Piektajā diktātā latgaliešu rakstu valodā pievērsīs uzmanību rakstītprasmei latgaliski

2021. gada 27. novembrī, pievēršot uzmanību sabiedrības rakstītprasmei latgaliski, notiks jau Piektais pasaules diktāts latgaliešu rakstu valodā. Tas skanēs radio raidījumā “Kolnasāta” sestdienas vakarā plkst. 18.15 Latvijas Radio 1 ēterā, kā arī video formātā būs skatāms Sabiedrisko mediju portālā lsm.lv, latgaliešu kultūras ziņu portālā lakuga.lv un sociālajos tīklos. Diktātu organizē biedrība “LgSC”, Latgalīšu kulturys ziņu portals lakuga.lv un Latvijas Radio Latgales studija. Šī gada diktātā aktrise Inga Misāne-Grasberga lasīs fragmentu no Ilzes Spergas vēl nepublicētā stāsta “Seiki kūceni zīdēja”.

Novembra pēdējā sestdiena šogad ir diena, kad notiek arī Pasaules diktāts latviešu valodā, bet, lai aktualizētu arī latviešu valodas vēsturiskā paveida – latgaliešu rakstu valodas – lietojumu un pievērstu sabiedrības uzmanību rakstītprasmei latgaliski, jau piekto reizi notiks ari diktāts latgaliešu rakstu valodā. Vienā dienā interesentiem ir iespēja pārbaudīt zināšanas abās latviešu valodas rakstu tradīcijās. Ideja par diktātu radās 2017. gadā toreizējai portāla lakuga.lv redaktorei Vinetai Vilcānei. No šī gada septembra pirmo reizi mērķtiecīgi latgaliešu rakstu valoda kā pilotprojekts tiek mācīta septiņpadsmit Latgales skolās. Pirms tam latgaliešu rakstu valodu skolās bija iespēja mācīties atsevišķās fakultatīvajās stundās, bet pieaugušajiem vien kādos dažādu organizāciju rīkotos neregulāros kursos vai semināros.

Portāla lakuga.lv vadītāja Edīte Husare saka: “Ņemot vērā to, ka vienotas latgaliešu rakstu valodas normas ir jau no 20. gadsmita sākuma, un viertējot, ko redzam publiskajā vidē, sabiedrības rakstītprasme latgaliski ir salīdzinoši zemā līmenī. Skaidrojums atrodams tajā, ka skolās latgaliešu rakstu valoda līdz šim gadam nav mācīta jau vairāk nekā 80 gadus – katram gribētājam rakstīt latgaliski tas pamatā jādara pašmācības ceļā. Tādēļ arī portālā lakuga.lv regulāri mēģinām izglītot un stāstīt par latgaliešu rakstu valodas jautājumiem. Līdz ar diktātu gribam aicināt pievērst uzmanību tam, ka arī latgaliešu rakstu valodai ir savas normas un rakstības noteikumi.”

Piektais pasaules diktāts latgaliešu rakstu valodā skanēs sestdienas, 27. novembra, vakarā plkst. 18.15 latgaliskajā raidījumā “Kolnasāta” Latvijas Radio 1 ēterā, kā arī video formātā būs noskatāms Sabiedrisko mediju portālā lsm.lv un Latgalīšu kulturys ziņu portalā lakuga.lv, tāpat ari Latvijas Radio Latgales studijas un portāla lakuga.lv sociālo tīklu profilos. Diktāta teksts, ko lasīs aktrise Inga Misāne-Grasberga, pēc diktāta noslēguma pārbaudei būs pieejams lakuga.lv un lsm.lv. Vēlāk portālā lakguga.lv varēs izlasīt visu līdz šim nepublicēto literātes Ilzes Spergas stāstu “Seiki kūceni zīdēja”, kura fragments ir šīs reizes diktāta saturs. Diktāta teksts sagatavots, ievērojot 2007. gadā apstiprinātos Latgaliešu pareizrakstības noteikumus.

Lai popularizētu rakstīšanu latgaliski, no 23. līdz 27. novembrim diktāta rīkotāji arī aicina socialajos tīklos publicēt bildes vai video, pievienojot tēmturus #rokstulatgaliski un #latgaliski, ar kaut kur publiskajā vidē redzamiem uzrakstiem latgaliski, to, kā pats raksta latgaliski ikdienā, vai to, kā tiek rakstīts diktāts latgaliski.

Šī gada diktāts simboliski būs kā vēstnesis drīzumā gaidāmajiem pirmajiem radio lasījumiem latgaliski, kuros no 7. līdz 11. decembrim Latvijas Radio ēterā skanēs seši Ilzes Spergas stāstu krājuma “Dzeiveiba” stāsti.

Mediju “Latgalīšu kulturys ziņu portals lakuga.lv” uztur un darbību nodrošina biedrība “LgSC”, kura jau vairāk nekā 15 gadus īsteno dažādus ar latgaliešu valodas saglabāšanu, attīstīšanu un popularizēšanu saistītus projektus. Portāls lakuga.lv darbību sāka 2007. gadā, tas vēl arvien ir vienīgais medijs pasaulē, kas ikdienā vēstī par latgaliskās kultūrtelpas notikumiem un kura saturs tiek gatavots tikai latgaliešu rakstu valodā.

Latgaliskais raidījums “Kolnasāta” jau no 2012. gada katru sestdienu izskan Latvijas Radio 1. programmā. Raidījumu veido Latvijas Radio Latgales studija un tajā klausāmas gan sarunas un intervijas, gan izglītojošas rubrikas par latgaliešu valodu, Latgales kultūrvēstures procesiem un notikumiem.

Avots: Lakuga.lv

celojumubode - 3618
Daces Zēģeles gleznu izstāde Valmierā

Daces Zēģeles gleznu izstāde Valmierā

No 2022. gada 8. janvāra līdz 9. aprīlim, Valmieras Integrētajā bibliotēkā, Cēsu ielā 4, skatāma Daces Zēģeles gleznu izstāde.

Valmieras Tūrisma informācijas centrs

Imanta Kalniņa skaistāko dziesmu koncerts

Imanta Kalniņa skaistāko dziesmu koncerts

26. februārī plkst.17.00 Strenču Kultūras centrā notiks komponista Imanta Kalniņa skaistāko dziesmu koncerts.

Valmieras Tūrisma informācijas centrs

Maksims Trivaškevičs Valmieras novadā

Maksims Trivaškevičs Valmieras novadā

12. februārī plkst. 18.00 Dikļu Kultūras centrā un 25. februārī plkst. 19.00 Vaidavas Kultūras un amatniecības centrā viesosies komiķis Maksims Trivaškevičs.

Valmieras Tūrisma informācijas centrs

"Duets Mediante" koncertēs Zilākalnā

Sestdien, 23. janvārī, plkst.17.00 Zilākalna Kultūras namā notiks grupas “Duets Mediante” koncerts “Ar Tevi”.

Valmieras Tūrisma informācijas centrs

Gaismas instalācijas Valmierā

Gaismas instalācijas Valmierā

Valmieras pilsētvidē no 10. janvāra līdz 20. februārim būs apskatāmas Latvijas Jaunā teātra institūta projekta "Pateikts neonā" gaismas instalācijas.

Valmieras Tūrisma informācijas centrs

Privāta SPA zona, Wellton Riverside SPA

Privāta SPA zona, Wellton Riverside SPA

SPA zonas apmeklējums (1,5 h): burbuļvannas baseins, sāls sauna, atpūtas zona

EUR 40 | Estravel Latvia

Ģimenes atpūta Spa viesnīcā Ezeri, Siguldā

Ģimenes atpūta Spa viesnīcā Ezeri, Siguldā

2 naktis 2 pieaugušajiem un 1-2 bērniem (līdz 10 g.v.), brokastis, baseinu un saunu centra apmeklējums

EUR 200 | Estravel Latvia

Barikāžu atceres pasākumi Valmieras novadā

Barikāžu atceres pasākumi Valmieras novadā

2022. gada janvārī aprit 31 gads, kopš 1991. gada janvāra barikādēm. Pieminot barikāžu aizstāvjus, Valmieras novadā norisināsies atceres pasākumi.

Valmieras Tūrisma informācijas centrs

Teātra izrāde

Teātra izrāde "Barikādes.docx" Smiltenē

22.01. plkst. 17.00 Smiltenes novada Kultūras centrā viesosies Rēzeknes teātris Joriks ar izrādi „Barikādes.docx.”.

EUR 5 | Smiltenes novada Tūrisma informācijas centrs

SPA viesnīca Ezeri, Sigulda. Vitamīnu kūre

SPA viesnīca Ezeri, Sigulda. Vitamīnu kūre

1 nakts 2 personām standarta numurā, brokastis, spa atpūta, nūjošana

EUR 200 | Estravel Latvia

Muzikāli dokumentāla izrāde Valmierā

Muzikāli dokumentāla izrāde Valmierā

19. janvārī plkst. 19.00 Valmieras Kultūras centrā norisināsies muzikāli dokumentāla izrāde „Barikādes.docx.”, pieminot 1991. gada janvāra barikāžu laiku.

Valmieras Tūrisma informācijas centrs

Valmierā skanēs mūzikls

Valmierā skanēs mūzikls "Zvaigznes bērns"

Svētdien, 6. februārī Valmieras Kultūras centrā skanēs jaunais Jāņa Lūsēna un Kārļa Vērdiņa ģimenes mūzikls "Zvaigznes bērns".

EUR 15 | Valmieras Tūrisma informācijas centrs

Pasākumi Valmieras novadā janvārī

Pasākumi Valmieras novadā janvārī

Janvārī aicinām apmeklēt Starptautisko ziemas mūzikas festivālu, kā arī citas kultūras, izziņas un sporta norises Valmieras novadā.

Valmieras Tūrisma informācijas centrs

Tautas Lietišķās mākslas studijas izstāde

Tautas Lietišķās mākslas studijas izstāde

Valmieras Kultūras centrā apskatāma Tautas Lietišķās mākslas studijas “Valmiera” 75 gadu jubilejas izstāde.

Valmieras Tūrisma informācijas centrs

BalticTravelnews.com
+371 26551169
[email protected] -