Vai lielāki diski nozīmē mazāk komforta?

Līdz ar pilsētas krosoveru segmentu radās jauna dizaina tendence: liela diametra riteņu diski ar zema profila riepām. Šāda kombinācija tiek uzstādīta modeļiem ar augstāku klīrensu un tiem auto, kuru virsbūvi rotā dekoratīvas plastmasas uzlikas, padarot tos līdzīgākus īstiem apvidniekiem. Pirms krosoveru ēras 17–18 collu diski izskatījās patiešām lieli, bet ar jaunajiem SUV tirgū ienāca pat 19–21 collu diski un drīz tie kļuva par normu.

Skeptiķi šajā tendencē saskata būtisku trūkumu un pat sauc to par komforta slepkavu. Tomēr viņiem šai ziņā nevar īsti piekrist. Galu galā daļai auto ražotāju komforts ir neatņemama zīmola DNS sastāvdaļa, tāpēc viņi šai problēmai ir ieviesuši pārdomātus inženiertehniskos risinājumus. Piemēram, Citroën jau daudzus gadus savās ikdienas mašīnās integrē inovatīvu balstiekārtu – gan lai uzlabotu komfortu, gan arī saglabātu uzmanību piesaistošus diskus.

Protams, daudzi cilvēki pērk mašīnas ar lieliem diskiem un zema profila riepām. Viņi slavē savu izvēli un uzskata, ka šādi auto ir patiesi komfortabli. Salonā var ērti iekāpt un izkāpt, var braukt pa ceļa apmali, kā arī pārvarēt nopietnākus nelīdzenumus, jo šāds disku un riepu salikums amortizē bedru triecienus. Plus tam daudzi ir pārliecināti, ka šādā veidā auto no ārpuses izskatās skaistāks. "Tā tas vienkārši ir – daudzi dod priekšroku lielākiem diskiem, un, ja mums kaut kas patīk, mēs atrodam šādas izvēles attaisnojumu. Tā ir psiholoģija," smaida inženieris un balstiekārtu speciālists Doms Zinkevičs.

Turklāt eksperti apliecina, ka ražotāji nepārtraukti strādā pie tā, lai vairāk skaistuma nenozīmētu mazāk komforta.

Kaut ko nāksies upurēt

Doms Zinkevičs neslēpj – zemāka profila riepas un lielāki diski nozīmē, ka auto gaita kļūs stingrāka. "Pārvarot ceļa nelīdzenumus, šādas riepas vienmēr virsbūvi kratīs vairāk. Ko tas nozīmē? Lielāku troksni, jūtamākus triecienus un tā tālāk. Ja mēs salīdzinām zemāka un augstāka profila riepu, tad redzam, ka otrais variants vienmēr būs komfortablāks," viņš skaidro.

Līdzīgi ir ar lielizmēra diskiem. Galu galā – lai izgatavotu lielāku disku, ir nepieciešams vairāk materiāla, bet tas nozīmē, ka ritenis būs smagāks.

Protams, komforts tiek upurēts skaistuma vārdā. Piemēram, apvidnieki ar lielāku klīrensu tiek uzskatīti par īpaši patīkamiem vadīšanā, tomēr daudzi cilvēki pēc izbrauciena ar dažu labu pilsētas krosoveru skaidri un gaiši paziņo, ka viņi tajos vairs nesēstos. Dažiem modeļiem balstiekārta ir izveidota ārkārtīgi stingra, tāpēc salonā sēdošajiem nākas ne tikai izturēt vibrācijas, kratīšanos un dažādus balstiekārtas triecienus, bet arī lielu troksni. Par laimi, vairāki auto ražotāji šai problēmai ir raduši risinājumu.

"Braucot pa nelīdzenu ceļu, lielāka auto masa daļu trieciena absorbē pati, attiecīgi braucēji jūt mazāku satricinājumu. Bet, ja mašīnai uzstādīti lieli diski ar zema profila riepām, tad cerības uz komfortu zūd," skaidro Doms Zinkevičs. Tāpat viņš norāda, ka liela loma šajā procesā ir tieši balstiekārtai.

Risinājumu netrūkst

Tā kā riteņu diski kļūst tikai lielāki, tad patīkamākas braukšanas vārdā jauno auto balstiekārtām nākas būt arvien inovatīvākām. Un ražotāji patiešām cītīgi strādā pie tā, lai šoferiem nenāktos samierināties ar to, ka mašīnas komforts jāziedo labāka izskata dēļ.

Pēc Doma Zinkeviča teiktā, virsbūves kļūst stingrākas, savukārt amortizatori un to atsperes mīkstākas, tāpēc tiek meklēti dažādi veidi, kā tai pašā laikā uzlabot arī auto vadāmību. Piemēram, Mercedes-Benz jau daudzus gadus savās mašīnās izmanto adaptīvo balstiekārtu, un tagad tā kļūst vieda, respektīvi – skenē ceļu un pielāgo šasiju gaidāmajiem nelīdzenumiem.

Tādi zīmoli kā Audi un BMW jau daudzus gadus piedāvā maināmus braukšanas režīmus, kas balstiekārtas darbību ļauj pielāgot autovadītāja noskaņojumam un vēlmēm. Pateicoties elektriski regulējamiem piekares elementiem, braukšana ar vienu un to pašu auto var būt gan sportiska, gan arī ārkārtīgi komfortabla.

Tiesa, ceļa seguma stāvoklis visā pasaulē uzlabojas, tāpēc auto ražotāju uzdevums kļūst nedaudz vieglāks.

No premium līdz ekonomiskajai klasei

Vēl viens iemesls, kāpēc auto ražotāji labprātāk rada vizuāli skaistas mašīnas ar lielākiem diskiem un zemākām riepām, ir straujā tehnoloģiju attīstība un to izmaksu samazināšanās. "Tas ir fakts – ar katru jaunu modeļa paaudzi ražotāji mašīnās saliek arvien vairāk jaunu tehnoloģiju. Tehnoloģiju ieviešana, tā teikt, iet pa spirāli uz leju – vispirms tās tiek ieviestas luksusa segmentā, bet vēlāk arī ekonomiskajā klasē," skaidro Doms Zinkevičs.

Arvien biežāk uz ceļiem redzam salīdzinoši vienkāršas automašīnas ar pneimatisko balstiekārtu vai elektriski regulējamu piekari, kuras stingrību var mainīt ar pāris klikšķiem, vienkārši sēžot pie stūres. Citroën, kas jau gadiem ilgi kā prioritāti izvirzījis komfortu, pašā uzņēmuma pastāvēšanas sākumā izstrādāja hidropneimatisko balstiekārtu, kas ļāva baudīt ārkārtīgi komfortablu braukšanu ikvienam, kurš iegādājās šīs salīdzinoši pieejamās klases auto.

Mūsdienu Citroën modeļiem, piemēram, C4, ir hidrauliskie amortizatori. Tajos esošie papildu vārsti automātiski pielāgo amortizatoru cietību atkarībā no balstiekārtas stāvokļa. Standarta piekarē ir amortizatori un atsperes. Savukārt sistēma ar progresīvajiem hidrauliskajiem spilveniem ir aprīkota ar diviem hidrauliskajiem amortizatoriem, no kuriem viens ir paredzēts kompresijai, bet otrs dekompresijai. Šie amortizatori kustas līgani, tādējādi novēršot pēkšņus triecienus. Iespējams, izklausās sarežģīti, taču patiesībā to uzbūve ir diezgan vienkārša, nevis raķešzinātne, turklāt apkope neizmaksā tik dārgi kā pneimatiskajai piekarei. "Galu galā lielāko daļu nelīdzenumu triecienu absorbē tieši balstiekārta, un salonā sēdošie to pat nenojauš," piebilst Doms Zinkevičs.

Avots: Velocita.lv


turiba - 3665
Izstāde “Baltie darbi

Izstāde “Baltie darbi" Bebrenes dzirnavās

Objektu un instalāciju izstāde “Baltie darbi” ir veidota īpaši Bebrenes dzirnavām.

TAKA

Ekskursiju ceļojums uz Austrāliju!

Ekskursiju ceļojums uz Austrāliju!

Piepildiet sapni par ceļojumu uz Austrāliju! Austrālija - viena valsts, tūkstoš pasauļu, ar atpūtu pie Lielā Barjerrifa. Iesakām pieteikties līdz 15. oktobrim!

EUR 5275 | Latvia Tours

Pakāpies augstāk Alūksnes skatu tornī

Pakāpies augstāk Alūksnes skatu tornī

7,8 metrus augstais Alūksnes skatu tornis atrodas Tempļa kalna parkā blakus Alūksnes ezeram un ir viens no augstākajiem torņiem Latvijā

EUR 1.00 | Alūksnes TIC

Valmieras novada Tūrisma akcija konTŪRE

Valmieras novada Tūrisma akcija konTŪRE

Kā lauzta līnija ezera krastā, kā logu apveids ēkas sienā, kā rokās sadevušos cilvēku tēls – kontūras spēlējas ar gaismām, ēnām un ceļotāja prātu, tās aicina piedzīvojumu meklētāju atrast, izpētīt, uzminēt, tās mudina uz...

Valmieras TIC

Apģērbies rudenim un skolai

Apģērbies rudenim un skolai

Via Jurmala Outlet Village dzimšanas dienas izpārdošana 12.08.-21.08.

ViaJurmala

Pasākums Dvietes muižas parkā

Pasākums Dvietes muižas parkā

Šā gada 20. augustā Dvietes pagasta iedzīvotāji un viesi tiek aicināti izbaudīt unikālu iespēju – atgriezties vismaz 150 gadu senā pagātnē.

TAKA

Spa atpūta Rakverē, Aqva Hotel & Spa

Spa atpūta Rakverē, Aqva Hotel & Spa

2 personām - nakšņošana viesnīcā, brokastis un Spa atpūtas piedāvājums

EUR 212 | Estravel Latvia

AIJA VĪTOLIŅA & TANGO SIN QUINTO

AIJA VĪTOLIŅA & TANGO SIN QUINTO

Koncertā skanēs no populāriem tango skaņdarbiem līdz pavisam nepazīstamām, taču aizkustinošām latino mūzikas virziena kompozīcijām.

ATTA Centre

Breineigs garšu piedzīvojums Ziemeļlatgalē

Breineigs garšu piedzīvojums Ziemeļlatgalē

Breineigs garšu piedzīvojums Ziemeļlatgalē

Balvu TIC

Ģimenes spa atpūta Viimsi SPA

Ģimenes spa atpūta Viimsi SPA

Lieliskas ģimenes brīvdienas ar plašu izklaides centru bērniem un spa centru Tallinn Viimsi SPA no 99 EUR (parastā cena līdz 154 EUR)

Hookusbookus.com

Tiešie reisi uz Zanzibāru!

Tiešie reisi uz Zanzibāru!

Sagaidiet rudeni eksotiskā vietā!

EUR 1176 | Join UP! Baltics

Izbraucieni ar kuģīti

Izbraucieni ar kuģīti "Dinaburga"

Atpūsties Daugavas lokos ir unikāla iespēja, jo šī vieta ir iekļauta UNESCO mantojumā. Visapkārt valda miers un klusums – īsta “miera osta”, bet arī aktīvās....

TAKA

Atpūta Lavendel Spa, Tallinā

Atpūta Lavendel Spa, Tallinā

Ideāla atpūta Igaunijā (divatā vai ar ģimeni), prom no pilsētas Lavendel Spa Hotel no 49 EUR (parastā cena līdz 105 EUR)

EUR 49 | Hookusbookus.com

Koncerts VAIDAVAS EZERS RIETĀ

Koncerts VAIDAVAS EZERS RIETĀ

20.augustā plkst.20.00 pavisam īpašā atmosfērā kopīgi sagaidīsim saulrietu laivās uz Vaidavas ezera un klausīsimies koncertu uz ūdens “Vaidavas ezers rietā”.

Valmieras TIC

2-nakšu ģimenes atpūta Puhajarve, Igaunijā

2-nakšu ģimenes atpūta Puhajarve, Igaunijā

2-nakšu jautras ģimenes brīvdienas ar spa, baseinu un boulingu viesnīcā Puhajarve Spa no 149 EUR (parastā cena līdz 322 EUR)

Hookusbookus.com

Atpūta Meriton Spa / Tallinā no 59 EUR!

Atpūta Meriton Spa / Tallinā no 59 EUR!

Atpūta divatā Park Inn by Radisson Meriton ar ūdens un pirts centra apmeklējumu no 59 EUR (parastā cena līdz 149 EUR)

EUR 59 | Hookusbookus.com

Tūrisma informācijas punkts Ilūkstē

Tūrisma informācijas punkts Ilūkstē

20. jūlijā Ilūkstes pilsētas administrācijas pārstāvji, ka arī ciemiņi no tuvākajiem pagastiem ieradās Ilūkstes Tūrisma informācijas punktā, lai piedalīties tā

TAKA

Romantiska atpūta

Romantiska atpūta "Laimes taure"

Romantiskai atpūtai tiek piedāvāta vasaras brīvdienu māja “Laimes taure”. Vieta atrodas gleznaina ezera krastā, kur var baudīt mieru un palikt dabas klēpī.

TAKA

Rudens Grieķijā, Sicīlijā un Tunisijā

Rudens Grieķijā, Sicīlijā un Tunisijā

24/7 līdz 23.08., rezervējot Estravel on-line atlaide 50€. Ceļo no 15.09. - 12.11.

EUR 530 | Estravel Latvia

Rudenī uz Krētu!

Rudenī uz Krētu!

Pagarini savas brīvdienas www.joinup.lv

EUR 380 | Join UP! Baltics

BalticTravelnews.com
+371 26551169
[email protected] -