Klajā nākušas biedrības «Ludzas amatnieks» veidotās mācību filmas

Aizvadītais gads ir nozīmīgs ar daudziem digitāli dokumentētiem senu izzūdošu amatu prasmju un meistaru video, kas ļaus saglabāt seno arodu prasmes un zināšanas nākamām paaudzēm, neļaujot tām pazust bez pēdām. Ir nākuši klajā vairāk kā 10 dažādi videomateriāli, tai skaitā mācību filmas ar aroda demonstrāciju, ko sagatavojusi biedrība “Ludzas amatnieks”.

Viens no latvieša identitātes pamatakmeņiem ir kultūras un tradīciju mantojums. Ja nemateriālā kultūra sargā valodu un gadskārtu, garīgās kultūras mantojumu, tad materiālās kultūras mantojums mums ir svarīgs ar arodu tradīciju saglabāšanu. No paaudzes paaudzei ģimenēs dzīvei nepieciešamās zināšanas un prasmes vecāki nodeva bērniem, lai tie spētu pilnvērtīgi dzīvot un iekārtot paši savas saimes mājvietu un dzīvi pēc senču tradīcijām. Katrā mājā sievas un vīri prata daudzus arodus un darbus, kas nodrošināja dzīvošanu mājās, strādāšanu tīrumos, mežā un dārzā, iztikšanu un nereti arī pelnīšanu ar retiem amatiem, sniedzot pakalpojumus sava un kaimiņu ciemu ļaudīm. Ja mājai nepieciešamās lietas, kā audumus, grozus, koka darbarīkus darbam laukā prata gatavot paši, tad kalējs, mucenieks, kurpnieks, kažoku un velteņu meistari bija vairākiem ciemiem vieni.

Līdz ar viensētu dzīvesveida izzušanu, zūd arī vajadzība pēc šo arodu prasmēm. Pēdējos gados ir palikuši vien pāris meistaru, kas pieprot senos arodus, darbarīku vai darinājumu izgatavošanu.  Tāpēc ir ļoti svarīgi saglabāt šo amatu prasmi un ziņas par meistariem digitālā formā, lai nākošās paaudzes to var izmantot vai nu arodu atjaunošanai, zināšanu izmantošanai vai tradīciju saglabāšanai.

2021.gadā Latgalē ir uzņemti vairāki videomateriāli ar izzūdošo amatu dokumentāciju, tai skaitā dažādos projektos. Pārrobežu projektā Bella Culture dokumentēta alus darīšana jeb “voreišona” Latgalē, maizes cepšana, skalu deķu jeb Dienvidlatgalei raksturīgo ”laseitū deču” aušana, peterņu pīšana. Ir uzņemti sižeti par alus vārīšanu ar akmeni Andrupenes pusē un kalēju Jāni Lubku Nautrēnu pusē.

Tikko ir laistas tautā arī biedrības Ludzas amatnieks veidotās mācību filmas par izzūdošajiem amatiem. Interesentiem piedāvātas ir seglinieka, kalēja, skalu grozu pinēja prasmju, linu apstrādes, seno arodu meistara linu ziemas apavu veidošanas, stabuļu izgatavošanas, virvju vīšanas dokumentācijas. Uzņemtais filmu materiāls ir veidots kā mācību filmas, kur var iegūt ziņas par meistariem un ieskatu par attiecīgo amatu prasmi, kas var noderēt pašiem mācoties to vai izmantojot kādu paņēmienu savā darbā. Pielikumā ir arī intervijas kā dokumentālas ziņas par amatu un meistaru pilnvērtīgai liecībai ar meistariem, ko lieliski paveica Ēriks Zeps. Šīs audio sarunas kā intervijas ar meistariem  dzirdamas arī Latvijas radio 1.programmā sestdienu raidījumā latgaliski “Kolnasāta”, tās var meklēt LR1 arhīvā.

Mācību filmas un intervijas ir izvietotas Ludzas amatnieku centra mājas lapā: https://www.ludzasamatnieki.lv/informativie-materiali

Kā arī Ludzas novada pašvaldības Youtube kanālā:

https://www.youtube.com/user/ludzasnovads

Biedrība “Ludzas amatnieks” piedalījās Valsts kultūrkapitāla fonda mērķprogrammas ar valsts akciju sabiedrības “Latvijas valsts meži” finansiālu atbalstu projektu konkursā “Latgales kultūras programma 2021”, ko vada Latgales reģiona attīstības aģentūra, saņemot finansiālu atbalstu šim projektam “ Izzūdošo tradicionālo amatu digitalizācija Latgalē”.

Avots: Visitludza.lvMarc Martel & QUEEN SHOW

Marc Martel & QUEEN SHOW

Marks Martels ir unikālā parādība – viņš dzied kā Fredijs Merkūrijs un arī vizuāli ļoti līdzīgs leģendārajam “Queen” solistam.

ATTA Centre

Skyline Bar brančs ir atgriezies!

Skyline Bar brančs ir atgriezies!

No 11. septembra, katru otro svētdienu, aicinām uz vēlajām brokastīm. Vairāk informācijas meklē mūsu mājas lapā: www.skylinebar.lv.

EUR 39 | Skyline Bar

Gūsti prieku kustībā!

Gūsti prieku kustībā!

Kustībā ir dzīvība! Kustībā ir prieks! Uzkrāj spēkus jaunam darba cēlienam – atjaunojies un atpūties pie jūras. Nūjošana svaigajā jūras gaisā izkustinās ķermeni, atjaunos veselību un nomierinās garu.

EUR 137 | Kurshi Hotel & SPA

Kad ārā auksti - pie mums karsti!

Kad ārā auksti - pie mums karsti!

Pēc saspringtas darba dienas mēs vēlamies piedāvāt iespēju veselīgi atpūsties, atjaunot labsajūtu saunā un burbuļojošā džakuzi ar neaizmirstamo pilsētas panorāmu. Īrējot uz 5 stundām: • Saunu un džakuzi (līdz 10 pers.)...

Park Hotel Latgola

Marc Martel & QUEEN SHOW

Marc Martel & QUEEN SHOW

Марк Мартел – это уникальное явление: он действительно поет как Фредди Меркьюри, а также внешне похож на солиста группы Queen.

ATTA Centre

Zinātnieku nakts'22

Zinātnieku nakts'22

Tiekamies ikgadējā Zinātnieku naktī'22 - "Pielaiko zinātni"! Visas aktivitātes notiks Cēsu ielā 4, sākot no plkst. 18:00

Vidzemes Augstskola

Kad ārā auksti - pie mums karsti!

Kad ārā auksti - pie mums karsti!

Pēc saspringtas darba dienas mēs vēlamies piedāvāt iespēju veselīgi atpūsties, atjaunot labsajūtu saunā un burbuļojošā džakuzi ar neaizmirstamo pilsētas panorāmu.

Park Hotel Latgola

Pühajärve Spa & Holiday Resort

Pühajärve Spa & Holiday Resort

Nedēļas nogale SPA viesnīcā //2 naktis viesnīcas standarta numurā 2 personām, brokastis, 1 pusdienas, SPA procedūras un izklaides iespējas

EUR 269 | Estravel Latvia

Brīvdienās uz Koknesi zelta rudenī!

Brīvdienās uz Koknesi zelta rudenī!

Rudenī gluži kā pavasarī - katra lapa ir krāšņa kā zieds. Šajā nedēļas nogalē aicinām baudīt lapkriti un zeltītās pastaigu takas Kokneses parkā.

Aizkraukles novada TIC

IDEJAS SKOLĒNU EKSKURSIJĀM JĒKABPILS PUSĒ!

IDEJAS SKOLĒNU EKSKURSIJĀM JĒKABPILS PUSĒ!

Aicinām skolēnu grupas doties iepazīt Jēkabpils pilsētu un plašo Jēkabpils novadu!

Jēkabpils novada TIC

ĶIRBJU SVĒTKI VIRKAS MUIŽĀ

ĶIRBJU SVĒTKI VIRKAS MUIŽĀ

Virkas muiža piedāvā pavadīt rudenīgu Oktobra sestdienu muižas dārzā, lai kopīgi darbotos radošajā darbnīcā, baudītu koncertu, kā arī ķirbju izstādi!

Hotel Virkas Muiža

 SPA rituāls “Siltuma pieskāriens”

SPA rituāls “Siltuma pieskāriens”

Šis burvīgais rituāls apvieno masāžas iedarbību uz ķermeni un izsmalcinātu dabīgu aromātu šarmu. Ķermeņa pīlinga sastāvā ir augstvērtīgas kanēļa, krustnagliņas, ingvera un vaniļas ēteriskās eļļas, kuras palīdzēs atjaunot...

EUR 95 | Kurshi Hotel & SPA

BalticTravelnews.com
+371 26551169
[email protected] -