Rīgas Doms aicina uz ērģeļmūzikas koncertu

Jau 2022. gada 6. augustā pl. 21.00 Rīgas Doms aicina uz 35. Starptautiskā ērģeļmūzikas noslēguma koncertu – nakts koncertu, kas šoreiz klausītājam ļaus iejusties gregoriskā korāļa un viduslaiku dziedājumu burvīgajā atmosfērā, ērģeļu izspēlētās improvizācijās un speciāli šim koncertam Ilzes Reines radītajās skicēs, kā arī Ainara Šablovska Latvijā reti spēlētā duduka skaņās. Mazliet meditācijas un vakara gaismas Rīgas Doma velvēs – festivāla noslēgums pēc bagātīgas un daudzveidīgas festivāla programmas,11 koncertiem izskanot.

Svēto Rakstu centrā atrodam vienu no noslēpumainākajām Bībeles grāmatām: Zālamana Augsto Dziesmu jeb Dziesmu dziesmu. Šis poētiskais darbs mūs ieved simboliskā dārzā, kas ir pilns ar ziediem un augļiem un kura centrā satiekam pāri – sievieti un vīrieti, līgavu un līgavaini. Tas ir maiguma un mīlestības spēkā ietīts mūžīgais pāris, kura mīlestību raksturo spēcīgais apzīmējums "tik stipra kā nāve ir mīlestība". Jau agrīno kristiešu teologu komentāros tiek uzsvērts, ka cilvēciskās mīlestības atspoguļojumā slēpjas atslēga, lai saprastu Dieva mīlestību uz dvēseli. Tāpēc senā Baznīcas tradīcija ir bezbailīgi izmantojusi šo Augstās dziesmas analoģiju, lai norādītu uz mīlestību starp Radītāju un viņa radību. Sākot ar 12. gadsimtu, Dziesmu dziesma iegūst lielu popularitāti viduslaiku domātāju un arī komponistu vidū, tās poētiski krāšņā un ekstrēmi ilustratīvā valoda kļūst par iedvesmu neskaitāmiem ekseģētu komentāriem, kā arī tiek bagātīgi apspēlēta liturģisko dziedājumu melodijās. Gadsimtu gaitā, jo īpaši mūki un mistiķi, Zālamana Augsto dziesmu apcerēja mariāniskā atslēgā. Tā, piemēram, "Slēgtais dārzs", kas 4. nodaļā aprakstīts ar eksotiskiem tēliem, identificējams ar auglīgumu un neaizskaramību, mātes stāvokli un jaunavību, kas savukārt viduslaiku teologiem apdziedāto līgavas prototipu analoģiski ļāva identificēt ar Jaunavas un Mātes Marijas tēlu. Šī identifikācija plaši parādās daudzos Marijas liturģisko svētku dziedājumos, kur krāšņas vienbalsīgas un agrīnās daudzbalsības kompozīcijas ietērpj Augstās dziesmas vārdus un to parafrāzes. Arī mākslā, Vēlīnās gotikas un agrīnās renesanses gleznās, Madonna bieži ir attēlota puķu dārzā. Attiecīgi Hortus conclusus var būt saprasts kā simboliska telpa, kurā ir ietverti visi Marijas tikumi.

Hortus Conclusus koncert-meditācija klausītāju aicina ielūkoties noslēpumainajā Dārzā.

Tās ideja ir satikšanās. Dziesmu dziesmas teksti un to iedvesmotas kompozīcijas, ietērptas Viduslaiku askētiskajās un tai pašā laikā pārsteidzoši virtuozajās melodijās, satiekas ar instrumentālām kompozīcijām un improvizācijām. Gregoriskajā korālī, kā arī vēlīno viduslaiku dziedājumos vārds bieži vien tiek izdziedāts melismātiski, tādējādi ļaujot mūzikai pateikt daudz vairāk par vārdiem. Arī šajā koncertprogrammā dziedājumus papildina un apspēlē ērģeles un senais koka pūšaminstruments – duduks. Rīgas Doma ērģeļu stabuļu balsis sonori attēlo eksotiskā dārza krāsu, skaņu, smaržu daudzveidību un simboliskā mūžīgā pāra satikšanos tajā. Sieviešu balsīs ietērptās viduslaiku kompozīcijas simbolizē līgavas prototipu un tā analoģiskās identifikācijas, kamēr senā armēņu mūzikas instrumenta duduka austrumnieciskais skanējums attēlo līgavaiņa tēlu. Augstā dziesma nav mīlestības stāsts, bet gan iemīlējušos dialogs. Arī noslēpumainajā dārzā dzirdam dialogus starp balsīm un instrumentiem, vienbalsību un daudzbalsību, viduslaiku dziedājumiem un improvizācijām.

Avots: Doms.lvGūsti prieku kustībā!

Gūsti prieku kustībā!

Kustībā ir dzīvība! Kustībā ir prieks! Uzkrāj spēkus jaunam darba cēlienam – atjaunojies un atpūties pie jūras. Nūjošana svaigajā jūras gaisā izkustinās ķermeni, atjaunos veselību un nomierinās garu.

EUR 137 | Kurshi Hotel & SPA

Pühajärve Spa & Holiday Resort

Pühajärve Spa & Holiday Resort

Nedēļas nogale SPA viesnīcā //2 naktis viesnīcas standarta numurā 2 personām, brokastis, 1 pusdienas, SPA procedūras un izklaides iespējas

EUR 269 | Estravel Latvia

Kad ārā auksti - pie mums karsti!

Kad ārā auksti - pie mums karsti!

Pēc saspringtas darba dienas mēs vēlamies piedāvāt iespēju veselīgi atpūsties, atjaunot labsajūtu saunā un burbuļojošā džakuzi ar neaizmirstamo pilsētas panorāmu.

Park Hotel Latgola

Skyline Bar brančs ir atgriezies!

Skyline Bar brančs ir atgriezies!

No 11. septembra, katru otro svētdienu, aicinām uz vēlajām brokastīm. Vairāk informācijas meklē mūsu mājas lapā: www.skylinebar.lv.

EUR 39 | Skyline Bar

Zinātnieku nakts'22

Zinātnieku nakts'22

Tiekamies ikgadējā Zinātnieku naktī'22 - "Pielaiko zinātni"! Visas aktivitātes notiks Cēsu ielā 4, sākot no plkst. 18:00

Vidzemes Augstskola

Kad ārā auksti - pie mums karsti!

Kad ārā auksti - pie mums karsti!

Pēc saspringtas darba dienas mēs vēlamies piedāvāt iespēju veselīgi atpūsties, atjaunot labsajūtu saunā un burbuļojošā džakuzi ar neaizmirstamo pilsētas panorāmu. Īrējot uz 5 stundām: • Saunu un džakuzi (līdz 10 pers.)...

Park Hotel Latgola

IDEJAS SKOLĒNU EKSKURSIJĀM JĒKABPILS PUSĒ!

IDEJAS SKOLĒNU EKSKURSIJĀM JĒKABPILS PUSĒ!

Aicinām skolēnu grupas doties iepazīt Jēkabpils pilsētu un plašo Jēkabpils novadu!

Jēkabpils novada TIC

Brīvdienās uz Koknesi zelta rudenī!

Brīvdienās uz Koknesi zelta rudenī!

Rudenī gluži kā pavasarī - katra lapa ir krāšņa kā zieds. Šajā nedēļas nogalē aicinām baudīt lapkriti un zeltītās pastaigu takas Kokneses parkā.

Aizkraukles novada TIC

 SPA rituāls “Siltuma pieskāriens”

SPA rituāls “Siltuma pieskāriens”

Šis burvīgais rituāls apvieno masāžas iedarbību uz ķermeni un izsmalcinātu dabīgu aromātu šarmu. Ķermeņa pīlinga sastāvā ir augstvērtīgas kanēļa, krustnagliņas, ingvera un vaniļas ēteriskās eļļas, kuras palīdzēs atjaunot...

EUR 95 | Kurshi Hotel & SPA

ĶIRBJU SVĒTKI VIRKAS MUIŽĀ

ĶIRBJU SVĒTKI VIRKAS MUIŽĀ

Virkas muiža piedāvā pavadīt rudenīgu Oktobra sestdienu muižas dārzā, lai kopīgi darbotos radošajā darbnīcā, baudītu koncertu, kā arī ķirbju izstādi!

Hotel Virkas Muiža

Marc Martel & QUEEN SHOW

Marc Martel & QUEEN SHOW

Марк Мартел – это уникальное явление: он действительно поет как Фредди Меркьюри, а также внешне похож на солиста группы Queen.

ATTA Centre

Marc Martel & QUEEN SHOW

Marc Martel & QUEEN SHOW

Marks Martels ir unikālā parādība – viņš dzied kā Fredijs Merkūrijs un arī vizuāli ļoti līdzīgs leģendārajam “Queen” solistam.

ATTA Centre

BalticTravelnews.com
+371 26551169
[email protected] -