Preiļu parkā rosījās brīvprātīgie no Latvijas un Lietuvas

Ilona Vilcāne | 2022.05.11

Šī gada 29. un 30. maijā Lielās Talkas laikā Preiļu parkā norisinājās projekta “Vides kvalitātes uzlabošanas pasākumi publiskajās ūdenstilpnēs Latvijā un Lietuvā” brīvprātīgo nometne, kurā piedalījās aktīvisti gan no Preiļiem, gan Lietuvas un arī citām valstīm.

Preiļu 1. pamatskolas skolēni no 6. c, 9. a un 5. b klasēm skolotāja Ulda Čerpakovska vadībā izgatavoja 10 pūču būrus, kas, pateicoties SIA “Vektor“ tehniskajam atbalstam, tika uzstādīti parka kokos vietās, kas varētu būt piemērotas pūču ligzdošanai. Savukārt 17 brīvprātīgo jauniešu grupa no Lietuvas nevalstiskās organizācijas “Innovators Valley”, tostarp jaunieši arī no citām valstīm, kopā ar Preiļu muižas kompleksa un parka komandu pie lielās estrādes blakus šūpolēm izbruģēja no parkā savāktajiem laukakmeņiem plašu un drošu ugunskura vietu, bet dienas noslēgumā izgatavoja trīs kukaiņu mājiņas. Kukaiņu mājiņas līdzinās dekoratīviem daudzdzīvokļu namiņiem, kur “istabās” ievietoti zari, sūnas, ķērpji, čiekuri un dažādi citi dabas materiāli. Kukaiņu mājiņas paredzētas savvaļas bitēm vientuļniecēm, taču tajās patvērumu varēs rast arī dažādi zirnekļi un vaboles. Tās palīdzēs uzturēt un vairot parka bioloģisko daudzveidību, kā arī kalpos kā praktiskais uzskates mācību līdzeklis skolēniem.

Lietuvas Mitrāju atjaunošanas un saglabāšanas fonda (Pelkių atkūrimo ir apsaugos fondas) eksperti pabeidza rudenī iesākto abinieku ziemošanas vietu izveidi kanāla krastā netālu no vecās pils drupām. Abinieku ziemošanas vietas veidotas no zariem un zemes, tās dos iespēju vardēm, krupjiem un arī tritoniem rast drošu vietu, kur pārlaist ziemu. Kā paskaidroja vides eksperts Židrūnas Sinkēvičs, šīs vietas paredzētas, lai samazinātu apdraudējumu tiem abiniekiem, kas parasti ziemo zem koku saknēm, peļu alās, arī pie ēku pamatiem un tamlīdzīgās vietās.

Tāpat, iesaistoties skolēniem, viņu vecākiem, biedrības “Nature's Sunshine” Latgales komandas aktīvistiem, un, protams, Preiļu muižas kompleksa un parka komandai, tika vākti atkritumi projekta ietvaros iztīrītā kanāla krastos pie jaunās un vecās pils. Tā kā pagājušā gada rudenī šajā vietā, tīrot gultni, tika izceltas dūņas un sanesumi, līdz ar tiem zemes virspusē nonāca liela daļa daudzos gadu desmitos kanālā izmesto atkritumu – riepas, stikla tara, trauku lauskas, iepakojuma materiāli, dažādi metāla priekšmeti, arī zvejniecības tīklu fragmenti un pat murds. Brīvprātīgie šos atkritumus uzlasīja un ievietoja Lielās Talkas baltajos maisos. Tāpat tika uzlasīti atkritumi arī citviet parkā, taču secinājums bija tāds, ka kopumā parks nav stipri piegružots, kas, acīmredzot, liecina par iedzīvotāju attieksmes maiņu un arī Preiļu muižas kompleksa un parka komandas ikdienas rūpīgo darbu.

Talkas laikā pirmo reizi tika izmantoti arī projektā iegādātie instrumenti parka kopšanai.

Par pasākuma fotografēšanu rūpējās Ieva Babre. Paldies par darbu organizēšanu un  vadīšanu Preiļu muižas kompleksa un parka komandai!

Projektu “Vides kvalitātes uzlabošanas pasākumi publiskajās ūdenstilpnēs Latvijā un Lietuvā” (SAVE PAST FOR FUTURE) Nr. LLI-476 finansē Eiropas Savienības Interreg V-A Latvijas – Lietuvas programma 2014. – 2020.gadam. Projekta partneri ir Preiļu novada dome, Lietuvas nevalstiskās organizācijas “Innovators valley” un "Lietuvas Mitrāju atjaunošanas un saglabāšanas fonds” (Pelkių atkūrimo ir apsaugos fondas), kā arī Zarasu rajona pašvaldība Lietuvā. Projekta laikā tiek veikti ūdens kvalitātes uzlabošanas darbi, rekonstruējot un iztīrot ūdenstilpju sistēmas 3 parkos – Antalieptes klostera parkā un Kamarišķu muižas parkā Lietuvā un Preiļu muižas parkā. Projekts tiek īstenots no 2020. gada 1. augusta līdz 2022. gada 31. jūlijam. Kopējās projekta izmaksas ir 1 030 848,12 eiro – Eiropas Reģionālā attīstības fonda līdzfinansējums 876 220,89 eiro un projekta partneru līdzfinansējums 154 627,30 eiro apmērā, tostarp Preiļu novada domes līdzfinansējums – 57 790,31 eiro.

Sīkāka informācija par projektu www.latlit.eu vai www.preili.lv.

Šis raksts ir sagatavots ar Eiropas Savienības finansiālo atbalstu. Par šī raksta saturu pilnībā atbild Preiļu novada dome, un tās nekādos apstākļos nav uzskatāms par Eiropas Savienības oficiālo nostāju.

Avots: Preili.lv


celojumubode - 3754
PALI nav pagājuši garām Tukumam

PALI nav pagājuši garām Tukumam

Slocenes upe ir saplūdusi ar Valguma ezeru un daļa Baskāju takas zem ūdens. Bet ziedošajā pavasarī būs atkal silti un smuki. Mēs zinām

Tukuma TIC

ŠVEIKS | Dziesmu spēle | TUKUMĀ!

ŠVEIKS | Dziesmu spēle | TUKUMĀ!

Dziesmu spēle "Šveiks – toreiz un tagad” ar Ivara Vīgnera un Valta Pūces radītajām skanīgām dziesmām, un trāpīgiem Jāņa Petera un Pētera Brūvera tekstiem

Tukuma TIC

Bauskas novads brīvdienās - SPA un labjūte

Bauskas novads brīvdienās - SPA un labjūte

Ieskaties Bauskas novada SPA un labjūtes piedāvājumā - pirtis un pirts rituāli, kubli, džakuzi, un vēl!

Bauskas TIC

Starptautiskas deju sacensības TUKUMĀ

Starptautiskas deju sacensības TUKUMĀ

Jau 23.martā - TUKUMS CUP 2023 Tukuma pilsētas kultūras namā! Solās būt krāšņi, jo būs skatāmi dažādu dejas žanru priekšnesumi, ko droši var saukt par īstu šovu

Tukuma TIC

Tiekamies Melngalvju namā!

Tiekamies Melngalvju namā!

No otrdienas līdz svētdienai.

Melngalvju nams

Aijas Vītoliņas un Aivara Hermaņa koncerts

Aijas Vītoliņas un Aivara Hermaņa koncerts

Šarmantās dziedātājas Aijas Vītoliņas un leģendārā ģitārista Aivara Hermaņa koncerts 1.04.2023. Biļetes var rezervēt pa tālr: 27802801.

EUR 30 | Liepupes muiža

Ir iespēja TIKT PIE LEONĪDA ĀRIŅA zīmējuma

Ir iespēja TIKT PIE LEONĪDA ĀRIŅA zīmējuma

Tukuma Mākslas muzejs piedāvā iegādāties Leonīda Āriņa zīmējumu albūmu ar 50 zīmējumiem (eur 27,30) vai kādu atsevišķu zīmējumu (eur 4,10) SKAISTAI dāvanai!

Tukuma TIC

Kādas izstādes Tukuma pusē skatāmas MARTĀ?

Kādas izstādes Tukuma pusē skatāmas MARTĀ?

Nereti izstādes apmeklējums rada iedvesmu arī savu hobija attīstīšanai, tāpēc nāc uz izstādēm MARTĀ un iedvesmojies!

Tukuma TIC

KINO KATRU DIENU

KINO KATRU DIENU

Izvēlies savu filmu!

Splendid Palace

Konferenču un semināru organizēšana

Konferenču un semināru organizēšana

Labākā izvēle konferenču un semināru rīkošanai Daugavpilī! Lai Jūsu darbs būtu efektīvāks, mēs piedāvājam kafijas pauzes un visu nepieciešamo aprīkojumu.

Park Hotel Latgola

Atvērtā ekskursija Bauskas Rātsnamā

Atvērtā ekskursija Bauskas Rātsnamā

Ieplāno šo nedēļas nogali, lai atklātu Bauskas Rātsnamu un tā krāšņo ekspozīciju!

Bauskas TIC

PIEDALIES Māju kafejnīcu dienās 2023!

PIEDALIES Māju kafejnīcu dienās 2023!

Piesakies dalībai “Mājas kafejnīcas Kurzemes pievārtē 2023 – Izgaršo rudeni Tukuma pusē”, kas būs 16.-17.septembrī, koordinators - Tukuma TIC-28311557!

Tukuma TIC

Piesakies ēnu dienām tūrisma nozarē!

Piesakies ēnu dienām tūrisma nozarē!

Kopumā šobrīd pieejamas septiņas vakances tūrisma jomā, trīs no tām Kokneses tūrisma informācijas centrā, savukārt četras Skrīveru tūrisma informācijas punktā.

Aizkraukles novada TIC

Idejas pastaigām dabā Bauskas novadā

Idejas pastaigām dabā Bauskas novadā

Ziema vai pavasaris, pavasaris vai ziema.. Smelies iedvesmu aktīvām brīvdienām pie dabas Bauskas novadā!

Bauskas TIC

Marata Dzjubenko gleznu izstāde “Pretī pav

Marata Dzjubenko gleznu izstāde “Pretī pav

Līdz 30.aprīlim Jelgavas Vecpilsētas mājā skatāma jaunā mākslinieka Marata Dzjubenko gleznu izstāde “Pretī pavasarim”.

Jelgavas reģionālais tūrisma centrs

Aizkraukles novadam ir sava aplikācija

Aizkraukles novadam ir sava aplikācija

Šomēnes aplikāciju veikalos “Play veikals” un “App store” bezmaksas lejupielādei ievietota Aizkraukles novada mobilā lietotne “Aizkraukles novads”.

Aizkraukles novada TIC

Nāc sportot uz Hotel Jūrmala SPA

Nāc sportot uz Hotel Jūrmala SPA

Noformē Hotel Jūrmala SPA abonementu sporta grupu nodarbībām vai trenažieru zālei un saņem dāvanas!

EUR 70 | Hotel Jūrmala SPA

Šlokenbekas muižas Mīlestības saliņa

Šlokenbekas muižas Mīlestības saliņa

Tukuma pusē Slocene marta vidū izgājusi no krastiem.

Tukuma TIC

BalticTravelnews.com
+371 26551169
[email protected] -