Pēdējā no milžiem – dižā arapaima

Dižās arapaimas jeb pirarucu, kas mēdz būt trīs metrus garas un svērt 250 kilogramus, ir vienas no lielākajām saldūdens zivīm pasaulē, un tās sauc par pēdējiem milžiem, jo zinātnieki uzskata, ka šīs zivis ir saglabājušās kopš dinozauru laikiem.

Lai gan zivs ķermenis galvenokārt ir pelēks vai pelēkzaļš, tā vietējais Brazīlijas nosaukums “pirarucu" tulkojumā nozīmē "sarkanā zivs", kas, domājams, attiecas vai nu uz sarkanajiem plankumiem zvīņās blakus astei, vai arī tās gaļas sarkanīgi oranžo krāsu.

Šo sugu pagātnē ir smagi skārusi pārzveja, taču pašlaik tai nav piešķirts aizsargājamais statuss, jo trūkst detalizētas informācijas par populācijas izplatību un attīstību. Jāpiebilst, ka arapaimas zveja Brazīlijā no 1996. līdz 1999. gadam bija pilnībā aizliegta populācijas samazināšanās dēļ.

Kopš tā laika gan iztikas, gan komerciālā zveja ir atļauta tikai īpaši izraudzītos apgabalos, un jāsaka, ka šī stratēģija ir devusi rezultātus. Dižās arapaimas populācija ir atjaunojusies - no 2500 sugas pārstāvjiem 1999. gadā līdz vairāk nekā 170 000 2017. gadā.

Piedzīvojumu meklētājs Sirils Šokē un viņa komanda uzsāks bīstamu misiju ar mērķi atrast, izpētīt un aizsargāt pēdējo milzu zivi uz planētas. Caur Amazoni un Kanādas ziemeļiem viņi dzīsies pēc dižās arapaimas, kas ir viena no uz planētas visvairāk apdraudētajām lielajām zivīm.

Raidījuma “Pēdējie milži: savvaļas zivis” pirmizrāde būs jau sestdien, 6. augustā, plkst. 22.00 kanālā “National Geographic”. Gaidot to, aicinām uzzināt pāris interesantus faktus par šo milzu zivi!

Tikai viens nopietns ienaidnieks

Ķermeņa uzbūves īpatnību un dabiskās veiklības dēļ dižajai arapaimai praktiski nav dabisko ienaidnieku. Zvīņas pasargā šo zivi pat no agresīvākajiem Amazones iemītniekiem – piraijām. Apdraudējumu tai dažos gadījumos var radīt aligatori, taču, ņemot vērā to, ar kādu ātrumu dižā arapaima peld, par upuriem kļūst tikai vājas un slimas zivis. Vesela arapaima var sasniegt ātrumu līdz pat 40 km/stundā.

Un tomēr milzu zivij ir viens nopietns ienaidnieks - cilvēks. Neskatoties uz aizliegumiem, dažos Brazīlijas apgabalos turpinās nelegālā zveja. Tikai 2021. gadā vien konfiscēja 16,5 tonnas nelegāli iegūtas arapamaimas. Salīdzinājumam – legāli nozvejotās bija tikai nedaudz vairāk par vienu tonnu.

Jāpiebilst, ka dižās arapaimas zveja noteiktos Brazīlijas reģionos ir atļauta tikai sešus mēnešus gadā. Kā arī, ja noķertā zivs ir jaunāka par pieciem gadiem un īsāka par pusotru metru, likums paredz, ka tā jālaiž vaļā.

Ņemot vērā to, ka šai zivij gandrīz nav dabisko ienaidnieku, teorētiski tās populācijas blīvumam būtu nepārtraukti jāpalielinās un, lai to optimizētu, cilvēkam būtu milzu zivis regulāri jāizķer, taču patiesībā viss ir otrādi - lai saglabātu sugas populāciju, cilvēkiem mākslīgos apstākļos ir tās jāpavairo.

Piemēram, Brazīlijas Amazonijas štatā 2009. gadā bija zināmas tikai 251 dižās arapaimais, bet 2021. gadā to skaits palielinājās līdz 1835. Tas notika tādēļ, ka štatā izveidoja 16 ezerus, kur šīs zivis mākslīgi pavairoja.

Arapaimas var redzēt arī nebrīvē

Savu izmēru un izskata dēļ dižo arapaimu nevar nosaukt par ierastu akvārija zivi, taču to var ieraudzīt dažādu valstu zooloģiskajos dārzos un tematiskajos parkos. Šis milzis allaž piesaista apmeklētāju uzmanību ar savu iespaidīgo izmēru.

Dižās arapaimas turēšana nebrīvē ir diezgan sarežģīta, jo tai ir nepieciešams milzīgs ūdens rezervuārs ar vismaz 1000 litru ietilpību, kā arī noteikta temperatūra – ap 26 – 29°C.

Nebrīvē arapaima var sasniegt 1,5 garumu un nodzīvot līdz desmit gadiem. Kas attiecas uz dzīves ilgumu savvaļā, zinātniekiem nav precīzas atbildes uz šo jautājumu. Saskaņā ar dažiem ziņojumiem, pie labvēlīgiem apstākļiem, šīs zivis var nodzīvot līdz pat 20 gadiem.

Dzenoties pēc dižās arapaimas

Franču piedzīvojumu meklētājs Sirils Šokē kļuva pazīstams ar saviem raidījumiem, kuros bija redzams zvejojot visattālākajās vietās visā pasaulē. Daži televīzijas kritiķi viņu pielīdzināja pat leģendārajam Indianam Džonsam.

Savos jaunākajos raidījumos Sirils ir pievērsies pasaules lielāko zivju pētīšanai un jautājumiem par to aizsargāšanu, tāpēc viņš nolēma izveidot atsevišķu raidījumu, kas veltīts tieši dižajai arapaimai.

Raidījuma “Pēdējie milži: savvaļas zivis” filmēšanas laikā Sirils un viņa komanda piedzīvoja patiesi bargus laikapstākļus. Viņiem bija jākāpj lejā pa bīstamām klintīm, jāstaigā pa ledājiem un jādodas pārgājienā kalnos. Tas viss tika darīts, lai satiktu 136 kg smago milzu arapaimu..

Kā viņiem veicās un vai izdevās sastapt pēdējo no milžiem? Skaties jau 6. augustā plkst. 22.00 kanālā “National Geographic”!

Avots: National GeographicLiepājas dāvanu karte - atpūta Liepājā!

Liepājas dāvanu karte - atpūta Liepājā!

Liepājas Dāvanu karte - viena dāvana, vairāk nekā 80 izvēles iespēju! Liepājas Dāvanu karte ir izcils veids, lai pavadītu laiku ar ģimeni un draugiem.

Liepājas reģiona TIB

Alūksnes TIC

Pirmizrāde

Pirmizrāde "Rinda"

6. oktobrī koncertzālē “Valmiera” pirmizrādi telpās piedzīvos Toma Treiņa iestudējums “Rinda”, kam pirmā satikšanās ar skatītājiem notika Valmieras vasaras teātra festivāla laikā, tādējādi nonākot Valmieras teātra repert...

Valmieras TIC

Lielisks galamērķis Jūsu atvaļinājumam!

Lielisks galamērķis Jūsu atvaļinājumam!

Burvīgas pludmales, izcila arhitektūra un, protams, lieliska itāļu virtuve!

EUR 545 | Latvia Tours

Eksotiskā Zanzibāra

Eksotiskā Zanzibāra

Jau pavisam drīz uzsākam tiešos lidojumus no Rīgas uz Zanzibāru!

Join UP! Baltics

Alūksnes TOP-10

Alūksnes TOP-10

Alūksne -TOP 10 Tavai atpūtai, ceļošanai un iedvesmai!

Alūksnes TIC

Grie''kija, Krēta

Grie''kija, Krēta

Cena diviem cilvēkiem uz 7 naktīm!

EUR 888 | Join UP! Baltics

Monpeljē, Francijas dienvidi 29.10.-01.11.

Monpeljē, Francijas dienvidi 29.10.-01.11.

Tikai lidojums - no 499 eur // lidojums un 4* viesnīca /3 naktis/ - no 869 eur // Ekskursiju komplekts - 360 eur // Vietu skaits ierobežots.

EUR 499 | Estravel Latvia

Kia Ceed LX Plus

Kia Ceed LX Plus

Pilna servisa noma Kia Ceed LX Plus tikai par 368 eur mēnesī*!

EUR 368 | Europcar

GRUPAS BRAUCIENS ar MSC PREZIOSA!

GRUPAS BRAUCIENS ar MSC PREZIOSA!

Skaistākās Ziemeļeiropas pērles brīnišķigā kruīzā ar laineri MSC PREZIOSA rudens skolēnu brīvlaikā!

EUR 1320 | Latvia Tours

 Renault Express Van

Renault Express Van

Renault Express Van Europcar pilna servisa noma 300 eur* mēnesī

EUR 300 | Europcar

Baudiet īso atvaļinājumu kopā ar Tallink!

Baudiet īso atvaļinājumu kopā ar Tallink!

2 nakšu piedāvājumi Ziemeļeiropas apceļošanai! Ģimenes brīvdienām un svētku svinēšanai!

EUR 30 | Estravel Latvia

Publikācija “TRAĶU PILIS UN PILSKALNI”

Publikācija “TRAĶU PILIS UN PILSKALNI”

Publikācija “TRAĶU PILIS UN PILSKALNI”

Trakai TIC

Īsās brīvdienas Eiropā! Pēdējā brīdī!

Īsās brīvdienas Eiropā! Pēdējā brīdī!

Aicinām baudīt rudens noskaņas īsajās brīvdienās Romā, Nicā vai Lisabonā... // lidojums no Rīgas, 3 naktis izvēlētajā viesnīcā

EUR 279 | Estravel Latvia

Izbaudiet atpūtu Grankanārijā!

Izbaudiet atpūtu Grankanārijā!

Sala, kas vilina ar kazino un tirdzniecības centriem, SPA un skaistumkopšanas saloniem, jahtklubiem un ūdenssporta veidu centriem.

EUR 665.00 | Latvia Tours

Toyota Proace Verso Long Shuttle

Toyota Proace Verso Long Shuttle

Pilna servisa noma Toyota Proace Verso Long Shuttle tikai par 430 eur mēnesī!

EUR 430 | Europcar

Kopā ar klasi uz Augšdaugavas novadu

Kopā ar klasi uz Augšdaugavas novadu

Augšdaugavas novada pašvaldības iestāde “TAKA” ir apkopojusi Augšdaugavas novada objektus, kas ar prieku gaida ciemos skolēnu grupas.

TAKA

Liepājas Mākslas forums ’22

Liepājas Mākslas forums ’22

Ar devīzi Show me a good time! šogad, no 30. septembra līdz 2. oktobrim norisināsies mūsdienu mākslas festivāls “Liepājas Mākslas forums’22”.

Liepājas reģiona TIB

Kad ārā auksti - pie mums karsti!

Kad ārā auksti - pie mums karsti!

Pēc saspringtas darba dienas mēs vēlamies piedāvāt iespēju veselīgi atpūsties, atjaunot labsajūtu saunā un burbuļojošā džakuzi ar neaizmirstamo pilsētas panorāmu. Īrējot uz 5 stundām: • Saunu un džakuzi (līdz 10 pers.)...

Park Hotel Latgola

Rudens ražas pārgājiens

Rudens ražas pārgājiens

Saule jau gausāk silda loga rūti, no dārza tiek novākti pēdējie galviņkāposti un puravi, tepat jau arī mežrozīšu augļu ievākšanas laiks. Rudens kā krāšņa mozaīka pārvērš visu medainos toņos un piepilda pagrabus ar visdaž...

Valmieras TIC

BalticTravelnews.com
+371 26551169
[email protected] -