Pasaulē dziļākās alas - piedzīvojumu meklētāju un pētnieku vilinājums

Senos laikos alās cilvēki varēja atrast patvērumu no bīstamiem plēsējiem un paslēpties no sliktiem laikapstākļiem, tikmēr mūsdienās zinātnieki turpina pētīt alu labirintus un paslēptos nostūrus, kā arī atklāt arvien dziļākas alas.

Šobrīd pasaules dziļākās alas tituls pieder Verjovkina alai Abhāzijā  – 2212 metri. Vēl nesen tā bija otrā dziļākā ala pasaulē, taču 2018. gadā tika atklāts, ka tā tomēr ir dziļāka nekā Voronjas-Krubera ala, kuras dziļums ir 2199 metri.

Bijušās Padomju Savienības teritorijā esošās alas, galvenokārt Krievijā un Ukrainā, ilgi tika aktīvi pētītas, taču Abhāzijas teritorijas alās pirmie pētnieki iekļuva tikai 1960. gadu beigās. Tas tiek skaidrots ar reģiona nepieejamību. Tieši Abhāzijā tika atklāta lielākā daļa alu, kas joprojām ieņem pirmās pozīcijas planētas dziļāko alu reitingā.

Taču ne visi piekrīt tam, ka Abhāzijā ir visdziļākā ala pasaulē. Starp tiem arī slavenais amerikāņu speleologs jeb alu pētnieks Bils Stouns.

Raidījumā “Pētnieks: dziļākā ala” speleologu komanda 68 gadus vecā Stouna vadībā dodas mēnesi garā ekspedīcijā, lai beidzot oficiāli pierādītu, ka Čeva ala Meksikā ir pasaules dziļākā ala. Pētniekiem palīdz spēcīga loģistikas komanda virspusē, kamēr speleologi paši mēģina neapmaldīties pazemes labirintos un atrast eju, kas ved uz dziļākas pasaules alas tālāko punktu. Pašlaik tā ieņem 11. vietu pasaules dziļāko alu sarakstā – oficiāli reģistrētais dziļums ir 1536 metri.

Gaidot raidījumu, kura pirmizrāde būs jau pirmdien, 30. maijā, plkst. 22.00 kanālā “National Geographic”, iepazīsim pasaules dziļākās alas mazliet tuvāk!

Verjovkina ala (2212 metri)

Pasaulē dziļāko alu saraksta augšgalā ir Verjovkina ala Abhāzijā. To atklāja Krasnojarskas ekspedīcijas grupa 1960. gadu beigās. Pēdējā ekspedīcija uz šo alu notika 2018. gadā.

Zinātnieki vēl nav pilnībā izpētījuši alas faktiskos izmērus. Pēc pašlaik pieejamās informācijas, tās dziļums ir 2212 metri. Speleologi pieļauj, ka pa Verjovkina alas zemūdens labirintiem varētu nokļūt līdz pat Melnajai jūrai.

Kaut gan uz šo alu ir aizliegts doties vienatnē, pārgalvīgi piedzīvojumu meklētāji joprojām cer to pētīt, nevienu iepriekš nebrīdinot par saviem plāniem. 2021. gadā, apmēram 1000 metru dziļumā, tika atrastas cilvēka mirstīgas atliekas. Vēlāk kļuva zināms, ka vīrietis iekļuva alā iepriekšēja gadā novembrī, taču izkļūt no tās dzīvam viņam, diemžēl, neizdevās.

Voronja-Krubera ala (2197 metri)

Otra dziļākā ala arī atrodas Abhāzijā. Tā tika atklāta pagājušā gadsimta vidū. Ieeja alā atrodas 2200 metru augstumā virs jūras līmeņa. Pirms dažiem gadiem pāris metrus augstāk tika atklāta vēl viena ieeja.

Alas dziļums, pēc jaunākās informācijas, ir 2196 metri, bet garums – 16 kilometri. Alā ir daudz pazemes eju, dažas no tām atrodas zem ūdens.

Alai ir divi nosaukumi – viens par godu speleologam Aleksandram Kruberam, kurš to atklāja, bet otro, Voronja (“Vārnu”), 1980. gados devuši speleologi no Kijivas, jo pie ieejas ligzdoja vairākas vārnas. Šīs nosaukums literatūrā un plašsaziņas līdzekļos palika kā otrs alas nosaukums.

Sarma ala (1830 metri)

Arī trešā dziļākā ala pasaulē atrodas Abhāzijas teritorijā, tās dziļums ir 1830 metri. Sarma ir nosaukta par godu vējam, kas pūš Baikāla ezera vidusdaļā. Tā atrodas netālu no Verjovkina alas un zinātniekiem ir pamats uzskatīt, ka starp tām ir pazemes eja, taču šī hipotēze vēl nav oficiāli pieradīta.

Ala tika atklāta un pirmo reizi izpētīta pagājušā gadsimta beigās. Iekšpusē ir vairākas zāles, kas savienotas ar ejām un labirintiem, iekšā ir arī akas un upes. Zinātnieki pieļauj, ka nākotnē izpētīts alas dziļums pārsniegs 2000 metrus.

Sņežnaja ala (1760 metri)

Kā jau minēts, Abhāzijā tika atklātas pirmās trīs dziļākās alas pasaulē, arī ceturtajā vietā ir vēl viena Abhāzijas ala - Sņežnaja.

Tā ir vienā no skaistākajām pasaules alām ar majestātiskam zālēm, upēm, ūdenskritumiem, kā arī strautiem un akām, taču tūristiem bez speciāla ekipējuma ienākt alā ir aizliegts.

Tās dziļums ir aptuveni 1760 metri, bet garums ir 20 kilometri. Sņežnaja ala tiek uzskatīta par vienu no sarežģītākajām alām no pētīšanas aspekta, tāpēc liela tās daļa joprojām paliek līdz galam neizzināta.

Lamprehsofena ala  (1735 metri)

Šai alai, pirms tika atklāta Voronjas-Krubera ala, piederēja pasaules dziļākas alas nosaukums, šobrīd tā ieņem piekto vietu.

Leģenda vēsta, ka bruņinieks Lamprehts atgriezās no krusta kara gājiena ar lielo guvumu. Pēc viņa nāves dārgumus mantoja meitas, taču viena izrādījās tik ļoti alkatīga, ka nozaga arī māsas dārgumu daļu un paslēpa to alā.

Gadsimtiem ilgi dārgumu meklētāji ir mēģinājuši atrast Lamprehta zeltu, apmaldījušies alas labirintos un gājuši bojā, tādēļ 18. gadsimta sākumā tika nolemts aizmūrēt ieeju. Kad alā pagājušā gadsimta sākumā iekļuva pirmie pētnieki, viņi tur atrada cilvēku skeletus.

Lielākā daļa šīs alas ir izpētīta netipiskā veidā. Ja citas alas tika pētītas no augšas uz leju, tad Lamprehsofena ala tika pētīta no apakšas uz augšu. 700 tās metri ir atvērti apskatei arī ekskursiju grupām.

Uz saprāta robežas

Alu pētniecībā atklājumi tiek izdarīti samērā bieži un pasaules dziļāko alu topā alas pat mainās vietām. Arī speleologs Bils Stouns, kurš savā karjerā ir piedalījies vairāk nekā 40 starptautiskās ekspedīcijās, cer pierādīt, ka Čevas ala Meksikā ir pelnījusi augstāko vietu sarakstā.

Ekspedīcija uz Čevas alu novedusi Bilu un komandu līdz absolūtām izdzīvošanas un veselā saprāta robežām, jo trīs mēnešu pazemes ceļojums vedīs cauri vairāk nekā 19 kilometru šaurām, līkumotām ejām. Tas ir bīstams un ļoti tehniski sarežģīts piedzīvojums.

Kā Bilam un viņa komandai veiksies pazemes labirintos un vai viņam izdosies pierādīt, ka Čevas ala ir dziļākā pasaulē, skatītāji varēs uzzināt raidījumā “Pētnieks: dziļākā ala”, sākot ar pirmdienu, 30. maiju, plkst. 22.00 kanālā “National Geographic”.

Avots: National GeographicLieliska izvēle eksotiskam ceļojumam!

Lieliska izvēle eksotiskam ceļojumam!

Ceļojums uz burvīgo un pasakaino Maroku sniegs īsto baudu no saules un sporta izklaidēm Atlantijas okeāna piekrastē

EUR 779.00 | Latvia Tours

Eksotiskā Zanzibāra

Eksotiskā Zanzibāra

Jau pavisam drīz uzsākam tiešos lidojumus no Rīgas uz Zanzibāru!

Join UP! Baltics

Īsās brīvdienas Eiropā! Pēdējā brīdī!

Īsās brīvdienas Eiropā! Pēdējā brīdī!

Aicinām baudīt rudens noskaņas īsajās brīvdienās Romā, Nicā vai Lisabonā... // lidojums no Rīgas, 3 naktis izvēlētajā viesnīcā

EUR 279 | Estravel Latvia

Pirmizrāde

Pirmizrāde "Rinda"

6. oktobrī koncertzālē “Valmiera” pirmizrādi telpās piedzīvos Toma Treiņa iestudējums “Rinda”, kam pirmā satikšanās ar skatītājiem notika Valmieras vasaras teātra festivāla laikā, tādējādi nonākot Valmieras teātra repert...

Valmieras TIC

10 idejas vienas dienas ekskursijai

10 idejas vienas dienas ekskursijai

Rudens lapas jau pamazām sārtojas, skolas bērni un skolotāji priecājas par atkalredzēšanos skolā un kaļ plānus piedzīvojumiem bagātai, jaunus apvāršņus atklājošai rudens ekskursijai ar klasi. Valmieras novada Tūrisma ...

Valmieras TIC

Kopā ar klasi uz Augšdaugavas novadu

Kopā ar klasi uz Augšdaugavas novadu

Augšdaugavas novada pašvaldības iestāde “TAKA” ir apkopojusi Augšdaugavas novada objektus, kas ar prieku gaida ciemos skolēnu grupas.

TAKA

Šveices transporta kartes SwissTravelPass

Šveices transporta kartes SwissTravelPass

Akcija 4 dienu taksporta kartēm. /// Vilcieniem un autobusiem. Sabiedriskajam transportam. Atlaides funikulieriem. Ieeja vairāk kā 500 muzejos visā valstī.

EUR 210 | Estravel Latvia

Izbaudiet atpūtu Grankanārijā!

Izbaudiet atpūtu Grankanārijā!

Sala, kas vilina ar kazino un tirdzniecības centriem, SPA un skaistumkopšanas saloniem, jahtklubiem un ūdenssporta veidu centriem.

EUR 665.00 | Latvia Tours

28.10. - 30.10. Karostas gaismas festivāls

28.10. - 30.10. Karostas gaismas festivāls

Oktobra pēdējā nedēļā Redanā notiks Karostas gaismas festivāls. Trīs vakarus, 28., 29. un 30 oktobrī, tiks svinēti gaismas un mūzikas svētki.

Liepājas reģiona TIB

Autumn Special Offers

Autumn Special Offers

We would like to invite you to a small Italian trip in the Bellevue Park Hotel Riga. This is great opportunity to enjoy your stay in a modern and cozy room with

Bellevue Park Hotel Riga

Liepājas Mākslas forums ’22

Liepājas Mākslas forums ’22

Ar devīzi Show me a good time! šogad, no 30. septembra līdz 2. oktobrim norisināsies mūsdienu mākslas festivāls “Liepājas Mākslas forums’22”.

Liepājas reģiona TIB

Kalnu slēpošana Gudauri

Kalnu slēpošana Gudauri

Piedāvājumā dažāda veida pacēlāji (gondola, krēsli, enkuri), augtākais punkts līdz kuram uzved pacēlājs - 3276 m v.j.l.

EUR 630.00 | Latvia Tours

Kopā ar klasi uz Augšdaugavas novadu

Kopā ar klasi uz Augšdaugavas novadu

Augšdaugavas novada pašvaldības iestāde “TAKA” ir apkopojusi Augšdaugavas novada objektus, kas ar prieku gaida ciemos skolēnu grupas.

TAKA

Kia Ceed LX Plus

Kia Ceed LX Plus

Pilna servisa noma Kia Ceed LX Plus tikai par 368 eur mēnesī*!

EUR 368 | Europcar

Jezupovas muižas parks

Jezupovas muižas parks

Šajā parkā, līdzīgi kā citos muižu parkos, atrodamās koku sugas ir ļoti īpašas. Juzefovas parka īpašo atmosfēru veido simtgadīgas Eiropas ciedru priedes.......

TAKA

Rudens ražas pārgājiens

Rudens ražas pārgājiens

Saule jau gausāk silda loga rūti, no dārza tiek novākti pēdējie galviņkāposti un puravi, tepat jau arī mežrozīšu augļu ievākšanas laiks. Rudens kā krāšņa mozaīka pārvērš visu medainos toņos un piepilda pagrabus ar visdaž...

Valmieras TIC

2.10. Rīgas cirks Liepājā

2.10. Rīgas cirks Liepājā

2. oktobrī Liepājas koncertzāle un Rīgas cirks aicinās bērnus uz izrādi “Citroni un medus” un meistarklasēm.

Liepājas reģiona TIB

Dodies ceļojumā uz Dominikānu!

Dodies ceļojumā uz Dominikānu!

Jaunums! Dominikānas Republika vilina ar baltām smilšu pludmalēm, klusām palmu šalkoņām, maigu siltu jūru - neaizstājamiem tropiskās paradīzes elementiem.

EUR 1386 | Latvia Tours

Slutišķu gravu taka

Slutišķu gravu taka

Interesants pastaigu maršruts atrodas ļoti gleznainā Dabas parka “Daugavas loki” teritorijā. Slutišķu gravu taka savieno Slutišķu krauju un Slutišķu ciemu.

TAKA

Jauna spēle Karostā

Jauna spēle Karostā

Karostas glābšanas biedrība (KGB) ar pašvaldības atbalstu realizējusi projektu “Noslēpumu sala – REDANS”.

Liepājas reģiona TIB

BalticTravelnews.com
+371 26551169
[email protected] -