Rudenīgu pastaigu un atpūtas vietas Preiļu novadā

Iveta Šņepste | 2021.11.13

Pavisam pēkšņi ir pienācis rudenīgs laiks, bet tas nevar būt par attaisnojumu, lai nedotos dabā! Galvenais ir pozitīvs noskaņojums, piemērots apģērbs, līdzi silts dzēriens un laba kompānija. Piedāvājam dažas idejas pastaigām un apskates vietām Preiļu novadā, jo ne tikai Siguldā krāsojas kokiem lapas un var baudīt zelta rudeni.

Preiļu muižas komplekss un parks. Latvijā lielākais ainavu parks pilsētas teritorijā ir populāra pastaigu vieta gan vietējiem, gan pilsētas viesiem, bet tā kā tā platība ir 41,2 ha, pa mazajiem celiņiem cilvēku plūsma te it nemaz nav traucējoša. Nesteidzīgā solī apskati, kā tiek atjaunota Preiļu pils, aizej uz romantisko Ievas un Ādama saliņu, apskati Preiļu kapelu, vārtsarga namiņa un vides objektus. Bērniem īpaši patiks dažādi izzinošie vides stendi parka teritorijā, kā arī Dižkoku taka, kuru izejot, atklāsi 16 varenu parka koku stāstus. Noderīgu informāciju un takas karti vari iegūt te: ej.uz/preiludizkokutaka

Riebiņu muižas parks atrodas vien 7 km attālumā no Preiļiem, bet arī te jūtama pagātnes elpa un varenums. Lai gan pati muiža nav piedzīvojusi savu atdzimšanas stāstu, apmeklētājiem paveras plašs ainavu parks, kur savulaik pils priekšā bijis pat neliels baseins ar strūklaku. Blakus parkam atrodas zirgaudzētava “Auļi” un bieži vien staltos dzīvniekus var vērot tieši no parka. Pieteikties uz zirgaudzētavas apskati var pa tel. 29112796.

Galēnu muižas parkā (5,9 ha) vērojama koku un krūmu sugu daudzveidība, bet ievērības cienīgas noteikti ir senās lapegles, kuras ieskauj parka centrālo laukumu, veidojot savdabīgu norobežojumu, kā arī kārpainie segliņi, kuri noteikti nepaslīdēs garām vērīgākajiem parka apmeklētājiem. Šis ir franču dārzu stilā veidots regulāra plānojuma parks, kurā nesen izveidota Filozofijas taka (600 m). Tā veltīta filozofam, reliģiju pētniekam un dzejniekam Robertam Mūkam. Takā izvietotas dzejnieka un filozofa darbos sakņotas tādas koka skulptūras-simboliski tēli kā: "Čūska Uroboross", "Krokodils un es", "Cilvēks-olis", "Stārķis", "Eņģelis" utt., kas labāk ļauj izprast domātāja netradicionālo skatījumu uz lietām un padara interesantāku, daudzveidīgāku, saprotamāku mūsu ikdienu.

Kristus Karaļa kalns Aglonā ir koka skulptūru parks, kas šogad septembrī nosvinēja 15.dzimšanas dienu. Ik gadu tajā tiek uzstādītas arvien jaunas koka skulptūras, kas simbolizē dažādus sižetus no Vecās un Jaunās derības. Pirmās skulptūras bija “Jēzus Kristus – uzvarētājs” un “Eņģelis ar Dzīvības grāmatu”, bet šobrīd to ir vairāk kā 450, un autors arvien papildina parku. Kalnainajā apvidū pie Aglonas (Egles) ezera var pastaigāties, baudīt mākslas darbus un mieru, ko tie izstaro. Ieeja ir bez maksas, bet apmeklētājiem ir iespēja brīvprātīgi ziedot, lai parks attīstās arī turpmāk.

Arendoles parks ir 6,5 ha liels, un tas lepojas ar vairākām eksotiskām koku un krūmu sugām. Uz dažām liepām un ābelēm aug Latvijas aizsargājamais augs - āmulis. Ticējums vēsta, ka, zem tiem skūpstoties, var iegūt mūžīgu mīlestību. Arendoles muiža, kas tāpat kā parks ir privāts objekts, tiek pamazām, ar gādību un lielām rūpēm pret vēstures liecībām atjaunoti, savesti kārtībā. Saimnieki labprāt uzņem ciemiņus gan parkā, gan muižā, bet iepriekš ir jāpiesakās  pa tel. 29421413.

Vārkavas muižas parks ir valsts nozīmes dabas piemineklis, un tajā atrodas 10 eksotisku augu sugas, vairāki dižkoki, Vecvārkavas estrāde. Šoruden te atrasta reti sastopama sēne - daivainā čemurene. Tā pieder piepju sēņu grupai un ir iekļauta Sarkanajā grāmatā. Šīs sēne parasti aug uz celmiem un vecu ozolu pamatnēm, to izmanto kulinārijā, medicīnā un kosmetoloģijā. Lai gan daivainā čemurene esot ēdama, aicinām to neizpostīt, lai to var apskatīt lieli un mazi sēņu iepazīšanas entuziasti. Pēc pastaigas pa 4,5 ha lielo parku, ierīkotajā atpūtas un ugunskura vietā varat baudīt līdzpaņemto ēdienu, kā arī uzcept desiņas.  Piknika vietas ir pieejamas arī Vārkavas centrā – birztaliņā, kur ir ierīkota atpūtas un ugunskura vieta. Pie Vārkavas novadpētniecības muzeja, aiz Vārkavas Tautas nama ir ierīkota lapenīte un kamīns, savukārt, aktīvās atpūtas laukums ar lapeni ierīkoti pie Kalupes ezera.

Jasmuižas parks un Aizkalnes apkārtne savulaik devis iedvesmu Rainim, bet mūsdienās aicināts ikviens baudīt Jašas upītes līkločus parkā. Raiņa muzejā apskatāmas gan iekštelpu, gan vides izstādes. Parkā atrodas arī viens no nedaudzajiem trošu tiltiem Latvijā. Līdzpaņemto maltīti iesakām baudīt, sēžot uz estrādes soliņiem un skatoties no kalniņā lejā uz upi. Vēl ir iespēja aiziet ciema centrā pie pagasta ēkas – tur Jašas upes krastā iekārtota jauka atpūtas vieta.

Dovales mežā atrodas divas VAS “Latvijas Valsts meži” ierīkotas lapenes – atpūtas vietas, kur iespējams arī iekurt ugunskuru. Tās atrodas starp Dovales un Šusta ezeru, apkārtne ir gleznaina, īpaši pie Dzilnas (vai Šustas) upītes. Vairāk informācijas ej.uz/LVMDovole .

ZS Kalni Ārdavā, Pelēču pagastā priecē apmeklētājus ar “Burvju dārzu”, kur katrs gadalaiks ienes savas izmaiņas un burvīgumu. Saimniece gatavo mājas vīnu un cep gardas piparkūkas, tādēļ pastaigu pa dārzu var apvienot ar kulināro baudījumu. Vizīte obligāti jāpiesaka pa tel. 29472718.

Briežu dārzs Aglonā patiks gan lieliem, gan maziem, jo te var iepazīties ar Dāvida briežiem, staltbriežiem un dambriežiem, uzzināt par to dzīvi un audzēšanu. Dzīvnieciņus var arī pabarot! Ne velti daudzas ģimenes te ciemojas vēl un vēl! Saimniece gatavo bieža ragu rotiņas, kas pieejamas iegādei. Pirms apmeklējuma piesaki vizīti pa tel.  29642100.

Bioloģiskā zs “Vilkači” Stabulnieku pagastā nu jau gatavo savus dārzus ziemas miera periodam, tādēļ šobrīd aktīvi tiek novākta šī gada raža. Šobrīd pieejami gan cidoniju, upeņu, smiltsērkšķu stādi, gan cidoniju un smiltsērķšu ogas; upeņu, smiltsērkšķu, ābolu sula; āboli un bumbieri, dažādas sukādes un zāļu tējas. Viss pašu audzēts un ražots tavai veselībai! Saimnieki labprāt izrāda savus dārzus un dalās ar padomiem, lai ikvienam izdotos izaudzēt savus lauku labumus! Piesaki vizīti uz saimniecību pēc veselīgajiem gardumiem vai stādiem pa tel. 26782991.

Atceries! Ejot dabā, esi saudzīgs pret to! Ko atnesi, to aiznes atpakaļ!

Lai skaistu pastaigu piepildīts rudens! Iepriekš  minētās ir tikai nedaudzas no idejām pastaigām, vairāk iedvesmas smelies visitpreili.lv un aglona.travel ! Priecāsimies, ja šī gada rudens foto, kas uzņemti jaunizveidotā Preiļu novada teritorijā sociālajos tīklos tiks ievietoti ar haštagu #rudenspreilunovada2021 , lai varam kopīgi priecāties par zelta rudeni mūsu pusē!

Avots: Visitpreili.lv


celojumubode - 3755
Atvērtā ekskursija Bauskas Rātsnamā

Atvērtā ekskursija Bauskas Rātsnamā

Ieplāno šo nedēļas nogali, lai atklātu Bauskas Rātsnamu un tā krāšņo ekspozīciju!

Bauskas TIC

Kādas izstādes Tukuma pusē skatāmas MARTĀ?

Kādas izstādes Tukuma pusē skatāmas MARTĀ?

Nereti izstādes apmeklējums rada iedvesmu arī savu hobija attīstīšanai, tāpēc nāc uz izstādēm MARTĀ un iedvesmojies!

Tukuma TIC

Ir iespēja TIKT PIE LEONĪDA ĀRIŅA zīmējuma

Ir iespēja TIKT PIE LEONĪDA ĀRIŅA zīmējuma

Tukuma Mākslas muzejs piedāvā iegādāties Leonīda Āriņa zīmējumu albūmu ar 50 zīmējumiem (eur 27,30) vai kādu atsevišķu zīmējumu (eur 4,10) SKAISTAI dāvanai!

Tukuma TIC

Starptautiskas deju sacensības TUKUMĀ

Starptautiskas deju sacensības TUKUMĀ

Jau 23.martā - TUKUMS CUP 2023 Tukuma pilsētas kultūras namā! Solās būt krāšņi, jo būs skatāmi dažādu dejas žanru priekšnesumi, ko droši var saukt par īstu šovu

Tukuma TIC

ŠVEIKS | Dziesmu spēle | TUKUMĀ!

ŠVEIKS | Dziesmu spēle | TUKUMĀ!

Dziesmu spēle "Šveiks – toreiz un tagad” ar Ivara Vīgnera un Valta Pūces radītajām skanīgām dziesmām, un trāpīgiem Jāņa Petera un Pētera Brūvera tekstiem

Tukuma TIC

Bauskas novads brīvdienās - SPA un labjūte

Bauskas novads brīvdienās - SPA un labjūte

Ieskaties Bauskas novada SPA un labjūtes piedāvājumā - pirtis un pirts rituāli, kubli, džakuzi, un vēl!

Bauskas TIC

Aizkraukles novadam ir sava aplikācija

Aizkraukles novadam ir sava aplikācija

Šomēnes aplikāciju veikalos “Play veikals” un “App store” bezmaksas lejupielādei ievietota Aizkraukles novada mobilā lietotne “Aizkraukles novads”.

Aizkraukles novada TIC

Šlokenbekas muižas Mīlestības saliņa

Šlokenbekas muižas Mīlestības saliņa

Tukuma pusē Slocene marta vidū izgājusi no krastiem.

Tukuma TIC

Konferenču un semināru organizēšana

Konferenču un semināru organizēšana

Labākā izvēle konferenču un semināru rīkošanai Daugavpilī! Lai Jūsu darbs būtu efektīvāks, mēs piedāvājam kafijas pauzes un visu nepieciešamo aprīkojumu.

Park Hotel Latgola

Idejas pastaigām dabā Bauskas novadā

Idejas pastaigām dabā Bauskas novadā

Ziema vai pavasaris, pavasaris vai ziema.. Smelies iedvesmu aktīvām brīvdienām pie dabas Bauskas novadā!

Bauskas TIC

KINO KATRU DIENU

KINO KATRU DIENU

Izvēlies savu filmu!

Splendid Palace

PALI nav pagājuši garām Tukumam

PALI nav pagājuši garām Tukumam

Slocenes upe ir saplūdusi ar Valguma ezeru un daļa Baskāju takas zem ūdens. Bet ziedošajā pavasarī būs atkal silti un smuki. Mēs zinām

Tukuma TIC

Tiekamies Melngalvju namā!

Tiekamies Melngalvju namā!

No otrdienas līdz svētdienai.

Melngalvju nams

PIEDALIES Māju kafejnīcu dienās 2023!

PIEDALIES Māju kafejnīcu dienās 2023!

Piesakies dalībai “Mājas kafejnīcas Kurzemes pievārtē 2023 – Izgaršo rudeni Tukuma pusē”, kas būs 16.-17.septembrī, koordinators - Tukuma TIC-28311557!

Tukuma TIC

Nāc sportot uz Hotel Jūrmala SPA

Nāc sportot uz Hotel Jūrmala SPA

Noformē Hotel Jūrmala SPA abonementu sporta grupu nodarbībām vai trenažieru zālei un saņem dāvanas!

EUR 70 | Hotel Jūrmala SPA

Piesakies ēnu dienām tūrisma nozarē!

Piesakies ēnu dienām tūrisma nozarē!

Kopumā šobrīd pieejamas septiņas vakances tūrisma jomā, trīs no tām Kokneses tūrisma informācijas centrā, savukārt četras Skrīveru tūrisma informācijas punktā.

Aizkraukles novada TIC

Aijas Vītoliņas un Aivara Hermaņa koncerts

Aijas Vītoliņas un Aivara Hermaņa koncerts

Šarmantās dziedātājas Aijas Vītoliņas un leģendārā ģitārista Aivara Hermaņa koncerts 1.04.2023. Biļetes var rezervēt pa tālr: 27802801.

EUR 30 | Liepupes muiža

Marata Dzjubenko gleznu izstāde “Pretī pav

Marata Dzjubenko gleznu izstāde “Pretī pav

Līdz 30.aprīlim Jelgavas Vecpilsētas mājā skatāma jaunā mākslinieka Marata Dzjubenko gleznu izstāde “Pretī pavasarim”.

Jelgavas reģionālais tūrisma centrs

BalticTravelnews.com
+371 26551169
[email protected] -