Pētnieki mēģinās rekonstruēt Baltinavas arheoloģisko ainavu

Ieva Vītola | 2022.05.17

2022. gadā Valsts pētījumu programmas "Letonika latviskas un eiropeiskas sabiedrības attīstībai” ietvaros ir uzsākts darbs pie projekta “Identitāšu ainavas: vēsture, kultūra un vide”, ko kopīgi īsteno Latvijas Universitātes Literatūras, folkloras un mākslas institūts (vadošais partneris), Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmija, Liepājas Universitāte, Latvijas Mākslas akadēmija un Latvijas Kultūras akadēmija (LKA). Apvienojot pētniekus no dažādām humanitāro, kultūras, sociālo un vides pētījumu jomām, trīs gadu garumā tiek īstenots daudzdimensionāls starpnozaru pētījums par identitātes, vēstures, kultūras un vides attiecībām vēsturiskos un mūsdienu kontekstos.

LKA pētnieku darba grupa projekta ietvaros izzina pilskalnu ainavu, tās nozīmi un izmaiņas, pētījumus veicot Ziemeļlatgalē – Balvu novadā, Baltinavas apkārtnē. Pētījuma gaitā, izmantojot ainavu arheoloģijā un reģionālo pētījumu praksēs balstītu pieeju, tiks mēģināts rekonstruēt Baltinavas arheoloģisko ainavu. Pētījuma mērķis ir izprast reģiona telpisko struktūru aizvēsturē, proti, kā ģeogrāfiskā telpa tika izmantota saimniecībā, kādas kulturālas nozīmes tai tika piešķirtas, kā tā atspoguļoja to apdzīvojušās sabiedrības sociālās struktūras un kā pati telpa ietekmēja tajā dzīvojošo sabiedrību.

Maija sākumā, pirms ainava sazaļojusi, notika projekta pirmā ekspedīcija – lauka pētījumu laikā tika apmeklētas Baltinavas arheoloģiskās vietas – pilskalni (Alotāju, Svātiunes, Puncuļevas I, Puncuļevas II), senkapi (Lukstenieku, Aizelkšņu), apsekota arīdzan Svātiunes ezera apkārtne, Svētais kalns, vairākas lauku kapsētas. Notika arī tikšanās ar baltinaviešiem, iepazīstoties un izrunājot sadarbības iespējas.

Pētījuma vietas izvēle par labu Baltinavai notika, ņemot vērā, ka pēdējo gadu laikā Baltinavas novadā pilskalnu skaits dubultojies – ja līdz 2019. gadam te bija zināmi divi pilskalni (Alotāju un Puncuļevas I), tad, pateicoties LIDAR datiem, tika atklāti vēl jauni pilskalni – vērienīgais Svātiunes pilskalns Zvonu kalnu masīvā un vēl viens, iepriekš nezināms pilskalns, blakus Puncuļevas pilskalnam jeb Puncuļevas II. Vairāk par šiem jaunatklātajiem pilskalniem var lasīt šogad iznākušajā arheologa Jura Urtāna grāmatā “Jaunatklātie pilskalni Latvijā. 1998. – 2021.” (Latvijas Kultūras akadēmija, 2022), kas tapusi LKA īstenota pētījuma projekta “Pilskalnu jaunatklājumi Latvijā 2018.-2021.gadā: kultūrvēsturiskā nozīmība” ietvaros.   

Šī projekta “Identitāšu ainavas: vēsture, kultūra un vide” ietvaros, kas uzskatāms savā ziņā par iepriekš pieminētā projekta “Pilskalnu jaunatklājumi Latvijā 2018.-2021.gadā: kultūrvēsturiskā nozīmība” turpinājumu, izmantojot pētījumā iegūtos empīriskos datus, tai skaitā 2023. gadā veicot nelielus pārbaudes izrakumus pilskalnos, tiks mēģināts rekonstruēt Baltinavas arheoloģisko ainavu, lūkojot izprast, kas šajā vietā reiz notika, kas te bija, kā cilvēki dzīvoja, ko darīja? Šis projekts ir svarīgs, jo palīdzēs radīt vietas stāstu, veidojot tiltu starp senatni un mūsdienām. Pētnieku uzmanība tiks veltīta arī Baltinavas apkārtnes mutvārdu tradīcijai. Tiks apzinātas un analizētas vietējo iedzīvotāju zināšanas par Baltinavas ainavu, apkārtnes vietām, piemēram, kādu nozīmi vietējie piešķir arheoloģijas objektiem? Vai un kā jaunatklātie pilskalni veido, ietekmē vietas identitātes apzināšanos?  

Projekts "Identitāšu ainavas: vēsture, kultūra un vide" (Nr. VPP-LETONIKA-2021/1-0008) tiek īstenots Valsts pētījumu programmas "Letonika latviskas un eiropeiskas sabiedrības attīstībai " ietvaros un to finansē Latvijas Zinātnes padome. Projekta komandu veido pieredzējuša Latvijas Kultūras akadēmijas pētnieku grupa – Lolita Ozoliņa, Rūta Muktupāvela (no 2022. gada otrās puses), Ieva Vītola, Juris Urtāns, Jānis Meinerts un LKA bakalaura studiju programmas studente Lote Katrīna Cērpa.

Vairāk par pētījumu: https://lka.edu.lv/lv/petnieciba/petijumu-projekti/valsts-petijumu-programmas/identitasu-ainavas-vesture-kultura-un-vide/ https://lka.edu.lv/lv/petnieciba/petijumu-projekti/fundamentalo-un-lietisko-petijumu-projekti/re-print/

Avots: Lka.edu.lv


celojumubode - 3890
Pludmales terase

Pludmales terase "Pampūkas" atklāj sezonu!

Pludmales kafejnīca "Pampūkas" gatavojas sezonas atklāšanai Mātes dienā! Tiek "vārīti" pirmie saldējumi, ar kuru garšām vari iepazīties "Pampūku" Facebook lapā.

Preiļu novada TIC

Apmeklē Muzeju nakti Bauskas novadā!

Apmeklē Muzeju nakti Bauskas novadā!

Iepazīsties ar muzeju nakts 2025 piedāvājumu Bauskas novadā!

Bauskas TIC

Akcija

Akcija "Iepazīsti kaimiņus Zemgalē"

Bauskas TIC

Atklāj Zemgales tāluma vitamīnu!

Atklāj Zemgales tāluma vitamīnu!

Iepazīsti Bauskas novadu no skatu torņu augstumiem!

Bauskas TIC

Vislatvijas zirgu parāde Balvos

Vislatvijas zirgu parāde Balvos

17.maijā Balvu pilsētā norisināsies viena no neparastākajām un aizraujošākajām parādēm Latvijā – Vislatvijas zirgu parāde.

Balvu TIC

Katrīna Dimanta Ceplī

Katrīna Dimanta Ceplī

Ieplāno īpašu ceturtdienu Igo mūzikas un mākslas centrā "Ceplis" 22.maija!

Zemgales Tūrisma asociācija

Jūrtakas pārgājiens: Apšuciems - Engure

Jūrtakas pārgājiens: Apšuciems - Engure

Pārgājiens no Apšuciema līdz Engurei – 14 kilometru garā maršrutā, kas ved gar plašiem liedagiem, priežu mežiem un piekrastes ciematiem!

Tukuma TIC

"Tuvā tālumā" izstāde galerijā "Mans's"

Galerijā «Mans's» atklāta divu savdabīgu mākslinieku – Kalvja Zutera un Zanes Lūses – personālizstādes, kam dots kopējais nosaukums «Tuvā tālumā».

Jēkabpils novada TIC

Sama modināšanas svētki Koknesē

Sama modināšanas svētki Koknesē

16. un 17. maijā Koknesē ar dažādām aktivitātēm tiks atklāta aktīvā tūrisma sezona ‒ norisināsies tradicionālie Sama modināšanas svētki.

Aizkraukles novada TIC

Grupas

Grupas "Jumprava" koncerts Ozolājos

Uz skatuves ar enerģisku un neaizmirstamu lielkoncertu kāps leģendārā grupa "Jumprava", dāvinot klausītājiem savu spilgtākās mūzikas skanējumu.

Tukuma TIC

Latvijas vīndaru svētki Rundāles pilī

Latvijas vīndaru svētki Rundāles pilī

17. maijā Rundāles pils goda pagalmā notiks pirmie Latvijas vīndaru svētki Zemgalē.

Bauskas TIC

Sējas svētki

Sējas svētki "Ausekļu dzirnavās"

Šogad aicināti ieskandināt un svinēt “Sējas svētkus” 17. maijā no plkst. 11. Ieskaties pasākuma programmā!

Bauskas TIC

Jūrtakas Konference un Pārgājiens!

Jūrtakas Konference un Pārgājiens!

Aicinām piedalīties Baltijas Pārgājienu Tūrisma Konferencē un kopīgā pārgājienā šī gada 23. -24. maijā, Apšuciemā.

Lauku Ceļotājs

Ar vilcienu uz Gulbeni

Ar vilcienu uz Gulbeni

Brauc ar vilcienu uz Gulbeni un baudi īpašu ekskursiju!

Gulbenes novada TIC

Tūrisma rallijs

Tūrisma rallijs "Madona-Gulbene" 24.05.

Vai iespējams iepazīt divus novadus vienā dienā? Jā, piedaloties autofotoorientēšanās tūrisma rallijā "Madona-Gulbene"!

Gulbenes novada TIC

Muzeju un baznīcu nakts Jēkabpils novadā

Muzeju un baznīcu nakts Jēkabpils novadā

Šogad vienā datumā, 17. maijā, apvienojas divi lieli kultūras notikumi - Starptaustikā Muzeju nakts un Baznīcu nakts.

Jēkabpils novada TIC

17. maijā - EJAM VISI! pārgājienā LUBĀNĀ

17. maijā - EJAM VISI! pārgājienā LUBĀNĀ

Pārgājienu seriāls EJAM VISI! šoreiz aicina iepazīt Lubānu: ģimenēm, nūjotājiem, dzīvnieku mīļiem kopā ar saviem četrkājainajiem draugiem, senioriem...

Madonas TIC

Deju skolas

Deju skolas "Demo" sezonas noslēgums

koncerts 2 daļās: 1. daļa – “Apskāviens”, 2. daļa – “Muļķa sirds”. Pārtraukumā: Deju skolas grāmatas un citu suvenītu iegāde, fotoizstāde “Kustībā...”

Tukuma TIC

Amatnieku un mājražotāju tirdziņš

Amatnieku un mājražotāju tirdziņš

Garšīgas un skaistas amatnieku un mājražotāju preces.

Tukuma TIC

Auto orientēšanās Aizkraukles novadā

Auto orientēšanās Aizkraukles novadā

Atklāj aktīvo tūrisma sezonu Koknesē, pamodini Samu un dodies aizraujošā piedzīvojumā, pārbaudot savas zināšanas, atjautību un ātrumu!

Aizkraukles novada TIC

BalticTravelnews.com
+371 26551169
[email protected] -