Pirmā skolas diena – speciālistu padomi veiksmīgam sākumam

Pirmā skolas diena ir satraucošs, prieka, satraukuma, gaidu un visdažādāko emociju pilns mirklis. Gan vecākiem, gan bērniem ir daudz domu un emociju, kā arī jaunu pienākumu. Kā palīdzēt bērnam veiksmīgi uzsākt skolas gaitas? Konsultē BENU Aptiekas piesaistītais eksperts, psihoterapeits Andris Veselovskis un BENU Aptiekas farmaceite Sintija Jureviča.

Bērnam uzsākot pirmās skolas gaitas, gan pats bērns, gan viņa vecāki var just daudz spēcīgu emociju – prieku, bailes, satraukumu, cerības, dusmas, skaidro psihoterapeits A. Veselovskis. Ir jāpalīdz bērnam tikt galā ar savām emocijām. Ja bērns baidās – iedrošināt, ja neredz skolai jēgu – palīdzēt atrast motivāciju.

Arī vecākiem šis brīdis ir satraucošs, taču jāatceras, ka nevajadzētu uzvelt bērniem savas emocijas. Ja vecākiem skola raisījusi bailes un negatīvas emocijas, nevajadzētu biedēt ar to bērnu. Ja vecāki baidās, ka bērnam slikti ies skolā, nevajag bērnu jau iepriekš sabiedēt ar tādu varbūtību un savām negatīvajām ekspektācijām. Vienlaikus nevajag bērnam likt justies labi, ja viņš jūt satraukumu vai bailes. Ir jāpieņem emocijas, kādas tās ir, un jāpalīdz tikt ar tām galā, uzsver psihoterapeits.

Veiksmīgam sākumam

Ir jāpalīdz bērnam veiksmīgi uzsākt un izdzīvot nākamo dzīves posmu, stāsta psihoterapeits A. Veselovskis. Skolas pieredzei būtu jāpalīdz bērnam pieaugt, kļūt stiprākam, iegūt zināšanas. Vecāku attieksmei būtu jābūt iedrošinošai, motivējošai, palīdzošai, uzsverot komunikācijā ar bērnu šādus aspektus:

    • skolā varēsi uzzināt daudz ko interesantu;

    • skolā var satikt jaunus draugus;

    • ejot skolā, tu kļūsi stiprāks un gudrāks un mācīsies sadzīvot ar cilvēkiem;

    • skolā iegūsi jaunas zināšanas un varēsi mācīties pārvarēt grūtības;

    • skolā būs daudz interesantu piedzīvojumu.

Veselīga mērķu izvirzīšana

Emociju virpulī un pirmsskolas steigā reizēm varam neaizdomāties, ko nevajadzētu teikt bērniem pirms skolas gaitu uzsākšanas. Psihoterapeits A. Veselovskis iesaka izvairīties no savu mērķu uzspiešanas bērnam, kas bieži vien var notikt arī neapzināti. Piemēram, nevajag prasīt, lai bērns obligāti ir teicamnieks vai sasniedz kādus citus striktus rādītājus.

Taču kādus mērķus būtu veselīgāk izvirzīt? Ko bērns varētu sasniegt, izejot cauri skolas pieredzei? Kā skaidro speciālists, bērns varētu kļūt fiziski un emocionāli stiprāks. Varētu iemācīties sadarboties ar citiem bērniem un skolotājiem. Tāpat skolā var iemācīties pārvarēt konfliktsituācijas, uztrenēt sevi, izejot cauri grūtībām. Bērnam būtu jāiemācās pateikt un aizstāvēt savu viedokli. Būtu jāiegūst zināšanas par to, kā darbojas pasaule, un jāiegūst pamatzināšanas dažādos priekšmetos. Jāiemācās meklēt informāciju, patstāvīgi veikt darbus un paveikt uzdevumus līdz galam. Obligāta ir fiziska aktivitāte, lai bērns būtu fiziski stiprs un vesels.

Noteikti ir jāpalīdz bērnam pārvarēt emocionālas grūtības. Tādēļ ir regulāri jāseko līdzi tam, lai bērns justos pietiekami apmierināts ar sevi un dzīvi. Visam būtu jābūt līdzsvarā – mācības ar interesi, atpūta, fiziskas aktivitātes, komunikācija ar draugiem. Bērns tiks traumēts, ja viņam būs pārslodze, uzsver psihoterapeits A. Veselovskis. Vienlaikus bērns izaugs vājš, ja nebūs pietiekami noslogots. Nevajag sargāt bērnu no grūtībām, taču nevajag arī pārāk izlutināt.

Socializācijas process

 Viena no būtiskajām pamatlietām, ko bērnam sniedz skolas pieredze, ir socializācijas process un attiecību veidošana ar vienaudžiem, skolas biedriem. Kam pievērst uzmanību, lai tās veidotos veiksmīgi? A. Veselovskis skaidro –  ja vecāki paši mācēs komunicēt savā starpā un ar bērnu, bērns to iemācīsies automātiski, ģimenē. Taču, ja skolā rodas problēmas, ir jāpalīdz! Jāpavada laiks kopā ar bērnu, lai bērns varētu izstāstīt, kā viņam iet un kopā varētu apspriest, kā labāk tikt galā ar grūtībām. Kopā pavadītais laiks, piemēram, ejot uz sporta zāli, peldoties, ejot uz teātri, ceļojot – ir universālas zāles, kas pasargā no dažādām likstām un ļauj risināt dažādus problēmjautājumus.

Farmaceita padoms

BENU Aptiekas farmaceite S. Jureviča iesaka – tuvojoties jaunajam mācību gadam, vecākiem ir īpaši svarīgi pievērst uzmanību bērna veselīgam dzīves ritmam, lai rudeni un skolas laiku varētu sagaidīt labā formā un noskaņojumā. Galvenie punkti ir šādi:

1. Ēdienkartes sabalansēšana. Tai jābūt bagātai ar olbaltumvielām, tādēļ ieteicams tajā iekļaut gaļas buljonus un zupas, jūras veltes un gadalaikiem atbilstošos augļus un ogas. Savukārt iestājoties rudenīgākam laikam, imunitāti palīdzēs stiprināt cidonijas, plūškoka augļi, āboli un citi vietējie augļi.

2. Miega režīma sakārtošana. Ir jādodas gulēt laicīgi, kā arī divas stundas pirms nakts miera ieteicams atteikties no viedierīcēm.

3. Fiziskas aktivitātes. Tās ne vien stiprina ķermeni, bet arī palīdz atbrīvoties no stresa un trauksmes.

4. Svaigs gaiss. Dienā ieteicams ārpus telpām uzturēties 2-3 stundas, piemēram, dodoties pastaigās, velobraucienos un citās aktivitātēs.

5. Satraukuma mazināšana. Ar bērnu ir ļoti svarīgi runāties – jāizstāsta, kāpēc skola ir svarīga un vajadzīga. Ja skolā gadīsies satraucoša situācija, to jācenšas pārrunāt, lai uzzinātu, kā veiksmīgi to atrisināt. Taču, ja gadās izteikta nervozitāte – vakaros var iedzert nomierinošu kumelīšu tēju, var arī lietot magniju saturošus preparātus.

6. Imunitātes stiprināšana. Atgādiniet bērnam, cik svarīgi ir ievērot personīgo higiēnu (roku mazgāšana, pareiza šķaudīšana, klepošana u. tml.), kā arī pēc iespējas izmantot vasaras augļus, dārzeņus, rudens veltes dabīgā C vitamīna uzņemšanai. Ja tomēr gadās saslimt, aptiekas sortimentā ir pieejami imunitāti stiprinoši vitamīni un sīrupi – piemērotāko jums ieteiks ārsts vai farmaceits.

Veiksmīgu, interesantu un jaunām zināšanām piepildītu jauno mācību gadu!

Avots: Tamro.comViesu māja

Viesu māja "Manturi"

Jauna un komfortabla guļbūves pirts un viesību māja svinību rīkošanai un atpūtai draugu lokā.

TAKA

Viesu māja „Ozoliņi”

Viesu māja „Ozoliņi”

Viesu māja „Ozoliņi” atrodas Tabores pagastā, 7 km attālumā no Daugavpils pilsētas centra.

TAKA

Liepājas koncertzāles dizaina sērija

Liepājas koncertzāles dizaina sērija

Liepājas koncertzāle “Lielais dzintars” laiž klajā e-veikalu, kurā ikviens var iegādāties produkciju ar jaunradītas dizaina sērijas “Dzīvie instrumenti” tēliem.

Liepājas reģiona TIB

Seko Visit Bauska Adventes kalendāram!

Seko Visit Bauska Adventes kalendāram!

Katru dienu, līdz pat Ziemassvētkiem, Visit Bauska Facebook lapā plkst. 12:00 publicējam idejas, ieteikumus, atlaižu kodus un daudz ko citu interesantu!

Bauskas TIC

Viesu māja

Viesu māja "Elernes muiža"

Viesu māja “Elernes Muiža” ir renovēta ēka, kura uzcelta 1855. gadā. Atrodas dabas parka “Daugavas loki” teritorijā un aizņem 30 ha teritorijas.

TAKA

Viesu māja “Pie draugiem”

Viesu māja “Pie draugiem”

Viesu māja “Pie draugiem” piedāvā naktsmītnes komfortablos numuros, pirti un dīķi, svinību telpas, bērnu rotaļu laukumu, sporta laukumu, Wi-Fi internetu.

TAKA

Ziemas sezonas atklāšana

Ziemas sezonas atklāšana "Egļukalnā"

Šā gada 3. decembrī, plkst. 10.00 visi ir laipni aicināti uz ziemas sezonas atklāšanu slēpošanas bāzē “Egļukalns”!

TAKA

Vienīgā izrāde Rīgā šogad!

Vienīgā izrāde Rīgā šogad!

18. decembrī plkst. 12.00!

Splendid Palace

Ziemassvētku tirdziņi Aizkraukles novadā

Ziemassvētku tirdziņi Aizkraukles novadā

Dāvanas Ziemassvētkos nav galvenais, taču ir tik patīkami tās saņemt un arī kādam dāvināt. Dzird runājam, ka vislabākās dāvanas esot atrodamas tieši tirgū.

Aizkraukles novada TIC

Nedēļas pasākumi Augšdaugavas novadā

Nedēļas pasākumi Augšdaugavas novadā

Visi ir laipni aicināti ielūkoties nedēļas kultūras pasākumos un izstāžu piedāvājumā Augšdaugavas novadā!

TAKA

Atpūtas komplekss

Atpūtas komplekss "Lielbornes muiža"

Iedomājoties par muižu, prātā uzzīmējam kungu māju jeb pili, apkārt skaistu parku, upi vai dīķi, noteikti kādu krogu. Kāda izcila muižnieku izklaide un naktsmā

TAKA

Viesu namā “Baltiņi”

Viesu namā “Baltiņi”

Viesu namā “Baltiņi” tiek piedāvātas naktsmītnes ar senlaicīga un mūsdienu stila mēbelēm.

TAKA

Viesu māja “Pumpuri”

Viesu māja “Pumpuri”

Naktsmītne "Pumpuri" atrodas ārpus Daugavpils, 400 metru attālumā no Sventes ezera. Viesiem tiek piedāvāta iespēja bez maksas izmantot velosipēdus.

TAKA

Viesu māja “Pie vecā kalēja”

Viesu māja “Pie vecā kalēja”

Tā ir vieta ar senu vēsturi, jo vecā kroga ēka uzcelta Krievijas imperatores Katrīnas II valdīšanas laikā un kalpoja pasta vajadzībām.

TAKA

Nāc ciemos uz Melngalvju namu!

Nāc ciemos uz Melngalvju namu!

Esam atvērti no otrdienas līdz svētdienai plkst. 10.00 - 17.00!

Melngalvju nams

Viesu māja

Viesu māja "Fortūna"

Apmeklētājiem ir iespēja pavadīt laiku kopā ar ģimeni vai draugiem, izmantojot kādu no atpūtas vietām.

TAKA

Jēkabpils novadā radītas dāvanas

Jēkabpils novadā radītas dāvanas

Tuvojas Ziemassvētki - prieka un dāvināšanas laiks! Jēkabpils novada čaklie mājražotāji un amatnieki sagādājuši garšīgas, lietderīgas un sirsnīgas dāvanas.

Jēkabpils novada TIC

JAUNGADA BALLE ZĀLĒ OMEGA

JAUNGADA BALLE ZĀLĒ OMEGA

Pievienojies jautrai Jaungada sagaidīšanas ballītei mūsu lielākajā pasākumu zālē "Omega" kopā ar grupu Dziļi Violets un vakara vadītāju Kasparu Breidaku.

EUR 130 | Radisson Blu Latvija Conference & Spa Hotel

Baudi ziemas priekus Aizkraukles novadā!

Baudi ziemas priekus Aizkraukles novadā!

Klāt ir gaidītā nedēļas nogale, kas mūs priecē ar baltu sniega kārtu, salu degungalā un vēlmi baudīt ziemas priekus.

Aizkraukles novada TIC

JAUNGADA VAKARIŅAS DŽEZA NOSKAŅĀS

JAUNGADA VAKARIŅAS DŽEZA NOSKAŅĀS

Sagaidi Jauno 2023. gadu dzīvās džeza mūzikas ritmu pavadījumā no grupas AG Trio restorānā Esplanāde. Izbaudi bagātīgu svinību bufeti un dzirkstošus dzērienus.

EUR 110 | Esplanāde

BalticTravelnews.com
+371 26551169
[email protected] -