19 lietas, ko vajadzētu darīt vai nedarīt saunā

19 lietas, ko vajadzētu darīt

Foto: Pixabay.com Mako_Films / 36 images | Autors: Jānis Pēteris Bērziņš | 2023.03.15

Sauna ir iecienīts ķermeņa relaksācijas veids, lai atbrīvotos no ikdienas stresa un parūpētos par savu veselību. Taču, lai tas notiktos, ir jāievēro saunas noteikumi un jāpieņem pareizi lēmumi 19 situācijās. 

1. Pirms saunas ir jānomazgājas dušā
Pirms pirmās saunas dušā ir jānomazgājas ar ziepēm, bet pārējās reizēs ir jānoskalojas dušā. Tas jādara ne tikai higiēnisku apsvērumu dēļ, bet arī tāpēc, lai atbrīvotu ādas poras labākai svīšanai no taukvielām un kosmētikas paliekām. 

2. Saunā jāiet sausam
Lai gan pirms iešanas saunā ir jālieto duša, taču jāskatās, lai āda nav mitra. Sausa āda svīst labāk nekā mitra āda. 

3. Nelūrēt
Gandrīz katras sievietes bieds saunā ir lūriķi. Sauna ir domāta relaksācijai, bet ne vieta citu ķermeņu pētīšanai vai apjūsmošanai. Ja kādam ir vēlme apskatīt kailus cilvēkus, tad ir jādodas uz erotiskiem klubiem. 

4. Bez dvieļa saunā neiet
Saunā ir jāņem samērā liels dvielis, lai var noklāt visu laukumu uz kura atradīsies ķermenis. Dvielis ir domāts tam, lai neviena sviedru pile nenonāk ne uz saunas dēļiem, ne arī uz grīdas.

5. Saunā nav jāiet ar liekām drēbēm
Vislabākais saunā iet kailam, jo tas ir vishigiēniskākais veids. Taču ja tas traucē un izraisa nepatiku, tad vislabāk izvēlēties papildus dvieli, ko var aptīt ap ķermeni. Dažās valstīs ir aizliegts apmeklēt saunu peldkostīmā, jo saunas noteikumi paredz pilnīgu kailumu (Vācija).

6. Negrābstīties
Saunā nevajadzētu grābstīties ne gar svešiem cilvēkiem un arī ne gar savu partneri. Ja ir vēlme sajust cita cilvēka tuvību, tad ir jāizvēlas erotiska rakstura vietas vai klubi.

7. Saunā ar dārglietām neiet
Kaklarotas, rokas sprādzes vai gredzeni ir jāatstāj mājās vai garderobē, jo visas metāliskas lietas sakarst un dedzina ādu. Laulības gredzens gan var palikt pirkstā, jo tas parasti labi piegulst ādai un nesakarst. 

8. Neiet ļoti karstā saunā
Šis punkts attiecas sevišķi uz nepieredzējušiem saunas lietotājiem, jo 100 grādu karstums var radīt arī veselības problēmas. Labāk ir sākt ar 50 un 60 grādiem un pakāpeniski palielināt karstuma latiņu. Ļoti svarīgi ir atrast savas temperatūras komforta zonu. 

9. Nepārspīlēt ar karsēšanās ilgumu
Nepieredzējušiem saunas lietotājiem katrs gājiens karstumā ir jāierobežo 8-12 minūšu intervālā un nekādā gadījumā nedrīkst būt ilgāk par 15 minūtēm. Vienīgi Bio-saunā var uzturēties ilgāk, taču jāievēro labsajūtu.

10. Par ātru piecelties
Ja ir doma pamest saunas telpu, tad tas nav jādara ļoti strauji, jo var rasties asinsrites problēmas vai galvas reibonis. Visdrošāk ir nokāpt līdz saunas pēdējai lāvai un tad lēnām doties uz izejas pusi.

11. Izvairāties no saunas krāsns tuvuma
Krāsns, kas bieži ir nokrauta ar karstiem akmeņiem, ir bīstams karstuma un apdedzināšanas avots, tāpēc tās tuvumā ir jāuzvedas ļoti piesardzīgi. Arī uzlejot ūdeni, lai iegūtu papildus karstumu, ir jāievēro karstā tvaika piesardzība. 

12. Neesiet pārāk skaļš
Saunā cilvēki vēlas relaksēties, tāpēc ir jāievēro ''baznīcas klusums'', lai pārējos apmeklētājus netraumētu ar liekām skaņām. Sviedru skaļa slaucīšana dažos cilvēkos riebumu, tāpēc tos labāk nosusināt ar dvieli.

13. Nekad nelejiet ūdeni uz krāsns, kad cilvēki ir piecēlušies kājās
Cilvēkam, kurš grasās liet ūdeni uz krāsns akmeņiem, ir jāuzmanās, lai tajā brīdī nav neviena cilvēka kājās. Karstais tvaiks var skart kājās stāvošos cilvēkus vai, atverot saunas durvis, bezjēdzīgi izlidos ārā. 

14. Neiet saunā ar pilnu vēderu
Doties saunā ar pilnu vēderu nav laba doma, jo ķermenim ir liela slodze ar gremošanas sistēmu, bet papildus karstums var radīt asinsrites problēmas. Arī neēdušam cilvēkam ir jāizvairās no saunas apmeklējuma.

15. Neatdzesināties uzreiz
Pēc saunas vislabākais ir 1-2 minūtes pastaigāties svaigā gaisā, lai atdzesinātu elpošanas ceļus un uzņemtu papildus skābekli. Tikai pēc tam doties aukstā dušā vai lekt āliņģī.

16. Starp saunas gājieni ieturēt atpūtas pauzi
Starp saunas gājieniem ir jāietur atpūtas pauze. Pēc aukstas dušas ir jāuzģērbj ērts halāts un jāatrod mierīga vieta atpūtai spa zonā. 

17. Par maz laika ieplānot
Nepieredzējuši saunas apmeklētāji cenšas sasteigt saunas apmeklējumus, piemēram 3 gājienus vienas stundas laikā, lai gan ieteicamais temps ir 3 gājieni divās stundās.

18. Slimam cilvēkam saunā nav ko darīt
Lai gan tautā bieži tiek runāts, ka slimu cilvēku var izārstēt ar saunu, taču modernā medicīna to noliedz. Saslimušam un ar paaugstinātu temperatūru cilvēkam saunā nav ko darīt. Pirmkārt, slims cilvēks var inficēt citus cilvēkus, bet, otrkārt, sauna slimam cilvēkam vājina imūnsistēmu un slimība uzliesmo vēl spēcīgāk nekā normālos apstākļos.

19. Nevajadzētu dzert alkoholu
Pirms saunas un arī saunas laikā nav ieteicams lietot alkoholu, jo tas paplašina asinsvadus un samazina asinsspiedienu. Ķermenis tiek vājināts un nepieredzējušam saunas apmeklētājam var rasties asinsrites problēmas. Alkohols atņem ķermenim ūdeni, bet saunā cilvēks svīst caur ādu, kas rada ķermenim papildus slodzi. Saunas laikā cilvēkiem ir jādzer ūdens vai tēja, bet vislabāk to darīt pēc saunas procedūrām.

Avots: BalticTravelnews.com/travelbook.de


celojumubode - 3755
Velokruīzs, no Splitas

Velokruīzs, no Splitas

Hei, aktīvie, sportiskie un piedzīvojumus mīlošie! Aicinām nenokavēt pieteikšanos velokruīziem šajā sezonā! Aprīlis - Oktobris, 7 naktis, puspansija

EUR 500 | Estravel Latvia

Laižam atvaļinājumā!

Laižam atvaļinājumā!

Laiks padomāt par vasaru! Rezervē laicīgi, lai iegūtu vislabāko cenu! Lieliskas atlaides dažadās valstīs.

Europcar

Restorāna

Restorāna "Vecpuisis" atvēršana Valmierā

Restorāns "Vecpuisis" savas durvis viesiem atvērs 7. aprīlī, pārsteidzot gardēžus ar ikgadējā pasākuma ‘’Valmieras restorāna nedēļas’’ īpašo ēdienkarti.

Valmieras TIC

Grenlande. Ar lidojums no Kopenhāgenas

Grenlande. Ar lidojums no Kopenhāgenas

Baudiet brīvdienas Grenlandē. Iekļauts lidojums no Kopenhāgenas, transfēri, izmitināšanas pakalpojumi un brokastis

EUR 1110 | Estravel Latvia

7.Šūpoļu festivāls Siguldā

7.Šūpoļu festivāls Siguldā

Lieldienu laikā, no 8. līdz 10. aprīlim, Siguldā jau septīto gadu notiks Latvijā vienīgais Šūpoļu festivāls.

Siguldas novada TIC

Ideju izpētes un koprades darbnīca

Ideju izpētes un koprades darbnīca

Jaunieši vecumā no 15 līdz 18 gadiem ir aicināti piedalīties ideju koprades darbnīcā, kas norisināsies 14. aprīlī plkst.12.00 koprades darbnīcā “DARE” Valmierā.

Valmieras TIC

Unikāls Eiropas nostūris ALBĀNIJA!

Unikāls Eiropas nostūris ALBĀNIJA!

Unikāls Eiropas nostūris Albānija, kur ir viss: Vidusjūras virtuve, smilšainas pludmales, patīkams klimats un garšīgi ēdieni.

EUR 519 | Latvia Tours

Šveices Alpi. Siltajā sezonā

Šveices Alpi. Siltajā sezonā

Atpūta Šveicē - tās ir īsās brīvdienas Cīrihē, Bernē vai Ženēvā, izcili pārgājienu maršruti un, protams, vienas no krāšņākajām dzelzceļa līnijām pasaulē!

EUR 190 | Estravel Latvia

Publikācija “TRAĶU PILIS UN PILSKALNI”

Publikācija “TRAĶU PILIS UN PILSKALNI”

Publikācija “TRAĶU PILIS UN PILSKALNI”

Trakai TIC

Ivo Fomina jubilejas tūre Valmierā

Ivo Fomina jubilejas tūre Valmierā

22.aprīlī, plkst.19.00 Valmieras Kultūras centrā izskanēs pazīstamā Liepājas rokmūziķa Ivo Fomina jubilejas tūres “30 gadi uz skatuves un Jūsu sirdīs” koncerts.

EUR 18 | Valmieras TIC

LVM MTB/Gravel maratons Cēsis – Valmiera

LVM MTB/Gravel maratons Cēsis – Valmiera

Visa vecuma un meistarības aktīvās atpūtas cienītāji 30. aprīlī aicināti piedalīties Latvijas lielākā velo seriāla – LVM MTB/Gravel maratons Cēsis – Valmiera.

Valmieras TIC

Latvijas tirgotāju dienas Valmierā

Latvijas tirgotāju dienas Valmierā

12. un 13. maijā Valmieras Olimpiskajā centrā pirmo reizi norisināsies pasākums “Latvijas tirgotāju dienas”, kurā piedalīsies visdažādāko nozaru pārstāvji.

Valmieras TIC

Kuplām ģimenēm! - viesnīca ar akvaparku

Kuplām ģimenēm! - viesnīca ar akvaparku

Ģimenes atpūta Tallinā - Kalev Spa Hotel & Waterpark /// 1 nakts ģimenes numurā 2 pieaugušajiem un līdz 4 bērniem, brokastis, baseinu un saunu centra a

EUR 199 | Estravel Latvia

Imanta Lancmaņa personālizstādes atklāšana

Imanta Lancmaņa personālizstādes atklāšana

Valmieras muzeja Izstāžu namā 31. martā plkst. 16.00 aicinām uz Imanta Lancmaņa gleznu izstādes atklāšanu! Būs iespēja satikties arī ar pašu mākslinieku.

Valmieras TIC

Lieldienas Lielbornes muižā!

Lieldienas Lielbornes muižā!

Atpūtas kompleksā Lielbornes muiža tiek piedāvāta ļoti daudzveidīga un aizraujoša Lieldienu programma.

TAKA

Svinēsim Lieldienas Valmieras novadā!

Svinēsim Lieldienas Valmieras novadā!

Svinēsim Lieldienas Valmieras novadā! Gaišs prieks un domas, cits vējš un gaiss, izziemošanās un iepumpurošanās. Lai skaistas Lieldienas!

Valmieras TIC

Dvietes paliene

Dvietes paliene

Dabas parks „Dvietes paliene” atrodas Latvijas dienvidaustrumos, Daugavas kreisajā krastā Augšzemē. Dabas parks izveidots 2004. gadā 4989 hektāru platībā.

TAKA

Lieldienu nodarbība Alūksnes muzejā

Lieldienu nodarbība Alūksnes muzejā

No 13.03.2023. līdz 06.04.2023. Alūksnes novada muzejs piedāvā izglītojošu nodarbību “Oliņ boliņ, džimpiņ rimpiņ!”

Alūksnes TIC

Brazīļu bandolas virtuozs

Brazīļu bandolas virtuozs

15. aprīlī Brazīļu bandolas virtuozs un dienvidāfrikāņu džezmenis “Lielajā dzintarā” atskaņos īpašu muzikālo svītu

Liepājas reģiona TIB

Pirts procedūras Latgalē

Pirts procedūras Latgalē

Pirts procedūras ir vesels piedzīvojums, ko vēl īpašāku padara profesionāli pirtnieki. Raksta apkopojumā Latgales pirtis.

Latgale.travel

BalticTravelnews.com
+371 26551169
[email protected] -