Nestabilitāte aviācijas nozarē: pieaug lidojumu kavēšanās risks

Šogad iedzīvotāji arvien vairāk ceļo uz ārvalstīm, tomēr tūrisma intensitāte vēl nav atgriezusies pirms Covid-19 laika līmenī. Pirmajā pusgadā apdrošināšanas sabiedrībā ERGO pieteikto ceļojumu apdrošināšanas atlīdzību skaits ir trīs reizes lielāks nekā pērn attiecīgajā periodā un vienlaikus par 38% mazāks nekā 2019. gada pirmajos sešos mēnešos. Iezīmējusies jauna tendence: aviācijas nozarē valdošā haosa dēļ šovasar pieaudzis lidojumu aizkavēšanās un dažādu bagāžas negadījumu biežums.

„Gan noslēgto ceļojumu apdrošināšanas polišu, gan pieteikto atlīdzību skaits ļauj secināt, ka pēc pandēmijas ierobežojumu atcelšanas cilvēki arvien biežāk dodas ārzemju ceļojumos, taču šī vasara tūrisma nozarē ienesusi jaunu parādību, ko var saukt par nopietnu Covid-19 komplikāciju. Proti, nestabilitāti, streikus un haosu aviācijas nozarē, kas ceļotājiem rada stresu, neērtības un ļoti bieži izpaužas kavētos avioreisos,” stāsta ERGO Risku parakstīšanas departamenta direktors Raitis Čaklis.

Šogad vasaras mēnešos saistībā ar lidojumu aizkavēšanos ERGO klienti pieteikuši par 40% vairāk atlīdzību nekā 2019. gadā, kad kopējais ceļojumu apdrošināšanas atlīdzību skaits bijis lielāks.

Risks katrā trešajā ceļojumā

Arī ceļojumu aģentūras “Vanilla Travel” direktore Inga Kavaca atzīst, ka saistībā ar aviācijas nozares nestabilitāti neplānoti izdevumi šovasar rodas katrā trešajā ceļojumā: tehnisku iemeslu dēļ kaut kas aizkavējas, lidojums tiek pārcelts vai rindu dēļ lidostā nav iespējams paspēt uz nākamo reisu.

„Šī haosa iemesls ir tieši Covid-19 ceļošanas ierobežojumi, kuru dēļ aviācijas nozarē savulaik atlaista liela daļa personāla. Gan lidostas, gan aviokompānijas patlaban piedzīvo darbinieku trūkumu, tādēļ ir kritusies pakalpojumu kvalitāte. Esošais personāls nespēj apkalpot lielo ceļotāju plūsmu. Tajā pašā laikā uzņēmumi nepalielina darbinieku skaitu, apzinoties, ka rudenī atkal var būt Covid-19 risks. Tādējādi tūrisma nozare atrodas pandēmijas radītās krīzes apburtajā lokā. Darbiniekiem, kuri ielaiž pasažierus lidmašīnā, tie jāpaspēj apkalpot vienlaikus vēl piecās lidmašīnās, tādēļ laika trūkuma dēļ reisu kavētāji, kuri iestrēguši garajās rindās, bieži vien netiek sagaidīti un paliek „aiz borta”,” saspringto situāciju aviācijas nozarē skaidro I. Kavaca.

Viņa norāda, ka patlaban, kad pierimušies lidostu darbinieku streiki, haoss nav tik izteikts, taču pēc būtības problēma, kas saistīta ar personāla trūkumu avio nozarē, nav atrisināta. Tādēļ arī augustā un rudens mēnešos jārēķinās ar dažādiem riskiem un rūpīgi jāplāno ceļojumi, īpašu uzmanību pievēršot apdrošināšanai, kas palīdz segt izdevumus negaidītās situācijās.

Ieteikumi veiksmīgai lidojumu plānošanai

·         Haoss un kavēšanās visbiežāk rodas lielajās lidostās ar apjomīgāko pasažieru plūsmu, piemēram, Amsterdamā, Frankfurtē, Londonā. Ja vien iespējams, ceļojumu ieteicams plānot, izvairoties no lielajām lidostām.

·         Lidojumus labāk plānot rīta stundās, kad lidostas vēl nav tik noslogotas ar ienākošajiem reisiem. Sastrēgumi biežāk rodas pēcpusdienās, kad ir lielāka ienākošo un izejošo reisu plūsma. Informācija par sastrēgumiem lidostās ir publiski pieejama to mājaslapās – ieteicams sekot tai līdzi.

·         Jāparedz ilgāka laika rezerve (vismaz divas-trīs stundas), lai pārsēstos no viena lidojuma uz citu, ja ceļojumā paredzēti savienotie reisi – pašu vai aviokompānijas plānoti. Ir lidostas, kurās teorētiski noteiktais minimālais pārsēšanās laiks ir pat mazāks nekā stunda, taču rindu un lielās pasažieru plūsmas dēļ šajā laikā fiziski nav iespējams paspēt pārsēsties uz nākamo reisu.

·         Ceļojumu apdrošināšana sedz gadījumus, kad savienotā reisa pirmais lidojums aizkavējies sliktu laikapstākļu vai tehnisku iemeslu dēļ – ar noteikumu, ka paredzētais pārsēšanās laiks ir vismaz divas stundas. Apdrošināšana parasti neparedz kompensāciju situācijās, ja pasažieris nepaspēj uz savienoto reisu lidostas darbinieku noslodzes vai garo rindu dēļ, tādēļ pārsēšanās laiks jāplāno ar rezervi.

·         Ja ceļojums ir ar bagāžu, pārsēšanās laiku vēlams ieplānot ar vēl lielāku rezervi: vismaz četras-piecas stundas.

·         Ja ir sajūta, ka rinda iet uz priekšu pārāk lēni un tuvojas izlidošanas laiks, jāuzrunā priekšā stāvošie pasažieri vai lidostas drošības kontrolieri, lai rindu apietu. Ja rindas dēļ lidojums tomēr tiek nokavēts, jāvēršas pie sava pārvadātāja. Kaut arī pārvadātajam saskaņā ar normatīvajiem aktiem nav jāuzņemas atbildība par lidojuma nokavēšanu lidostas rindu dēļ, tomēr ir kompānijas, kuras piedāvā pārreģistrāciju uz tuvāko reisu bez maksas vai par minimālu samaksu.

·         Ceļojumu apdrošināšanas polisē ieteicams iekļaut bagāžas negadījumu (aizkavēšanās,  nozaudēšanas, zādzību u.tml.) riskus, kā arī lidojumu aizkavēšanās un Covid-19 risku. Ir gadījumi, kad bagāža tiek reģistrēta tikai uz vienu no ceļotājiem (bieža parādība ģimenes ceļojumos). Tad rodas maldīgs priekšstats, ka vienam ceļotājam vajag pilnu apdrošināšanas programmu, bet pārējiem pietiek ar minimālo, kurā iekļauti tikai medicīniskie izdevumi. Tomēr, ja lidojums aizkavējas, tas skar visus pasažierus un šādiem gadījumiem vēlams izveidot individuālu programmu.

·         Nododot bagāžu, papildu aizsardzībai var izmantot mūsdienu tehnoloģijas, piemēram, „Apple” izstrādāto lietu izsekošanas ierīci „AirTag”. Tā noteikti nesniegs 100% garantiju, ka ar bagāžu nekas nenotiks, taču pirms izlidošanas ļaus saprast, ja bagāža neatradīsies lidmašīnā, un sniegs iespēju laikus par to paziņot pārvadātajam.

Avots: Ergo.lvJaunais gads Porto. Pēdējās vietas

Jaunais gads Porto. Pēdējās vietas

/4 naktis, 28.12.2022. - 01.(02.)01.2023./ Jaunā gada sagaidīšana Porto, Portugālē. Pēdējās vietas!

EUR 599 | Estravel Latvia

Viss iekļauts! Ģimenes atpūta Austrijā

Viss iekļauts! Ģimenes atpūta Austrijā

ALPINA FAMILY RESORT TIROL // Lidojums no Rīgas, un 7 naktis viesnīcā ar viss iekļauts ēdināšanu un SKI PASS 6 dienām. Cena norādīta 1 personai (2 + 2)

EUR 899 | Estravel Latvia

Ziemas stāsts Alūksnes Bānīša stacijā

Ziemas stāsts Alūksnes Bānīša stacijā

No š.g. 3.decembra multimediālā ekspozīcijā “Alūksnes Bānīša stacija” apmeklētājiem atvērta Ziemas ekspozīcija

EUR 3.00 | Alūksnes TIC

Liepājas suvenīri svētkos

Liepājas suvenīri svētkos

Iepriecini kādu mīļo cilvēku, vai iepriecini pats sevi – dāvana no Liepājas vienmēr liks sejā atplaukt patiesam smaidam, jo atradīsies kas noderīgs katram.

Liepājas reģiona TIB

Grilēšanas svētki Ziemassvētku noskaņās

Grilēšanas svētki Ziemassvētku noskaņās

12:00 - 13:00 grilēšana, degustācijas, ziemas karstie dzērieni, viktorīnas ar balvām, tikšanās ar rūķiem un Ziemassvētku vecīti. Meistarklases bērniem.

ViaJurmala

Spa atpūta ar vakariņām Pērnavā!

Spa atpūta ar vakariņām Pērnavā!

SPA atpūta diviem Viiking Spa Hotel ar ūdens un pirts centra apmeklējumu un vakariņām no 75 EUR (parastā cena līdz 140 EUR)!

Hookusbookus.com

Liepāja aicina uz simfodžeza pasauli

Liepāja aicina uz simfodžeza pasauli

28. un 30. decembrī Liepājas Simfoniskais orķestris piedāvās ceļojumu simfodžeza pasaulē ar Brodvejas mūziklu atbalsīm

Liepājas reģiona TIB

Mūzikas un drāmas telpas “OratoriO” izrāde

Mūzikas un drāmas telpas “OratoriO” izrāde

10. decembrī Valmieras Kultūras centrā notiks mūzikas un drāmas telpas “OratoriO” komiska drāma “Viņa-Viņš-Viņa?” pēc A. R. Gērnija lugas “Silvija” motīviem.

Valmieras TIC

Ziemassvētku koncerts Jelgavas tornī

Ziemassvētku koncerts Jelgavas tornī

10.decembrī 18:00 Jelgavas Sv.Trīsvienības baznīcas torņa skatu laukumā Ziemassvētkus ieskandinās koncerts “Veltījums gaismai”. Tālrunis uzziņām 63005447

EUR 27 | Jelgavas reģionālais tūrisma centrs

Pēdējās vietas svētku pasākumos

Pēdējās vietas svētku pasākumos

Kur ieturēt gardas Ziemassvētku vakariņas? Kur sagaidīt Jauno gadu? - Lieliski piedāvājumi - Pēdējās vietas!

EUR 47 | Estravel Latvia

Koncerts “Ziemas ceļojums”

Koncerts “Ziemas ceļojums”

8.decembrī plkst.19.00 Sedas Kultūras namā koncerts ‘’Ziemas ceļojums’’ kopā ar māksliniekiem – Veroniku Plotņikovu, Ņikitu Osipovu un Anatoliju Livču.

Valmieras TIC

Lauku pirts prieki SPA visnīcā Ezeri

Lauku pirts prieki SPA visnīcā Ezeri

1 nakts 2 personām standarta numurā, brokastis un lauku pirts rituāls pirtnieka vadībā

EUR 230 | Estravel Latvia

Svētku brīvdienas Parīzē

Svētku brīvdienas Parīzē

Lidojums no Rīgas un 3 naktis izvēlētajā viesnīcā, brokastis // 15.12.2022. - 10.01.2023. //

EUR 694 | Estravel Latvia

Grupa “Juuk” un Sniedze Prauliņa

Grupa “Juuk” un Sniedze Prauliņa

16. decembrī plkst. 19.00 Rūjienas Kultūras centrā skanēs grupas “Juuk” un Sniedzes Prauliņas Ziemassvētku koncerts.

Valmieras TIC

Ziemassvētku eglītes iedegšanas svētki

Ziemassvētku eglītes iedegšanas svētki

Skuju adatiņas gaismu ada. Pa valdziņam vien top īpašā sajūta. Silda un brīnumu sagaida. Aicinām uz Ziemassvētku eglītes iedegšanas svētkiem Valmieras novadā!

Valmieras TIC

Liepājas Starptautisko zvaigžņu festivāls

Liepājas Starptautisko zvaigžņu festivāls

No 25. februāra līdz 11. martam Liepājas Starptautiskais zvaigžņu festivāls piedāvās spožu ceļojumu mūzikas pasaulē. Biļetes ir jau pieejamas tirdzniecībā.

Liepājas reģiona TIB

Atpūta Lavendel Spa, Tallinā

Atpūta Lavendel Spa, Tallinā

Ideāla atpūta Igaunijā (divatā vai ar ģimeni), prom no pilsētas Lavendel Spa Hotel no 49 EUR (parastā cena līdz 105 EUR)

EUR 49 | Hookusbookus.com

Jūsu pirmais ceļojums Japānā, no Rīgas

Jūsu pirmais ceļojums Japānā, no Rīgas

Lidojums no Rīgas, transfēri, 8 naktis viesnīcās noteiktās ēdienreizes un ekskursiju programma. // Cena spēkā līdz 30.12.

EUR 2550 | Estravel Latvia

Liepājā pieaudzis ārvalstu viesu skaits

Liepājā pieaudzis ārvalstu viesu skaits

Pēc Centrālās statistikas pārvaldes datiem, ārvalstu viesu skaits Liepājas naktsmītnēs pieaudzis divas reizes, puse no ārvalstu tūristiem - lietuvieši.

Liepājas reģiona TIB

Atpūta ar picas baudīšanu ģimenei

Atpūta ar picas baudīšanu ģimenei

Ziemas atpūtas piedāvājumi jau klāt.

Bellevue Park Hotel Riga

BalticTravelnews.com
+371 26551169
[email protected] -