Skaistais Vārkavas parks iemirdzas zeltā

Dagnija Dudarjonoka | 2021.11.07

Kad rudens krāsās rotājas liepas, kļavas un gobas, Vārkavas parks atklāj savu īpašo šarmu. Starp zeltainajiem koku lapu vainagiem lepni izslejas Vārkavas muižas pils, kas pēc fasādes atjaunošanas darbiem, saulē iemirdzas īpaši spoži, piedodot parkam senatnīgu noskaņu. Vārkavas muižas pils ir Valsts aizsargājamo nekustamo pieminekļu sarakstā un Vārkavas parks ap pili ir dabas piemineklis. Lai saglabātu un atjaunotu Vārkavas parku, uzsākti Vārkavas parka sakārtošanas darbi un nākotnē tiek plānots veikt vēsturiskā parka atjaunošanu.

Vārkavas parka teritoriju šobrīd apsaimnieko Vārkavas apvienības pārvalde, Vārkavas muižas pilī atrodas Vārkavas apvienības pārvaldes administrācija, kultūras centrs, bibliotēka un ģimenes ārsta prakse. Parks ir ierīkots 19. gadsimtā, šobrīd tā platība ir 2,7 ha, tajā aug vietējās koku un krūmu sugas - kļavas, oši, egles, apses, ozoli, trauslais vītols, liepas, gobas, lazdas, Eiropas segliņi, ievas u.c., 1969. gadā, kad parkam tika veikta pirmā apsekošana, konstatēts, ka tajā aug vairāk nekā desmit svešzemju koku un krūmu sugas – aslapu kļava, cukura kļava, pūkainais filadelfs, smaržīgā apse, sudrabvītols, Ungārijas ceriņš, Krimas liepa un platlapu liepa. Veicot parka apsekošanas darbus, drīzumā tiks noskaidrots, vai šie eksotiskie koki un krūmi vēl joprojām Vārkavas parkā ir sastopami.

Tā kā aizsargājamie dendroloģiskie stādījumi “Vārkavas parks” kopš 2001. gada atrodas Dabas aizsardzības pārvaldes aizsardzībā, jebkuras parkā veiktās darbības ir iepriekš saskaņojamas. Kā pastāstīja Vārkavas apvienības pārvaldes vadītāja Inta Kivleniece, pirms parka atjaunošanas darbiem nepieciešams veikt parka inventarizāciju. Tas vajadzīgs, lai apzinātu parkā esošo augu, dzīvnieku, sēņu, ķērpju, kukaiņu u.c. daudzveidību, koku vecumu, veselības stāvokli un estētisko vērtību. Lai šos darbus paveiktu nepieciešams piesaistīt atbilstošus ekspertus. Parka inventarizāciju veikt ir uzticēts ainavu arhitektei Ilzei Mārai Janelis, kura ir pieredzes bagāta parku vēsturiskās ainavas speciāliste. Nākamais solis pēc parka inventarizācijas, kas ir plānota pabeigt novembra beigās, ir parka rekonstrukcijas plāna izstrāde. Tad nākamajā gadā nepieciešams veidot tehnisko projektu un jau 2023. gadā varētu uzsākt rekonstrukcijas plāna ieviešanu,  ar nākotnes iecerēm par parka atjaunošanu dalījās Inta Kivleniece.

Iepazīstoties ar vecajām fotogrāfijām, kartēm un dokumentiem,  var redzēt, ka Vārkavas parka teritorija laika gaitā ir mainījusies. Piemēram, tur, kur šobrīd atrodas mitrājs aiz Vecvārkavas estrādes, agrākos laikos esot bijis muižas dīķis. Vietējo iedzīvotāju atmiņu stāstos parādās informācija, ka Vārkavas muižas pili ar Vārkavas baznīcu savienojusi egļu aleja, kas laika gaitā esot izgriezta. Vārkavas apvienības pārvalde, izpētīt Vārkavas muižas pils un parka vēsturi, aicinājusi vēsturnieku Agri Dzeni. Veicot šo pētījumu, noteikti tiks atklāti līdz šim vēl nezināmi vēstures fakti gan par pili, gan par parku, informēja Vārkavas novadpētniecības muzeja vadītāja Elvīra Āboliņa.

“Parkā augošajiem kokiem un krūmiem arī ir savs dzīves cikls, ar laiku tie noveco un kļūst bīstami, tādēļ nepieciešamības gadījumā, saskaņojot ar Dabas aizsardzības pārvaldi, parkā tiek veikti koku kopšanas  un zāģēšanas darbi. Jau vairākus gadus Latvijā oši cieš no infekcijas slimības, kas veicina stipru un veselu koku bojāeju dažu gadu laikā. Diemžēl šī slimība ir skārusi arī Vārkavas parka ošus, kas nozīmē, ka nākotnē būsim spiesti tos nozāģēt,” stāsta Inta Kivleniece.

Vecākie Vārkavas parka koki ir ozoli, pētnieki skaidro, ka tie ir vismaz 200 gadu veci. Augustā, veicot parka apsekošanu, uz viena no parka ozolu saknēm tika atklāta reti sastopama sēne – daivainā čemurene. Tā  pieder piepju sēņu grupai un ir iekļauta Sarkanajā grāmatā. Parka kokos sastopami arī Baltie āmuļi, kas ir reti sastopams pusparazītisks krūms, kas parasti mājo kļavās, liepās un ābelēs.

Aicinām baudīt dabu un rudeni, dodoties pastaigās pa šarmanto Vārkavas parku. Te ir iespēja Stacijas lapenē sarīkot pikniku un izmantot labiekārtoto ugunskura vietu. Skaistākām rudens bildēm, parka teritorijā pavisam nesen ir uzstādīti jauni vides objekti, kas veidoti no koku lapām. Mazākajiem rudens baudītājiem tiek piedāvāta iespēja izpriecāties speciāli izveidotajā parka koku lapu kaudzē.

Avots: Preili.lv


celojumubode - 3754
ŠVEIKS | Dziesmu spēle | TUKUMĀ!

ŠVEIKS | Dziesmu spēle | TUKUMĀ!

Dziesmu spēle "Šveiks – toreiz un tagad” ar Ivara Vīgnera un Valta Pūces radītajām skanīgām dziesmām, un trāpīgiem Jāņa Petera un Pētera Brūvera tekstiem

Tukuma TIC

Aizkraukles novadam ir sava aplikācija

Aizkraukles novadam ir sava aplikācija

Šomēnes aplikāciju veikalos “Play veikals” un “App store” bezmaksas lejupielādei ievietota Aizkraukles novada mobilā lietotne “Aizkraukles novads”.

Aizkraukles novada TIC

Tiekamies Melngalvju namā!

Tiekamies Melngalvju namā!

No otrdienas līdz svētdienai.

Melngalvju nams

KINO KATRU DIENU

KINO KATRU DIENU

Izvēlies savu filmu!

Splendid Palace

PIEDALIES Māju kafejnīcu dienās 2023!

PIEDALIES Māju kafejnīcu dienās 2023!

Piesakies dalībai “Mājas kafejnīcas Kurzemes pievārtē 2023 – Izgaršo rudeni Tukuma pusē”, kas būs 16.-17.septembrī, koordinators - Tukuma TIC-28311557!

Tukuma TIC

Konferenču un semināru organizēšana

Konferenču un semināru organizēšana

Labākā izvēle konferenču un semināru rīkošanai Daugavpilī! Lai Jūsu darbs būtu efektīvāks, mēs piedāvājam kafijas pauzes un visu nepieciešamo aprīkojumu.

Park Hotel Latgola

Aijas Vītoliņas un Aivara Hermaņa koncerts

Aijas Vītoliņas un Aivara Hermaņa koncerts

Šarmantās dziedātājas Aijas Vītoliņas un leģendārā ģitārista Aivara Hermaņa koncerts 1.04.2023. Biļetes var rezervēt pa tālr: 27802801.

EUR 30 | Liepupes muiža

Ir iespēja TIKT PIE LEONĪDA ĀRIŅA zīmējuma

Ir iespēja TIKT PIE LEONĪDA ĀRIŅA zīmējuma

Tukuma Mākslas muzejs piedāvā iegādāties Leonīda Āriņa zīmējumu albūmu ar 50 zīmējumiem (eur 27,30) vai kādu atsevišķu zīmējumu (eur 4,10) SKAISTAI dāvanai!

Tukuma TIC

Atvērtā ekskursija Bauskas Rātsnamā

Atvērtā ekskursija Bauskas Rātsnamā

Ieplāno šo nedēļas nogali, lai atklātu Bauskas Rātsnamu un tā krāšņo ekspozīciju!

Bauskas TIC

Idejas pastaigām dabā Bauskas novadā

Idejas pastaigām dabā Bauskas novadā

Ziema vai pavasaris, pavasaris vai ziema.. Smelies iedvesmu aktīvām brīvdienām pie dabas Bauskas novadā!

Bauskas TIC

Starptautiskas deju sacensības TUKUMĀ

Starptautiskas deju sacensības TUKUMĀ

Jau 23.martā - TUKUMS CUP 2023 Tukuma pilsētas kultūras namā! Solās būt krāšņi, jo būs skatāmi dažādu dejas žanru priekšnesumi, ko droši var saukt par īstu šovu

Tukuma TIC

PALI nav pagājuši garām Tukumam

PALI nav pagājuši garām Tukumam

Slocenes upe ir saplūdusi ar Valguma ezeru un daļa Baskāju takas zem ūdens. Bet ziedošajā pavasarī būs atkal silti un smuki. Mēs zinām

Tukuma TIC

Marata Dzjubenko gleznu izstāde “Pretī pav

Marata Dzjubenko gleznu izstāde “Pretī pav

Līdz 30.aprīlim Jelgavas Vecpilsētas mājā skatāma jaunā mākslinieka Marata Dzjubenko gleznu izstāde “Pretī pavasarim”.

Jelgavas reģionālais tūrisma centrs

Bauskas novads brīvdienās - SPA un labjūte

Bauskas novads brīvdienās - SPA un labjūte

Ieskaties Bauskas novada SPA un labjūtes piedāvājumā - pirtis un pirts rituāli, kubli, džakuzi, un vēl!

Bauskas TIC

Nāc sportot uz Hotel Jūrmala SPA

Nāc sportot uz Hotel Jūrmala SPA

Noformē Hotel Jūrmala SPA abonementu sporta grupu nodarbībām vai trenažieru zālei un saņem dāvanas!

EUR 70 | Hotel Jūrmala SPA

Kādas izstādes Tukuma pusē skatāmas MARTĀ?

Kādas izstādes Tukuma pusē skatāmas MARTĀ?

Nereti izstādes apmeklējums rada iedvesmu arī savu hobija attīstīšanai, tāpēc nāc uz izstādēm MARTĀ un iedvesmojies!

Tukuma TIC

Šlokenbekas muižas Mīlestības saliņa

Šlokenbekas muižas Mīlestības saliņa

Tukuma pusē Slocene marta vidū izgājusi no krastiem.

Tukuma TIC

Piesakies ēnu dienām tūrisma nozarē!

Piesakies ēnu dienām tūrisma nozarē!

Kopumā šobrīd pieejamas septiņas vakances tūrisma jomā, trīs no tām Kokneses tūrisma informācijas centrā, savukārt četras Skrīveru tūrisma informācijas punktā.

Aizkraukles novada TIC

BalticTravelnews.com
+371 26551169
[email protected] -