Ilmārs Zučiks: Maksāšana ar datiem – vai vienmēr apzināmies, kad un cik maksājam?

Aizvien biežāk tiek uzsvērts, cik svarīgi ir pilnveidot digitālās prasmes, piedāvājot dažādus kursus un mācības dažādu vecuma grupu un profesiju pārstāvjiem. Lai sekmētu digitālo prasmju pilnveidi, ir būtiski saprast, kā tās var palīdzēt mūsu ikdienā un profesionālajā darbībā, kā tās var palīdzēt ietaupīt un būt produktīvākam? Tāpat nepieciešams stiprināt izpratni par to, ka mūsdienās mēs bieži vien maksājam ar saviem datiem, tāpēc atbildīgi jāizvērtē tas, kam un kādus datus mēs iesniedzam, uzskata Eiropas Tālmācības vidusskolas informātikas un datorikas pedagogs Ilmārs Zučiks.

Attīstīt pēc iespējas plašākas kompetences

Nepieciešamās digitālās prasmes ietver profesionālās prasmes, kas mums nepieciešamas darba vidē, paturot prātā, ka lielā daļā profesiju nākotnē nevarēs iztikt bez šīm prasmēm, kā arī ņemot vērā, ka, mainoties tendencēm visā pasaulē, nebūs iespējams visu mūžu strādāt vienā profesijā. Lai arī nākotnē saglabātu konkurētspēju, nepieciešams apgūt nevis kādu konkrētu rīku no saraksta, bet attīstīt pēc iespējas plašākas digitālās kompetences. Līdztekus profesionālajām prasmēm, jāpilnveido arī personīgās, kas saistītas ar valsts pakalpojumu saņemšanu, rēķinu apmaksu veikšanu u.tml., liela daļa no kurām nepieciešama gandrīz ikvienam iedzīvotājam. Digitālās transformācijas pamatnostādnēs 2021.-2027.gadam minēti vairāki sasniedzamie mērķi – iedzīvotāji, kuri ir spējīgi mērķtiecīgi  un droši izmantot jauno digitālo tehnoloģiju iespējas, kā arī to radīto vidi  ikdienas dzīves situācijās – savstarpējā saziņā, sabiedriskajā dzīvē, darba vidē, pakalpojumu saņemšanā, sadarbībā ar valsti un pilsoniskajā līdzdalībā.

Zināšanas par drošību

Digitālo prasmju attīstība ietver arī mūsu zināšanas par drošību digitālajā vidē – kritisku pieeju informācijas, satura un digitālo tehnoloģiju izvēlē, drošu paroļu pārvaldīšanu un citus aspektus. 21. gadsimtā, kad lielu darba apjomu vecam, izmantojot tiešsaistes pakalpojumus, katram lietotājam jāspēj pilnībā pārvaldīt savus profilus vietnēs vai platformās, kurās tie izveidoti. Lai to sasniegtu, vispirms katram būtu jāspēj atbildēt uz jautājumu, cik dažādu kontu man ir, cik platformās esmu reģistrējies, kādu datus esmu atļāvis izmantot reģistrējoties? Man ir aptuveni 200 konti dažādās vietnēs un platformās un katram nepieciešama attiecīga pārvaldība, piemēram, izmantojot uzticamu paroļu pārvaldnieku. Ir būtiski stiprināt izpratni par to, ka digitālajā laikmetā jēdziens “bezmaksas pakalpojums” ir nosacīts, jo arī par šķietami bezmaksas lietām mēs maksājam ar saviem datiem. Būtiski spēt identificēt neuzticamus pakalpojumus un izmantot uzticamus - tādus, kuros tiek nodrošināta pienācīga personas datu aizsardzība.

Drošības jēdziens digitālā vidē ir daudz plašāks par kontu un paroļu pārvaldīšanu, tas ietver arī digitālo ierīču un satura aizsardzību, personīgo datu un privātuma aizsardzību, spēju pasargāt pašam sevi un citus no iespējamiem draudiem digitālajā vidē, kā arī apziņa par digitālo tehnoloģiju ietekmi uz vidi.

Dati mākonī vai datorā – kā ir drošāk?

Digitālo sistēmu lietošana nozīmē uzticēšanos šīm sistēmām, vienlaikus ievērojot arī noteiktas drošības vadlīnijas. Piemēram, viena parole, ko izmantojam visos savus kontos, sākot no sociālajiem medijiem beidzot ar profilu, ar kura palīdzību veicam maksājumu par elektroenerģiju vai reģistrējamies bankā, nenozīmē drošību, gluži pretēji. Patiesībā tieši izpratne par drošību, precīzāk – tās trūkums, kavē arī daudzu tehnoloģiju izmantošanu, kas būtiski atvieglotu mūsu ikdienu. Spilgts piemērs ir mākoņdatošana – daudzi to neizmanto, jo uzskata, ka, tikai glabājot datus savā datorā, tie būs drošībā, lai gan patiesībā ir tieši pretēji – mākonī glabātiem datiem ir daudz priekšrocību, datus iespējams atgūt to nozaudēšanas gadījumā, kā arī tiem ir ērtāk piekļūt   ne tikai datu īpašniekam, bet arī viņa noteiktam lietotāju lokam, un, protams, tos var arī droši aizsargāt, piemēram, izmantojot divpakāpju autentifikāciju.

Digitālās prasmes un augsti kvalificēts darbs

Runājot par profesionālajām digitālajām prasmēm, jāņem vērā, ka to profesiju skaits, kurās nav nepieciešamas šīs prasmes, samazinās. Darba devēji vēlas būt konkurētspējīgi - tātad efektīvāki un digitālo sistēmu lietošana var sekmēt gan laika, gan citu resursu optimizāciju. Pandēmijas periods to spilgti apliecināja. Tie ekonomiski aktīvie iedzīvotāji, kuri ir vecumā līdz 40 gadiem, noteikti pieredzēs situāciju, kad bez digitālajām prasmēm nebūs iespējams veikt augsti kvalificētus un labi apmaksātus darbus.

Datu pārvaldīšana, saziņa un laika taupīšana

Ja profesionālajā jomā saskatīt ieguvumus, ko sniedz digitālās prasmes, ir salīdzinoši viegli, tad privātie ieguvumi lielākoties ir saskatāmi ilgtermiņā. Digitālās prasmes ļauj droši un ērti pārvaldīt savus datus, atvieglo savstarpējo saziņu un sniedz iespēju taupīt laiku, piemēram, nevis dodoties klātienē uz banku vai Valsts ieņēmumu dienestu, bet veicot visas darbības attālināti. Izmaiņas vērojamas gandrīz ikvienā nozarē – skolās tradicionālos klases žurnālus ir aizstājusi e-klase, skaidrās naudas lietojums ikdienā samazinās, pie ārsta iespējams pierakstīties elektroniski u.tml. Arī ierīces, ko lietojam ikdienā, kļūst “gudrākas”, iemācoties tās pareizi pielietot, mēs varam paaugstināt savu komfortu un  iegūt arī ekonomisku labumu. Piemēram, uzstādot veļas mašīnu tā, lai mazgāšana notiktu naktī, uzstādot apkures sistēmu, lai tā ieslēgtos pirms ierašanās mājās vai, lai brīžos, kad neviena nav mājās, temperatūra samazinātos, izviešot viedās mājas risinājumus u.tml. Sākotnēji tie var šķist sīkumi, taču, rēķinot ilgtermiņā, “gudrās” ierīces var veidot ērtāku un drošāku dzīvi un sniegt būtiskus finansiālos ietaupījumus.

Labās prakses piemēri katrā vecumgrupā

Jaunas lietas, tostarp “gudrās” ierīces, daļā sabiedrības vienmēr raisīs neuzticību. Īpaši gados vecākajos iedzīvotājos, tāpēc labie piemēri un dalīšanās prasmēs ir īpaši svarīga. Vislabāk, ja šis piemērs nāk no tās pašas vecuma grupas cilvēkiem, jo tas sekmē uzticēšanos. Jaunieši šīs lietas pieņem daudz ātrāk, taču, ja seniori redz, ka citi viņu vienaudži ir spējuši pilnveidot digitālās prasmes, tas rada viņos papildus motivāciju un drošības sajūtu.

Avots: Eiropasskola.lvBaudi ziemas priekus Aizkraukles novadā!

Baudi ziemas priekus Aizkraukles novadā!

Klāt ir gaidītā nedēļas nogale, kas mūs priecē ar baltu sniega kārtu, salu degungalā un vēlmi baudīt ziemas priekus.

Aizkraukles novada TIC

Viesu māja

Viesu māja "Manturi"

Jauna un komfortabla guļbūves pirts un viesību māja svinību rīkošanai un atpūtai draugu lokā.

TAKA

Viesu māja “Pie vecā kalēja”

Viesu māja “Pie vecā kalēja”

Tā ir vieta ar senu vēsturi, jo vecā kroga ēka uzcelta Krievijas imperatores Katrīnas II valdīšanas laikā un kalpoja pasta vajadzībām.

TAKA

Viesu māja

Viesu māja "Fortūna"

Apmeklētājiem ir iespēja pavadīt laiku kopā ar ģimeni vai draugiem, izmantojot kādu no atpūtas vietām.

TAKA

Jelgavas tornī izstāde “Šoreiz viņi paši

Jelgavas tornī izstāde “Šoreiz viņi paši"

Līdz 2023.gada 22. janvārim Jelgavas Sv.Trīsvienības baznīcas tornī skatāma Harija D.Liepiņa fotoizstāde “Šoreiz viņi paši”.

Jelgavas reģionālais tūrisma centrs

JAUNGADA BALLE ZĀLĒ OMEGA

JAUNGADA BALLE ZĀLĒ OMEGA

Pievienojies jautrai Jaungada sagaidīšanas ballītei mūsu lielākajā pasākumu zālē "Omega" kopā ar grupu Dziļi Violets un vakara vadītāju Kasparu Breidaku.

EUR 130 | Radisson Blu Latvija Conference & Spa Hotel

Atpūtas komplekss

Atpūtas komplekss "Lielbornes muiža"

Iedomājoties par muižu, prātā uzzīmējam kungu māju jeb pili, apkārt skaistu parku, upi vai dīķi, noteikti kādu krogu. Kāda izcila muižnieku izklaide un naktsmā

TAKA

Viesu māja “Pie draugiem”

Viesu māja “Pie draugiem”

Viesu māja “Pie draugiem” piedāvā naktsmītnes komfortablos numuros, pirti un dīķi, svinību telpas, bērnu rotaļu laukumu, sporta laukumu, Wi-Fi internetu.

TAKA

Seko Visit Bauska Adventes kalendāram!

Seko Visit Bauska Adventes kalendāram!

Katru dienu, līdz pat Ziemassvētkiem, Visit Bauska Facebook lapā plkst. 12:00 publicējam idejas, ieteikumus, atlaižu kodus un daudz ko citu interesantu!

Bauskas TIC

Viesu namā “Baltiņi”

Viesu namā “Baltiņi”

Viesu namā “Baltiņi” tiek piedāvātas naktsmītnes ar senlaicīga un mūsdienu stila mēbelēm.

TAKA

Viesu māja “Mežmalas

Viesu māja “Mežmalas

Viesu māja atrodas apmēram 25 km no Daugavpils, ciematā ar romantisku un gardu nosaukumu „Baraviki”.

TAKA

Nāc ciemos uz Melngalvju namu!

Nāc ciemos uz Melngalvju namu!

Esam atvērti no otrdienas līdz svētdienai plkst. 10.00 - 17.00!

Melngalvju nams

Vienīgā izrāde Rīgā šogad!

Vienīgā izrāde Rīgā šogad!

18. decembrī plkst. 12.00!

Splendid Palace

Viesu māja

Viesu māja "Saliņas"

Sēlijas pusē, Eglaines pagastā, skaistā Sviļa ezera krastā, izveidots atpūtas komplekss, kur viesiem tiek piedāvātas ērtas un komfortablas naktsmītnes.

TAKA

Ziemassvētku rotājumu darbnīca

Ziemassvētku rotājumu darbnīca

Bauskas muzejā 10.decembrī no plkst. 11:00 - 15:00 bezmaksas darbnīca “Eglīšu rotājumi 20. gs. 20.-30. gados Latvijā”

Bauskas TIC

Jēkabpils novadā radītas dāvanas

Jēkabpils novadā radītas dāvanas

Tuvojas Ziemassvētki - prieka un dāvināšanas laiks! Jēkabpils novada čaklie mājražotāji un amatnieki sagādājuši garšīgas, lietderīgas un sirsnīgas dāvanas.

Jēkabpils novada TIC

Viesu māja “Kaķis krūzē”

Viesu māja “Kaķis krūzē”

Viesu māja “Kaķis krūzē” atrodas Daugavpils – Rīga šosejas ceļa malā, netālu no neogotikas stilā būvētās skaistās Līksnas Svētās Jēzus Sirds katoļu baznīcas.

TAKA

Nedēļas pasākumi Augšdaugavas novadā

Nedēļas pasākumi Augšdaugavas novadā

Visi ir laipni aicināti ielūkoties nedēļas kultūras pasākumos un izstāžu piedāvājumā Augšdaugavas novadā!

TAKA

Viesu māja “Grāvīši”

Viesu māja “Grāvīši”

Viesu māja “Grāvīši” atrodas skaistā, klusā ciemā “Ilze”, Augšdaugavas novadā. Šeit pa īstam var baudīt neskarto lauku vidi, ieelpot svaigu gaisu.

TAKA

Atpūtas māja “Kalnu pūpoli”

Atpūtas māja “Kalnu pūpoli”

Atpūtas māja “Kalnu pūpoli” atrodas pie Šenheidas ezera. Piedāvā nakšņošanu, svinību un semināru telpas, pavāra pakalpojumus, atpūtas iespējas u.c.

TAKA

BalticTravelnews.com
+371 26551169
[email protected] -