieku gids Carbuyer slavina Dienvidkorejas ražotājus Hyundai un Kia.

Testi un realitāte

Eiropā tirgoto elektroauto ražotāji degvielas un elektrības patēriņu jau vairākus gadus norāda, balstoties uz datiem no pasaulē saskaņotās vieglo transportlīdzekļu testēšanas procedūras jeb WLTP. Tomēr eksperts iesaka likt aiz auss – lai arī jaunāko pārbaudes metožu ieviešanas mērķis bija sniegt objektīvāku priekšstatu par automobiļu spējām, to rezultāti vienalga jāvērtē ar veselīgu skepsi.

“Kā rodas novirzes no WLTP rādītājiem? Tas atklājas, iedziļinoties metodoloģijā. Tests norit 30 minūtes, un mašīna šajā laikā nobrauc 23 kilometrus. Pārbaude tiek veikta četros režīmos, kas simulē reālus apstākļus – ar lēnu, vidēju, lielu un ļoti lielu ātrumu. Maksimālais testa ātrums ir 131,3 km/h, taču tik ātri brauc pavisam nedaudz. Vidējais rādītājs ir 46,5 km/h, tātad lielākā daļa distances tiek nobraukta simulētā pilsētas ciklā, kas elektrotransporta gadījumā ir pats ekonomiskākais režīms,” skaidro Tads Ratkevičs, videokanāla OEV.LT dibinātājs un elektrotransporta entuziasts.

Taču ir vēl kāds interesants aspekts: izvēlētā WLTP procedūras gaisa temperatūra, proti – 23 grādi. Tas ir ideāli elektromobiļiem, taču neatspoguļo daudzu reģionu faktiskos apstākļus. Piemēram, saskaņā ar Hidrometeoroloģiskā dienesta datiem Latvijā no 1991. līdz 2020. gadam jūlijā vidējā temperatūra bija 17,8 grādi, bet gadā vidēji – 6,8 grādi. Savukārt Lietuvā šajā pašā periodā jūlija vidējā temperatūra bija 18,3 grādi, bet gadā – 7,3 grādi.

“Atšķirībā no iekšdedzes mašīnām elektriskos modeļus ļoti ietekmē temperatūras svārstības. Aukstā laikā palielinās to akumulatora iekšējā pretestība un samazinās energoefektivitāte. Ja benzīna vai dīzeļa auto, mainoties apstākļiem, patērēs pāris litrus vairāk, varbūt nāksies uztaisīt ekstra pieturu degvielas stacijā, bet varbūt pat ne. Braucot ar elektromobili, neparedzēti augsta patēriņa dēļ galamērķi var nesasniegt vai nonākt tajā daudz vēlāk nekā plānots,” stāsta Tads Ratkevičs.

Autobraucējs, kurš šim aspektam neveltīs pietiekami uzmanības, var piedzīvot vilšanos, jo dzīvē būs situācijas, kad nobrauktais attālums būs vien puse WLTP rādītāja. Tā var notikt, piemēram, ziemā, kad aukstā laikā ātri brauc pa šoseju. Tads to ir pārbaudījis uz savas ādas un ne vienu reiz vien.

“Tāpēc ražotājiem vajadzētu norādīt pēc iespējas reālākus skaitļus. Arī automobilistiem pirms elektroauto iegādes derētu izpildīt mājasdarbu un rūpīgāk izpētīt citu cilvēku reālās ekspluatācijas pieredzi,” iesaka OEV.LT autors.

Kam pievērst uzmanību?

Ir vairāki kritēriji, pēc kuriem var saprast, vai elektroauto būs ekonomisks vai īsts elektrības rīma.

“Galvenie sniedzamību ietekmējošie faktori ir gadalaiks un ātrums. Vasarā pilsētā var nobraukt divkārt vairāk nekā ziemā uz šosejas – tas attiecas uz visiem ražotājiem bez izņēmuma,” uzsver eksperts.

Mūsu reģionā ir svarīgi, lai elektromobilim būtu siltumsūknis, jo tas ievērojami uzlabo energoefektivitāti. Šī ierīce savāc siltumu no sakarsušiem komponentiem un novada to uz salonu. Tāpat tā pēc vajadzības sasilda vai atdzesē akumulatoru, jo pārāk karsts un atdzisis akumulators zaudē veiktspēju un līdz ar to arī lēnāk uzlādējas.

Tā kā elektriskā piedziņa izdala daudz mazāk siltuma, ražotāji nepārtraukti meklē veidus, kā temperatūru pārvaldīt maksimāli efektīvi. Viens piemērs ir Hyundai jaunākajos elektroauto izmantotais aprīkojums, kas lieliski uztver siltumu ne tikai no piedziņas komponentiem, bet arī no akumulatora.

Šīs tehnoloģijas efektivitāti ir apliecinājuši arī Norvēģijas Automobiļu federācijas testi. Tie notika 2020. gadā skarbos ziemas apstākļos, un maršruts ietvēra braukšanu pa pilsētu, šoseju un lauku ceļiem ar ātrumu no 60 līdz 110 km/h. Hyundai Kona WLTP rādītājam spēja tuvoties vairāk nekā citi pārbaudītie auto – deklarēto 449 km vietā tas veica 405 km jeb 90,2%. Salīdzinājumam: Mercedes-Benz EQC nobrauca 75,99%, bet Tesla Model 3 – 72,14% deklarētā attāluma. Testā izmēģināto elektroauto kopējais vidējais rādītājs bija 81,5%.

Interesanti, ka gadu vēlāk norvēģu testa vidējais rādītājs saruka līdz 80,93%. Mazākās atkāpes no WLTP rezultātiem uzrādīja BYD Tang (89%), Tesla Model Y Long Range Dual Motor (88,95%) un Porsche Taycan 4 Cross Turismo (88,16%). No populārajiem modeļiem izcēlās Kia EV6 4WD (87,4%), Cupra Born (85,82%), Volkswagen ID.4 Pro (85,36%) un Hyundai Ioniq5 2WD (84,82%).

Svarīgā aerodinamiska

Jauno modeļu tehniskie dati apliecina, ka ražotāji nepārtraukti strādā arī pie aerodinamiskās pretestības samazināšanas. Saskaņā ar populārās elektroauto tīmekļa vietnes EV-Database.org datiem lielais un relatīvi smagais Mercedes-Benz EQS 350 sedans ar 90,6 kWh akumulatoru reāli spēj nobraukt 545 km, tā vidējais patēriņš ir 16,6 kWh uz 100 km, bet aerodinamiskās pretestības koeficients – tikai 0,20.

Enerģijas patēriņš ir saistīts ne vien ar spēkrata izmēriem un formu, bet arī akumulatora kapacitāti un attiecīgi svaru. Pēc EV-Database.org datiem, viens no ekonomiskākajiem elektriskajiem braucamajiem ir Tesla Model 3. Tā akumulatora ietilpība ir 57,5 kWh, sniedzamība – 380 km, bet vidējais enerģijas patēriņš – 15,1 kWh uz 100 km. Līderu vidū ir arī Hyundai Kona – neliels pilsētas krosovers ar 39,2 kWh akumulatoru, kura vidējais reālais patēriņš ir 15,7 kWh un sniedzamība – 250 km. Vēl labas efektivitātes piemērs ir Fiat 500e ar 37,3 kWh akumulatoru un attiecīgi ar 15,9 kWh uz 100 km un 235 km sniedzamību.

“Tāpat elektromobiļiem izmanto riepas ar mazāku rites pretestību un spiediena regulēšanu, kā arī diskus ar īpaši aerodinamisku formu. Tas viss spēj palielināt efektivitāti par vairākiem procentiem,” rezumē Tads Ratkevičs.

Avots: Velocita.lv


Valmieras TIC - 3715
Estravel Latvia dāvanu karte

Estravel Latvia dāvanu karte

Vai Ziemassvētku un Jaunā gada dāvanas sagādāšana rada galvassāpes? // Estravel Latvia dāvanu karte ir lieliska izvēle un īsts pārsteigums!

EUR 50 | Estravel Latvia

Piedzīvojumu ceļojumi ar atlaidi līdz 30%

Piedzīvojumu ceļojumi ar atlaidi līdz 30%

Tikai līdz 30.11. - Pēdējā iespēja rezervēt Piedzīvojumu ceļojumu ar 30% atlaidi.

EUR 383 | Estravel Latvia

Pilsdrupu estrādē uzstāsies grupa “Phoenix

Pilsdrupu estrādē uzstāsies grupa “Phoenix

6. jūnijā Siguldas pilsdrupu estrādē ar vērienīgu koncertu uzstāsies indie mūzikas zvaigznes un “Grammy” balvas ieguvēji “Phoenix” no Francijas.

Siguldas novada TIC

Īsais kruīzs Arābu Emirātos

Īsais kruīzs Arābu Emirātos

Abū Dabī - Dubaija - Abū Dabī //4 naktis // 15.12, 19.12.2022. un 16.03.2023.

EUR 209 | Estravel Latvia

Atpūties aktīvi Latgalē

Atpūties aktīvi Latgalē

Aktīvā atpūta Latgalē - dažāda veida slēpošanas trases, mini zoodārzu mīļdzīvnieku apciemošana, pastaigas sniegotos mežos un izbraucieni ar zirgiem

Latgale.travel

Salonmūzikas un vīna vakars

Salonmūzikas un vīna vakars

🎻Aicinām nesteidzīgā svētku atmosfērā izbaudīt vīnu un iegremdēties klasisko mūziķu virtuozajos skaņdarbos, ko izpildīs Trio Sempre Musica.

ViaJurmala

Pavasara brīvdienas ISLANDĒ!

Pavasara brīvdienas ISLANDĒ!

Vulkāni, zemestrīces, geizeri, ģeotermālie avoti un dažviet redzamā „mēness ainava” valdzina pat lielāko daļu pasaules valstis apceļojušos tūristus.

EUR 799 | Latvia Tours

Ziemassvētku koncerts Jelgavas tornī

Ziemassvētku koncerts Jelgavas tornī

10.decembrī 18:00 Jelgavas Sv.Trīsvienības baznīcas torņa skatu laukumā Ziemassvētkus ieskandinās koncerts “Veltījums gaismai”. Tālrunis uzziņām 63005447

EUR 27 | Jelgavas reģionālais tūrisma centrs

Svētku brīvdienas Parīzē

Svētku brīvdienas Parīzē

Lidojums no Rīgas un 3 naktis izvēlētajā viesnīcā, brokastis // 15.12.2022. - 10.01.2023. //

EUR 694 | Estravel Latvia

Liepājas Starptautisko zvaigžņu festivāls

Liepājas Starptautisko zvaigžņu festivāls

No 25. februāra līdz 11. martam Liepājas Starptautiskais zvaigžņu festivāls piedāvās spožu ceļojumu mūzikas pasaulē. Biļetes ir jau pieejamas tirdzniecībā.

Liepājas reģiona TIB

"Melnā piektdiena" Liepājas koncertzālē

Sagādā svētkus sev un citiem un nedēļas nogalē ķer "Melnās piektdienas" atlaides SIA Lielais Dzintars rīkotajiem koncertiem!

Liepājas reģiona TIB

Alūksnes pilsētas egles iedegšana

Alūksnes pilsētas egles iedegšana

3.decembrī 16:30 pie Alūksnes Jaunās pils Pilsētas galvenās egles iedegšana.

Alūksnes TIC

Ekskursijas un pludmales atpūta VJETNAMĀ!

Ekskursijas un pludmales atpūta VJETNAMĀ!

Iekļautas ekskursijas Hošimina - Mekongas tūre, Smilšu kāpas un Lotosu ezers, Dalata mūžīgā pavasara pilsēta

EUR 1390 | Latvia Tours

Liepājā pieaudzis ārvalstu viesu skaits

Liepājā pieaudzis ārvalstu viesu skaits

Pēc Centrālās statistikas pārvaldes datiem, ārvalstu viesu skaits Liepājas naktsmītnēs pieaudzis divas reizes, puse no ārvalstu tūristiem - lietuvieši.

Liepājas reģiona TIB

Izrāde “Grinča Ziemassvētki

Izrāde “Grinča Ziemassvētki" Valmierā

9.decembrī, koncertzālē "Valmiera", plkst. 18:00 būs skatāma krāšņa, muzikāla svētku pasaka visai ģimenei – “Grinča Ziemassvētki”.

Valmieras TIC

Pēdējās vietas svētku pasākumos

Pēdējās vietas svētku pasākumos

Kur ieturēt gardas Ziemassvētku vakariņas? Kur sagaidīt Jauno gadu? - Lieliski piedāvājumi - Pēdējās vietas!

EUR 47 | Estravel Latvia

Ziemas stāsts Alūksnes Bānīša stacijā

Ziemas stāsts Alūksnes Bānīša stacijā

No š.g. 3.decembra multimediālā ekspozīcijā “Alūksnes Bānīša stacija” apmeklētājiem atvērta Ziemas ekspozīcija

EUR 3.00 | Alūksnes TIC

Liepājas mīlas dziesmu koncerti

Liepājas mīlas dziesmu koncerti

Mīlas dziesmu koncerti tagad arī koncertzāles “Lielais dzintars” digitālās koncertzāles platformā.

Liepājas reģiona TIB

Ziemas siltākais Eiropas galamērķis!

Ziemas siltākais Eiropas galamērķis!

Sala, kas vilina ar kazino un tirdzniecības centriem, SPA un skaistumkopšanas saloniem, jahtklubiem un ūdenssporta veidu centriem.

EUR 710 | Latvia Tours

Operetes teātra koncertprogramma Balvos

Operetes teātra koncertprogramma Balvos

Operetes teātra teatralizētā koncertprogramma «Musique d’amour» izskanēs Balvu Kultūras un atpūtas centrā

Balvu TIC

BalticTravelnews.com
+371 26551169
[email protected] -