Latgales kongress 2022 noslēdzas ar rezolūcijas pieņemšanu

27.–29. aprīlī Rēzeknē notika Latgales kongress “Latgaliskuma kods Eiropā: no valodas līdz ekonomikai”, kas pulcēja vairāk nekā 100 ekspertus zinātniski lietišķajās diskusijās. Kongresu atklāja Latvijas Valsts prezidents Egils Levits, diskusijās piedalījās Ukrainas un Polijas vēstnieki, iekšlietu ministre Marija Golubeva, Aizsardzības ministrijas valsts sekretārs Jānis Garisons, Norvēģijas, Polijas, Nīderlandes eksperti valodu politikas, uzņēmējdarbības jomās. Kongresam kopumā klātienē bija reģistrējušies 343 delegātu, viesu un klausītāju. Kongress noslēdzās ar rezolūcijas pieņemšanu.

Latvijas Valsts prezidents E. Levits savā atklāšanas runā uzsvēra Latgales īpašo lomu Latvijas vēsturē un šī brīža ģeopolitiskajā situācijā. Kā pašsaprotamu, Latvijas un Eiropas drošībai svarīgu faktu uzsvēra gan latgaliešu valodas apguves nepieciešamību skolā, gan informatīvās telpas dažādošanu, lielāku uzsvaru liekot uz latgaliešu valodas iesaisti un stiprinot demokrātiskās vērtības pierobežā.

Zinātniski lietišķajās diskusijās (4 jomas, 19 diskusiju paneļi) piedalījās vairāk nekā 100 eksperti, paužot datos balstītus secinājumus, izklāstot stratēģiskus attīstības virzienus un akcentējot darbības prioritātes izglītībā, latgaliešu valodas funkcionalitātes stiprināšanā, uzņēmējdarbības attīstībā, ekonomiskās nevienlīdzības mazināšanai.

Diskusijās paustie viedokļi tika apkopoti rezolūcijā, kuras pamatdaļu apstiprināja Latgales kongress, nosakot, ka tiek izveidota Latgales kongresa lēmumu izpildes padome, kas triju mēnešu laikā sagatavo tās izvērsumu. Karstākās debates izvērsās jautājumos par latgaliešu valodas pilotskolas ieviešanas nepieciešamību, kas gan netika atbalstīts, norādot, ka vitāli svarīgi ir ieviest latgaliešu valodas un/vai novadmācības (latgaliski) ieviešanu vismaz vienreiz katrā no izglītības posmiem. Savukārt ekonomiskās nevienlīdzības mazināšanai svarīgs ir attīstības koeficients, kas ļautu sākotnēji izlīdzināt tautsaimnieciskos rādītājus un tad konkurēt investīciju piesaistē ar Rīgas reģionu. Citādi ekonomiskās nevienlīdzības plaisa pieaug un Latgales reģiona depopulācija, sociālā un ekonomiskā atpalicība no vidējiem statistiskajiem rādītājiem Latvijā joprojām turpinās.

Jaunievēlētajā Latgales kongresa lēmumu izpildes padomē, saglabājot pēctecību, būs jau Saieta rezolūcijas izpildes komitejā iekļautie organizāciju un kongresa pamata jomu pārstāvji, nākuši klāt mediju, uzņēmēju, zemnieku, zemessardzes un kultūras pārstāvji, kā arī lemts tajā iesaistīt no Latgales ievēlēto deputātu Saeimas pārstāvi. Minētajai padomei triju mēnešu laikā ir jāizveido izvērsums rezolūcijai, piedāvājot konkrētus aprēķinus vai attīstības scenārijus, modeļus rezolūcijā iekļauto jautājumu paātrinātai risināšanai.

Avots: Latgolyskongress.lv


turiba - 3664
BRĪVDABAS KINO SEANSI PAŠĀ RĪGAS CENTRĀ

BRĪVDABAS KINO SEANSI PAŠĀ RĪGAS CENTRĀ

Piedāvājam Tev lielisku randiņa ideju - kino zem zvaigznēm, īstā kompānija un kāds atspirdzinošs dzēriens.

Splendid Palace

Mūzikas vakars ar DJ

Mūzikas vakars ar DJ

Viesnīca“Park Hotel Latgola”aicina baudīt mūzikas vakaru kopā ar Dj bārā "LATerrasse" Galdiņus nepieciešams rezervēt savlaicīgi, zvanot pa tālruni +37165404910

Park Hotel Latgola

Bānīša svētki - 3.septembrī

Bānīša svētki - 3.septembrī

Šī gada Bānīša svētkos, 3. septembrī, Gulbenē, Stāmerienā, Kalnienā un Alūksnē ikviens varēs piedzīvot īstus brīnumus.

Gulbenes novada TIC

Ekspozīcija

Ekspozīcija "Padomju gadi" atvērta viesiem

Ekspozīcija, kas sastāv no vairākām daļām – iela ar tā laika spēkratiem, HES būvniecības vēsture, bibliotēka, dzīvoklis, funkcionāra kabinets, kolhoza laiki...

Aizkraukles novada TIC

Itāļu dzīves garša Stāmerienas pilī

Itāļu dzīves garša Stāmerienas pilī

Stāmerienas pils 27.augustā aicina ikvienu uz itāļu dzīves garšu sajušanu un baudīšanu.

Gulbenes novada TIC

Vasaras SPA piedāvājums

Vasaras SPA piedāvājums

• Mājīgs numurs 2 personām; • bufetes tipa brokastis; • 10% atlaide restorānā PRIMAVERA; • Divas stundas SPA zonā 2 personām; • Sporta zāle; • WI-Fi

EUR 109 | Bellevue Park Hotel Riga

IEPAZĪSTI MELNGLVJU NAMU!

IEPAZĪSTI MELNGLVJU NAMU!

Dodies ceļojumā cauri pagātnes gadsimtiem Melngalvju namā! Maksā tikai ieejas maksu + gida stāstījums bez maksas!

Melngalvju nams

Šonedēļ Bauskas novadā

Šonedēļ Bauskas novadā

Aktuālie pasākumi Bauskas novadā no 15.-21.augustam. Ieskaties!

Bauskas TIC

Lauku miers Pilkalnes muižā

Lauku miers Pilkalnes muižā

Muižas apbūves centru veido kalpu dzīvojamā ēka, saimniecības ēkas un klēts – kalte, kurā saglabājusies unikāla graudu žāvēšanas krāsns.

Aizkraukles novada TIC

Jāveido tūrisma nozares arhitekti!

Jāveido tūrisma nozares arhitekti!

Tūrisma nozares profesionāļiem jāspēj pielāgoties krīzes situācijām

Biznesa augstskola Turība

Izstāde

Izstāde "Andreja Upīša memoriālmājai 70"

Šogad Andreja Upīša memoriālmājai aprit 70. muzeja pastāvēšanas gadadiena. Lai svinētu šo notikumu Andreja Upīša memoriālmājā aplūkojama izstāde.

Aizkraukles novada TIC

PIESAKI FOTOSESIJU MELNGALVJU NAMĀ!

PIESAKI FOTOSESIJU MELNGALVJU NAMĀ!

Individuāla vai kāzu fotosesija ar savu fotogrāfu tikai 85 EUR/stundā

Melngalvju nams

Vecmeitu un vecpuišu ballītes

Vecmeitu un vecpuišu ballītes

Viesnīca “Park Hotel Latgola” piedāvā organizēt neaizmirstamu vecmeitu vai vecpuišu ballīti VIP telpā / saunā un džakuzi ar neaizmirstamo pilsētas panorāmu.

Park Hotel Latgola

3 pārsteidzoši muzeji Latgalē

3 pārsteidzoši muzeji Latgalē

Trīs muzeji Latgales pusē Ludzā, Preiļu un Augšdaugavas novados, kuri pārsteigs ar savu dažādību!

latgale.travel

SONORA VAICE UN ANDRIS LAPIŅŠ | KULDĪGĀ

SONORA VAICE UN ANDRIS LAPIŅŠ | KULDĪGĀ

Virkas muižas pasākumu teltī būs iespēja baudīt muzikālu piedzīvojumu operas primadonnas Sonoras Vaices un tenora Andra Lapiņa koncertā «Mīlestības spēks».

EUR 45 | Hotel Virkas Muiža

EKSKURSIJU SVĒTDIENAS MELNGALVJU NAMĀ

EKSKURSIJU SVĒTDIENAS MELNGALVJU NAMĀ

Pievienojies atvērtajai ekskursiju grupai - 28. augustā - 25. septembrī - 30. oktobrī Maksā tikai ieejas maksu; gida stāstījums par brīvu.

Melngalvju nams

BalticTravelnews.com
+371 26551169
[email protected] -