Daudzveidīga un piepildīta Muzeju nakts Preiļos

Ilona Vilcāne | 2022.05.14

Šī gada 14. maijā pēc divu gadu pārtraukuma klātienē atkal notiek Muzeju nakts pasākumi Preiļos. Šogad Muzeju naktij nav noteikta vienota devīze, akcijas saturs ir katra dalībnieka brīva izvēle. Apstākļos, kad Eiropā atkal notiek karš un tepat blakus Ukrainas tauta apņēmīgi cīnās pret agresīvo Krievijas iebrukumu, kas atņem ne tikai dzīvības, bet cenšas iznīcināt arī ukraiņu kultūru, valodu un vēsturi, Preiļos Muzeju nakts aktivitātes vienos kopīga, plaša tēma – trauslās kultūras vērtības.

Paužot atbalstu Ukrainas tautai cīņā pret Krievijas iebrucējiem, plkst. 19.00 Preiļu vēstures un lietišķās mākslas muzeja atklātajā krātuvē A. Paulāna ielā 4 notiks izstādes “ Цiннiсть. Vērtības” atklāšana. Šajā izstādē šogad galvenais tēls būs Ukrainas sieviete, tāpēc apmeklētājiem piedāvāsim apskatīt ukraiņu izšūtās tekstilijas – kreklus, dvieļus, rotājumus, kā arī Latgalei raksturīgās tekstilijas no Preiļu muzeja krājuma. Vienojošais būs pavasarīgais un košais ziedu motīvs. Piedalīsies Daugavpils ukraiņu kultūras centrs “Mrija” un Preiļu Kultūras centra ansambļi “Kaļinuška” un “Rjabinuška” ar ukraiņu tautas dziesmām.

Skvērā blakus Kultūras namam Raiņa bulvārī 28 plkst. 20.00 ar deju kopas “Gaida” priekšnesumu tiks atklāta muzeja kolektīva sagatavotā vides stendizstāde “Trauslās vērtības. Nosargāt”. Izstāde ir veltīta mūsu identitāti veidojošajām kultūras vērtībām un tradīcijām, un Preiļu novada iedzīvotājiem, kuri, neskatoties uz smagajiem Otrā pasaules kara un okupācijas gadiem, šīs vērtības ir kopuši un arī sargājuši. Atklāšanu bagātinās keramiķa Raivo Andersona paraugdemonstrējumi un iespēja izveidot savu Muzeju nakts trauku.

Šogad Muzeju nakts laikā Preiļu novadā tiks atklāti arī divi jauni, tūristiem interesanti objekti.  Jau plkst. 18.00 Preiļos Raiņa bulvārī 9 viesu mājā “Pie Pliča” tiks atklāta ievērojamā fotomākslinieka Jāņa Gleizda (1924–2010) piemiņas istaba, ko ir izveidojis Igors Pličs. Plkst. 21.00 viesu nama “Pie Pliča” dārzā – mūzikas izpildītājas Inetas Rudzītes un ģitārista Ērika Upenieka koncerts.

Īpašs notikums plkst. 21.00 Aizkalnes pagasta Raipolē, kur tiks atklāta Jāzepa Šņepsta privātkolekcija “Keramika. Ragi”, kurā apskatāma gan vecmeistaru, gan jaunās paaudzes meistaru Latgales keramika, kā arī vienīgā tik augsta līmeņa medību trofeju kolekcija Latvijā.

Vakara turpinājumā plkst. 22.00 Preiļu vēstures un lietišķās mākslas muzeja izstāžu zālē – mākslinieka, Jāzepa Pīgožņa balvas Latvijas ainavu glezniecībā 2019. gada laureāta Nugzara Paksadzes personālizstādes “Saules iedvesmots” atklāšana. Mākslinieks dzimis 1953. gada 20. maijā Gruzijā, bet jau no 1982. gada savu dzīvi un jaunrades ceļu saistījis ar Latviju. Atklāšanā latgaliešu tautas dziesmas dziedās Viktorija Dronova.

Pašā vakarā plkst. 23.00 A. Paulāna ielā 4 aicināsim uz tikšanos pie ugunskura, kur skanēs nacionālo partizānu stāsti no muzeja krājuma un karavīru dziesmas folkloras kopas “Rūžupis veiri” izpildījumā. Būs iespēja noskatīties nacionālajai pretošanās kustībai Latgalē un katoļu priesterim Antonam Juhnevičam (1905–1947) veltīto N. Puča filmu “Segvārds Vientulis”. Šī gada tradicionālā Muzeju nakts zupa – ukraiņu borščs!

No plkst. 19.00 līdz 01.00 Raiņa bulvārī 28 atvērta muzeja pamatekspozīcija “Muzeja stāsti Latvijai” ar īpašo mēneša piedāvājumu “Trīs Latvijas zvaigznes – par domām un darbiem neatkarīgai un demokrātiskai valstij” un Ivetas Seimanovas autorleļļu izstāde “Lobs ar lobu sasatika”, kā arī Preiļu muižas kapela, Raiņa bulvārī 23.

Muzeju nakts aktivitātes Preiļu novadā notiek arī Vārkavas novadpētniecības muzejā, Roberta Mūka muzejā Galēnos un Raiņa muzejā “Jasmuiža”.

Avots: Preili.lvBauskas novads skolēnu ekskursijām!

Bauskas novads skolēnu ekskursijām!

Meklē jauku un piedzīvojumiem bagātu vietu, kur doties ekskursijā ar klasesbiedriem? Ieskaties ceļvedī un dodies izzināt Bauskas novadu!

Bauskas TIC

Dzīvās džeza mūzikas vakari

Dzīvās džeza mūzikas vakari

Pievienojies mums katru ceturtdienu no plkst. 20.00 – 22.00, lai baudītu dzīvo džeza mūziku viesnīcas elegantajā Lobija bārā. Ieeja bez maksas.

Radisson Blu Latvija Conference & Spa Hotel

Tukuma gleznotāju darbu izstāde Rīgā

Tukuma gleznotāju darbu izstāde Rīgā

Latvijas Mākslinieku savienības galerijā Rīgā no 15. septembra būs skatāma Ilzes Pauliņas un Alberta Pauliņa izstāde "DZĪVES TELPA".

Tukuma TIC

"Gada izrāviens" Tūrisma fakultātei

Starptautiskā tūrisma fakultātes dekāns saņem atzinību “Gada izrāviens”

Biznesa augstskola Turība

Atklāj Liepāju

Atklāj Liepāju

Atklāj Liepājas arhitektūru, šarmantās ieliņas, mākslas darbus pilsētvidē un uzzini daudz jauna par pilsētu, izvēloties kādu no pastaigu maršrutiem!

Liepājas reģiona TIB

Skolēnu ekskursijas Smiltenē

Skolēnu ekskursijas Smiltenē

Aicinām skolēnus doties rudenīgā piedzīvojumā Smiltenes novadā. Piedāvājam apskatīt dabas objektus – tādus, kādus citur Latvijā nevar neatrast.

Smiltenes TIC

Izjādes zirga mugurā Bauskas novadā

Izjādes zirga mugurā Bauskas novadā

Dodies izjādēs zirga mugurā un aplūko apkārtni no cita skatupunkta!

Bauskas TIC

Ziemeļu valstis - pievilcīgs galamērķis!

Ziemeļu valstis - pievilcīgs galamērķis!

Ēriks Lingebērziņš, komentējot tūristu paradumus un tūrisma nozares tendences atzīst, ka Baltijas valstis arvien vairāk piesaista tūrismu acis un uzmanību!

Biznesa augstskola Turība

Andris Bulis un Ēriks Upenieks-

Andris Bulis un Ēriks Upenieks-"EROTĒRIKA"

27.septembrī, plkst. 19:00, Lapmežciema tautas nams, aicina uz Andra Buļa dzejas lasījumu, Ērika Upenieka mūzikas pavadījumā

Tukuma TIC

Velobrauciens

Velobrauciens "Ieriteņo rudenī"

30. septembrī Smiltenes tūrisma informācijas centrs aicina piedalīties velobraucienā “Ieriteņo rudenī”, kas šogad ieripo savā desmitgadē!

Smiltenes TIC

Nāc uz izstādēm Tukuma pusē SEPTEMBRĪ!

Nāc uz izstādēm Tukuma pusē SEPTEMBRĪ!

Rudens ir iesācies, biežāk dzirdam skolēnu čalas un sākam pamazām atgriezties pasākumu un izstāžu baudīšanas virpulī siltās, mājīgās telpās. Āpkopojums >>

Tukuma TIC

Idejas skolēnu ekskursijām Jēkabpils pusē

Idejas skolēnu ekskursijām Jēkabpils pusē

Ko apmeklēt Jēkabpils pilsētā un novadā skolēnu grupām? Piedāvājam ielūkoties apkopotās vienas dienas brauciena idejās. 

Jēkabpils novada TIC

Noslēdzošais VisitBauska Fotomirklis

Noslēdzošais VisitBauska Fotomirklis

Klāt noslēdzošais VisitBauska Fotomirkļa temats - Baudi rudeni Bauskas novadā un dalies ar saviem fotoattēliem!

Bauskas TIC

Satiec Bausku rudenī!

Satiec Bausku rudenī!

Klāt jaunākais Bauskas novada apceļošanas un iedvesmas žurnāls!

Bauskas TIC

Skyline Bar brančs

Skyline Bar brančs

Pie mums varēsi baudīt gardus ēdienus, dzērienus, dzīvo mūziku un Rīgas panorāmas skatus. Informācija par datumiem un rezervācijām: skylinebar.lv.

EUR 39 | Skyline Bar

Bauskas novada tūrisma jaunumi

Bauskas novada tūrisma jaunumi

Šī gada vasara ir bijusi gana ražīga jaunu objektu iekļaušanai tūrisma apritē - ielūkojies Bauskas novada jaunākajos tūrisma objektos!

Bauskas TIC

BalticTravelnews.com
+371 26551169
[email protected] -