5.jūlijs vēsturē: Tomass Kuks noorganizē pirmo zināmo ceļojumu tūristu grupai

1841. gada 5. jūlijā anglis Tomass Kuks noorganizē pirmo visiem zināmo ceļojumu tūristu grupai. Pārliecinātais atturībnieks ir nolēmis aizvest vietējā atturībnieka kluba biedrus uz kaimiņpilsētu un atklāj, ka tādā veidā var nopelnīt labu naudu. Viņš atvērs savu firmu, kas kļūs par pasaulē pirmo tūrisma aģentūru.

Tomass Kuks ir zināms vārds tiem, kas darbojas tūrisma jomā. Pasaulē plaši izplatīta tūrisma aģentūra, kas piedāvā braucienus uz dažādām pasaules valstīm. Stāsts sākās 19. gadsimtā, kad Tomass Kuks nolēma izdarīt labu darbu un aizvest ekskursijā savus biedrus no atturībnieku kluba. Šī ideja viņam ienāca prātā līdz ar dzelzceļa attīstību, jo Leičestera, kurā dzīvoja Kuks, bija nule kā savienota ar Lofborou dzelzceļu. Protams, kad dzirdam - Kuks nolēma aizvest ekskursijā biedrus, mēs samazinām viņa organizatora spējas, jo patiesībā, Kuks uz 11 jūdzes attālo pilsētu aizveda vairāk nekā 500 cilvēku.

Viņš bija ne tikai atturībnieks, bet arī reliģiozs cilvēks, tāpēc doma vizināt cilvēkus un izrādīt viņiem apkārtni Tomasam Kukam šķita laba nodarbošanās kā Dieva, tā laicīgās Zemes cilvēku acīs. Turklāt pirmajā ceļojumā Kuks saskatīja iespēju iegūt naudu no tūrisma braucieniem. Pasūtīt 500 biļetes dzelzceļa firmā nebija tik vienkārši. Tāpēc Kuks vienojās, ka pasažieri paši izpirks rezervētās biļetes. Par šādu klientūras piesaistīšanu dzelzceļa kompānija iedeva viņam kompensāciju – noteiktu procentu no katras izpirktās biļetes. Tā Kukam radās iespēja sagādāt braucienam dažādas lietas, piemēram, viņš baroja vilciena pasažierus ar sviestmaizēm un pats labprāt uzņēmās gida pienākumus. Finansiāli Tomass Kuks nebija liels ģēnijs, tomēr galus savilkt kopā spēja. Viņam pašam vairāk patika organizēt un sagādāt patīkamas emocijas cilvēkiem, tāpēc vēlāk, kad Tomass Kuks nodibinās pats savu firmu, lielākos finansiālos sasniegumus veiks viņa dēls.

30 gadus Tomass Kuks organizēja braucienus. Pēc pirmās veiksmīgās ekskursijas viņš noorganizēja tālākus braucienus, piemēram uz Liverpūli. Viņš allaž saņēma bonusu par pārdotajām biļetēm, un Kuks sāka arī veidot aprakstus par tām vietām, kuras iesaka apmeklēt. Lieliska ideja izrādījās piesaistīt apmeklētājus tehnoloģisko atklājumu izstādei Londonā un pēc tam noorganizēt braucienu britiem uz tādu pašu izstādi Parīzē. Kuks pamazām sāka izprast šī biznesa iespējas. Viņam radās papildus iespējas iegūt klientūru līdz ar aristokrātu vēlēšanos braukt iepazīt eksotiskas zemes. Piemēram, Kuks organizēja braucienus uz Ziemeļameriku un vēlāk arī uz Ēģipti. Bet, kad viņš 1872. gadā beidzot radīja pats savu uzņēmumu, Tomasa Kuka dēls pierunāja tēvu atvērt firmas pārstāvniecības. Tā viņiem bija trīs biroji Austrālijā, viens Jaunzēlandē, vairāki Ziemeļamerikā un arī Tuvajos Austrumos. Lai arī no malas šķita, ka tēva un dēla partnerība ir ideāla, patiesībā tā bija dramatiska. Tomass Kuks bija ļoti pieticīgs, kamēr viņa dēls Džons Meisons Kuks bija ļoti enerģisks. Dēls pierunāja tēvu atteikties no biznesa un doties pensijā. Kad Tomasa Kuka un dēla aģentūra nonāca jaunākā Kuka rokās, viņš ar pilnu atdevi ieslēdza tēva iesāktās biznesa idejas. Radās ceļveži, tūrisma braucienu nauda jeb pakalpojumu kuponi, ieteiktās viesnīcas un īpašu maršrutu izstrāde. Tieši Tomass Kuks ar sievu atvēra viesnīcu, kurā bija iespēja pārnakšņot vienu nakti vai arī paēst maltīti, ja bija iegādāts Kuka publicētais ceļojuma apraksts.

„Thomas Cook and Son” kļuva par vislabāk zināmo ceļojuma aģentūru pasaulē. To izmantoja tūkstošiem cilvēku. Bizness bija tik izdevīgs, ka kādu laiku dzelzceļa kompānijas atcēla Kuka komisijas maksu, jo pašas gribēja iespiesties šajā biznesā. Tomēr ceļojumi ne allaž bija droši, piemēram, Kuka mantinieks, Džons Meisons nomira ceļojuma laikā uz Palestīnu. Viņš pavadīja Prūsijas imperatoru, kurš bija nolēmis izmantot šīs aģentūras pakalpojumus. Pēc Tomasa Kuka parauga vairākas firmas visā pasaulē sāka kopēt iekļauto pakalpojumu klāstu ceļojuma biļetēs.

Diemžēl 2019.gadā „Thomas Cook and Son” bankrotēja un tika slēgta.


Avots: BalticTravelnews.com/onthisday.com/lr1.lsm.lv


turiba - 3662
Atpūta leģendārajā Olümpia

Atpūta leģendārajā Olümpia

Atpūta Radisson Blu Hotel Olumpia ar baseina un pirts apmeklējumu no 80 EUR (parasta cena līdz 163 EUR). Skatieties un veiciet rezervāciju šeit 👇

Hookusbookus.com

Spa atpūta ar vakariņām Viiking Spa!

Spa atpūta ar vakariņām Viiking Spa!

SPA atpūta diviem Viiking Spa Hotel ar ūdens un pirts centra apmeklējumu un vakariņām no 95 EUR (parastā cena līdz 140 EUR)!

Hookusbookus.com

Višķu pagasta svētki!

Višķu pagasta svētki!

19. un 20. augustā norisināsies Višķu pagasta svētki, uz kuriem ir aicināti visi interesenti.

TAKA

Koncertu cikls MŪDA ar Elzu Rozentāli

Koncertu cikls MŪDA ar Elzu Rozentāli

27. augustā plkst. 19.00 mežā pie Gaujas (pa ceļam uz Ķelderleju) Elza Rozentāle un etnodžeza grupa “Bur mani”.

Valmieras TIC

Pakāpies augstāk Alūksnes skatu tornī

Pakāpies augstāk Alūksnes skatu tornī

7,8 metrus augstais Alūksnes skatu tornis atrodas Tempļa kalna parkā blakus Alūksnes ezeram un ir viens no augstākajiem torņiem Latvijā

EUR 1.00 | Alūksnes TIC

Rezervē un saņem atlaidi līdz 25%

Rezervē un saņem atlaidi līdz 25%

Bellevue Park Hotel Riga – First-Rate viesnīca un konferenču centrs ar lielu pieredzi viesmīlības nozarē.

Bellevue Park Hotel Riga

Rudens Grieķijā, Sicīlijā un Tunisijā

Rudens Grieķijā, Sicīlijā un Tunisijā

24/7 līdz 23.08., rezervējot Estravel on-line atlaide 50€. Ceļo no 15.09. - 12.11.

EUR 530 | Estravel Latvia

Tūrisma informācijas punkts Ilūkstē

Tūrisma informācijas punkts Ilūkstē

20. jūlijā Ilūkstes pilsētas administrācijas pārstāvji, ka arī ciemiņi no tuvākajiem pagastiem ieradās Ilūkstes Tūrisma informācijas punktā, lai piedalīties tā

TAKA

Turcija augustā un septembrī!

Turcija augustā un septembrī!

Pagariniet savu vasaru!

EUR 559 | Join UP! Baltics

Mūzika saulrietam Balvu ezerā

Mūzika saulrietam Balvu ezerā

Mūzika saulrietam Balvu ezerā

Balvu TIC

Kempings

Kempings "Daugavas lokos" aicina ciemos!

Atpūsties Daugavas lokos ir unikāla iespēja, jo šī vieta ir iekļauta UNESCO mantojumā.

TAKA

Visātrākais veids kā nokļūt Travelnews.lv

Visātrākais veids kā nokļūt Travelnews.lv

Travelnews.lv piedāvā privātām un juridiskām personām publicēt komerciāla rakstura saturu portāla ziņu lentā

EUR 130 | TurismaBizness.lv

Aviobiļešu izpārdošana. On-line līdz 25.08

Aviobiļešu izpārdošana. On-line līdz 25.08

Karstais atvasaras ķēriens lidojumiem no 01.09.-16.12.2022.

EUR 29 | SKY24.LV

Mājas kafejnīcu dienas Smiltenes novadā!

Mājas kafejnīcu dienas Smiltenes novadā!

Baudi ēdienus un atmosfēru Smiltenes novada Mājas kafejnīcās.

Smiltenes TIC

Spa atpūta Rakverē, Aqva Hotel & Spa

Spa atpūta Rakverē, Aqva Hotel & Spa

2 personām - nakšņošana viesnīcā, brokastis un Spa atpūtas piedāvājums

EUR 212 | Estravel Latvia

Jau ceturto gadu Šķūņa skaņas Alūksnē!

Jau ceturto gadu Šķūņa skaņas Alūksnē!

27.augustā, Alūksnē, Gulbenes ielā 2c, jau ceturto reizi un katru reizi – tik unikāli un neparasti uz “Šķūņa skaņām” aicina Harijs Stradiņš.

Alūksnes TIC

Ziemeļvalstu kruīzs. Īsās brīvdienas

Ziemeļvalstu kruīzs. Īsās brīvdienas

Pprāmju kruīzs: Tallina - Helsinki - Stokholma - Tallina // 2 naktis

EUR 89 | Estravel Latvia

Neatklātā Rietumsahāra un Dienvidmaroka

Neatklātā Rietumsahāra un Dienvidmaroka

Atklāj jaunus horizontus! Ceļojums pa noslēpumaino un tūrisma neskarto Rietumsahāru un Marokas dienviddaļu

EUR 2050 | Latvia Tours

Romantiska atpūta

Romantiska atpūta "Laimes taure"

Romantiskai atpūtai tiek piedāvāta vasaras brīvdienu māja “Laimes taure”. Vieta atrodas gleznaina ezera krastā, kur var baudīt mieru un palikt dabas klēpī.

TAKA

Rezervē naktsmītni Augšdaugavas novadā!

Rezervē naktsmītni Augšdaugavas novadā!

Dodies ciemos uz Augšdaugavas novadu un rezervē sev tīkamo naktsmītni. Variantu ir ļoti daudz. Atpūtas kompleksi, viesu mājas, viesnīcas, kempingi.

TAKA

BalticTravelnews.com
+371 26551169
[email protected] -