3. februāris vēsturē: Pirmo reizi eksperimentāli tiek pierādīts, ka Zeme griežas ap savu asi

Jānis Pēteris Bērziņš | 2025.02.03

1851. gada 3. februārī franču fiziķis Žans Bernārs Leons Fuko Parīzes Zinātņu akadēmijai pirmo reizi eksperimentāli pierādīja, ka Zeme griežas ap savu asi, izmantojot īpašu svārstu, kurš tika dēvēts par "Fuko svārstu".

1851. gada februārī Parīzes Observatorijā notika pirmais publiskais Fuko svārsta eksperiments. Pāris nedēļas vēlāk notika slavenā svārsta demonstrācija Parīzes Panteonā. Šajā eksperimentā Fuko izmantoja 28 kilogramus smagu ar misiņu pārklātu svina lodi, kas tika iekārta 67 metrus garā vadā, kas savukārt tika piestiprināts pie ēkas kupola.

Svārsta kustības plakne griezās pulksteņrādītāja virzienā ar ātrumu 11° stundā, veicot pilnu apli 32,7 stundās. Panteonā izmantotā lode 1855. gadā tika pārvietota uz Parīzes Mākslas konservatoriju. 1902. gadā svārsts īslaicīgi tika atkārtoti uzstādīts Panteonā par godu eksperimenta 50. gadadienai.

Deviņdesmitajos gados, Konservatorijas muzeja rekonstrukcijas laikā svārsts tika īslaicīgi izstādīts Panteonā, bet vēlāk tika nogādāts atpakaļ muzejā. Kopš 1995. gada eksperiments muzejā tika rādīts ar oriģinālās lodes atdarinājumu. 2010. gada 6. aprīlī vads, kas turēja lodi, pārtrūka, nodarot kaitējumu svārstam un muzeja marmora grīdai.

Mūsdienās Fuko svārsti ir uzstādīti vairākās universitātēs un zinātnes muzejos. Eksperimenta gaitā smaga lode tiek iekārta vadā (visbiežāk 12 - 30 metrus garā), kas piestiprināts lielā augstumā. Zem lodes atrodas virsma, uz kuras ir atzīmēti leņķi. Nereti eksperimenta veikšanai ik pēc noteiktas distances apkārt virsmai tiek novietoti priekšmeti, kuri, svārstam sasniedzot noteikto leņķi, tiek nogāzti.

Avots: BalticTravelnews.com/History.com/Wikipedia.org


celojumubode - 3891
Muzikālais Bingo ar vērtīgām balvām!

Muzikālais Bingo ar vērtīgām balvām!

Aicinām 02.05. un 23.05. jau par tradīciju kļuvušo muzikālo bingo Jūrmalā! Aktivitāte ir piemērota visām vecuma grupām un kompānijām! Sauc BINGO un uzvari!

EUR 20 | Baltic Beach Hotel & SPA

"Baznīcu nakts 2025" Preiļu novadā

Preiļu novadu vislatvijas akcijā pārstāvēs 3 dievnami- Nīdermuižas Romas katoļu baznīca, Jasmuižas Romas katoļu baznīca un Vidsmuižas Romas katoļu baznīca

Preiļu novada TIC

Green Valley brīvdienu māju noma. Roja

Green Valley brīvdienu māju noma. Roja

Brīvdienu mājas no 1 - 8 personām // kubls vai sauna - atkarībā no izvēlētā // Rojas upes krastā

EUR 150 | Estravel Latvia

Bali,cena sākot no 1259 eur!!!

Bali,cena sākot no 1259 eur!!!

EUR 1259 | Itaka Latvia

Brīdienu māja “Villa Vesta”

Brīdienu māja “Villa Vesta”

Omulīga brīvdienu māja klusai un mierīgai atpūtai. Pieejamas trīs atsevišķas guļamistabas un viesistaba, kā arī aprīkota virtuve.

TAKA

Aizraujošais ĶĪNAS ceļojums!

Aizraujošais ĶĪNAS ceļojums!

Ķīnas galvaspilsēta – Pekina, astotais pasaules brīnums Lielais Ķīnas mūris, Terakotas armija Siaņā, Lielas PANDAS Čendu rezervātā, Šanhaja

EUR 2500 | AL SVETS

“Kvadrifrons” politiskā rasola izrāde

“Kvadrifrons” politiskā rasola izrāde

16. maijā plkst. 19.00 Valmiermuižas alus viesistabā teātra trupas “Kvadrifrons” politiskā rasola izrāde “Vēlēšanās”.

Valmieras novada Tūrisma pārvalde

Pilna Servisa Līzings Opel Grandland

Pilna Servisa Līzings Opel Grandland

Elegants un dinamisks, ietilpīgs un daudzpusīgs, ar pilnībā elektrificētu spēka piedziņu – tāds ir jaunais Opel Grandland.

Europcar

Baudi pavasara sauli Liepājā

Baudi pavasara sauli Liepājā

Pavasaris ir īstais laiks doties ceļā, un Liepāja aicina! Sajūti svaigu jūras vēju, saules starus un mierpilnu atmosfēru pilsētā, kur daba un kultūra satiekas.

Liepājas reģiona TIB

Brīvdienu māja “Mazligzdiņa”

Brīvdienu māja “Mazligzdiņa”

Brīvdienu māja “Mazligzdiņa” atrodas gleznainā vietā, starp Luknas un Boltaru ezeriem.

TAKA

Kruīzu akcija

Kruīzu akcija

Celestyal Cruises aicina tevi kopā ar ģimeni! Vidusjūras un Persijas līča kruīzi no 3 - 7 naktīm, sākot no 717 € / 3 personām

EUR 239 | Estravel Latvia

Publikācija “TRAĶU PILIS UN PILSKALNI”

Publikācija “TRAĶU PILIS UN PILSKALNI”

Publikācija “TRAĶU PILIS UN PILSKALNI”

Trakai TIC

Viesu māja

Viesu māja "Saliņas"

Sēlijas pusē, Eglaines pagastā, skaistā Sviļa ezera krastā, izveidots atpūtas komplekss, kur viesiem tiek piedāvātas ērtas un komfortablas naktsmītnes.

TAKA

Palangas kūrorta atklāšanas svētki

Palangas kūrorta atklāšanas svētki

Palanga sāk svinēt un dzirksteļot, lai sagatavotos kurorta sezonai- svētki ik uz soļa! Pievienojies 31.05.2025 uz šo dzirksteļojošo svētku virpuli!

EUR 40 | Nikos Travel

“Stipro ģimeņu skrējiens” Valmierā

“Stipro ģimeņu skrējiens” Valmierā

15.maijā plkst.18.30 Vidzemes lielo ģimeņu biedrība Starptautiskajā ģimenes dienā Valmierā organizē ģimeņu maršrutu spēli “Stipro ģimeņu skrējiens”.

Valmieras novada Tūrisma pārvalde

Pastaigas vecpilsētā gida pavadībā

Pastaigas vecpilsētā gida pavadībā

Katru sestdienu un svētdienu plkst. 12.00, gids ar Liepājas karodziņu rokās gaidīs pie koncertzāles “Lielais dzintars”, visus, kuri vēlas doties ekskursijā.

Liepājas reģiona TIB

Muzeju nakts 2025

Muzeju nakts 2025

“Muzeju nakts 2025” “STIKLS: STĀSTS PAR CAURSPĪDĪGO MATERIĀLU”

Līvānu TIC

Līgo Višķos 2025

Līgo Višķos 2025

Vasaras gaidītākais notikums Višķu estrādē – festivāls Līgo Višķos 2025, kuru vairāk nekā 10 gadus Augšdaugavas novada pašvaldība rīko Luknas ezera krastā.

TAKA

Gida pakalpojumi Liepājā

Gida pakalpojumi Liepājā

Piedāvājam grupām iepazīt Liepāju un Karostu gida pavadībā!

Liepājas reģiona TIB

Ērgļu zeme! Cena no 449 eur!

Ērgļu zeme! Cena no 449 eur!

Duresa ir viena no senākajām Albānijas pilsētām.

EUR 449 | Itaka Latvia

BalticTravelnews.com
+371 26551169
[email protected] -